primanjkuje

Močan popotresni sunek

03. 02. 2001 00.00

Davi je zahodno Indijo po katastrofalnem potresu izpred tedna dni stresel močan popotresni sunek z močjo 5. stopnje po Richterjevi lestvici. Prav tako oblasti opozarjajo na nevarnost izbruha epidemije zaradi onesnaženja pitne vode.

V Kaliforniji tretji krog izpadov elektrike

22. 01. 2001 00.00

V Kaliforniji so včeraj v manj kot tednu dni doživeli že tretji krog izpadov električne energije,194160med katerim so nekateri potrošniki in lokalni uporabniki v severnem delu te države ostali brez električnega toka približno 20 minut.

Slovenska manjšina v Italiji zaskrbljena

13. 01. 2001 00.00

V Jamljah pri Gorici je sinoči potekalo skupno srečanje, ki sta ga sklicali krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji Svet slovenskih organizacij (SSO) in Slovenska kulturno gospodarska zveza (SKGZ). Srečanje je bilo sklicano zaradi zaskrbljenosti ob dejstvu, da so bili v pričakovanju zaščitnega zakona iz italijanskega državnega proračuna črtani denarni prispevki za manjšino. Gre za osem milijard lir za delovanje kulturnih ustanov Slovencev v Italiji, ki jih predvideva zakon za obmejna območja.

Postaja Mir bo zgorela v atmosferi

12. 01. 2001 00.00

Operacijo spuščanja ruske vesoljske postaje Mir iz orbite bodo končali v prvih desetih dneh marca, je sporočil vodja ruske vesoljske agencije Jurij Koptev in dodal, da bodo operacijo začeli sredi februarja. Za spuščanje Mira iz orbite je potrebnih šest popravkov v orbiti, transporter Progres brez posadke, ki ga bodo iz vesoljskega izstrelišča Bajkanur v Kazahstanu izstrelili 18. januarja, pa bo vesoljski postaji priskrbel dovolj pogonskega goriva, da bodo skoraj 140 ton težko postajo lahko varno spustili iz orbite. Večino postaje Mir bo zgorelo v zemeljski atmosferi, ostanki pa naj bi padli v južni Pacifih.

Kasjanov zapečatil usodo Mira

05. 01. 2001 00.00

Ruski premier Mihail Kasjanov je dopoldne dokončno zapečatil usodo skoraj 15 let stare ruske vesoljske postaje Mir, je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Kasjanov je namreč tudi uradno podpisal ukaz o "ustavitvi vseh del na orbitalni postaji Mir," vesoljski strokovnjaki pa bodo morali to storiti do konca februarja, ko naj bi ostanki Mira našli večni mir v globinah Tihega oceana.

Sneg prihaja z zahoda

29. 12. 2000 00.00

Zaradi močnega sneženja, ki je zajelo Veliko Britanijo, so se v državi danes zgodile številne prometne nesreče, slabo vreme pa je povzročilo tudi zamude v letalskem prometu. O sneženju so v noči na petek poročali iz severozahodne in jugovzhodne Anglije, pa tudi iz Škotske, medtem ko je ostale dele Velike Britanije prizadel hud mraz. Zaradi snega je bilo zaprtih več cest, britanski avtomobilski klub pa je voznike pozval, naj se, razen v nujnih primerih, ne vozijo z osebnimi avtomobili. Zaradi mraza je zamrznilo morje v nekaterih pristaniščih na severovzhodu Velike Britanije, zato so pomorski promet zmanjšali na minimum.

Ford pričakuje nižji dobiček

02. 12. 2000 00.00

Drugi največji proizvajalec avtomobilov na svetu Ford pričakuje, da bo dobiček v letošnjem zadnjem četrtletju ostal pod pričakovanji. Dobiček na delnico bo za približno deset centov zaostal za napovedmi analitikov, ki so napovedali 85 centov dobička na delnico. Ameriški proizvajalec avtomobilov je v zadnjem četrtletju leta 1999 zabeležil 83 centov dobička na delnico, letošnje znižanje dobička pa pojasnjujejo z načrtovanim znižanjem proizvodnje v Severni Ameriki ter manjšim uvozom njegovih znamk avtomobilov volvo, jaguar, land rover in fiesta.

