primerljiva

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

'Sankcije za Moskvo bodo tokrat bistveno vseobsegajoče in težje'
03. 02. 2022 13.41
Slovenija in Latvija podpirata diplomatsko rešitev ukrajinske krize in si želita, da bi bila EU enotna v odzivu na varnostne grožnje, je po srečanju z latvijskim kolegom Edgarsom Rinkevičsem dejal zunanji minister Anže Logar. Ministra sta govorila tudi o krepitvi gospodarskega sodelovanja, k čemur naj bi pripomoglo odprtje veleposlaništva v Rigi.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00
Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil
25. 01. 2022 14.20
Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20
V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

V nosečnosti povečano tveganje zaradi covida-19: intenzivno zdravljenje, ventilator, prezgodnji porod
06. 01. 2022 11.57
Tveganje za hujši potek covida-19 je pri nosečnicah do štirikrat večje kot pri enako starih nenosečih ženskah, kar potrjujejo tudi izkušnje in Slovenije. Intenzivno zdravljenje z ventilatorjem je potrebovalo več kot 11 žensk pred ali takoj po porodu v Sloveniji, desetim so morali narediti prezgodnji carski rez. Ena ženska je po porodu zaradi covida-19 umrla. Perinatološka stroka zato priporoča cepljenje proti covidu-19 ter poživitveni odmerek za nosečnice, doječe matere in ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin
28. 12. 2021 00.15
Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Pahor ob 30. obletnici sprejetja ustave: Ustava je bila plod poglobljenega dialoga
22. 12. 2021 16.15
Predsednik republike Borut Pahor je z današnjo slovesnostjo v predsedniški palači obeležil 30. obletnico sprejetja ustave. Slavnostna govornika sta bila sekretar nekdanje komisije skupščine za ustavna vprašanja Miro Cerar in Pahor, ki je ob tem poudaril, da je bila ustava plod poglobljenega dialoga in sodelovanja političnih sil.

Sprehod po Drami: vidne razpoke in sledovi zamakanja, posledično okrnjena kreativa
13. 12. 2021 08.00
Ko je pred dobrima dvema tednoma odstopil ravnatelj SNG Drama Ljubljana, Igor Samobor, se je (spet) začelo govoriti o stanju sto deset let stare stavbe osrednje slovenske gledališke institucije, o nacionalnem teatru, ki bi moral biti vsem v državi v ponos, a postaja zaradi nenehnega zavlačevanja okoli prenove vse bolj izpostavljen nepredvidljivemu vplivu časa in podnebnih sprememb. Med sprehodom po Drami smo začutili, kakšno je vzdušje v stavbi, ki že skoraj tri desetletja počasi propada in čaka na celovito prenovo. Čeprav zaposleni v Drami in njeni sodelavci vse težje pričakujejo začetek prenove, ostajajo povezani in se, osredotočeni na čim bolj neprekinjeno nadaljevanje ustvarjalnega gledališkega procesa, ne želijo odpovedati optimizmu.

Mestni svet podprl 30-odstotno subvencijo dveh položnic Energetike Maribor
07. 12. 2021 21.39
Mariborski mestni svetniki so na izredni seji večinsko soglašali s 30-odstotno subvencijo variabilnega dela cene ogrevanja za november in december za gospodinjstva, ki jih ogreva Energetika Maribor. So pa poudarili, da je treba najti rešitve tudi za pomoč ostalim meščanom.

Zdravniška zbornica poziva k ureditvi primernega statusa za zdravnike
27. 11. 2021 11.56
V Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da trenutna plačila zdravnikov, ki glede na obremenitve niso primerljiva z zahodnoevropskimi državami, povzročajo težave pri zagotavljanju zdravniškega kadra. Mladi zdravniki se zaradi težjih pogojev dela za določene zdravniške specializacije vse redkeje odločajo, so zapisali.

