prerazporeditev

Kijev: Ruski poveljniki z družinami bežijo s Krima
13. 09. 2022 17.21
Po podatkih ukrajinske obveščevalne službe naj bi ruski poveljniki z družinami bežali s Krimskega polotoka. Kijev namreč trdi, da so ruski uradniki začeli z "nujno evakuacijo" Krima, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Beg Rusov naj bi bil rezultat uspešne protiofenzive ukrajinskih sil. Do največjih premikov frontne črte naj bi sicer prihajalo na severovzhodu države, kjer so bile ruske sile v harkovski regiji prisiljene v umik, ki ga je tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva v Moskvi, Igor Konašenkov, sicer označil za prerazporeditev.

'Ukrajinska vojska ta mesec spet zavzela 6000 kvadratnih kilometrov ozemlja'
13. 09. 2022 07.52
Ukrajinske sile so ta mesec v okviru protiofenzive ponovno prevzele nadzor nad 6000 kvadratnimi kilometri ozemlja, je sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ameriški državni sekretar Anthony Blinken je ocenil, da je Kijev dosegel pomemben napredek, zdi pa se mu prezgodaj za napovedovanje izida vojne.

'Ropot ruske vojaške opreme je oznanjal, da Rusi bežijo'
11. 09. 2022 08.50
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem videonagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka septembra v protiofenzivi ponovno zavzele že okoli 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Rusko obrambno ministrstvo je v soboto priznalo umik oziroma "prerazporeditev sil" v vzhodnem delu regije Harkov, tamkajšnje oblasti pa poročajo, da je ukrajinska zastava že zaplapolala v nekaterih obmejnih naseljih z Rusijo. Po poročanju nekaterih medijev naj bi ruski predsednik Vladimir Putin ocenjeval, da lahko ukrajinsko napredovanje ustavi z uporabo "najstrašnejšega orožja". Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa nekoliko mirneje, da Rusija ne zavrača pogajanj z Ukrajino.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine
09. 09. 2022 12.40
Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Po dobrem letu začetek sojenja vpletenim v zadevo Teš 6
26. 08. 2022 06.00
Dobro leto po tem, ko so obtoženi za zlorabo položaja in ponarejanja listin pri gradnji šestega bloka Teša na celjskem sodišču zanikali krivdo, bo predvidoma stekla glavna obravnava v sojenju nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku, lobistu Petru Kotarju in drugim soobtoženim. Usoda priznanja General Electrica bo znana prihodnji teden.

Vlada ne podpira predlagane ustanovitve pokrajin
18. 08. 2022 18.24
Vlada ne podpira predlogov državnega sveta o ustanovitvi pokrajin. Ti namreč spreminjajo in rušijo celotni sistem državne uprave, kot jo poznamo v tem trenutku, so na vladi zapisali v obrazložitvi. Vlada ocenjuje, da je nujna krepitev institucij regionalnega razvoja, ki jih že imamo in bi lahko opravljale razvojno funkcijo regij in pokrajin.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'
11. 08. 2022 07.00
Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'
04. 08. 2022 10.43
Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

150.000 evrov za romsko skupnost preusmerjenih v izgradnjo mostu
07. 06. 2022 19.46
Več kot polkilometrski viseči most nad reko Savinjo, ki bo povezal celjski Stari grad z bližnjo vzpetino, ne bo ostal le na papirju. Gradnja bi morala biti zaključena že v drugi polovici prihodnjega leta, je prepričan celjski župan Šrot. Skoraj pet milijonov evrov vreden projekt ne razdvaja le domačinov. Na nogah je tudi romska skupnost. Ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška je namreč 150.000 evrov proračunskih sredstev, sprva namenjenih za infrastrukturo v romskih naseljih, preusmerilo v gradnjo turistične brvi v Celju. Na ministrstvu sicer zagotavljajo, da je prerazporeditev zgolj začasna.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Življenje najhuje poškodovanega ogroženo, utrpel hude opekline po telesu
12. 05. 2022 10.42
Po eksploziji v kočevskem Melaminu so se aktivirali tudi v ljubljanskem UKC, kamor so prepeljali dve najhuje poškodovani osebi. Zvečer pa je za TV Slovenija direktor podjetja dejal, da je eden od huje poškodovanih umrl, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Kmalu po nesreči so sicer aktivirali načrt za množične nesreče, saj so pričakovali večje število poškodovancev, a so nekaj ur kasneje stopnjo pripravljenosti znižali.

