preverjeno

Sezona je pred vrati, na tisoče gostincev pa brez osebja

26. 06. 2018 06.13

Se nam julija, ko se odpre naš trg za hrvaške delavce in ko začne v Avstriji veljati minimalna plača za gostince, obeta selitev narodov? Tudi sami smo poskusili delo natakarice in kuhinjske pomočnice ter ugotavljali, zakaj je to delo tako podcenjeno.

Drzna Lindsey Vonn zapeta do vratu, a z visokim razporkom

22. 06. 2018 12.22

Vrhunska smučarka Lindsey Vonn se je s partnerjem, hokejistom P. K. Subbanom, udeležila slovesnosti ob podelitvi nagrad hokejske lige NHL. Eden od prejemnikov je bil tudi naš hokejist Anže Kopitar, ki je prišel v spremstvu žene Ines.

Delavci, ki so vračali plačo za dni, ko zaradi vremena niso mogli delati, s spornimi pogodbami

21. 06. 2018 16.44

Po torkovem prispevku v oddaji Preverjeno, da morajo delavci podjetja Orsini Ena zaradi slabega vremena, ko ne delajo, delodajalcu vračati denar na roke, zaradi česar so Slovenske železnice s podjetjem prekinile pogodbo, smo šli po sledeh pogodbe o zaposlitvi teh delavcev.

Ko veš, kam gre dobiček

19. 06. 2018 23.03

Mariborčani so se v zadnjih letih začeli združevati v številne zadruge oz. kooperative in odpirati nova socialna podjetja. Hotelirji, vinarji, gostinci, kmetje in drugi so prepričani, da lahko na tak način dosežejo več kot vsak zase. V nasprotju s klasičnimi podjetji morajo zadruge večino dobička dati v razvoj, nova delovna mesta in lokalno okolje.

Grožnje s smrtjo zaradi pravilnikov v ženski obliki

19. 06. 2018 12.37

Naslednja tri leta bodo vsi pravilniki Filozofske fakultete zapisani v ženski obliki. Kar bo videti nekako takole: "Obveznost študentk je opraviti vse izpite." Stavek bo veljal tako za študentke, kot za njihove moške kolege. Gre za gesto enakopravnosti žensk v jeziku in Filozofska fakulteta tu ni odkrila nič novega.

Vračali plačo za dni, ko zaradi slabega vremena niso mogli delati

19. 06. 2018 10.19

Težko si je predstavljati, kako je delati tudi po deset ur dnevno na vročini, ob tem pa biti včasih deležen še jeznih pogledov voznikov in mimoidočih, prepričanih, da delajo delavci na gradbiščih pogosto prepočasi. Bili smo na nekaj večjih gradbiščih in preverili, koliko v resnici delajo gradbeni delavci, koliko so za to plačani.

V prometno gnečo z merilcem krvnega tlaka

12. 06. 2018 15.09

Ekipa oddaje Preverjeno je pred začetkom poletnih zastojev na naših avtocestah preverila, koliko lahko voznik, ki vozi hitro, menja pasove in skuša čim hitreje priti do morja, s takim načinom vožnje v resnici pridobi. Urša Trebušak in Robert Leskovar sta šla v promet opremljena z merilci krvnega tlaka, da bi ugotovila, ali promet dviguje krvni tlak in koliko na to vpliva stil vožnje.

Drugje jim gradijo zavetišča, pri nas jih zapiramo v kletke

12. 06. 2018 13.49

Bili smo v avstrijskem živalskem vrtu, kjer imajo mučene medvede iz kletk od vsepovsod. Tudi slovensko medvedko iz diskoteke. In bili smo v Kuterevem, hrvaškem zatočišču za medvedje sirote. Gostilniški medvedje so skoraj povsod izumrli, zato pa imamo pri nas po kletkah medvede iz narave, nelegalno pridobljene medvede, medvede brez dovoljenj za prikazovanje javnosti. Smo tudi mi ostanek časa?

S presajenim srcem že trikrat na Vršič. In to s ponijem!

12. 06. 2018 09.10

Začelo se je z rutinskim pregledom za službo, potem pa postalo jasno, da bo umrl, če ne dobi novega srca. Sledilo je čakanje, težka operacija, okrevanje. Miho je zelo potrlo, ko so ga pri dobrih 40 letih upokojili. Kar naenkrat ostaneš sam, doma, pripoveduje. Že pred boleznijo aktiven športnik, je rešitev zase, da je lahko še vedno med ljudmi, našel v teku in kolesarjenju.

Z grožnjami nad kmete

05. 06. 2018 16.25

V zadnjem času so se ob turističnih cestah na Obali pojavile številne nelegalno postavljene stojnice, kjer različni preprodajalci prodajajo na videz lokalno sadje. Da bi izrinili domače kmete, so se jih lotili celo z grožnjami. Četudi jim inšpektorji skoraj vsak dan pišejo kazni, so nemočni tudi oni, saj gre večinoma za podjetja s poštnim nabiralnikom, ki inšpektorskih odločb ne dvigujejo, kazni pa ne plačujejo. Ko postane prevroče, pa zgolj zamenjajo podjetje, s katerim poslujejo. Zaradi nelegalnih stojnic se je kmetom zaslužek več kot prepolovil.

