pretepli

Za zaprtimi vrati o primeru Petek
13. 02. 2002 00.00
V državnem zboru se je za zaprtimi vrati prvič sestala parlamentarna preiskovalna komisija, ki bo raziskovala ozadje brutalnega napada na Večerovega novinarja Mira Petka.

Agresije ne kontrolirajo
11. 02. 2002 00.00
O vse pogostejših ropih na ljubljanskem območju smo se pogovarjali z dr. Petrom Umkom z Visoke policijsko varnostne šole v Ljubljani.

Izraelski vdor in aretacije
08. 02. 2002 00.00
Izraelska vojska je davi s tanki vdrla na palestinska območja na Zahodnem bregu in aretirala več Palestincev. V napadu v bližini judovskega naselja Hamra so umrli trije Izraelci in napadalec.

Podjetnik toži novinarja Petka
07. 02. 2002 00.00
Koroški podjetnik, ki naj bi bil vpleten v ozadje napada na novinarja Večera Mira Petka, je vložil odškodninsko tožbo. Zaradi objavljenih člankov toži novinarja Petka in mariborsko časopisno hišo.

Ugrabitelji v Gruziji izpustili Španca
09. 12. 2001 00.00
Po več kot letu dni so ugrabitelji za visoko odkupnino v soboto iz ujetništva v Gruziji izpustili dva španska poslovneža.

Človekoljubna pomoč na poti v Afganistan
09. 12. 2001 00.00
Preko mostu "prijateljstva" na reki Pjandž, ki povezuje uzbekistansko mesto Termez s severom Afganistana, je danes peljal prvi vlak s človekoljubno pomočjo za afganistanske prebivalce.

Ob prihodu pretepli Avstralce
22. 11. 2001 00.00
Urugvajske oblasti so se opravičile avstralski vladi za negostoljuben sprejem njihove nogometne reprezentance ob prihodu v Montevideo.

Talibani zavračajo ultimat
21. 11. 2001 00.00
Severno zavezništvo je talibanskim enotam v Kunduzu postavilo ultimat, da se predajo do četrtka, saj bodo najkasneje v petek začeli z močno ofenzivo. Osama bin Laden pa poziva k nadaljevanju vojne proti Zahodu tudi v primeru njegove smrti.

Navijači ubili policista
21. 11. 2001 00.00
V Braziliji so pobesneli navijači po porazu svojega moštva pretepli in ustrelili policista, ki je poskušal pomiriti nerede med navijači.

Sojenje v aferi Depala vas preloženo
21. 11. 2001 00.00
Na ljubljanskem okrožnem sodišču naj bi se danes začelo sojenje akterjem razvpite afere Depala vas. Sojenje so preložili, ker je obramba zahtevala izločitev predsednika senata.

Talibani na kolenih
14. 11. 2001 00.00
Zadnje javljanje našega posebnega poročevalca Valentina Areha iz Afganistana pred odhodom domov. Areh je v Afganistanu preživel slaba dva meseca, odslej pa ga bo nadomestila naša posebna poročevalka Karmen Švegel.

Policija o poročilu Evropske komisije
14. 11. 2001 00.00
Slovenska policija bo skrbno preučila poročilo Evropske komisije, ki izraža zaskrbljenost zaradi policijskega nasilja, predvsem čezmerne uporabe sile nad pridržanimi osebami.

Protesti muslimanov po svetu
10. 10. 2001 00.00
Muslimani v številnih državah že več dni organizirajo proteste zoper ameriške napade na Afganistan.

Sobranje o ustavnih spremembah
31. 08. 2001 00.00
Kot poroča naš dopisnik, je makedonski parlament kljub protestom le začel s sejo, na kateri obravnavajo ustavne spremembe, ki dajejo več pravic albanski skupnosti.

Nasilje v Makedoniji
28. 08. 2001 00.00
V organizaciji Human Rights Watch so zelo zaskrbljeni nad nasiljem, ki ga makedonska policija izvaja na pripadniki albanske manjšine.

Povračilni ukrepi izraelske vojske
24. 08. 2001 00.00
Izraelska vojska je z oklepnimi vozili, tanki in ob podpori helikopterjev vdrla v palestinsko četrt v mestu Hebron na Zahodnem bregu. Ponovno je šlo za povračilni ukrep.

S pomočjo študentov ubila bivšega moža
25. 08. 2001 00.00
Neka kitajska profesorica se je s pomočjo štirih študentov znebila bivšega moža. Študenti so obtoženi sodelovanja pri umoru.

Našli Ladislava Troho
24. 06. 2001 00.00
Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Umrl ustanovitelj Greenpeacea
24. 03. 2001 00.00
Včeraj je v avtomobilski nesreči v Italiji življenje izgubil eden od soustanoviteljev mednarodnega ekološkega gibanja Greenpeace David McTaggart. Osemišestdesetletni McTaggart je bil v avtomobilu sam. Nesreča se je zgodila v petek popoldan v kraju Castiglione del Lago, ki je okoli 30 kilometrov oddaljeno od Perugie. Umrl je tudi voznik v nasproti vozečem avtomobilu, sopotnica pa je bila ranjena. Kanadčan McTaggart je sodeloval pri ustanovitvi ekološke organizacije za izvajanje pritiska v zgodnjih sedemdesetih letih, vodil pa jo je med leti 1979 in 1991.