Slovenija bo za pomoč ukrajinskim beguncem dobila dobrih deset milijonov evrov
28. 04. 2022 17.21
Evropska komisija je potrdila, da je državam članicam v okviru kohezijskih ukrepov EU za begunce v Evropi (CARE) nakazala predplačila za pomoč ukrajinskim beguncem v skupni višini 3,5 milijarde evrov. Največ sredstev je Komisija namenila Poljski, Slovenija pa bo v ta namen prejela dobrih deset milijonov evrov.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Zavod Kolektiv 99 nad banke, ki si prilaščajo koristi negativnih vrednosti Euriborja
12. 04. 2022 13.51
Zavod Kolektiv 99, ki se ga spomnimo iz tožbe zoper korporacijo Apple, je v imenu slovenskih potrošnikov 12 slovenskim bankam in hranilnicam posredoval poziv, naj nemudoma prenehajo s praksami, ko pri obračunavanju spremenljive kreditne obrestne mere, ki je vezana na Euribor, ravnajo, kot da je ta enak odstotku nič, čeprav je že od leta 2015 negativen. Pozivajo jih tudi, da kreditojemalcem povrnejo prikrajšanje skupaj z obrestmi. V primeru, da jih ne bodo upoštevale, napovedujejo odškodninske tožbe.

Johnson nenapovedano v Kijevu, Zelenski: Ukrajina bo v tednu dni izpolnila vprašalnik EU
09. 04. 2022 07.49
Ukrajinske sile v središču Mariupola še kljubujejo ruskim napadom, pravi zadnja ocena Inštituta za preučevanje vojne ISW. Pravijo pa tudi, da so se proruski kanali na Telegramu hvalili z napadi na železniške postaje v Donbasu, a da so objave izginile, ko so se pojavila poročila o civilnih žrtvah. Ruska raketa je namreč zadela civilno evakuacijsko točko na železniški postaji Kramatorsk, pri čemer je umrlo najmanj 50 ljudi, ranjenih je okoli sto. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dogodek označil za vojni zločin. Medtem je v Kijev nenapovedano prispel tudi britanski premier Boris Johnson. S svojim obiskom ukrajinske prestolnice želi prenesti sporočilo solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom, so sporočili iz njegovega urada.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih
03. 04. 2022 09.56
Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Ukrajina se boji, da se bo ruski invaziji priključila Belorusija, Pentagon miri: Ni znakov za to
11. 03. 2022 05.50
Situacija v Ukrajini je tudi 16. dan ruske invazije napeta. Ruske enote so izvedle nove napade na zahodu države, kamor v prepričanju, da je tako varneje, beži vedno več ljudi. Rakete so tako padle na letališča v zahodnih mestih Luck in Ivano-Frankivsk, prvič od začetka invazije so Rusi bombardirali tudi zahodno mesto Dnipro. Ukrajina opozarja na možnost, da se bo ruski invaziji kmalu pridružila še Belorusija, a Pentagon miri, da ni nobenih znakov, da bi se beloruske enote ali sile premaknile v Ukrajino. Ukrajinski zunanji minister je sporočil, da je v obleganem Mariupolu v 12 dneh umrlo 1582 civilistov, kar je označil za "najhujšo humanitarno katastrofo na planetu". V mestu Melitopol, ki so ga zasedle ruske enote, pa naj bi ugrabili župana.

Za Ukrajino rusko-beloruske vojaške vaje "psihološki pritisk"
10. 02. 2022 10.30
Velike skupne vojaške vaje Rusije in Belorusije, ki so se danes začele vzdolž belorusko-ukrajinske meje in naj bi trajale deset dni, so po oceni ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega "psihološki pritisk" obeh sosednjih držav na Ukrajino.