Zavajajoče lepotice

05. 06. 2018 13.05

Tudi pri nas že obstajajo dekleta, zasvojena z ličili.  Ure in ure presedijo pred ogledalom, brskajo po modnih blogih in ne morejo misliti na nič drugega kot na svojo zunanjost, življenje pa jim uhaja. Preverjali smo, kako zavajajoče so lahko fotografije na družabnih omrežjih in kako to vpliva na samopodobo najstnic.

171 tisoč praznih stanovanj - mit ali resnica?

05. 06. 2018 11.55

171 tisoč stanovanj ali vsako peto je po podatkih statističnega urada nenaseljeno. Pa so vsa ta stanovanja res prazna? Mi smo se tokrat osredotočili na državna. Na tista, s katerimi upravljajo obrambno, notranje in ministrstvo za javno upravo ter republiški stanovanjski sklad. Videli smo jih več.

Izmuzljiva nepovratna sredstva

29. 05. 2018 16.01

Računi nekaterih Mariborčanov, da si bodo uredili kurjavo s pomočjo nepovratnih sredstev, se niso izšli. Dobili so zagotovilo, da so upravičeni, oddali vlogo na Ekosklad, kupili toplotno črpalko, potem pa izvedeli, da je njihova hiša nenadoma zapadla v območje, kjer je predviden plin, in da so izviseli. Kako do vračila dela naložbe za lesena okna, izolacije, fasad, ne da bi nasedli na čeri občinske in državne birokracije?

Družinska medicina je preveč stresna - me ne zanima

29. 05. 2018 15.53

Ko vas pesti praktično katerakoli zdravstvena težava, bo pot do rešitve vodila skozi vrata ambulante vašega družinskega zdravnika. On bo prvi, ki vam bo povedal, kaj je morda z vami narobe, in vam bo po potrebi odprl vrata še do drugih specialistov. Brez družinskega zdravnika večina od nas znotraj zdravstva preprosto ne pride nikamor. Težava pa je, da je družinskih zdravnikov pri nas premalo - po ocenah ministrstva okoli 200, po ocenah Zdravniške Zbornice okoli 300.

Župnik naj bi se fizično lotil vernice in oskrunil cerkveni grob

23. 05. 2018 06.29

V Motniku, vasici blizu Kamnika, vre zaradi njihovega župnika Martina Kelvišarja. Starejši ženici je v cerkvi prepovedal moliti rožni venec na glas, na drugo naj bi se spravil kar fizično in jo pahnil skozi vrata cerkve, od vernikov naj bi zahteval čedalje več denarja, in če jim kaj ni bilo prav, naj bi jim prepovedal hoditi v cerkev.

Je bil paradižnik nekoč okusnejši?

22. 05. 2018 17.44

Se nam vsem skupaj samo zdi, ali je res, da paradižniki nimajo več takega polnega in slastnega okusa kot nekoč?

Kako shujšati z dietami s spleta?

22. 05. 2018 12.42

Za večino ljudi z nekaj preveč kilogrami hujšanje postane aktualno vsaj vsako pomlad. Letos je zelo priljubljena aplikacija za mobilni telefon, ki glede na vašo težo, višino in količino gibanja računa potreben dnevni vnos kalorij. Z dietami s spleta pa previdno.

Namesto denarja zgolj grožnje in izsiljevanje

15. 05. 2018 18.51

Januarja je društvo Beli tiger, ki ga vodi nekdanji brezdomec Martin Pučko, organiziralo dobrodelni koncert za 23-letnega Mitjo Šoštariča, ki je po avtomobilski nesreči pristal na invalidskem vozičku. Zbrali naj bi vsaj 14 tisoč evrov, da bi si lahko Mitja končno kupil avtomobil prilagojen invalidom. Kje je sedaj ta denar, ne ve nihče.

Kdo želi prikazati, da so ob Kolpi izredne razmere?

15. 05. 2018 14.06

Pokazali bomo, kakšno je v resnici življenje ob Kolpi. Že nekaj časa poslušamo, da so tam izredne razmere, da so ljudje prestrašeni in da smo tik pred izbruhom nove migrantske krize. Preverili smo, kaj je res, dva dni smo se vozili ob meji, se ustavljali v vaseh, ničesar neobičajnega nismo našli.

Enrique Iglesias razvnel razprodane Stožice: Slovenija, obljubim, da se kmalu vrnem

13. 05. 2018 04.46

Latino zvezdnik Enrique Iglesias je v sklopu koncertne turneje prvič nastopil pri nas. S svojim dodelanim odrskim nastopom in stasom je popolnoma osvojil slovensko občinstvo. Kot je dejal: ''Obljubim, da se bom kmalu vrnil in vi obljubite, da spet pridete na koncert.''

