primerov

Tvegana nosečnost – od strahu do optimizma
22. 12. 2024 07.00
"Svet se mi je sesul, bil je šok. Strah nas je bilo," s 7-mesečnim dojenčkom Ernestom v naročju pripoveduje Nastja Vidic. V zgodnji nosečnosti so ji diagnosticirali preeklampsijo – življenjsko ogrožujoče stanje, ki je nevarno tako za mamo kot za otroka.

Slovenija do junija podaljšuje nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko
22. 12. 2024 07.17
Slovenija je z današnjim dnem do 21. junija 2025 podaljšala začasni ponovni nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko. Veljati je namreč začel novi odlok, ki ga je v četrtek sprejela vlada. Ta se je za vnovično podaljšanje nadzora odločila v luči povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma.

Veste, kako ukrepati ob poškodbi s pirotehniko?
21. 12. 2024 18.54
Telesne poškodbe zaradi uporabe pirotehnike so lahko lažje – opekline, krvavitve – ali celo hujše – raztrganine, odtrganine, zlomi kosti ter poškodba sluhovoda in oči. Pred prihajajočimi prazniki Društvo prvih posredovalcev opozarja na najpogostejše poškodbe ob nepravilni uporabi pirotehnike ter načine, kako oskrbeti rane in poškodovancem nuditi prvo pomoč.

Starši dobavitelji petard svojim otrokom
20. 12. 2024 06.00
Z včerajšnjim dnem se je začela prodaja pirotehnike, a ne tudi petard, ki so prepovedane že 16 let. Kako torej pridejo v roke otrok? Bodisi iz Avstrije, kjer niso prepovedane, bodisi preko spleta, ki je z njimi preplavljen. Kot smo izvedeli na eni izmed ljubljanskih šol, pa jih kupujejo tudi starši. Policija je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki.

Slovenci še vedno najpogosteje plačujemo z gotovino
19. 12. 2024 16.15
Potrošniki v evrskem območju vse pogosteje uporabljajo elektronska plačilna sredstva, predvsem pri nakupih večjih vrednosti. Delež gotovinskih plačil tako še naprej upada, vendar ostaja največkrat uporabljeni plačilni instrument, ugotavlja raziskava ECB. Slovenija je med državami z največjim deležem uporabe gotovine pri vsakodnevnih plačilih.

Po novem letu prva rušenja objektov, izplačali že več kot 17 milijonov
19. 12. 2024 15.59
Država je doslej za izplačilo odškodnin v primeru 258 domov, ki so jih pristojni po lanskih poplavah umestili na seznam za odstranitev, z lastniki podpisala 119 pogodb, za 57 objektov pa je denar že izplačala. Skupni znesek izplačanih odškodnin znaša nekaj več kot 17 milijonov evrov. Po novem letu bodo stekla tudi prva rušitvena dela objektov.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino
19. 12. 2024 12.17
V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Hišna preiskava zaradi preprodaje pirotehnike v okolici šol
19. 12. 2024 10.45
Krški policisti so zaradi suma preprodaje pirotehničnih izdelkov v okolici vzgojno-izobraževalnih ustanov opravili hišno preiskavo na domačem naslovu dveh mladoletnikov. Pri tem so odkrili in zasegli 705 prepovedanih pirotehničnih izdelkov, dva naboja in kovinski bokser. Iz Murske Sobote pa poročajo, da so jih poklicali na šolo, tam pa so po tem našli 44 pirotehničnih izdelkov in tudi hladno orožje – bokserja.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'
19. 12. 2024 06.00
Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Prvi resnejši primer ptičje gripe pri človeku
18. 12. 2024 19.36
Ameriški center za nalezljive bolezni (CDC) je potrdil prvi resnejši primer obolenja za ptičjo gripo pri človeku po tem, ko so v Louisiani sprejeli v bolnišnico moškega, ki se je najverjetneje okužil preko mrtvih ptic in piščancev na dvorišču. To je 61. potrjen primer okužbe pri človeku v ZDA letos.

Nepričakovane komplikacije: sezona Mikaele Shiffrin celo pod vprašajem?!
17. 12. 2024 17.21
Nadaljevanje sezone najboljše alpske smučarke vseh časov, Američanke Mikaele Shiffrin, je pod vprašajem. Zmagovalka 99 tekem svetovnega pokala je v pogovoru za spletno stran skiracing.com dejala, da je trenutno nemogoče napovedati, kdaj se bo vrnila na tekme, saj so v njenem športu take poškodbe, ki jih je dobila pri padcu v Killingtonu, redke.

