preverjeno

Svetovna prvaka na naravoslovnem tekmovanju
17. 05. 2022 11.29
Za oddajo Preverjeno sta govorila dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Tamara Kolerič in Domen Bogdan, ki sta za odmevno raziskovalno nalogo prejela zlato medaljo in dosegla prvo mesto na mednarodnem naravoslovnem tekmovanju.

Lani milijon evrov dobička na račun hitrih testov
13. 05. 2022 11.39
Predkazenski postopek zaradi spornega posla med državo in podjetjem Majbert Pharm, ki je bilo največji državni dobavitelj hitrih testov, še vedno teče. Na Specializiranem državnem tožilstvu zato o tem ne dajejo izjav. Na dan pa prihajajo podatki o poslovanju Majbert Pharma v lanskem letu. To je bilo več kot odlično, razkriva direktor in solastnik družbe ter eden od sedmih osumljenih v zadevi. Medtem ko so predlani imeli le dobrih tisoč evrov dobička, je ta lani – predvsem na račun hitrih testov – znašal že milijon.

ALUO dvomi v motive za premestitev kipov iz parka na Brdu pri Kranju
11. 05. 2022 17.09
Zaposleni na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje so v javnem pismu izrazili nestrinjanje s premestitvijo spomenikov in vrtnih skulptur iz parka protokolarnega objekta Brdo v Park vojaške zgodovine v Pivki. Čeprav naj bi kipe, med njimi tudi kip Tita, odstranili zaradi restavracije, pa načrti kažejo, da bodo ti tam ostali. Zato se v ALUO bojijo, da je umik kipov iz javnega prostora politično motiviran, kar obsojajo.

Ko za tekočim trakom ali računalnikom pustiš svoje zdravje
11. 05. 2022 06.00
Slovenci smo glede na evropsko povprečje bolniških odsotnosti v zlati sredini. Hkrati pa imamo enega najvišjih odstotkov daljše odsotnosti od dela, kažejo raziskave Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj. A zanimivo, raziskava Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer je pokazala, da imamo tudi enega najvišjih deležev ljudi, ki prihajajo na delo bolni.

Nina Pušlar: V odnosu smo pripravljeni veliko prestati
10. 05. 2022 19.33
Za uverturo v koncertno poletje Nina Pušlar predstavlja novo pesem in video Nina Nina Nina, prvi košček nastajajočega albuma. Skladba, ki je dobila tudi vizualno podobo, govori o tem, da je v življenju včasih za lastno srečo treba narediti korak naprej in spomine pustiti za sabo.

Povrnjen sluh
10. 05. 2022 12.57
V oddaji Preverjeno smo spremljali zgodbo vinogradnika Miroslava Tobiasa iz Murske Sobote, ki so mu zdravniki s slušnim vsadkom OSIA po več kot petih letih uspeli povrniti sluh.

Med novimi poslanci tudi nekdanji športnik, sodnica, umetnica in filmarka
03. 05. 2022 19.46
V novi sestavi Državnega zbora bo sedelo veliko poslancev, ki prvič vstopajo v politiko. Nekatere izmed njih smo vprašali, kaj je vplivalo na njihovo odločitev, kaj pričakujejo in kakšne so njihove bojazni. Pripovedovali bodo: naš svetovni prvak v boksu, nekdanja sodnica, mlada umetnica, filmarka, direktorica nevladne humanitarne organizacije in svetovni prvak v ulični košarki.

V zadnjem času več zabav in več spolnih nasilnežev
03. 05. 2022 16.10
Statistika kaže, da se je število kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost povečalo. Tako spolni napad na osebo mlajšo od 15 let kot tudi število posilstev po 170. členu kazenskega zakonika. Morebiti razlog za takšno povečanje tiči tudi v spremembi zakonodaje, ki posilstvo po novem definira tudi, če ni bila uporabljena sila in žrtev spolnosti ni jasno rekla ja. Da se je v zadnjem času povečalo število primerov oziroma žrtev, opaža tudi predsednik nevladne organizacije za pomoč žrtvam nasilja Mitja Svete. Če se je k njim lani po pomoč zateklo približno 300 uporabnic, jih je bilo pred korono pol manj.