Nasvidenje v naslednji vojni?

09. 05. 2018 10.45

9. maja 1945 si je svet vsaj malo oddahnil, to je dan, ko se je v Evropi uradno končala 2. svetovna vojna, to je dan, ko praznujemo zmago nad nacizmom in fašizmom. Ker je bila druga svetovna vojna tako izredno pomembna za Evropo, za predvojne in povojne generacije, smo preverili, kaj se o njej danes učijo v osnovnih in srednjih šolah oziroma kakšno je znanje in vedenje otrok o teh dogodkih.

Kaj in koliko se v šolah učijo o drugi svetovni vojni?

08. 05. 2018 13.28

Ponekod do druge svetovne vojne sploh ne pridejo, nekateri učitelji ob tej temi še vedno doživljajo pritiske. Snov o drugi svetovni vojni je sicer na vrsti čisto na koncu devetletke, v gimnaziji tik ob koncu četrtega letnika. Ker ni časa, pripovedujejo profesorji, poenostavljamo.

Od jutra do večera z vojaki: zakaj mladi tri mesece svojega življenja namenijo vojski?

08. 05. 2018 12.28

Jutro se v vojašnici začne ob 6.30 z bujenjem in konča ob 21.30, ko ugasnejo luči. Preverili smo, kako poteka zaključni del urjenja vojakov, ki morajo zadnji teden dokazati, da so osvojili osnovne vojaške veščine, od preživetja na terenu do stražarskih dolžnosti.

Spalnica z 20 posteljami in skupni tuši jih odvrnejo

06. 05. 2018 18.08

Pet dni sem z ekipo oddaje Preverjeno preživela s kandidati za vojake v veščinskem centru v Vipavi. Dobila sem edinstven vpogled v življenje v vojašnici, podrejanje vedno prisotni disciplini in vojaškemu redu. To je nekaj, kar danes velika večina mladih generacij ne bo doživela.

Pet dni v vojašnici: brezhibno čiste sanitarije in postelje na rob

05. 05. 2018 07.00

V veščinskem centru slovenske vojske v Vipavi je novinarka Urša Trebušak preživela pet dni s kandidati za vojake in tistimi, ki služijo prostovoljni vojaški rok. Njihov vsakdan v vojašnici je od jutra do večera spremljala zadnjih pet dni njihovega urjenja, ki sicer traja tri mesece.

Janković ne bo kandidiral na volitvah: 'Naš cilj je združena in enotna levica'

03. 05. 2018 18.45

Pozitivna Slovenija na prihajajočih državnozborskih volitvah ne bo nastopila s svojo listo, so sporočili iz stranke. Ne želijo namreč drobiti glasov na levi politični opciji, pač pa je njihov cilj enotna levica, ki bo preprečila zmago stranke SDS.

Gospodarska rast, dobički ... Kaj pa delavci?

01. 05. 2018 09.09

V Sloveniji je bila lani gospodarska rast rekordna, tudi za letos napovedujejo tigrovsko rast, podjetja imajo velike dobičke, lastniki in menedžerji si izplačujejo rekordne dividende, nagrade. Kaj pa delavci? So lahko ob prazniku dela zadovoljni, so tudi oni deležni tega velikega uspeha?

KOMENTAR: Še nikoli ni bilo bolje, le da gre enim še bolje

01. 05. 2018 09.10

Praznik dela je poleg nagljev in budnic vedno tudi čas za pogled na dolgo pot, prehojeno v želji po boljšem življenju in boljših razmerah, v katerih delamo. Treba je priznati: čas v katerem živimo, je čas z najbolj kakovostnim življenjem in največ pravicami za najširši krog ljudi doslej. A ti idilični časi so za nekatere bolj idilični kot za druge, razlika pa se vse bolj povečuje.

Pogrešani ljubljenčki

24. 04. 2018 13.18

Zakonca na Verdu vsak dan do polnoči dežurata v parku in čakata mačka. Družina iz Tiroske preživi veliko vikendov na Barju in išče pobeglega mačka. Izguba hišnega ljubljenčka je velikokrat prava drama, nagrade pa visoke – od 100 do 1500 evrov.

Kaj sploh še dobimo pri zobozdravniku brez doplačil?

24. 04. 2018 11.01

Obisk zobozdravnika je lahko stresna zadeva, ne samo zaradi strahu, ki ga čuti veliko ljudi že ob zoprnem zavijanju vrtalnega stroja, pač pa pogosto tudi zaradi visokega računa, ki ga izstavijo po opravljenih posegih. Kaj pravzaprav pacient lahko še dobi, ne da bi moral doplačati? Kaj krije zavarovalnica, kaj gre iz žepa pacienta?