primarne

'Stanovanjski trg je prerasel vse meje razumnega, mladi so ujeti v prekarnost'

12. 08. 2021 16.59

Mladi so ena bolj prizadetih skupin, na katero so vplivali ukrepi, ki so jih odločevalci sprejeli, da bi preprečili širjenje novega koronavirusa. Okrnjeno je bilo njihovo izobraževanje, pridobitev prvih zaposlitev, zaradi razmer so odlašali z ustvarjanjem družine, med prvimi so izgubljali svoje dohodke zaradi visoke stopnje prekarnosti, oteženi so bili njihovi socialni stiki, ki so nujni za razvoj zdravih in trdnih osebnosti. Predstavniki Mladinskega sveta Slovenije so se ob mednarodnem dnevu mladih osredotočili na tematike, ki tarejo mlade v naši državi.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'

12. 05. 2021 14.20

12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Alen Zabasu v prvem solo videospotu nastopil z zaročenko

16. 04. 2021 14.59

Pevec Alen Zabasu predstavlja svojo prvo solistično skladbo 'Le ena je prava'. Romantično pop pesem v svet pospremlja z videospotom, v katerem nastopata z zaročenko Karmen.

Pirnat: Od polnoči ni več omejitve pri izstopu iz države

09. 04. 2021 09.45

Po tem, ko je ustavno sodišče sprejelo odločitev, da se začasno zadrži odlok, ki omejuje potovanja v države s slabšo epidemiološko sliko, je to natančneje interpretiral pravnik Rajko Pirnat. "Do zdaj so bile določene omejitve, ki pa so s polnočjo prenehale veljati," je razložil. Na ugotovitve sodišča pa se je odzval tudi notranji minister Hojs in jih pospremil z besedami, da so ustavni sodniki nesposobni odločanja ter da bodo zadeve zdaj zaostrili drugače. Zdravstveni minister Poklukar je ob tem pojasnil, da bodo pri prestopu meje veljale enake omejitve kot pred velikonočnim zaprtjem.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Direktor URSIKS o ukrepih v zaporih: Zdravje smo postavili na prvo mesto

28. 03. 2021 07.02

Dejstvo je, da na epidemijo v prvem valu nismo bili dovolj dobro pripravljeni, pravi direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij mag. Bojan Majcen. Nismo imeli zadostnih količin zaščitnih sredstev, borili smo se za maske in razkužila, enako kot vsi zunaj. Nismo imeli popolnoma izdelanega načrta ukrepov, veliko odločitev je bilo v novih okoliščinah treba hitro sprejemati. Naš glavni strah je bil, da bi istočasno zbolelo preveliko število ljudi.

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?

11. 03. 2021 06.00

Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'

08. 03. 2021 07.08

Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Janez Poklukar je novi minister za zdravje

23. 02. 2021 06.34

DZ je s 50 glasovi za in 31 proti podprl imenovanje Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. Podprli so ga v SDS, SMC, NSi, SNS, pa tudi poslanca narodnih skupnosti in večina poslanske skupine DeSUS. Poslanec DeSUS Jurij Lep se je namreč glasovanja vzdržal. Prav tako so se glasovanja vzdržali v SAB, proti pa so glasovali v LMŠ, SD in Levici. 42-letni zdravnik je postal 18. minister za zdravje doslej in tretji v tej vladi.

V torek o imenovanju Poklukarja za zdravstvenega ministra

19. 02. 2021 11.40

Državni zbor bo v torek na izredni seji, na kateri bo omogočeno sodelovanje na daljavo, obravnaval predlog za imenovanje Janeza Poklukarja za zdravstvenega ministra. Kandidat je v sredo uspešno prestal zaslišanje parlamentarnega odbora. Na izredni seji, ki se bo začela 1. marca, pa bo DZ obravnaval zadeve iz terminskega programa DZ za februar.