Playstationov primanjkuje

01. 12. 2000 00.00

Težave z dobavo Sonyeve igralne konzole Playstation 2 se nadaljujejo. Po časovnem zamiku pri začetku prodaje tako na ameriškem kot evropskem tržišču in prepolovitvi prvotno najavljenih kvot z milijona na petsto tisoč za vsako tržišče so pri Sonyju obljubili dodatnih 100.000 konzol na teden za vsako od obeh tržišč. Toda tudi teh obljub podjetje (vsaj do sedaj) ni moglo izpolniti, saj je bilo od začetka prodaje na ameriškem tržišču pred več kot štirimi tedni dodatno dobavljenih le 200.000 novih konzol, kar je dvakrat manj od obljubljene količine.

Nov sindikat v farmacevtiki

14. 11. 2000 00.00

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v začetku novembra izdalo odločbo, s katero je bil Sindikat farmacevtov Slovenije - SIFARM določen kot reprezentativni sindikat v poklicu farmacevt, so sporočili iz omenjenega sindikata. V SIFARM, ki se je ustanovil januarja letos, se je včlanila večina farmacevtov, ki delajo v 76 organizacijah v Sloveniji. Sedaj imajo po podatkih sindikata že 517 članov.

Kramnik potrdil osvojitev prestola

05. 11. 2000 00.00

Zadnja, 16. partija za naslov šahovskega svetovnega prvaka Mednarodnega združenja poklicnih igralcev (PCA) v Londonu med Rusom Vladimirjem Kramnikom in rojakom in branilcem naslova Garijem Kasparovom je bila prekinjena. S tem s končnim razpletom je Kramnik dokončno prevzel šahovsko žezlo, ki je bilo 15 let v rokah Kasparova. Petinvajsetletni Kramnik je za zmago dobil dve tretjini od dveh milijonov dolarjev vrednega nagradnega sklada.

Delegacija malih podjetij v ZRJ

04. 11. 2000 00.00

Delegacija slovenskih malih podjetij iz ljubljanske regije je pred nedavnim obiskala Združenje poslovnih žensk iz Beograda in združenje Femina Creativa iz Subotice, namen obiska pa je bil predvsem vzpostaviti neposredne stike med malimi zasebnimi podjetji, preveriti možne oblike sodelovanja in pomoči, ki jo lahko zagotovijo slovenski podjetniki tudi s področja malega gospodarstva. Delegacija se je udeležila tudi konference z naslovom Regionalne ženske mreže, ki je konec oktobra potekala v Beogradu in Bački Topoli. Kot so v sporočilu za javnost zapisali udeleženci obiska, je odpiranje novih tržnih poti v tujini, posebej v državah v razvoju, dolgoročna investicijska poteza, ki ne prinaša rezultatov na kratki rok.

Robbie Williams bi daroval kostni mozeg

03. 11. 2000 00.00

Britanski pevec Robbie Williams je pripravljen darovati kostni mozeg oboževalki, ki ima levkemijo. Kot je pisal britanski časnik Times, je pismo 23-letne oboževalke Johanne MacVicar, ki je pevcu zaupala, da za preživetje nujno potrebuje kostni mozeg, na Williamsa naredilo zelo velik vtis. MacVicarjeva je v pismu še pojasnila, da je za presaditev najprimernejši kostni mozeg mladih moških, ki pa ga primanjkuje. Pevec je o pismu razmislil in oboževalki sporočil, da je pripravljen darovati svoj kostni mozeg. Dejal je, da mora še preveriti, ali je presaditev njegovega kostnega mozga sploh možna, je pisal Times. Poleg tega je Williams pozval svoje oboževalce, naj se vpišejo v register darovalcev kostnega mozga.