Dve žogi v mreži Villareala za lepo prednost Liverpoola pred povratno tekmo
27. 04. 2022 20.09
V drugem polfinalu elitne Lige prvakov sta se na kultnem Anfield Roadu pomerili moštvi Liverpoola in Villareala. Domači redsi so upravičili vlogo favoritov ter z zadetkoma Jordana Hendersona ob "pomoči" gostujočega branilca Pervisa Estupinana in Sadia Maneja v razmiku dveh minut odločili vprašanje zmagovalca prvega dvoboja (2:0). Prednost varovancev trenerja Jürgena Kloppa je lepa, a še zdaleč, da bi bilo vse odločeno, saj je čez teden dni na sporedu še povratni obračun v Španiji.

Prebivalcem Ilirske Bistrice prekipelo: vsak dan se soočajo s hrupom in lesenim prahom
26. 04. 2022 20.01
Že leta se na njihovih avtomobilih, vrtovih, mizah, stolih kopičijo debele plasti lesnega prahu iz tovarne Lesonit. Ta pa se, kljub temu, da je skoraj sredi mesta, namerava še širiti. Okoliški prebivalci so se tokrat organizirali v društvo in se uprli.

Vegan, aktivist, upornik
26. 04. 2022 11.56
V oddaji Preverjeno razkrivamo, kakšno je stanje v slovenski živinorejski industriji. Po pandemiji je še bolj jasno, da je nujno spodbujati pridelavo trajnostnih kmetijskih pridelkov.

Magoni po razhodu s SZS že našel novo službo
20. 04. 2022 13.19
Potem ko je Smučarska zveza Slovenije (SZS) po koncu sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju končala sodelovanje z Liviom Magonijem, ki je skrbel za slovensko reprezentantko Meto Horvat, je italijanski trener že našel novo službo. Kot danes poroča avstrijska tiskovna agencija APA, bo Magoni poslej član štaba avstrijske reprezentance.

Po poklicu inženirka, dela kot čistilka
19. 04. 2022 14.13
Olena je med prvimi ukrajinskimi begunci pri nas, ki so se zaposlili. Čeprav je po poklicu inženirka, bo delala kot čistilka, za minimalno plačo, ker slovenščine še ni usvojila. A delo ji je všeč. Manj razmišlja o vojnih grozotah v Ukrajini. Za denarno pomoč ni zaprosila.

Upor pekrskih pujsov
19. 04. 2022 12.23
Če nam ne dovolijo, da bi kmetijsko zemljišče spremenili v stavbno, bomo imeli pa prašičjo farmo, se je odločil Aleksander Jovanovič in v elitno sosesko v Mariboru pripeljal krškopoljske prašiče, ki so že postali lokalna znamenitost. Manj navdušeni so bližnji prebivalci, ki se bojijo prihajajočih poletnih temperatur, saj že zdaj ni mogoče zgrešiti vonja njihovih novih sosedov. Nad krškopoljskimi prašiči pa so bili toliko bolj navdušeni v Slovenskih državnih gozdovih. Od lokalnega kmeta so jih najeli za začasne delavce za borbo proti tujim invazivnim rastlinam, ki grozijo, da bodo povsem uničile naravni Murski gozd.