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah

01. 02. 2021 20.09

Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci

12. 01. 2021 15.39

Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo

06. 01. 2021 16.33

Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

V Hongkongu množične aretacije aktivistov in opozicije

06. 01. 2021 09.38

V Hongkongu so aretirali 50 opozicijskih politikov in aktivistov, oblasti jih obtožujejo, da so poskušali "zrušiti lokalno vlado". Množične aretacije so potekale v skladu s spornim zakonom o nacionalni varnosti, ki ga je lani uradni Peking vsilil Hongkongu, sicer posebnemu administrativnemu območju z določeno stopnjo avtonomije, po večmesečnih množičnih prodemokratskih protestih.

Višje sodišče Tomiću znižalo kazen s 17 let in pol na devet let

04. 12. 2020 11.06

Potem ko se je obramba Janka Tomića, ki ga je sodišče na prvi stopnji obsodilo na 17 let in pol zapora zaradi uboja in treh poskusov uboja v Krčevini leta 2018, pritožila na višje sodišče, je slednje delno ugodilo obrambi in kazen znižalo na skupno devet let.

Zdravniške organizacije pozvale k mobilizaciji vseh preostalih kadrovskih rezerv

05. 11. 2020 20.09

Predstavniki Koordinacije zdravniških organizacij (KZO) so po današnji seji pozvali k mobilizaciji vseh preostalih kadrovskih rezerv v zdravstvu pri soočanju z epidemijo novega koronavirusa. Predsednik Slovenskega zdravniškega društva in vodja KZO v letošnjem letu Radko Komadina vidi še nekaj rezerv v notranjem prerazporejanju kadra v bolnišnicah.

UKC Maribor na robu zmogljivosti, prosijo za pomoč

05. 11. 2020 15.48

Iz UKC Maribor so sporočili, da so v sredo zabeležili porast števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19, ki je znašalo 159 – od tega jih je bilo 32 na intenzivnem zdravljenju. Zaradi karantene, okužbe ali pa morebitnih rizičnih stikov je trenutno odsotnih 131 zaposlenih, med njimi 27 zdravnikov in 56 delavcev zdravstvene nege. Kadrovska stiska je velika, pravijo, zato prosijo za nujno pomoč.

Hrvaški zdravniki: Konec meseca bomo morali odločati o tem, kdo bo živel in kdo ne

04. 11. 2020 16.54

"Brez strožjih ukrepov, ki so potrebni že zdaj, bomo konec meseca prisiljeni v sprejemanje odločitev o tem, kdo od pacientov bo imel možnost, da preživi in kdo ne. Ventilatorjev in postelj na intenzivni negi namreč ne bo dovolj za vse. Naše poslanstvo je zdravljenje ljudi, ne pa sprejemanje odločitev o tem, kdo ima pravico živeti," opozarjajo hrvaški zdravniki, ki vlado pozivajo, naj vendarle sprejme strožje ukrepe, poveča število testiranj in vzpostavi učinkovit način spremljanja stikov okuženih z novim koronavirusom. "Lockdown" in policijska ura nista učinkovita, jim odgovarja Capak.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč

04. 11. 2020 14.56

Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

Na Hrvaškem v enem dnevu umrlo največ bolnikov doslej, Merklova kritična do Nemcev

27. 10. 2020 14.31

Na Hrvaškem so v ponedeljek ob opravljenih 8185 testih potrdili 1413 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je še 18 bolnikov s covidom-19, kar je najvišje število smrtnih žrtev v enem dnevu od izbruha epidemije spomladi. V BiH se več bolnišnic sooča s porastom okužb med zdravstvenimi delavci. V Avstriji je virus zahteval že več kot tisoč življenj. Merklova je kritična glede pomanjkljive discipline Nemcev med pandemijo, v Rusiji pa zaostrujejo ukrepe za zajezitev virusa.

