primerjavo

24 let iskal ugrabljenega sina, sedaj ga je lahko znova objel
14. 07. 2021 19.09
Sreča, ko objameš svojega otroka, je neizmerna, toda veselje, ko po 24 letih iskanja objameš svojega pogrešanega otroka, je neopisljivo. To je na lastni koži izkusil 51-letni Guo Gangtang, ki je svojega sina iskal več let, z motorjem je po Kitajski prevozil 500.000 kilometrov, porabil vse svoje prihranke in si še nakopal dolgove. Na koncu je ugrabljenega sina našla policija, objem pa je izbrisal vse tegobe.

Iniciativa pravnikov zaradi cepljenja nadleguje zdravnike
14. 07. 2021 14.23
V boj proti cepljenju se je vključila tudi Civilna iniciativa slovenskih pravnikov, ki z delnimi resnicami poskuša prestrašiti zdravnike do te mere, da bi ti odsvetovali cepljenje. Ta skrivnostna iniciativa brez imen in števila članov je prepričana, da so cepiva eksperimentalni konstrukti, ki kršijo človekove pravice. Dejstva jih ne prepričajo, zdaj pa so slovenskim zdravnikom poslali pismo, v katerem jih opozarjajo na njihovo "odgovornost".

Rekordna udeležba na predčasnem glasovanju, glas oddalo že 84.196 volivcev
09. 07. 2021 10.00
Predčasnega glasovanja na referendumu o vodah se je udeležilo skoraj 5 odstotkov volilnih upravičencev. Gre za najvišjo udeležbo na predčasnem glasovanju na referendumih in volitvah, poudarjajo na Državni volilni komisiji.

Doslej se je predčasnega glasovanja udeležilo 54.456 volivcev
08. 07. 2021 09.35
Po podatkih OVK se je predčasnega glasovanja na referendumu o zakonu o vodah v dveh dneh udeležilo 54.456 volivcev oziroma 3,21 % vseh volilnih upravičencev. Danes je še zadnji dan, ko lahko volilni upravičenci predčasno glasujejo.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča
07. 07. 2021 09.41
Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Kdo je ta Thomas March in zakaj je prav vsak njegov song čeden
04. 07. 2021 11.00
Ko Ed Sheeran poleti na plesišče, kjer ga ni več prepoznati.

Kitajska gradi več kot 100 novih silosov za rakete z jedrskimi konicami
01. 07. 2021 08.55
Neodvisni inštituti so že nekaj časa spremljali nenavadne gradnje v puščavskem delu Ljudske republike Kitajske. Domnevali so, da Kitajska gradi nove raketne silose, slike komercialnega satelita pa so potrdile sum. Peking gradi več kot 140 novih silosov, saj od njih lahko sprejme interkontinentalno balistično raketo z jedrsko konico.

Rusom, ki odklonijo cepljenje, grozi odpoved
29. 06. 2021 16.20
V Rusiji, kjer se radi pohvalijo, da so kot prvi registrirali cepivo proti covidu-19, se soočajo z izjemno majhno precepljenostjo in odklonilnim odnosom do cepljenja. Ena od javnomnenjskih raziskav je pokazala, da kar 62 odstotkov Rusov ne želi biti cepljenih s Sputnikom, ki je večini edino dostopno cepivo. Ruske oblasti sicer pravijo, da ljudje lahko odklonijo cepljenje, toda v resnici mnogim grozi odpoved, če to storijo.

Ronaldo proti Lukakuju, rojstvo rivalstva v Serie A
26. 06. 2021 10.43
Cristiano Ronaldo, vodilni strelec evropskih prvenstev ter letošnjega Eura 2020, bo skušal z reprezentanco Portugalske preskočiti naslednjo oviro, reprezentanco Belgije, ter si tako zagotoviti napredovanje med najboljših osem ekip. Največji kamen spotike bo zagotovo belgijski napadalec Romelu Lukaku, ki je bil, kot je Portugalcu dobro znano, okronan za najboljšega igralca na letošnjem italijanskem prvenstvu.

Vlogo za mesto astronavta pri ESA oddalo 62 Slovencev
24. 06. 2021 13.30
Rok za prijave na razpis Evropske vesoljske agencije za astronavte je zaključen. Čeprav končna statistika še ni znana, za zdaj kaže, da je vlogo za mesto astronavta oddalo okoli 22.000 oseb, od tega približno 5400 žensk. Vloge je ESA prejela iz vseh držav članic, tudi iz Slovenije. Seznam izbranih astronavtov bo objavljen predvidoma konec leta 2022.

Marko Milić: Dončić in Jokić sta najboljša igralca v ligi NBA
23. 06. 2021 08.53
Marko Milić bo kot mentor spremljal slovenske košarkarje na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju, ki se začne 29. junija v Kaunasu. Vse tekme slovenske reprezentance si boste lahko ogledali na Kanalu A in VOYO.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Slovo Raket pred četrtfinalom, odločil sijajen prvi polčas Rusinj
21. 06. 2021 20.30
Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je evropsko prvenstvo zaključila na dodatni tekmi za preboj v četrtino finala. Ugnala jo je Rusija, ki je bila boljša s 93:75, potem ko je povedla že v prvih minutah in prednosti ni več izpustila iz rok. Najboljša strelka pri Raketah je bila Shante Evans z 21 točkami.

