preučitev

Trinajstletnica pokola na Tiananmenu
04. 06. 2002 00.00
Ob 13. obletnici krvave zadušitve prodemokratičnih protestov na pekinškem Trgu nebeškega miru so matere žrtev v odprtem pismu od kitajskih oblasti zahtevale ponovno preučitev uradne razlage dogodkov leta 1989. Za kitajske oblasti je ta dogodek še vedno tabu tema.

Interbrew delničar Apatinske pivare
21. 05. 2002 00.00
Belgijski koncern Interbrew je kupil celotni sveženj delnic Apatinske pivare, ki je pripadal srbskemu delniškemu skladu in postal lastnik 9,37-odstotnega lastniškega deleža te znane vojvodinske pivovarne.

Začetek privatizacije Ine
27. 04. 2002 00.00
Hrvaška vlada naj bi v naslednjih desetih dneh objavila razpis za zbiranje neobvezujočih ponudb za nakup 25-odstotkov in ene delnice naftne družbe Ina. Privatizacija Ine bo največji hrvaški privatizacijski projekt po prodaji Telekoma.

Preložili obravnavo o Đinđićevi razrešitvi
20. 03. 2002 00.00
Prvo sejo prvega rednega zasedanja srbske skupščine, na kateri naj bi obravnavali tudi predlog Srbske radikalne stranke Vojislava Šešlja o razrešitvi predsednika vlade Zorana Đinđića, so preložili na 27. marec.

EU napoveduje protiukrepe
19. 03. 2002 00.00
Evropski komisar za trgovino Pascal Lemy je napovedal, da bo EU v odgovor na ameriško uvedbo višjih carin za uvoz jekla iz tujine v kratkem uvedla ukrepe za zaščito lastne jeklarske industrije.

Petek ni odklonil poligrafa
12. 03. 2002 00.00
Predstavniki policije so med pogovorom s parlamentarno preiskovalno komisijo, ki raziskuje ozadje napada na novinarja Mira Petka povedali, da je bila prvotna policijska informacija o tem, da je Petek odklonil testiranje s poligrafom, napačna.

Rugova odločno proti ZRJ
07. 03. 2002 00.00
Novoizvoljeni kosovski predsednik Ibrahim Rugova napoveduje zbližanje odnosov z Albanijo, zvezne jugoslovanske oblasti pa poziva k nevmešavanju. Kot poglavitno nalogo nove vlade je določil neodvisnost Kosova.

Razprava o usodi hrvaške koalicije
22. 02. 2002 00.00
Predsedniki petih strank hrvaške vlade so razpravljali o prihodnosti koalicije in spremembi koalicijske pogodbe. Predsednik HSLS Dražen Budiša naj bi zahteval, da lahko vsaka stranka samostojno zamenja svojega ministra.

Prepoved nakupa v Ruhrgasu
22. 01. 2002 00.00
Nemški urad za varstvo konkurence je energetskemu velikanu Eon začasno prepovedal nadaljnje širjenje, saj mu ni dovolil nakupa deleža v največji nemški družbi za distribucijo zemeljskega plina Ruhrgas z obrazložitvijo, da bi to spodkopavalo konkurenco na domačem trgu.

Bo zdravje privilegij bogatih?
14. 01. 2002 00.00
Zvezi svobodnih sindikatov se v zadnjem času vse več zavarovancev pritožuje zaradi neenake dostopnosti zdravstvenih storitev. Razlog so spremembe zakona o zdravstvenem varstvu.

Padec imperija bratov Karić?
16. 10. 2001 00.00
V jugoslovanskih medijih je močno odjeknila novica, da je v tujino pobegnil predsednik Skupine BK Bogoljub Karić.

Sporazum o meji je pogumen korak
07. 09. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je odzval na dogajanje na Hrvaškem v zvezi s sporazumom o meji. Poudaril je, da bi v primeru, če na Hrvaškem sporazuma o meji ne bi sprejeli, lahko znova prišlo do "negativne spirale odnosov med državama".

Simobil zahteva revizijo postopka
05. 09. 2001 00.00
Operater mobilne telefonije Simobil je pri vladi vložil zahtevek za revizijo razpisa za dodelitev koncesije za opravljanje storitev tretje generacije mobilne telefonije v Sloveniji.

Vzrok nesreče domnevno tehnične narave
14. 06. 2001 00.00
Posebna skupina za preučitev nesreče na Počku v prehodnem poročilu ugotavlja, da je vzrok tragičnega dogodka po vsej verjetnosti tehnične narave. Kot je na novinarski konferenci dejal načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Ladislav Lipič, ki je komisijo ustanovil po torkovi nesreči, so sicer za končne ugotovitve nujno potrebni rezultati kemijske analize materiala in ostankov eksplozivnih snovi. Za to bo potrebno nekaj več časa, po njegovih besedah pa je možno, da bi v nadaljnji preiskavi ugotovili tudi drugačen vzrok nesreče.