Levica bo umaknila zahtevo za referendum o noveli zakona o dohodnini
04. 02. 2022 13.56
Stranka Levica bo po besedah njenega poslanca Luke Mesca umaknila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Pričakovati je, da bo novela zakona sprejeta še v tem mandatu, je dejal Mesec in dodal, da si bodo prizadevali zmagati na volitvah in nato zakon popraviti. Stranka NSi pa je že predhodno sporočila, da je začela z akcijo Višje plače za vse, s katero bodo zbirali podpise v podporo sprejetju novele zakona o dohodnini. Vzpostavili so posebno spletno stran, preko katere želijo državljane osveščati o prednostih, ki jih prinašajo predlagane spremembe zakona. Mesec je njihovo aktivnost označil predvolilno kampanjo in zavajanje.

Po letu 2024 nič več Džakarta, Indonezija novo prestolnico poimenovala Nusantara
18. 01. 2022 11.26
Vladni uradi, javne zgradbe in predsedniška palača se bodo preselili v provinco Vzhodni Kalimantan na otok Borneo, kar bo razbremenilo aktualno prestolnico, ki se nahaja na otoku Java in se bori z okoljskimi težavami. Indonezija namerava svojo novo prestolnico poimenovati Nusantara, kar v prevodu pomeni 'arhipelag'.

Lepe zgodbe tudi v težkih trenutkih: na pomoč bodo priskočili prostovoljci
13. 01. 2022 19.05
Z enakimi težavami in strahovi kot v šolah se te dni soočajo tudi v slovenskih vrtcih. Zaradi okužb in odrejenih karanten v številnih vrtcih v pedagoški proces že zdaj vključujejo študente, svetovalne delavce in celo organizatorje prehrane. Da je tudi v najtežjih trenutkih možno najti lepe zgodbe, pa pravijo v Domu starejših občanov Grosuplje, saj se je za pomoč pri oskrbi – če bo ta seveda potrebna – povsem prostovoljno javilo že 25 občanov Grosuplja.

Vrtovec: Predlog za energetski vavčer pripravljen, o višini še usklajevanja
07. 01. 2022 11.14
Pravna podlaga za energetski vavčer, ki bi služil kot pomoč gospodinjstvom ob rastočih cenah energije in toplote, je pripravljena, je povedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Višina vavčerja in čas njegove uveljavitve pa sta še predmet usklajevanja. Obenem je Vrtovec agencijo za energijo pozval k vnovičnemu premisleku o dvigu omrežnine.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

V slovenske bolnišnice na pomoč 30 zdravnikov in medicinskih sester italijanske vojske
18. 11. 2021 09.44
Kot je sporočil minister za obrambo Matej Tonin, bo italijanska vojska Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami v boju proti covidu-19. Zdravstveni sistem v Sloveniji je namreč zaradi priliva covidnih bolnikov na robu zloma. Kot je na novinarski konferenci dejal minister, je odziva naših sosedov zelo vesel, pomoč pa pričakuje v najkrajšem možnem času. Ob tem je dodal, da so se glede pomoči pogovarjali za letošnje leto, nato pa pričakujejo, da se bodo številke toliko znižale, da se bo slovenski zdravstveni sistem z okužbami uspel spopadati sam.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'
17. 11. 2021 15.13
Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'
13. 11. 2021 13.37
Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Počivalšek: Vlada v sredo o morebitni regulaciji marž pri kurilnem olju
19. 10. 2021 15.35
GZS zaradi vpliva izjemnega dviga cen energentov na energetsko intenzivno industrijo predlaga prerazporeditev sredstev iz sklada za podnebne spremembe. Pripravila je tudi konkreten predlog sheme za najbolj prizadeta podjetja. V zvezi s problematiko na zbornici pričakujejo čimprejšnje srečanje z ministroma za okolje in za infrastrukturo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem sporočil, da bo vlada v sredo razpravljala o stanju na področju plina, električne energije in naftnih derivatov. Ali in kako bo ukrepala zaradi naraščajočih cen, ni mogel povedati, dejal pa je, da se bo mogoče odločila za reguliranje marž pri kurilnem olju.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00
Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Odbor DZ proti dodatnim izjemam od prepovedi obratovanja trgovin ob nedeljah
09. 09. 2021 15.24
Odbor DZ za gospodarstvo je zavrnil predlog novele zakona o trgovini, s katerimi poslanska skupina nepovezanih poslancev (NeP) predlaga dodatne izjeme od prepovedi obratovanja trgovin ob nedeljah in dela prostih dneh. Proti so bili vsi prisotni člani odbora, ki so med drugim menili, da bi bil lahko zakon z novimi izjemami ustavno sporen.