Humanitarni koordinator o Iraku

20. 10. 2000 00.00

Novi humanitarni koordinator OZN za Irak Tun Myat je na novinarski konferenci v New Yorku opisal položaj v Iraku, za katerega že deset let veljajo mednarodne sankcije. Myat je pozval k čimprejšnji sprostitvi 2,2 milijarde dolarjev vrednih pogodb iz Programa nafta za hrano, po katerem lahko Irak izvaža nafto, denar od prodaje pa pod nadzorom OZN nato porabi za hrano in zdravila. Za veliko večino zaostalih pogodb so odgovorne ZDA, ki trdijo, da lahko blago služi v drugačne kot le humanitarne namene. Myat je izrazil prepričanje, da je program razdeljevanja hrane v Iraku sicer med najboljšimi na svetu in hrana pride do tistih, ki jo potrebujejo, vendar ljudem primanjkuje vseh drugih dobrin. Iračani zato hrano prodajajo na črnem trgu, da bi dobili denar za obleko in obutev.

Mednarodni dan boja proti revščini

18. 10. 2000 00.00

Na sedežu ZN so se z različnimi prireditvami spomnili 17. oktobra, Mednarodnega dneva boja proti revščini, generalni sekretar ZN Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pa sta ob tem dala posebni izjavi. Med dogodki ob dnevu boja proti revščini, ki ga je Generalna skupščina razglasila leta 1992, je bil tudi zaključek Svetovnega pohoda žensk 2000, ki se je začel letos marca v Ženevi in zajel predstavnice in predstavnike iz 5.000 nevladnih organizacij iz 159 držav sveta. Udeleženke pohoda so nameravale generalnemu sekretarju ZN predati posebno peticijo z več kot dvema milijonoma podpisov za učinkovitejše ukrepe v boju proti revščini. Namesto Annana, ki se je mudil v Egiptu, jih je sprejel predsednik Generalne skupščine Holkeri. "Svetu ne primanjkuje dobrih namenov za odpravo revščine, kot je razvidno tudi iz sklepov vrha tisočletja in svetovnega vrha za družbeni razvoj iz leta 1995. Vendar do danes nismo storili dovolj in število revnih še naprej narašča, namesto da bi upadalo," je izjavil Holkeri. Tudi Annan je v svoji poslanici izpostavil, da svetu ne primanjkuje znanja in sredstev za odpravo revščine, ampak volje. "Na strani razvitih to pomeni zmanjšanje dolga, odpravo zaščitnih carin pred uvozi iz revnih držav in več sredstev za razvojno pomoč. Na strani držav v razvoju boj proti korupciji, končanje spopadov in vzpostavitev dobrega vladanja," je zapisal Annan.

Umirjanje razmer v Beogradu

09. 10. 2000 00.00

V Beogradu se razmere umirjajo. Med ljudmi, ki se vračajo na delovna mesta, pa še vedno vlada negotovost. Znotraj opozicije se že kažejo prve razpoke, saj se en del zavzema za popolno prekinitev sodelovanja z levico, drug del pa temu nasprotuje.

Opozorilna stavka zdravstvenih delavcev

06. 10. 2000 00.00

Po vsej Sloveniji je danes opozorilno stavkala večina članov Sindikata zdravstva in socialnega varstva. Čeprav se je stavkovni odbor že včeraj z resornima ministroma dogovoril o pospešitvi pogajanj za uresničitev stavkovnih zahtev, so stavko danes vseeno izpeljali, začasno pa so odložili splošno stavko, napovedano za 11. oktober.

Slaba prehrana v francoskih bolnišnicah

05. 10. 2000 00.00

Približno 40 odstotkov bolnikov v francoskih bolnišnicah trpi zaradi slabe prehrane, v kateri primanjkuje predvsem hranljivih snovi, so ugotovitve neke raziskave. Bernard Guy-Grand, ki je vodil raziskavo v 68 bolnišnicah v petih francoskih departmajih, je opozoril, da slaba prehrana povečuje možnost zapletov in smrtnih primerov med zdravljenjem ter upočasnjuje zdravljenje bolnikov. Le v približno petini bolnišnic, ki so bile vključene v raziskavo, je ocena prehrane bolnikov sistematična in le v četrtini ustanov preverjajo, če je bolnik zaužil celoten obrok ali ne. Velika črna točka francoskih bolnišnic je tudi urnik prehrane. V četrtini bolnišnic imajo pacienti kosilo ob 17. uri, zaradi česar je časovni razmik med zajtrkom in kosilom prevelik. Zajtrk v bolnišnicah postrežejo ob približno 9. uri., čeprav so bolniki zaradi merjenja temperature in opravljanja toalete pokonci že dve ali tri ure prej.