Na lovu za meduzami našli delfine
19. 04. 2022 10.53
Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Nevarno objavljanje fotografij otrok
19. 04. 2022 10.52
Osvojen vrh, novi čevlji, družinski piknik, zlomljena noga. Kolikor ljudi, toliko različnih vsebin, ki jih radi delimo med seboj. Nekoč smo si kazali fotografije, ki so bile še tople od razvijanja, z digitalizacijo pa je odstiranje zasebnosti postalo hitrejše, lažje in skoraj nepogrešljivo. Za povrh je vplivništvo razširilo še idejo, da je slava z vidnostjo in priljubljenostjo dostopna vsakomur. A odstiranje zasebnega življenja je lahko škodljivo in celo nevarno, še posebej če se na spletu znajdejo fotografije otrok. Z objavami namreč razkrivamo njihovo zasebnost in ne le, da jim objave sledijo vse življenje – nanje oziroma na njihove fotografije lahko prežijo tudi tisti s sprevrženimi nameni.

Prekinitveni post: raka ni možno izstradati s postenjem
12. 04. 2022 20.53
V Sloveniji imamo na tisoč prebivalcev kar 373 kvadratnih metrov nakupovalnih površin. Sploh hrana je dostopna tako rekoč na vsakem koraku. Zato je pomembno, da znamo omejiti vnos hrane. Znanstveniki ugotavljajo, da smo evolucijsko bolj prilagojeni za občasno pomanjkanje kot stalno hranjenje.

Na seznamu za zobni aparat več kot 38 tisoč otrok, obetajo se spremembe
05. 04. 2022 19.48
Da pride otrok do zobnega aparata, ga morajo starši najprej postaviti v vrsto za prvi pregled, nato pa še v vrsto za začetek zdravljenja. Skupno je na obeh seznamih trenutno več kot 38.000 otrok. Zato ne čudi, da čakajo na aparat več let. Zavod za zdravstveno zavarovanje zato letos uvaja drugačen način plačevanja ortodontov. Bi bili lahko rešitev za dolge vrste tudi nevidni aparati?

Nevarni izzivi na TikToku zahtevali mlada življenja
30. 03. 2022 06.00
Spletni izzivi so v času pandemije, ko so otroci in mladostniki ostajali doma, dobili nov zagon. Od tistih pozitivnih, kot je učenje plesa, do zelo nevarnih in celo smrtonosnih. Tako imenovani izziv dušenja je v tujini že zahteval mlada življenja, morda tudi pri nas. Pred dobrim mesecem je namreč umrla osnovnošolka, ki naj bi sodelovala v izzivu na priljubljenem omrežju TikTok. Policijska preiskava še ni zaključena.

Cene nepremičnin rastejo v nebo, v parlamentu pa prepir o 'norih zakonih'
23. 03. 2022 15.24
Ob tem, ko cene nepremičnin v Sloveniji še naprej rastejo v nebo in vse več mladih ne more rešiti stanovanjskega problema, najemniški trg pa spominja na divji zahod, se v parlamentu še naprej ne morejo zediniti o tem, kakšne rešitve bi sprejeli, da se anomalije v zvezi s tem čim prej odpravijo. V Levici so predlagali zakon o davku na prazne in velike nepremičnine, v NSi so ga označili za "norega". Napovedali so, da bodo v zvezi s tem razpisali referendum. "Radi bi vas spomnili, da je ta 'nori zakon' v veljavi že več kot 30 let, pa vas do sedaj, kot kaže, ni motil," jim odgovarjajo v Levici. NSi obtožujejo, da s svojimi izjavami zavajajo in strašijo ljudi. "Za veliko večino ljudi z običajnimi stanovanji ali hišami zakon ne prinaša prav nobenega novega davka," poudarjajo.

Mark Zebra: Najbolj mi ležijo ljubezenske skladbe
22. 03. 2022 17.54
Mark Zebra z novo skladbo Reci mi da nadaljuje svojo romantično in zaljubljeno zgodbo, ki jo je začel s Če bila bi moja. Ljubezensko skladbo lahko beremo kot snubitev, kot sprehod po preteklih spominih ali pa preprosto kot pesem ljubljeni osebi.

