presejalni programi

Po UKC Maribor nenujne storitve in obravnave krči tudi celjska bolnišnica
16. 10. 2020 13.38
Celjska bolnišnica zaradi vse večjih potreb po obravnavi bolnikov s covidom-19 s ponedeljkom zmanjšuje program nenujnih zdravstvenih storitev. Obravnavali bodo le bolnike, ki jih bodo osebno povabili na obravnavo. V UKC Maribor pa ustavljajo obravnavo pacientov s stopnjo nujnosti "redno" in "hitro". Pri tem so izjema preventivni pregledi otrok, mladostnikov, nosečnic, presejalni programi za zgodnja odkrivanja raka ...

Zdravstveni kader bo moral v karanteno le ob pojavu simptov
15. 10. 2020 15.02
Zdravstvenim delavcem ne bo treba v karanteno zgolj zaradi tveganega stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, temveč ob pojavu simptomov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant kadra primanjkuje, med delom pa nosijo zaščitno opremo. Izvajanje nenujnih storitev je prepuščeno strokovni presoji vodij oddelkov.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov
14. 10. 2020 19.35
Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'
21. 09. 2020 12.30
Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Prilagoditve na pediatrični kliniki: 'Vstop je bolj podoben prihodu na letališče kot v bolnišnico'
16. 04. 2020 09.47
Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana so predstavili prilagoditve na delo v času pandemije. Pediatrična klinika je v času pandemije covida-19 skladno z uredbo vlade zaradi varnosti bolnikov in zaposlenih zmanjšala število obravnav: v primerjavi z lani se je število bolnišničnih obravnav zmanjšalo skoraj za polovico, število ambulantnih pregledov pa še v večji meri. Poslužujejo se tudi 'telemedicine', dnevno preko videopovezave opravijo 15 pregledov sladkornih bolnikov, pulmologi so izvedli skoraj 500 takšnih obravnav.

Rak: potrebe po celostni rehabilitaciji in paliativi ...
14. 03. 2020 14.03
Soočanje z rakom je težko in vsak, ki zboli, poleg zdravljenja potrebuje še druge oblike pomoči: pogovor, psihološko podporo, svetovanje o zdravem načinu življenja, o prehrani. Vse to zajema celostna rehabilitacija, ki je v Sloveniji še v povojih, bolnik pa jo, tudi če raka premaga, potrebuje od diagnoze pa vse do konca svojega življenja, pojasnjujejo strokovnjaki.

Kako zdravi smo?
02. 12. 2018 07.13
Življenjska doba se podaljšuje počasneje, kot se je. Manj izobraženi lahko pričakujejo, da bodo dočakali šest let manj kot visoko izobraženi. Vsako leto v državah EU zabeležijo 1,2 milijona smrti, ki bi jih lahko preprečili. Slovenija je na prvem mestu v EU glede na smrtnost zaradi raka.

Rak je drugi najpogostejši vzrok smrti med Slovenci, ključna je preventiva
05. 03. 2018 11.03
Začenja se teden boja proti raku, ki je drugi najpogostejši vzrok smrti med Slovenci. Geslo letošnjega tedna boja proti raku je Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku, z njim želijo organizatorji izpostaviti pomen preventive. Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Z 'Doro' v Celju je program za zgodnje odkrivanje raka dojk na voljo po vsej Sloveniji
18. 12. 2017 17.37
Program za zgodnje odkrivanje raka dojk Dora je odslej na voljo po celi Sloveniji. V celjski bolnišnici so namreč odprli 12. presejalni center, tako da so v državi vse ženske med 50. in 69. letom dobile pravico, da se vključijo v presejalni program zgodnjega odkrivanja raka dojk.

NIJZ: Starši, cepljenje dokazano manjša ogroženost z rakom
06. 03. 2017 06.25
Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate. Kdo bo zbolel in za katerim rakom, z medsebojnimi učinki med drugim določajo dejavniki iz okolja in načina življenja ter dedna nagnjenost. Pristojni med drugim pozivajo k cepljenju zoper hepatitis B in HPV.

Število obolelih za rakom se povečuje
04. 02. 2013 06.49
Svetovni dan boja proti raku letos poteka pod geslom Miti in resnice o raku. Rak danes povzroči več smrti po svetu kot virus HIV oziroma aids, tuberkuloza in malarija skupaj. Število obolelih za rakom se povečuje.

Vsako leto umre 50 žensk
19. 01. 2009 15.30
Predsedniku Danilu Türku so že dvakrat pregledali celotno debelo črevo, ''kar je za nekoga pri starosti 56 let dobra bilanca''. Meni, da je v boju proti raku pomembna preventiva.

'Presejanje rešuje življenja'
02. 03. 2008 12.27
Za rakom na debelem črevesu vsako leto zboli več kot 1300 ljudi, kar ga uvršča v sam vrh po številu novoodkritih primerov.

Zbiralna akcija za mamotom
09. 02. 2004 00.00
Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna je v Termah Dobrna predstavilo humanitarno akcijo, v kateri združenje zbira sredstva za nakup naprave mamotom za onkološko kliniko v Ljubljani.