Na začetku epidemije je imela Švedska 'sloves samomorilske države'
21. 06. 2021 14.01
Po temu, ko je na družbenih omrežjih zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko, smo na Dejstvih preverili kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Ugotovili smo, da ima Slovenija slabše rezultate. O tem, kakšno je bilo vsakdanje življenje na Švedskem, kako so se dejansko spopadali z epidemijo, smo preverili tudi pri novinarki švedske televizije TV4 Elisabeth Frerot Södergren.

Ima Švedska kljub milejšim ukrepom boljše rezultate v boju z epidemijo kot Slovenija?
17. 06. 2021 06.00
Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko. Preverili smo, kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Podatki sicer potrjujejo, da ima Slovenija več okuženih in umrlih na milijon prebivalcev, vendar smo podatke označili v Dejstvomeru s kategorijo previdno, saj ponekod prihaja do odstopanj v podatkih, pri ukrepih pa je lahko zavajajoče prikazano trajanje določenega ukrepa.

Lejko Zupančeva: Covid je bil za UKC Ljubljana zgodba o uspehu
15. 06. 2021 14.58
V UKC Ljubljana smo med epidemijo naredili vse, kar smo lahko, da bi pozdravili bolnike, je zagotovila Lejko Zupančeva. Konec epidemije žal ne pomeni tudi konca covida, je opozorila in izpostavila, da so pred njimi že nove težave. Skrbi jih morebitni novi jesenski val, saj kadra nimajo dovolj niti za mirno obdobje, kaj šele za epidemijo. Pomembno je tudi, da zdaj nadoknadijo vse posege, ki so bili zaradi epidemije postavljeni na stranski tir.

Cene energentov potisnile inflacijo v Nemčiji najvišje v 10 letih
15. 06. 2021 11.40
Stopnja inflacije v Nemčiji se je maja povzpela na 2,5 odstotka, kar je največ v skoraj desetih letih, potrošniki pa morajo biti po mnenju ekonomistov pripravljeni na rast cen tudi v prihodnjih mesecih. Analitiki pravijo, da se bo inflacija v tem letu še zviševala, lahko tudi do štirih odstotkov na letni ravni.

Število okuženih je padlo. Zakaj še vedno ne sledimo stikom?
11. 06. 2021 10.07
Sledenje stikom je učinkovit ukrep v boju proti epidemiji. Uporabljali smo ga do jeseni, ko je to zaradi skokovitega porasta števila okužb postalo neizvedljivo. Od takrat epidemiologi računajo na vestnost in odgovornost posameznikov, ki morajo svoje stike o okužbi obvestiti sami. Tako je še danes, čeprav je okužb manj in bi sledenje lahko spet potekalo. Ponudbe, da bi na pomoč priskočila vojska, niso sprejeli.

Poklukar: Torek bo zadnji dan epidemije, a boja s koronavirusom še zdaleč ni konec
10. 06. 2021 22.27
Glede na priporočila stroke in številke, ki jih dnevno spremljamo, epidemije v torek ne bomo podaljšali, je napovedal zdravstveni minister Poklukar. V veljavi pa bodo še vedno ostali ukrepi, le da bodo milejši. "V gostinstvu bodo za isto mizo lahko sedele več kot štiri osebe, na prostem se bodo lahko organizirale prireditve brez mask ..." je naštel. Cepiva imamo trenutno dovolj, da bodo vsa cepilna mesta lahko imela dneve odprtih vrat, je zagotovil.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Financial Times: Janša vodi Slovenijo po poti avtoritarnega režima
23. 05. 2021 10.17
Ugledni britanski časopis Financial Times je objavil obširen članek o tem, kako Slovenija s premierjem Janezom Janšo na čelu "sledi Madžarski po poti avtoritarnega režima". Kot glavna argumenta za to navaja Janševo zavračanje mehanizma vladavine prava ter vojno z mediji. Ob tem avtor prispevka opozarja, da gre za državo, ki bo v kratkem prevzela predsedovanje Evropski uniji.

V državnih prvenstvih pester konec tedna, Lewandowski lovi rekord
21. 05. 2021 14.44
Tako v Sloveniji kot v petih največjih evropskih ligah se bodo ta konec tedna končala državna prvenstva. V nekaterih ligah bodo zadnje tekme odločale o novih državnih prvakih, hkrati pa tudi o strelskih "kraljih". V Nemčiji je, denimo, pred posebnim strelskim dosežkom napadalec Bayerna, Poljak Robert Lewandowski.