'V Rusiji neodvisnih medijev ni več'
15. 03. 2022 19.33
Eden redkih, ki se je odločil, da javno spregovori o tem, kaj se dogaja v Rusiji, je tudi Pavel Fedorovsky, ki že nekaj let živi v Sloveniji in je bil soorganizator protestov proti vojni v Ukrajini. V Rusiji neodvisnih medijev ni več, pravi, na državni televiziji pa vojna v Ukrajini sploh ne obstaja.

Pomoč živalim: Ukrajinka na poti v Slovenijo s 30 rešenimi mačkami
08. 03. 2022 18.32
Na poti v Slovenijo je Ukrajinka, ki bo s seboj pripeljala 30 prav posebnih mačk. Te bodo kmalu iskale dom v Sloveniji. Namreč, eden izmed obrazov vojne v Ukrajini so seveda številne živali, ki so ostale brez domov in svojih skrbnikov. Številni prostovoljci so tako priskočili na pomoč in jih začeli reševati iz Ukrajine v tujino, nekaj živali pa bo v prihodnjih dneh prispelo tudi v Slovenijo.

Rezai Mohammad Dawood pobegnil iz Afganistana, svoj drugi dom našel v Sloveniji
01. 03. 2022 19.45
Kot štirinajstletnik je iz rodne vasi na severu Afganistana zbežal pred revščino in političnim terorjem. 45 dni je trajala njegova pot čez puščave in gorske pregrade. Danes je devetnajstletni Rezai Mohammad Dawood perspektiven, mlad boksar in morda tudi prihodnji slovenski olimpijski kandidat, ki se ob vsakodnevnih treningih pridno šola in dela. Slovenija je pred petimi leti postala njegov drugi, Štajerska pa, kot se rad pošali, njegov prvi dom.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje
23. 02. 2022 15.46
S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.

'Ženske v vrhunskem športu preprosto nimajo kaj iskati'
22. 02. 2022 19.02
Slovenci smo se na letošnjih olimpijskih igrah odlično odrezali in domov prinesli kar sedem medalj. Še posebej uspešne so bile ženske športnice, kar pa se zdi, da ni bilo pogodu slovenskim krščanskim fundamentalistom. Namesto da bi jim čestitali za izjemne dosežke, so trdili, da je vrhunski ženski šport perverzija, češ da naj bodo raje doma in rojevajo otoke.

Hiše za 50.000 evrov – upanje za mlade, a še veliko neznank
01. 02. 2022 12.52
Namero Inštituta Back to the Village, da za mlade družine in pare postavi hiše za 50.000 evrov, pozdravljajo tako mladi kot župani nekaterih občin. A čeprav naj bi prve montažne hiše stale že letos, je nejasnosti glede projekta še veliko.

Zgodba nekdanjega specialca
01. 02. 2022 11.30
Bilo je samo vprašanje časa, ali bom končal v zaporu ali v vojski, priznava danes že nekdanji pripadnik najbolj elitne enote Slovenske vojske. Prepričan je, da je njegovo energijo in divjost vojska preusmerila v nekaj boljšega. Ko je končal eno najtežjih specializacij v ZDA in postal medicinec, je kot pripadnik specialnih enot služil na Kosovu, v Maliju in Iraku.

Najboljši človekovi reševalci
01. 02. 2022 11.10
Ljudje imamo v nosu približno pet milijonov receptorskih celic za voh, odrasel pes pa kar 220 milijonov. In ko se ti milijoni združijo še s posebno usposobljenostjo oziroma poslanstvom, dobimo "zmagovalno formulo", ki rešuje življenja. Reševalni psi in njihovi vodniki so danes nepogrešljiv del številnih iskalnih akcij pogrešanih oseb. V Sloveniji imamo takšnih vsaj 50 na leto, kar pomeni, da vsak teden vodniki reševalnih psov iščejo in recimo tudi najdejo vsaj eno pogrešano osebo.

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02
Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?