NLB tudi na Bledu

03. 10. 2000 00.00

Nova poslovalnica Nove Ljubljanske banke na Bledu predstavlja prvi korak v Radovljiško-blejsko območje. Podružnica Kranj se je v preteklih treh letih že trdno usidrala v gorenjski prestolnici, z novo poslovalnico pa bodo tako strankam s tega področja kot turistom, ki jih na Bledu ne primanjkuje, ponudili celotno paleto bančnih storitev na enem mestu.

V Sloveniji vse več ilegalcev

17. 09. 2000 00.00

V Sloveniji smo v zadnjem času priča pravemu navalu beguncev. Samo v Pomurju so v osmih mesecih letošnjega leta policisti prijeli kar štiri tisoč prebežnikov. Ljudem so se prestradani in prezebli reveži na poti v obljubljeno deželo predvsem smilili, po vse pogostejših vlomih in krajah, zlasti pa po dveh zadnjih dogodkih v Prekmurju, pa se jih čedalje bolj bojijo.

Katastrofalne posledice suše

25. 08. 2000 00.00

Čeprav vročina v zadnjih dneh nekoliko popušča, so temperature še vedno visoke, posledice pa čedalje hujše. V Pomurju, kjer so te dni izmerili najvišjo temperaturo v zadnjih petdesetih letih, 38 stopinj Celzija, že močno primanjkuje vode, pridelek s polj, sadovnjakov in vrtov pa dobesedno izgineva. Tudi na Ptujskem in Dravskem polju ter v Halozah suša pustoši po poljih in vinogradih. Na Dravinjskem vrhu pri Podlehniku je bila največja uradno izmerjena temperatura v teh dneh kar 41,2 stopinje Celzija. Rastline umirajo. Škoda v kmetijstvu naj bi presegla 25 milijard SIT. Po podatkih Ministrstva za kmetijstvo, je najhuje v Posavju, Beli krajini, Podravju, Prekmurju, v Savinjski dolini in Slovenski Istri.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine

16. 08. 2000 00.00

V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

V nemškem hotelirstvu primanjkuje delavcev

13. 08. 2000 00.00

Nemško hotelirstvo ima težave zaradi pomanjkanja delavcev. Potrebovali bi namreč kar od 60.000 do 80.000 delavcev, to vrzel pa naj bi zapolnili s presežkom tujcev v državi. Položaj je katastrofalen, je za jutrišnjo izdajo nemškega tednika Focus med drugim opozoril predsednik združenja holerijev v nemški zvezni deželi Spodnja Saška DEHOGA Erich Kaub.

Najnižja stopnja brezposelnosti doslej

06. 08. 2000 17.38

Na Irskem je število iskalcev zaposlitve julija padlo na 4,4 odstotka aktivnega prebivalstva, kar je najnižja stopnja brezposelnosti, ki so jo kdajkoli zabeležili na Irskem, je sporočil centralni statistični urad.

Najnižja stopnja brezposelnosti doslej

06. 08. 2000 00.00

Na Irskem je število iskalcev zaposlitve julija padlo na 4,4 odstotka aktivnega prebivalstva, kar je najnižja stopnja brezposelnosti, ki so jo kdajkoli zabeležili na Irskem, je sporočil centralni statistični urad.