Anja Vodošek
19. 11. 2021 20.00
Anja Vodošek je 19-letna glasbenica, ki je na avdicijskem nastopu navdušila z venčkom zimzelenih Abbinih spešnic. Pravi, da jo glasba spremlja že od mladih nog in da jo družina pri tem neizmerno podpira. Anja meni, da jo od ostalih pevk loči prav povezanost, ki jo vzpostavi z občinstvom, njena največja želja pa ostaja podiplomski študij na prestižni glasbeni šoli v Valencii.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Moderna: Naše cepivo je varno in ščiti tudi otroke, stare od 6 do 11 let
25. 10. 2021 17.34
Ameriško podjetje Moderna je sporočilo, da je njihovo cepivo proti covidu-19 varno in je izzvalo močan imunski odziv pri otrocih, starih od šest do 11 let. Dodali so, da bodo podatke o rezultatih poskusov kmalu poslali svetovnim regulatorjem. Večina neželenih stranskih učinkov je bila blagih do zmernih - utrujenost, glavobol in zvišana telesna temperatura.

Demokratična recesija je resna že sama po sebi, ne pretiravajmo o njenem obsegu
23. 10. 2021 07.00
Že poldrugo desetletje smo priča globalni demokratični recesiji, ki zajema tako spreobračanje nekaterih novonastalih demokracij nazaj v avtokracije kot tudi zmanjšanje kakovosti v mnogih obstoječih in še stoječih demokratičnih državah. Demokratična recesija je resen in nevaren pojav, ki se je začel okoli leta 2006, ko je bilo na svetu največ demokratičnih režimov v zgodovini človeštva, hkrati pa so bile tudi nasploh politične in državljanske pravice v svetu najbolj spoštovane doslej.

Ob mednarodni kampanji: če raka odkrijete zgodaj, je čas na vaši strani
22. 10. 2021 12.40
Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Onkološki inštitut Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje ob mednarodni kampanji Čas je za ukrepanje vabijo k udeležbi v presejalnih programih Zora, Dora in Svit. Kampanja v teh dneh poteka v Sloveniji pod sloganom Ne dopustimo, da pandemija covida-19 oslabi boj proti epidemiji.

Hiperholesterolemija: tisti, ki za bolezen ne vedo, v povprečju živijo 16 let manj
13. 10. 2021 10.10
Družinska hiperholesterolemija prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, a diagnozo ima v Evropi postavljeno manj kot 10 odstotkov bolnikov, glede na ocenjeno pogostost bolezni. Pri otrocih je ta odstotek za pol nižji, pomembno je, da se to življenjsko ogrožajočo dedno presnovno motnjo čim prej prepozna, saj imajo nezdravljeni bolniki več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni. Pri polovici nezdravljenih moških do 50. leta in ženskah do 60. leta se razvijejo bolezni srca in ožilja. Presejalni testi se pri nas opravljajo že v porodnišnici.

V neurju poškodovane šole in vrtci, na ljubljanskih cestah za 100.000 evrov škode
01. 10. 2021 15.35
Sredino silovito neurje je v Ljubljani povzročilo številne nevšečnosti. Komunalno podjetje Ljubljana čisti nanose na voziščih na številnih lokacijah tako v ožjem kot tudi širšem središču mesta. Po grobih ocenah je na cestah za 100.000 evrov škode. Škodo na objektih je doslej prijavilo 11 šol in osem vrtcev. V kulturnih ustanovah medtem postopoma odpravljajo posledice neurja, škode zaenkrat še ne morejo oceniti. V ljubljanski Drami predvidevajo, da bodo na utečeno obratovanje pripravljeni v ponedeljek.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah
30. 09. 2021 12.44
Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

V slovenski Istri več turističnih obiskov kot v predkoronskem letu 2019
19. 09. 2021 09.20
Turistični delavci v slovenski Istri so s poletno sezono zelo zadovoljni. Tako v piranski kot v koprski in izolski občini so namreč v poletnih mesecih presegli celo rezultate iz rekordnega predkoronskega leta 2019. Ob velikem zanimanju za koriščenje turističnih bonov med domačimi gosti pa opažajo tudi porast števila tujih gostov.