Novi spopadi v Makedoniji
13. 03. 2001 00.00
V skladu z včeraj podpisanim sporazumom o prekinitvi ognja na območju, ki je začel veljati opolnoči, naju bi jugoslovanska vojska danes začela z umikom težkega orožja z juga Srbije, vendar je podpolkovnik Miodrag Jevtić izjavio, da to še ne bo danes. Težko orožje, ki je sedaj nameščeno v bližini varnostnega območja na administrativni meji med Srbijo in Kosovom, bo vojska umaknila v vojašnico v Vranju. Še vedno pa ni znano, kdaj bodo jugoslovanske sile vkorakale na del varnostnega območja ob meji z Makedonijo, kjer so davi na območju makedonskih obmejnih vasi Brest in Malinovo Malo vnovič izbruhnili spopadi med makedonskimi silami in uporniškimi Albanci. Podrobnosti spopadov za zdaj niso znane.

Rezervirano za ženske
10. 03. 2001 00.00
Noč žensk je sinoči v glavnem mestu Kolumbije Bogoti povzročila pravi prometni kaos. Na ceste kolumbijske prestolnice so smele le predstavnice nežnejšega spola, saj jim je župan Bogote Antanas Mockus namenil celo mesto - precej nenavadno darilo za njihov dan. Vsi moški so morali po 19. uri po lokalnem času ostati doma, saj je zanje veljala policijska ura. Medtem ko so se na tisoči žensk namenili v središče mesta, so vsi moški hiteli domov, da bi bili tam do 19. ure in prometni kaos je bil neizbežen. S to pobudo je želel župan opozoriti na nasilje nad ženskami, ki je v Kolumbiji zelo razširjeno.

Pretepli dopisnika Večera
01. 03. 2001 00.00
Koroškega dopisnika časnika Večer, Mira Petka, sta v sredo zvečer pred domačo hišo v Mežici napadla neznanca, ki sta Petka huje telesno poškodovala, saj je utrpel zlom nosu in zlom ličnic, dobil pa je tudi razpočno rano na glavi in več drugih poškodb. Trenutno se zdravi v bolnišnici Slovenj Gradec, vendar ni več v življenjski nevarnosti. Policijska preiskava dogodka še poteka.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Ubili slovenskega voznika tovornjaka
20. 02. 2001 00.00
Na magistralni cesti Kolašin-Podgorica v Črni gori so v nedeljo našli truplo 22-letnega voznika tovornjaka Alojza Polenška iz Grobelnega pri Celju. Pokojnika so neznanci trikrat ustrelili v glavo in mu odnesli denar in dokumente, prejšnjo sredo pa so na poti med Barom in Petrovcem neznanci pretepli in oropali 34-letnega Petra Cankarja iz Škofje Loke, ki je vozil blago na Kosovo.

Rehbocku kršene človekove pravice
28. 11. 2000 00.00
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je objavilo razsodbo v primeru Rehbock proti Sloveniji, ki ugotavlja, da so bile nemškemu državljanu Ernstu Rehbocku kršene nekatere človekove pravice. Rehbock se je pred omenjenim sodiščem pritožil zaradi domnevne kršitve človekovih pravic v Sloveniji. Zaslišanje pred sodiščem se je začelo 16. maja.

Ropar se zagovarja, da je v času ropa žeparil
05. 10. 2000 00.00
Španski mladenič, ki mu sodijo zaradi suma ropa nekega madridskega taksista, je sodišču predstavil trden alibi: v času, ko je bil taksist oropan, je bil namreč na sejmu v Sevilli, kjer je žeparil. Mladeniča in njegove tri prijatelje obtožujejo, da so aprila 1998 pretepli taksista in ga oropali. Tožilec za obtožence - njihovih imen in starosti niso objavili - zahteva 10-letno zaporno kazen.

Proces proti trem neonacistom
22. 08. 2000 00.00
V nemškem mestu Haale se je začel sodni proces proti trem obritoglavcem, ki so obtoženi naklepnega umora. Letos junija so namreč v parku do smrti pretepli emigranta iz Mozambika, ki se je vračal z dela.

Nemški državljan toži Slovenijo
16. 05. 2000 13.49
Na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu se je danes začelo zaslišanje v primeru Rehbock proti Sloveniji, so sporočili iz Sveta Evrope. Nemški državljan Ernst Rehbock se je pred omenjenim sodiščem pritožil zaradi domnevne kršitve človekovih pravic v Sloveniji.

Vse bolj napeto v Zimbabveju
15. 05. 2000 11.23
Včeraj so v Zimbabveju spet ubili belega lastnika zemljišča. John Weeks je tako že četrti med posestniki, ki so jih ubili veterani vojne iz sedemdesetih let za neodvisnost Zimbabveja od februarja letos, ko so začeli z zasedanjem zemljišč, ki so v lasti belih posestnikov.