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih

25. 10. 2020 10.15

V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Oteženo delo medicinskih sester: zavračajo očitke o nedostopnosti

25. 10. 2020 07.44

Težave, ki jih je v zdravstveni sistem prinesel novi koronavirus, zaznavajo že povsod. To sporočajo tudi medicinske sestre primarne ravni, torej tiste, ki delajo večinoma v zdravstvenih domovih. Čeprav se z virusom ne spopadajo na intenzivi, je tudi njihovo delo oteženo, predvsem pa ga je veliko več. Očitke, da so nedostopne in nesolidarne in da ne delajo veliko v času zdravstvene krize, pa ostro zavračajo.

UKC Ljubljana za 14 dni zaustavlja nenujne dejavnosti

23. 10. 2020 14.46

Strokovni svet UKC Ljubljana je soglasno sprejel sklep, da se začasno zaustavi elektivna dejavnost za 14 dni, potem bo strokovni svet ponovno presojal o izvajanju elektivnega progama. Še naprej se bodo izvajale urgentne, nujne in zelo hitre obravnave. Medtem se v UKC Maribor soočajo z vse bolj omejenimi zmogljivostmi, saj se pričakuje hitro naraščanje števila pacientov.

Avstralski gasilci navdušili na koledarju za leto 2021

14. 10. 2020 16.26

Avstralski gasilci so se znova združili in se podali v dobrodelno akcijo, s katero želijo zbrati čim več sredstev za živali ter okolico, ki so jo prizadeli požari v začetku letošnjega leta. Na fotografijah so navdušili, in čeprav so na njih ovekovečeni fantje, ki niso poklicni modeli, je akcija dosegla številne medije. Simpatični gasilci bodo letošnji dobiček od prodaje namenili zdravljenju živali, ki so v avstralskih požarih utrpele poškodbe.

Po potrebi bodo vstopne točke za odvzem brisov pri vseh zdravstvenih domovih

22. 09. 2020 15.56

Odvzem brisov pri osebah s sumom na okužbo s koronavirusom bo odslej lahko opravljal vsak izvajalec zdravstvenih storitev, je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov povedala svetovalka ministrstva za zdravje Simona Repar Bornšek. Opozorila je, da je obremenitev primarne zdravstvene ravni bistveno večja kot pred epidemijo covida-19.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'

15. 09. 2020 13.50

Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

SOF nagradil tudi projekta Štartaj, Slovenija in Mali šef Slovenije

11. 09. 2020 12.04

Na 29. Slovenskem oglaševalskem festivalu, osrednjem dogodku oglaševalske stroke pri nas, so sinoči podelili stanovske nagrade. Najprestižnejša nagrada SOF je šla v roke integrirani kampanji Mlečne knjige, ki jo je za Spar Slovenija zasnovala Futura DDB. Med nagrajenci sta bila tudi projekta, ki ste ju lahko spremljali na POP TV – Štartaj, Slovenija in Mali šef Slovenije.

Šest napotkov, kako do zdravniške obravnave v koronačasih: Vztrajajte!

04. 09. 2020 06.00

Brez dvoma je covid-19 ohromil naše zdravstvo, dostop do zdravnikov pa je omejen. Da pa je komunikacija z zdravnikom vseeno uspešna, pa lahko veliko storimo sami. V nadaljevanju najdete nekaj priporočil. Stroka sicer priznava – veliko bo treba postoriti tudi na naši strani, še posebej v smislu boljše organizacije dela.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi

13. 08. 2020 12.32

"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

MNZ tujce neutemeljeno zapira in odvrača od prošenj za azil

07. 08. 2020 06.00

Nova direktiva policistom, naj tujcem, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah, do negativnega odgovora omejijo gibanje v centru za tujce, odpira nove nepravilnosti in posledično vse več vprašanj. Pridobili smo dokument, ki dokazuje, da so v Centru za tujce enega od njih več kot 20 dni zadrževali brez ustrezne pravne podlage. Eden od ciljev takšnega postopanja je tudi ta, da si tujci v tem času premislijo in odpovejo azilu ter pristanejo na vrnitev v matično državo oz. državo, iz katere so prišli.