'Univerze, fakultete in višješolski zavodi bodo bolj varni'
17. 12. 2024 15.30
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič ter generalni direktor policije Senad Jušić so podpisali dogovor o protokolu v primeru povečanih varnostnih tveganj v visokošolskih zavodih. Papič in Poklukar sta prepričana, da bodo tako univerze, fakultete in višješolski zavodi bolj varni.

Za zastrupitev sedmih tujcev na Fidžiju kriva pina colada?
16. 12. 2024 11.57
Na Fidžiju je bilo hospitaliziranih sedem ljudi zaradi suma zastrupitve z alkoholom. Med prizadetimi je pet turistov iz ZDA in Avstralije ter dva tujca, ki živita na Fidžiju. Vsem so se razvili simptomi s slabostjo, bruhanjem in tudi nevrološke težave, stanje pa se vsem izboljšuje. Preiskava, kako naj bi do zastrupitve prišlo, še poteka, vsem pa je skupno, da so v baru luksuznega letovišča pili koktejl pina colada.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35
Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Zastrupitev z alkoholom na Fidžiju? Sedem turistov v kritičnem stanju
15. 12. 2024 14.14
Sedem turistov na Fidžiju je zaradi suma zastrupitve z alkoholom pristalo v bolnišnici, bili naj bi v kritičnem stanju. Po prvih informacijah sta dva izmed njih v soboto zvečer pila koktajle v letoviškem baru, kmalu zatem pa naj bi jima bilo slabo. Bruhala sta in imela nevrološke simptome.

Princ Andrew v Buckinghamsko palačo vabil kitajskega vohuna
15. 12. 2024 08.22
Princ Andrew, brat britanskega kralja Karla III., se je zapletel v nov škandal, tokrat zaradi povezav z domnevnim kitajskim vohunom, ki so mu britanske oblasti prepovedale vstop v državo zaradi ogrožanja nacionalne varnosti. Princ Andrew je neimenovanega moškega dvakrat povabil v Buckinghamsko palačo.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20
Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Podaljšan Black Friday: Microsoft Office že od 15 € in Windows 11 že od 10 € na Keysoff-u!
13. 12. 2024 00.15
Podaljšane Black Friday ponudbena Keysoff vam ponujajo še vedno izjemne popuste na najpomembnejše programske pakete, kot sta Microsoft Office in Windows 11. To je vaš zadnji trenutek, da pridobite doživljenjske licence po neverjetnih cenah, preden cene ponovno narastejo.

15 let programa Svit: odkritih več kot 4100 primerov raka
12. 12. 2024 15.53
Program Svit, namenjen odkrivanju raka debelega črevesa in danke, praznuje 15 let delovanja. V tem času je bilo odkritih več kot 4100 primerov raka, od tega 60 odstotkov v zgodnejših, bolj ozdravljivih stadijih. Gre za enega najuspešnejših javnozdravstvenih programov pri nas, so poudarili na NIJZ.

Ukradeni otroci: 'Vse bi naredila, da najdem svojega brata'
11. 12. 2024 19.07
"Še danes se moja mama spominja svetlih las svojega sina Andreja, ki ga je neka ženska brez pojasnila odnesla iz porodne sobe. In to je njen zadnji spomin nanj." To je le ena od zgodb, ki jih bodo na nadaljevanju zaslišanj pred preiskovalno komisijo o domnevno ukradenih otrocih pripovedovale priče. Po doslej zbrani dokumentaciji in zaslišanju 16 prič so ugotovili pomanjkljivosti oz. nepopolnosti v zabeleženih podatkih bolnišnic in statističnega urada. Pred preiskovalno komisijo je sedla tudi sestra Natalija Franko, katere brat Andrej naj bi umrl ob rojstvu leta 1995.

Sedmošolcu zasegli pirotehniko, ki mu jo je prek spleta kupil oče
11. 12. 2024 16.16
Praznike ob koncu leta še vedno zaznamujejo tudi grozovite poškodbe zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. V tretjini vseh primerov gre za poškodbe rok, obraza, obraznega dela ter poškodbe sluha in vida. Največ poškodovancev je starih od 20 do 30 let, med njimi tudi 20-letni Ranko, ki mu je lani pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da je bilo izdelano doma, odtrgalo desno roko. Policija ob tem opozarja, da imajo pirotehnična sredstva že učenci osnovnih šol. V enem primeru so ugotovili, da je sedmošolcu izdelke prek spleta kupil oče.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00
V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Spletni prevarant podjetju z območja Maribora ukradel 46.000 evrov
11. 12. 2024 11.38
Mariborski policisti znova opozarjajo na spletne goljufije. Kot kaže, se je v kremplje prevaranta tokrat ujelo podjetje z območja Maribora, ki je storilcu, ki se je predstavil kot uslužbenec banke, omogočilo dostop do elektronske naprave. Podjetju je nepridiprav ukradel dobrih 46.000 evrov.