Stavka v Tolu se nadaljuje
06. 06. 2001 00.00
V šentjurski tovarni lahke obutve Tolo, v kateri je včeraj začelo opozorilno stavkati 170 delavcev, so začeli pripravljati program prestrukturiranja podjetja, ki naj bi ga predstavili tudi na ministrstvu za gospodarstvo. Na celjskem okrožnem sodišču je sicer že vložen predlog za prisilno poravnavo, s katerim bi podjetje lahko obvarovali pred stečajem. Vendar pa direktorica podjetja Miša Račič opozarja, da stavka razmere še poslabšuje in da bi morali "Tolovi delavci v tem trenutku razmišljati o svojih delovnih mestih, ne pa o izplačilu aprilskih plač".

Dvanajst let po Tiananmenu
04. 06. 2001 00.00
Matere žrtev pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru so pred današnjo 12. obletnico krvave zadušitve prodemokratičnega gibanja zahtevale ponovno preučitev uradne razlage dogodkov iz leta 1989. Medtem se kitajske oblasti trudijo, da bi preprečile kakršne koli žalne slovesnosti ob obletnici incidenta. Vojska je, tako uradni Peking, upor zatrla, ker je bila ogrožena nacionalna varnost Kitajske.

Prehodna obdobja za nakup kmetijskih zemljišč
04. 05. 2001 00.00
Evropska komisija je danes predlagala večletna prehodna obdobja, ko tuja podjetja ne bodo mogla kupovati kmetijskih zemljišč v kandidatkah za članstvo v Evropski uniji po njihovem vstopu v povezavo. Kandidatke se namreč bojijo množičnega prihoda špekulantov iz EU, ki bi utegnili kupiti kmetijska zemljišča po zelo nizki ceni. Za nakup kmetijskih in gozdnih površin naj bi veljalo sedemletno prehodno obdobje, uvedli pa naj bi tudi petletno prehodno obdobje za nakup počitniških hišic, je pojasnil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugna Jean-Christophe Filori.

Zakon o PCP na ustavno sodišče 
06. 04. 2001 00.00
Sindikat delavcev gostinstva in turizma ter zveza svobodnih sindikatov bosta v ponedeljek na ustavno sodišče vložili zahtevo za preučitev ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Menijo namreč, da zapiranje prostocarinskih prodajaln ne zahteva nobeden mednarodnopravni akt, zato naj bi 300 ljudi neupravičeno ostalo na cesti. V primeru, da se ustavno sodišče odloči za preučitev primera, lahko izvrševanje zakona tudi ustavi.

Še tretja referendumska pobuda
05. 03. 2001 00.00
Deželna stranka Štajerske si bo, kot je povedal njen predsednik Albert Erjavičnik, pred vložitvijo svoje tretje pobude volivcem za vložitev zahteve za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu, še do jutri vzela čas za preučitev odgovora DZ na njihovo drugo pobudo, ki je bila zavrnjena v petek. Odgovor so predlagatelji dobili šele danes, zato bodo svojo novo pobudo, ki naj bi jo uskladili s priporočilom parlamentarne pravne službe, ki ga je nakazala v svojem petkovem mnenju, predsedniku DZ Borutu Pahorju izročili jutri.

Italija in Slovenija naravni zaveznici
23. 02. 2001 00.00
Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

SMS proti omejevanju pravic poslancev
13. 02. 2001 00.00
V Stranki mladih Slovenije se strinjajo, da je potrebno v prihodnje postopke za sprejem poračuna urediti tako, da bo parlamentu omogočal racionalno in učinkovito delo in s tem pravočasen sprejem tega akta, s čimer bi omogočili nemoteno financiranje države. Predložene spremembe poslovnika, ki so jih vložili poslanci koalicije, pa omejujejo ustavno pravico poslancev, da kot predstavniki vsega ljudstva ne le odločajo, ampak tudi sodelujejo pri pripravi predlogov.

Albanski "teroristi" ogrožajo Makedonijo
11. 02. 2001 00.00
Makedonski zunanji minister Srdjan Kerim je dejal, da albanski "teroristi", ki se predstavljajo kot Osvobodilna vojska Preševa, Medvedje in Bujanovca, ogrožajo celotno območje, zato je treba preprečiti njihovo delovanje na jugu Srbije. Kerim je obenem poudaril, da Skopje popolnoma podpira oblasti v Beogradu v prizadevanju, da onemogočijo teroristične akcije albanskih skrajnežev, ki želijo med drugim dobiti nadzor nad magistralno cesto, ki povezuje sever in jug Balkana. Kerim je še dejal, da je Makedonija, ki 22. in 23. februarja organizira vrh predsednikov držav in vlad jugovzhodne Evrope, na predlog Grčije in Bolgarije na dnevni red srečanja uvrstila tudi preučitev položaja v južni Srbiji. Omenjenega vrha se bodo udeležili predsedniki držav in vlad Makedonije, ZRJ, Grčije, Romunije, Albanije, Turčije, Bolgarije in BiH, navzoči pa bodo tudi visoki predstavniki mednarodne skupnosti, je še povedal Kerim.