Vrnitev gradu Betnava mariborski škofiji

20. 07. 2000 21.02

Potem ko je ministrstvo za kulturo včeraj izdalo delno odločbo o vrnitvi gradu Betnava mariborski škofiji, je minister za kulturo Rudi Šeligo danes povedal, da je mariborska škofija s tem dobila grad v svojo last, ne pa v celoti v svojo posest, saj del še vedno ostaja v lasti podjetja Lipa. Glede teh prostorov se bosta mariborska škofija in podjetje Lipa sami naprej dogovarjali. Kljub delni odločbi ostaja nerešeno vprašanje odškodnine za morebitno povečano vrednost vrnjene nepremičnine v primerjavi z vrednostjo ob podržavljanju. Odškodnino bo obravnavala dopolnilna odločba, v zvezi s katero pa minister Šeligo ni vedel povedati, kdaj naj bi se postopki nadaljevali. Dodal pa je, da bo marsikateri primer iz poglavja o denacionalizaciji kmalu rešen, saj se bodo postopki pospešeno nadaljevali, ker je to v interesu ministrstva za kulturo in vlade, vendar pa ne na račun površnosti uporabe zakona, je poudaril Šeligo. Minister je zanikal, da bi pri tem šlo za ''politično'' odločanje, kdo bo kaj dobil nazaj. ''Politični'' del teh postopkov je v tem, da po oceni vlade denacionalizacijski postopki potekajo prepočasi oziroma se neupravičeno zavlačujejo in so jih zato pospešili tam, kjer so lahko. Vendar pa je Šeligo ponovno poudaril, da ne na račun ''kvarjenja dikcije zakona''. Gre za striktno uporabo zakona, je dejal. Povedal je še, da je na ministrstvu za kulturo ustanovljen poseben oddelek za denacionalizacijo, vendar pa po njegovih besedah še vedno primanjkuje ustreznih pravnih kadrov.

Stopnja brezposelnosti na Irskem

08. 07. 2000 12.49

Irska stopnja brezposelnosti je v juniju padla na rekordno nizko raven. Irski statistični urad je junija registriral 156.753 iskalcev zaposlitve, kar pomeni 4,5-odstotno stopnjo brezposelnosti. Kot navajajo predstavniki statističnega urada, je bila na Irskem stopnja brezposelnosti na tako nizki ravni nazadnje leta 1970, junija pa je bilo 36.766 iskalcev zaposlitve manj kot v istem obdobju lani. Strokovnjaki padec brezposelnosti pripisujejo razcvetu irskega gospodarstva - gospodarska rast je bila junija na letni ravni več kot osem odstotna in najvišja v EU. Junija lani je bila brezposelnost na Irskem 5,7-odstotna. Kot še ugotavljajo strokovnjaki, na Irskem v nekaterih sektorjih primanjkuje ustrezno usposobljene delovne sile.

Potres na indonezijskem otočju

06. 06. 2000 11.54

Dan po hudem potresu z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici na indonezijskem otoku Sumatra v kraju Bengkulu reševalci še vedno odkrivajo mrtve. Po podatkih oblasti so doslej našli že 103 trupla, pričakujejo pa, da bo število žrtev še višje. Delo reševalcev še vedno otežuje izpad električnega toka in telefonskega omrežja.

Lekov center v Makedoniji

17. 05. 2000 20.49

Podjetje Lek je v Skopju odprlo nov poslovni center, prek katerega misli na območju jugovzhodne Evrope ustvariti v petih letih več kot 200 milijonov mark prometa. Prodor slovenskih podjetij na Balkan dviguje ugled Slovenije v tem delu Evrope, kar dokazuje tudi ogromna pozornost, ki so jo Slovencem posvetili Makedonci.

Opica ubila človeka

17. 04. 2000 08.31

V indijski prestolnici New Delhi je opica ubila človeka s cvetličnim lončkom. Opica je tekla po ograji strešne terase in pri tem prevrnila lonček, ki je zadel mimoidočega na ulici. Nesreča se je pripetila v vzhodnem New Delhiju, kjer se prebivalci že mesece pritožujejo nad opičjo nadlogo. Opice se splazijo v hiše in kradejo hrano iz hladilnikov. V indijski prestolnici živi več tisoč opic vrste rezus, ker najdejo tam več hrane kot v divjini. Oblastem primanjkuje lovcev na opice, saj veljajo pri Hindujcih te živali za svete.

Tuje agencije o novi združeni stranki

16. 04. 2000 21.12

Tuje tiskovne agencije so danes poročale o združitvi Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) v novo desnosredinsko stranko SKD+SLS Slovenska ljudska stranka, pa tudi o predlogu za mandatarja prehodne vlade.