Pomagajmo z Zvezo Anite Ogulin: Veseli december za vse
10. 12. 2024 20.52
Veseli december, čas praznovanj, obdarovanj, bleščečih okraskov in prazničnih lučk, žal ni vesel za vsakogar. Pri Zvezi Anite Ogulin zato želijo v tem času opozoriti na številne stiske ljudi, ki živijo v domovih, ki jim ne predstavljajo varnega zavetja. Več kot 100 tisoč ljudi namreč nima primerno ogrevanega doma, zamuja s plačili stanovanjskih stroškov in živi v neustreznih bivanjskih razmerah.

V slovenski Istri v zadnjem mesecu odkrili pet primerov ptičje gripe
10. 12. 2024 19.52
V slovenski Istri so v zadnjem mesecu odkrili pet primerov ptičje gripe, in sicer pri štirih labodih na območju Pirana in enem galebu na območju Kopra. Zaenkrat ne kaže na to, da bi šlo za večji izbruh, so pa v Krajinskem parku Strunjan začeli obiskovalce obveščati, kako ravnati v primeru najdbe poginulih ptic. Prav v parku, na območju Belih skal, so nedavno našli manjše število poginulih ptic, ki so jih nato odpeljali higieniki. Sev, ki pustoši med pticami, naj za ljudi ne bi bil posebno nevaren.

Voznik avtobusa pod vplivom kokaina prevažal primorske dijake
10. 12. 2024 11.58
Prometni policisti in predstavnika finančne uprave so minulo soboto poostreno nadzirali domače in tuje avtobusne prevoznike. Med poostrenim nadzorom so preverjali tudi voznika domačega prevoznika, ki je pod vplivom prepovedane droge kokain opravljal prevoz primorskih dijakov, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU).

Pred vpoklicem v vojsko pobegnil čez Karpate, v mrazu ga je rešila njegova mačka
10. 12. 2024 09.26
28-letni Ukrajinec Vladislav Duda, ki bi moral po vpoklicu poprijeti za orožje v ukrajinski vojski, se je odločil, da iz domovine pobegne. Nevarno pot je načrtoval iz zahodne Ukrajine preko visokega Karpatskega gorovja v Romunijo. Po več kot tednu dni poti je obstal v mrzli soseski, kjer je bil primoran poklicati na pomoč. Življenje mu je, kot so povedali romunski reševalci, rešila njegova mačka, ki jo je vzel s seboj, saj ga je med čakanjem na reševalce grela. Ob pomanjkanju vojakov je Ukrajina letos starostno mejo za vpoklic sicer znižala na 25 let, ob tem pa Duda ni edini, ki se je odločil za dezerterstvo, a nevarne poti čez mejo nekateri ne preživijo.

Učiteljica netopirja odnesla iz učilnice, čez mesec dni umrla zaradi stekline
10. 12. 2024 09.07
Učiteljica umetnosti iz Kalifornije je po stiku z netopirjem umrla zaradi okužbe s steklino. V svoji učilnici je našla netopirja, ki ga je odnesla na prosto, ob tem pa ni opazila, da bi jo netopir ugriznil ali popraskal. Po enem mesecu je zbolela, mučili sta jo vročina in tresavica, v dveh dneh pa so se njeni bližnji od nje lahko le še poslovili.

Avtomobili potujejo že 42 let
09. 12. 2024 09.00
Novogoriška zasedba Avtomobili "potuje" že vse od leta 1982 naprej, zdaj pa so izdali tudi jubilejno dvojno vinilno ploščo in zgoščenko Potujemo (1984–2024) z največjimi uspešnicami. O njihovi poti sta spregovorila kreativna motorja zasedbe, brata Marko in Mirko Vuksanovič.

30 let varuha človekovih pravic: obravnavali 88.000 primerov
07. 12. 2024 08.11
Slovenija te dni obeležuje 30. obletnico delovanja varuha človekovih pravic, institucije, ki je zelo pomembna za to, kako dobro ljudje živijo v neki državi. Varuh je nekakšen posrednik med državo in državljani, ko gre kaj narobe, ko državne institucije ljudem kršijo pravice, ki bi jih morale po ustavi in zakonih zagotavljati. V 30 letih so tako varuhi človekovih pravic obravnavali skoraj 88.000 primerov ljudi, odgovorili na še enkrat toliko telefonskih klicev in pisem, opravili nešteto osebnih pogovorov. Državnim organom so dali več tisoč priporočil, kako kršitve odpraviti. Tu seveda ne gre za teoretične debate. Za temi podatki so resnične zgodbe resničnih ljudi, ki so se znašli v stiski, ko so se vrata nekje zaprla in je postal Varuh zadnja točka upanja za pomoč in nasvet.