priliv

Priliv DDV v proračun v skladu s pričakovanji

01. 09. 1999 19.41

Državna zakladnica pri ministrstvu za finance je včerajšnji, prvi priliv sredstev iz naslova DDV v državni proračun spremljala z likvidnostnega vidika. Direktorica zakladnice Ada Mavec višine sredstev ni želela komentirati, dejala pa je, da likvidnostnih zastojev ni bilo, prilivi iz naslova DDV pa s strani fizičnih oseb (samostojnih podjetnikov) prihajajo še danes, saj so ti davčni zavezanci svojo obveznost plačevali prek poslovnih bank in tudi v popoldanskem času.

Nemška marka uradno plačilno sredstvo na Kosovu

31. 08. 1999 14.36

UNMIK bo sredi tega tedna razglasil nemško marko za uradno plačilno sredstvo na Kosovu, poroča beograjska zasebna tiskovna agencija FoNet, ki se sklicuje na londonski Financial Times.

Italija: Turistična sezona na vrhuncu

06. 08. 1999 16.44

Italija je na vrhuncu turistične sezone. Po neuradnih podatkih se je za letovanje v Italiji odločilo že osem milijonov tujcev, kar je približno 20 odstotkov več kot lansko poletje, je poročal italijanski časnik La Repubblica.

Turistični priliv v prvih petih mesecih nižji

22. 07. 1999 17.53

Po zadnjih podatkih združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) je bil turistični devizni priliv v prvih mesecih letos za 9,9 odstotka nižji od priliva v enakem obdobju lani. Slabši je bil v vseh mesecih, čeprav je bilo v prvem četrtletju, torej do nastopa kosovske krize, zabeleženo za tri odstotke več nočitev tujih gostov kot lani.

Brezposelnost se manjša

12. 06. 1999 11.20

Po podatkih Zavoda RS za zaposlovanje je bilo ob koncu leta 1998 v Sloveniji 126.625 registrirano brezposelnih, kar je za 1,5 odstotka manj kot ob koncu leta 1997.

Neposredne tuje investicije v Sloveniji dosegle 2,4 milijarde dolarjev

24. 04. 1999 09.47

Vrednost neposrednih tujih investicij (NTI) v Sloveniji je konec leta 1997 znašala 2,194 milijarde dolarjev, kar je za 13,4 odstotka več kot leto poprej. Kot navaja Ekonomsko ogledalo, redna mesečna publikacija Urada za makroekonomske analize in razvoj, naj bi ob upoštevanju 165 milijonov dolarjev visokega priliva v letu 1998 sedanja vrednost NTI v Sloveniji znašala okoli 2,4 milijarde dolarjev.

Srečanje notranjih ministrov Slovenije in Hrvaške v Zagrebu

16. 04. 1999 14.52

Delegacija slovenskega notranjega ministrstva na čelu z ministrom Borutom Šukljetom se je danes mudila na enodnevnem delovnem obisku na Hrvaškem, v okviru katerega so s hrvaškim notranjim ministrom Ivanom Peničem preučili položaj, ki ga je povzročila vojna v Zvezni republiki Jugoslaviji, in še zlasti vprašanja, ki neposredno zadevajo obe državi, kot je priliv beguncev in nadzorovanje državne meje. Gre za prvi obisk Šukljeta v tujini po prihodu na položaj notranjega ministra.

Človekoljubne razmere na severu Albanije so kritične

02. 04. 1999 18.46

Človekoljubne razmere na severu Albanije, kamor nenehno prihaja na tisoče kosovskih beguncev, so kritične, je danes sporočila lokalna predstavnica Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR).

Irska postala žrtev svojega gospodarskega uspeha

25. 02. 1999 12.22

Irska je postala žrtev svojega gospodarskega uspeha. Eurostat, statistični urad EU, je zavrnil sporno zahtevo za nadaljnjo podporo revnejšim državam s tem, da je državo razdelila na dve regiji. Irska, nekoč ena izmed revnejših članic EU, se je preobrazila v državo v EU, ki beleži najhitrejšo gospodarsko rast s tem, ko je dopustila priliv tujega kapitala.

Slovenija ima premalo neposrednih tujih naložb

26. 01. 1999 14.20

Po ocenah Svetovne banke bi po ekonomskih razmerah Slovenija lahko imela od tri- do petkrat več neposrednih tujih naložb (NTN). V zadnjih treh letih so te dosegle komaj odstotek bruto domačega proizvoda.

Minister Rop o problemu brezposelnosti in možnih oblikah reševanja

14. 12. 1998 15.52

Minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop je novinarjem danes predstavil razmere na trgu dela v Sloveniji in načrte ministrstva na področju reševanja problematike brezposelnosti. Medtem ko se stopnja brezposelnosti mladih v zadnjih letih postopno zmanjšuje, pa vse večji problem predstavlja brezposelnost oseb, starejših od 40 let. V tej kategoriji se je število brezposelnih v primerjavi z letom 1993 povečalo za skoraj 20.000 oseb.

Vrnitve na visoke stopnje gospodarske rasti ne bo

28. 11. 1998 09.09

Azijska gospodarstva bodo v prihodnjem letu v povprečju ustvarila 3,5-odstotno rast, hitra vrnitev na dvoštevilčno stopnjo rasti pa je povsem izključena, napovedujejo strokovnjaki azijske banke za razvoj (ADB). Glavni omejevalni dejavnik za rast regionalnega gospodarstva v naslednjem srednjeročnem obdobju pa je po mnenju analitikov banke predvsem zmanjšan priliv investicij.

