presejalni

Tonin glede sproščanja ukrepov obljublja: Držali se bomo semaforja

10. 02. 2021 06.40

Vlada bo o sproščanju ukrepov glede na prehod v oranžno epidemiološko fazo dokončno odločala na četrtkovi seji, a minister Tonin obljublja, da se bodo držali vsega, kar je pri oranžni fazi zapisano v vladnem semaforju. Tako se bo ukinila omejitev gibanja na občine, dovoljeno bo zbiranje do 10 ljudi, v šole pa se bodo vrnili še preostali razredi in maturanti. Policijska ura, ki traja že 114 dni, bo odpravljena šele v rumeni fazi.

Ministrstvo za zdravje: Ne organiziramo in ne financiramo hitrih testov v gospodarstvu

10. 02. 2021 17.21

Po ocenah ministrstva za zdravje je od decembra naročenih pol milijona hitrih testov na voljo še približno desetina. Ministrstvo zagotavlja hitre teste le za splošno množično testiranje in testiranje šolnikov. Za delodajalce pa ministrstvo za zdravje testiranj ne organizira in ne financira, zanj se morajo z izvajalci dogovoriti sami, so pojasnili.

'Hitri testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, primerljivi z ostalimi na trgu'

09. 02. 2021 13.43

V Sloveniji ostajamo pri štirih potrjenih primerih angleške različice koronavirusa, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Zaključno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov pa je po njenih besedah pokazalo, da so ti testi enakovredni ostalim testom z mednarodno verifikacijo.

V drugem valu epidemije upada napotitev na onkološko obravnavo ni bilo

04. 02. 2021 06.26

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, Onkološki inštitut opozarja, da tudi v epidemiji ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je in ostaja namreč eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe. Po podatkih slovenskega registra raka letno na novo za rakom zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6000 jih zaradi raka umre.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Na angleški sev testirali 877 vzorcev, od tega je bilo 16 pozitivnih

27. 01. 2021 06.43

Angleški sev v Sloveniji po oceni Tjaše Žohar Čretnik, direktorice Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kjer so opravili analizo vzorcev, "še ni zelo razširjen". Od 877 vzorcev sta bila pozitivna slaba dva odstotka. "Še vsaj mesec dni bomo pri 10 odstotkih vseh pozitivnih brisov ugotavljali tudi prisotnost angleške variante virusa," je povedala. Vlada se bo popoldne na seji na Brdu pri Kranju seznanila z aktualnimi epidemiološkimi razmerami in odločala o morebitnih spremembah ukrepov.

Vpliv epidemije: 19 odstotkov manj odkritih predrakavih sprememb

18. 01. 2021 10.38

Epidemija je zaskrbljujoče vplivala na delovanje programa za preprečevanje raka materničnega vratu. Ustavitev presejanja v času spomladanske epidemije je povzročila, da se je prvič v 15 letih triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let.

Potrjenih novih 2412 okužb, prihodnji teden nova pošiljka cepiv

31. 12. 2020 09.16

V sredo je bilo v Sloveniji ob več kot 14.000 opravljenih testiranjih (tako PCR kot HAT) potrjenih 2412 novih primerov okužbe s koronavirusom. V bolnišnicah ostaja 1174 obolelih, 198 se jih zdravi na intenzivnih enotah. Umrlo je 32 ljudi s covidom-19. Od danes od 12. ure pa do jutri do 20. ure je odpravljena omejitev gibanja na občine. V zasebnih prostorih je dovoljeno druženje do 6 oseb iz dveh različnih gospodinjstev. Janez Janša pa je ob obisku šempetrske bolnišnice povedal, da prihodnji teden v Slovenijo prihaja nova pošiljka cepiv, ki bo namenjena zlasti zdravstvenim delavcem.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Cepljenje proti HPV za dečke brezplačno najprej v prihodnjem šolskem letu

20. 11. 2020 10.23

Cepljenje proti HPV bi lahko bilo v prihodnjem letu brezplačno na voljo tudi za dečke, saj je zdravstveni svet nedavno dal zeleno luč temu programu. Deklicam je možnost cepljenja proti HPV na račun javne zdravstvene blagajne omogočena od leta 2009, kljub začetni nizki udeležbi pa se je precepljenost šestošolk v lanskem letu dvignila na 59,3 odstotka.