Stroka je jasna: cepivo varno tudi za nosečnice
17. 09. 2021 12.18
Cepiva so varna tudi za nosečnice, doječe matere in vse ženske, ki načrtujejo nosečnost in so v postopku umetne oploditve, je jasna stroka. Nosečnice imajo v primerjavi z nenosečimi ženskami večje tveganje za hujši potek bolezni covid-19. Glede na trenutno znane podatke se svetuje cepljenje z mRNA cepivi, to sta Pfizer in Moderna.

mRNA cepivo pred okužbo s koronavirusom učinkovito ščiti tudi nosečnice
07. 09. 2021 15.46
Cepivo mRNA proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech pred okužbo z novim koronavirusom ter bolnišničnim zdravljenjem dobro ščiti tudi nosečnice. Učinkovitost cepiva je pri nosečnicah primerljiva s splošno populacijo, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Izraelu, njene ugotovitve pa objavili v strokovni reviji Nature Medicine.

Romeo Beckham podpisal prvo pogodbo z nogometnim klubom
06. 09. 2021 11.16
Potomec nekdanjega nogometnega superzvezdnika je nov član floridske ekipe Fort Lauderdale CF. Na 19-letnika je ob podpisu pogodbe ponosna celotna družina, bližnji pa so mu na družbenih omrežjih tudi čestitali. Čeprav novice s kluba še niso uradno potrdili, pa se je mladi Beckham na Instagramu že pohvalil.

Vitamini in minerali – kdo naj jih jemlje, kdaj in koliko?
04. 09. 2021 07.18
Je pred vstopom v vrtec, v šolo, za boljšo odpornost, za krepitev imunskega sistema res treba jemati vitamine in minerale? O vsem tem so za 24UR Inšpektor govorili ugledni strokovnjaki Nada Rotovnik Kozjek, Katarina Plausteiner Đorđević, Samo Kreft, Urška Blaznik in Matej Dobravc Verbič.

Turistični delavci zadovoljni s poletjem, a v strahu pred jesenskim zaprtjem
01. 09. 2021 19.07
Če turističnih bonov še niste porabili, ste med 49 odstotki tistih, ki niso porabili lanskih in med več kot tremi četrtinami tistih, ki še niso porabili letošnjih. A bili so dragocena pomoč, pravijo gostinski in turistični delavci, ki že delajo bilanco letošnje sezone. Ta se je na Obali in v termah približala sezoni leta 2019, a zgolj v poletnih mesecih. Kakšna je bila letošnja turistična sezona?

Število okužb se veča, vedno več cepljenih tudi med otroki in mladimi
24. 08. 2021 19.25
Nov porast okužb, 477 smo jih potrdili v ponedeljek, nazadnje smo o tako visokih številkah poročali v sredini maja. Tudi skoraj 20 odstotkov pozitivnih testov ni bilo že skoraj tri mesece in pol, vreme pa je zunaj še lepo in temperature visoke. Kmalu se bo začela hladnejša sezona, ko bomo vedno več časa preživeli notri, otroci pa se bodo vrnili v zaprte prostore vrtcev in šol, kar pomeni še boljše pogoje za širjenje različice delta. Njena nalezljivost je namreč primerljiva s kužnostjo noric. Mnogi starši se zato zdaj skupaj s svojimi otroki odločajo za cepljenje, da bi zaščitili sebe in okolico, a prav zaradi skrbi za zdravje so zdaj tarča nasprotnikov cepljenja.

Minister Podgoršek: Pričakujemo, da bi bila letošnja letina rib zelo primerljiva s prejšnjimi leti
18. 08. 2021 17.08
Čeprav je letošnji ulov rib precej slabši od lanskega, bodo jesenski ulovi primerljivi z minulimi leti, pričakuje kmetijski minister Jože Podgoršek. V lanskem letu je izlov znašal okrog 150 ton, po letošnjih ocenah bodo ribiči ulovili okoli 110 do 120 ton. Podgoršek je povedal, da potekajo tudi pogovori s Hrvaško glede ribarjenja v izključni ekonomski coni.

Na fakultetah pogoj PCT, v srednjih šolah sprva samotestiranje
11. 08. 2021 16.38
Izpolnjevanje pogoja PCT bo v novem študijskem letu pogoj za obisk predavanj, je sporočil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. S tem tudi soglašajo študentske organizacije. V srednjih šolah bo sprva predlagano prostovoljno samotestiranje, ob prehodu v rdečo epidemiološko fazo pa bi tudi zanje veljal pogoj PCT.