John Glenn imel težave z breztežnostjo, a se počuti vitalnejšega

02. 11. 1998 09.11

Ameriški astronavt John Glenn, ki je s svojimi 77 leti kot najstarejši človek že tretji dan v vesolju, je verjetno doslej že nekajkrat vzel zdravila, je izjavil eden od strokovnjakov v središču za nadzor vesoljskih poletov v Houstonu v ameriški zvezni državi Teksas. Prve dni poleta je Glenn namreč slabo prenašal stanje breztežnosti. Ko je posadka v noči na nedeljo praznovala noč čarovnic, so si vsi astronavti v vesoljskem raketoplanu Discovery nadeli maske Johna Glenna in se takšni pojavili tudi pred kamerami med videopovezavo Discoveryja in houstonskega centra. Johna Glenn je sicer že izjavil, da čuti v breztežnosti velik priliv moči in da se počuti aktivnejšega in mlajšega.

Odbor podprl zakon o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno

09. 10. 1998 14.21

Odbor državnega zbora (DZ) za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je danes v prvi obravnavi podprl predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanju na črno, s katerim naj bi po predlogu vlade celovito uredili to področje ter tako preprečili nadaljnje razraščanje dela na črno.

Romunija dodatno obdavčuje uvoz blaga

29. 09. 1998 08.39

Kot je konec minulega tedna sporočila romunska vlada, naj bi v tej državi uvedli dodatni uvozni davek v višini šestih odstotkov, in sicer na vse blago, razen na uvoz nafte, naravnega plina, zdravil in elektrike. Poleg tega je omenjene davščine oproščeno tudi blago, ki je namenjeno po nadaljnji predelavi za izvoz. Nova davščina naj bi pričela veljati čez približno dva tedna, po objavi v uradnem listu, veljala pa naj bi do leta 2000. Romunija se namreč sooča z velikim trgovinskim primanjkljajem, ki je v prvem polletju znašal 1,33 milijarde lejev in je kar za tretjino višji kot v lanskem polletju. Poleg tega poskuša vlada z omenjenim ukrepom doseči večji priliv sredstev v državni proračun, s čimer bi se proračunski primanjkljaj obdržal na ravni štirih odstotkov bruto domačega proizvoda.

Letošnji turistični izkupiček slabši od pričakovanega

07. 09. 1998 14.01

Slovenski turistični devizni priliv je bil v prvih osmih mesecih letos manjši od predvidenega, je na današnji novinarski konferenci v svoji oceni letošnje turistične sezone poudaril tajnik omenjene ustanove Alojz Šoster in dodal, da bo predvideni turistični iztržek v višini dveh milijard ameriških dolarjev ostal le želja. Kot je še povedal tajnik TZS, se podobni trendi pojavljajo tudi v drugih turistično razvitih državah Evrope, glavni razlog pa je v vse cenejših potovanjih v bolj oddaljene eksotične kraje. ''Veseli bomo, če bo dosežen lanski turistični izkupiček v višini dobre 1,2 milijarde ameriških tolarjev,'' je še pojasnil Alojz Šoster.

Nike odpušča delavce in menja slogan

23. 03. 1998 09.13

Ameriško podjetje Nike je napovedalo zmanjšanje števila zaposlenih za sedem odstotkov, potem ko je v zadnjih dveh četrtletjih zabeležilo drastično zmanjšanje dobička. Slabše poslovne rezultate pripisujejo zlasti krizi v jugovzhodni Aziji in konkurenci novih športnih copat, ki jih ponujajo prodajne mreže, kar povzroča zasičenost mladih kupcev.

Kuba proučuje tuje naložbe

26. 01. 1998 08.43

Kuba proučuje sto projektov skupnih vlaganj, je v soboto sporočil minister za tuja vlaganja Ibrahim Ferradaz. Čeprav po ministrovih besedah na Kubi niso čisto zadovoljni, je priliv tujih vlaganj letos višji kot prejšnja leta, Kuba pa si tudi prizadeva prilagoditi gospodarsko zakonodajo novim razmeram. Ob koncu lanskega leta so, kot je povedal Ferradaz, na Kubi našteli 300 projektov skupnih vlaganj. Odprli so tudi tri prostotrgovinska območja, ki naj bi se opazneje obrestovala čez čas, ko se bosta utrdila tamkajšnja proizvodnja in izvoz, je prepričan kubanski minister.

Kako povečati priliv v mestno blagajno?

20. 11. 1997 00.00

Župan brazilskega mesta Bocaiuva do Sul, ki leži 650 kilometrov jugozahodno od Rio de Janeira, Elcio Berti je <i>pogruntal</i>, kako bi povišal denarne prihodke v mestni blagajni: prepovedal je uporabo kontracepcijskih sredstev. Berti je prepovedal prodajo kondomov in tablet, s čemer želi povečati populacijo v svojem mestu. Kot je povedal, se je v zadnjih 20 letih število prebivalcev znižalo z 22.000 na 8500, kar je povzročilo zmanjšanje denarnih prihodkov za 40 odstotkov. Po Bertijevem načrtu bi se naj število prebivalcev sedaj povečalo, s tem pa bi se povišali tudi denarni prispevki iz državnih virov, katerih višina je odvisna od števila prebivalcev. Berti je zavrnil očitke, da bo taka prepoved povzročila naraščanje spolnih bolezni rekoč, da bo kvečjemu pripomogla k zakonski zvestobi.