Raziskava javnega mnenja: med Slovenci prevladuje pesimizem
21. 05. 2021 11.30
Novo merjenje javnega mnenja je pokazalo, da so prebivalci Slovenije še vedno precej pesimistični glede prihodnosti. Kar šest od desetih jih namreč pričakuje, da bodo po epidemiji živeli slabše, čeprav se po drugi strani povečuje delež tistih, ki si obetajo obrat na bolje. Le slaba četrtina vprašanih vladi zaupa, da bo sprejela prave odločitve za našo državo. Podobno velik je delež tistih, ki kot (zelo) dobro ocenjujejo organizacijo cepljenja, je pa res, da je takih precej več kot aprila.

Agüero na pragu Barce: pristal na več kot 50 odstotkov nižjo plačo?
20. 05. 2021 13.34
Če ne bo presenečenj, bo Sergio Agüero v naslednji sezoni v dresu Barcelone združil moči z dolgoletnim reprezentančnim soigralcem in dobrim prijateljem Lionelom Messijem. Zvezdnika Manchester Cityja seveda čaka še morebitni nastop na finalni tekmi Lige prvakov v Portu, španski mediji pa so že postregli z nekaterimi konkretnimi številkami.

70 odstotkov vprašanih meni, da vlada dela slabo
17. 05. 2021 15.00
Podpora vladi vse bolj pada, je pokazala majska raziskava Vox populi. Njeno delo je kot neuspešno ocenilo kar 70 odstotkov vprašanih, medtem ko jih le dobra četrtina meni nasprotno. Volitve bi močno premešale karte. Še vedno bi največ glasov dobila SDS, a bi se od njenih zaveznic v državni zbor prebila le NSi. Večino bi imele stranke koalicije KUL. Vsak tretji vprašani sicer še ne ve, koga bi volil.

Zasvojenost s tehnologijo: Napad zaslonov na otrokove možgane je lahko zelo uničujoč
16. 05. 2021 20.56
V razširjeni temi nedeljskega POP IN-a se je Ota Širca Roš o pasteh nove tehnologije in zasvojenosti z zasloni pogovarjala s psihoterapevtom Miho Kramlijem. Povedal je, kako prepoznati zasvojenost in kakšen vpliv imajo novodobni zasloni na naše najmlajše. Velikokrat so starši na svoje malčke ponosni, ker znajo na telefonu pritisniti pravo tipko, a Kramli opozarja: "Tu ne gre za to, koliko je naš otrok pameten!"

Pred preventivno akcijo AVP opozarja, da med kolesarji naraščajo kršitve predpisov
16. 05. 2021 18.55
Do konca aprila se je pri nas zgodilo 247 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji. To je devet več kot v istem obdobju lani. K sreči pa letos še nismo zabeležili smrtnih žrtev med kolesarji, jih je pa 44 utrpelo hude telesne poškodbe. Zaskrbljujoče pa je, da je pri kolesarjih, povzročiteljih nesreč, ki so morali opraviti alkotest, bila povprečna izmerjena stopnja alkoholiziranosti kar 1,61 promila. Na večjo varnost kolesarjev bodo do konca meseca opozarjali tudi policisti, saj se s ponedeljkom začenja nacionalna preventivna akcija.

Precepljenost na Sejšelih 60-odstotna, okužbe kljub temu naraščajo
16. 05. 2021 10.53
Ena najbolj precepljenih držav na svetu se sooča z izbruhom okužb s koronavirusom. Medtem ko se druge države trudijo zagotoviti dovolj cepiv, so Sejšeli v zavidljivem položaju, saj so že v celoti imunizirali več kot 61,4-odstotka prebivalstva. Kot kaže, to še ni dovolj, da bi zaustavili širjenje covida-19. "Nihče od cepljenih na Sejšelih ni umrl in med hospitaliziranimi je velika večina necepljenih," je medtem zapisal Roman Jerala s Kemijskega inštituta in dodal, da številke kažejo, da "cepiva lepo delujejo".

Bodo Kanarski otoki postali novi Lezbos?
16. 05. 2021 10.41
Organizacije za človekove pravice opozarjajo, da bi Kanarski otoki lahko postali novi otoki v Evropi, na katerih za dlje časa obtičijo prebežniki v izjemno slabih razmerah. V zadnjih šestih mesecih se Kanarski otoki namreč soočajo s porastom števila novih prebežnikov, ki se na nevarno pot od zahodne afriške obale podajajo kar v majhnih lesenih čolnih.

Svet poziva k prekinitvi ognja, slovenska vlada pa je izobesila izraelsko zastavo
14. 05. 2021 16.03
V spopadih med Izraelom in Palestino je bilo v zadnjem tednu ubitih že več kot sto ljudi, napetosti se stopnjujejo iz ure v uro. Diplomacije po vsem svetu pozivajo k prekinitvi ognja, na pročelju vladnega poslopja v Sloveniji pa so izobesili izraelsko zastavo. Da gre za "znak solidarnosti", pojasnjujejo na vladi, predsednik republike Borut Pahor pa je zapisal, da ni naklonjen "izražanju stališč države glede mednarodnih vprašanj z izobešanjem zastav drugih držav". Pa je izobešanje tuje zastave v takšnih primerih sploh v skladu z zakonodajo?