Ministrstvo za zdravje začasno ukinja nenujne zdravstvene storitve

24. 10. 2020 20.17

Minister za zdravje Tomaž Gantar z odredbo prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev ter nenujnih operativnih posegov, kadar njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za pacienta. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa. Na preobremenjenost zdravstvenega sistema in predvsem pomanjkanje kadra, že tedne opozarja stroka.

Po Ljubljani koncesionarje na pomoč pozivajo tudi v Mariboru

20. 10. 2020 10.45

V mariborskem kliničnem centru jim je uspelo razširiti oddelek za zdravljenje bolnikov s covidom-19, a so morali zato odpovedati večino drugih storitev. Poleg tega jim kritično primanjkuje kadra, zato zdaj na pomoč kličejo koncesionarje iz podravske regije. Podoben poziv so že pred dnevi objavili tudi v UKC Ljubljana, a z eno razliko: če so se v Mariboru zadovoljili s prošnjo, so v Ljubljani zagrozili z umikanjem soglasij za delo pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti.

Po UKC Maribor nenujne storitve in obravnave krči tudi celjska bolnišnica

16. 10. 2020 13.38

Celjska bolnišnica zaradi vse večjih potreb po obravnavi bolnikov s covidom-19 s ponedeljkom zmanjšuje program nenujnih zdravstvenih storitev. Obravnavali bodo le bolnike, ki jih bodo osebno povabili na obravnavo. V UKC Maribor pa ustavljajo obravnavo pacientov s stopnjo nujnosti "redno" in "hitro". Pri tem so izjema preventivni pregledi otrok, mladostnikov, nosečnic, presejalni programi za zgodnja odkrivanja raka ...

Zdravstveni kader bo moral v karanteno le ob pojavu simptov

15. 10. 2020 15.02

Zdravstvenim delavcem ne bo treba v karanteno zgolj zaradi tveganega stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, temveč ob pojavu simptomov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant kadra primanjkuje, med delom pa nosijo zaščitno opremo. Izvajanje nenujnih storitev je prepuščeno strokovni presoji vodij oddelkov.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov

14. 10. 2020 19.35

Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'

21. 09. 2020 12.30

Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba

12. 09. 2020 08.27

Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Po ponovnem zagonu programa Dora na slikanje prišlo skoraj 75 odstotkov povabljenih žensk

17. 07. 2020 13.07

Na slikanje v presejalnem programu za raka dojk Dora, ki se je konec maja po dvomesečni prekinitvi zaradi epidemije covida-19 znova začelo, je junija prišlo skoraj 75 odstotkov vseh povabljenih žensk. To je na ravni pred epidemijo, s čimer so v programu zelo zadovoljni.

Prilagoditve na pediatrični kliniki: 'Vstop je bolj podoben prihodu na letališče kot v bolnišnico'

16. 04. 2020 09.47

Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana so predstavili prilagoditve na delo v času pandemije. Pediatrična klinika je v času pandemije covida-19 skladno z uredbo vlade zaradi varnosti bolnikov in zaposlenih zmanjšala število obravnav: v primerjavi z lani se je število bolnišničnih obravnav zmanjšalo skoraj za polovico, število ambulantnih pregledov pa še v večji meri. Poslužujejo se tudi 'telemedicine', dnevno preko videopovezave opravijo 15 pregledov sladkornih bolnikov, pulmologi so izvedli skoraj 500 takšnih obravnav.

Rak: potrebe po celostni rehabilitaciji in paliativi ...

14. 03. 2020 14.03

Soočanje z rakom je težko in vsak, ki zboli, poleg zdravljenja potrebuje še druge oblike pomoči: pogovor, psihološko podporo, svetovanje o zdravem načinu življenja, o prehrani. Vse to zajema celostna rehabilitacija, ki je v Sloveniji še v povojih, bolnik pa jo, tudi če raka premaga, potrebuje od diagnoze pa vse do konca svojega življenja, pojasnjujejo strokovnjaki.