Telefonski pogovor Clintona in Baraka
12. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton in izraelski premier Ehud Barak sta imela sinoči telefonski pogovor, v katerem je Barak sogovorniku pojasnil razloge za svoj odstop, je danes v Dublinu, kjer je Clinton na obisku, povedal tiskovni predstavnik Bele hiše. Vodja mednarodne komisije, ki proučuje vzroke za zadnji val palestinsko-izraelskega nasilja, George Mitchell pa se je danes v Kairu srečal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom.

Urad ombudsmana je imel manj dela
08. 12. 2000 00.00
Urad varuha človekovih pravic je v letošnjih prvih enajstih mesecih v preučitev prejel 2898 pobud, kar je približno za šest odstotkov manj kot v enakem obdobju lani, ko je na naslov ombudsmana prispelo 3073 pobud.

O Gorovi pritožbi v četrtek
05. 12. 2000 00.00
Vrhovno sodišče Floride je na četrtek preložilo preučitev argumentov v zvezi s pritožbo predsedniškega kandidata demokratov in podpredsednika ZDA Ala Gora proti odločitvi okrožnega sodnika v Tallahasseeju Sandersa Saulsa. Ta je zavrnil zahtevo demokratov po vnovičnem ročnem štetju spornih glasovnic v tej ameriški zvezni državi. Demokratski tabor je upal, da bi vnovično štetje lahko spremenilo tesen izid, po katerem prednost republikanskega kandidata Georga Busha mlajšega znaša le 537 glasov.

Srbska policija postavila ultimat
24. 11. 2000 00.00
Srbska policija je dala mednarodnim mirovnim silam na Kosovu KFOR na voljo 72 ur za ustavitev napadov albanskih upornikov na jugu Srbije. Po koncu ultimata, se bodo na ozemlje vrnile srbske sile. Če po 72 urah ne bo konkretnih rezultatov, bo policija od jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice in zveze NATO zahtevala ponovno preučitev vojaško-tehničnega sporazuma, v katerem je zapisano, da srbska policija v kilometrskem varnostnem območju vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom ne sme uporabljati orožja s kalibrom, večjim od 12 milimetrov.

195144ukanović ponovil željo po neodvisnosti
21. 11. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na današnjem zasedanju Parlamentarne skupščine zveze NATO v Berlinu znova potrdil, da Črna gora nima druge možnosti, kot da izvede referendum o svoji prihodnosti, če Srbija ne bo privolila v preučitev odnosov med republikama. Črna gora si želi neodvisnost, vendar pa bodo njene meje s Srbijo odprte, je dodal. "Ne bomo uvedli ne viz ne potnih listov, vsi potenciali Črne gore bodo na razpolago srbskemu prebivalstvu," je poudaril.

V Varšavi je zasedal skupni odbor CEFTE
12. 10. 2000 00.00
V poljski prestolnici so sinoči sklenili redno letno zasedanje skupnega odbora srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini - CEFTA. Slovensko delegacijo je na enodnevnem sestanku v Varšavi vodil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Pomembnejši točki dnevnega reda sta bili preučitev možnosti za nadaljevanje pogajanj za liberalizacijo trgovine s kmetijskimi izdelki na bilateralni ravni med Češko, Slovaško in Madžarsko ter pregled zaščitnih ukrepov, ki so jih uvedle posamezne države pogodbenice sporazuma CEFTA, med drugimi tudi Slovenija, pri uvozu prašičev in svinjine z Madžarske po omenjenem sporazumu.

Djindjić pozval k splošni stavki
29. 09. 2000 00.00
V ZRJ so se sinoči nadaljevali protesti proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Na beograjskem Trgu republike se je zbralo približno 60.000 tisoč ljudi, ki želijo pripraviti oblasti v Beogradu do priznanja zmage opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na nedeljskih predsedniških volitvah v ZRJ, je poročal radio B2-92. Demonstracije so potekale tudi v drugih srbskih mestih, nadaljevale pa naj bi se tudi danes. V Nišu se je tako zborovanja udeležilo 20.000 pristašev opozicije, v Novem Sadu 10.000, v Čačku 15.000 ter v v Miloševićevem rojstnem kraju Požarevcu pa 10.000 ljudi. V središču Beograda je Vojislav Koštunica pozval k ponovitvi štetja volilnih lističev. DOS je zborovanje sklicala v okviru poziva k okrepitvi protestov zaradi ponarejenih izidov predsedniških volitev.

Večernji list bo kupila avstrijska Styria
26. 08. 2000 00.00
Podpredsednik hrvaške vlade Slavko Linić je včeraj potrdil, da so s Caritas Fundom dosegli dogovor o prodaji hrvaškega dnevnika Večernji list avstrijskemu medijskemu koncernu Styria. Približno štiri milijone nemških mark, pridobljenih v tej transakciji, bo nakazano na račun hrvaške države, sredstva pa bodo blokirana dokler sodstvo ne bo presodilo o morebitnih nepravilnostih pri privatizacije tega dnevnika.