Okoli 30 odstotkov nosečnic uživa alkohol, depresivna in anksiozna okoli petina

30. 05. 2019 16.37

Nosečnost, rojstvo otroka in začetek starševstva so velike življenjske prelomnice, ki za žensko in moškega ter otroka in ožjo okolico predstavljajo izzive, ki vplivajo na duševno zdravje in počutje. V nosečnosti in po rojstvu otroka je pogosta depresija, ki slabo vpliva na zdravje nosečnice in ploda, zato je pomembno, da bi jo čim prej prepoznali.

Slovenci med vodilnimi v zgodnjem odkrivanju raka debelega črevesja in danke

01. 03. 2019 14.33

Mineva že deset let od vzpostavitve državnega presejalnega programa Svit, ki služi zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesju ter danki. Slovenija je ena izmed redkih držav Evropske unije, ki ima tak presejalni program vzpostavljen na državnem nivoju.

Kako zdravi smo?

02. 12. 2018 07.13

Življenjska doba se podaljšuje počasneje, kot se je. Manj izobraženi lahko pričakujejo, da bodo dočakali šest let manj kot visoko izobraženi. Vsako leto v državah EU zabeležijo 1,2 milijona smrti, ki bi jih lahko preprečili. Slovenija je na prvem mestu v EU glede na smrtnost zaradi raka.

Zdravnikom neupravičene napotitve k specialistom ne bo treba plačati

18. 10. 2018 12.29

Zdravniki ne bodo kaznovani zaradi neupravičenih napotitev bolnikov na specialistične preglede. Sporen člen, ki je bil po mnenju zdravniške zbornice ne le nezakonit, ampak tudi škodljiv za bolnike, je vlada črtala iz aneksa k splošnemu dogovoru za leto 2018. Uvedli so tudi presejalni test krvodajalcev na okužbo z virusom Zahodnega Nila.

Rožnati oktober: rak dojk visoko ozdravljiv

01. 10. 2018 06.07

Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši obliki raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Za zmanjševanje obolevnosti je zato pomembno osveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnjem odkrivanju bolezni.

Z novim aparatom bodo lahko zgodaj odkrivali presnovne bolezni pri novorojenčkih

07. 09. 2018 13.28

UKC Ljubljana je v uporabo prejel aparat, s katerim bo omogočena diagnostika 20 presnovnih bolezni pri novorojenčkih. Na presnovne prirojene bolezni bodo testirali vse novorojenčke po državi, na leto bodo predvidoma odkrili 10 otrok s takimi boleznimi, ki jih bodo lahko zdravili, še preden bodo imeli težave oziroma bodo zboleli.

Zaradi napake v računalniškem algoritmu naj bi umrlo najmanj 270 žensk

03. 05. 2018 12.24

V Angliji 450.000 žensk zaradi napake v računalniškem algoritmu ni prejelo vabila za rentgensko slikanje dojk. Britanski minister za zdravje Jeremy Hunt je v nagovoru v parlamentu dejal, da naj bi zaradi tega umrlo do 270 žensk.

10 let Dore: 'Umrljivost žensk zaradi raka dojke si želimo zmanjšati za do 30 odstotkov'

20. 04. 2018 16.42

Pred desetimi leti je bila na Onkološkem inštitutu Ljubljana slikana prva ženska v okviru presejalnega programa raka dojk Dora. Program je danes dostopen vsem ženskam po Sloveniji. V tem času so slikali več kot 180.000 žensk, pri tem pa odkrili 2000 rakov. Cilj za prihodnjih deset let je zmanjšati smrtnost zaradi tega raka za 30 odstotkov.

Rak je drugi najpogostejši vzrok smrti med Slovenci, ključna je preventiva

05. 03. 2018 11.03

Začenja se teden boja proti raku, ki je drugi najpogostejši vzrok smrti med Slovenci. Geslo letošnjega tedna boja proti raku je Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku, z njim želijo organizatorji izpostaviti pomen preventive. Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Ne ignorirajte presejalnih programov: zgodnje odkrivanje raka rešuje življenja

01. 03. 2018 18.09

Vstopili smo v mesec marec, ki je tudi mednarodni mesec ozaveščanja o raku debelega črevesa in danke. Za rakom pri nas vsako leto zboli 14.000 ljudi, približno polovica jih ne preživi.