primorsko

Bo letošnje poletje najbolj vroče do zdaj?

28. 07. 2022 11.27

Letošnje poletje nam je prineslo že številne rekorde. Po juniju, ki se je na ravni Slovenije uvrstil med tri najtoplejše do zdaj, se bo julij marsikje v zahodni in osrednji Slovenije zavihtel na sam vrh in s tem postal najtoplejši mesec v zgodovini meteoroloških meritev. Ker se bo vročina v prihodnjem tednu spet stopnjevala in ker meteorološki izračuni tudi za naslednjih 14 dni ne kažejo na kakšno drastično ohladitev, obstaja velika verjetnost, da bomo ob koncu avgusta govorili o novem najbolj vročem poletju do zdaj.

Požar na Velikem Ovčnjaku pod nadzorom, na delu ostaja več kot 100 gasilcev

27. 07. 2022 06.31

Na 13. dan požara je na Krasu zagorelo še na območju, kjer do zdaj ni gorelo. Novo žarišče se je pojavilo na hribu Veliki Ovčnjak, požar se je zaradi močne burje širil proti Železnim vratom. Naselja vseeno niso bila ogrožena. S plameni se je na terenu spopadlo okoli 180 gasilcev, pri gašenju sta pomagala tudi dva helikopterja. Požar je pod nadzorom, je zvečer pred menjavo gasilskih enot povedal vodja dnevne intervencije Blaž Turk. Ponoči bo na tem območju nekaj več kot 100 gasilcev. Stanje na velikem požarišču, kjer je ogenj divjal od prejšnjega petka, je pod nadzorom in stabilno, je pa popoldne znova zagorelo na italijanski strani v bližini Opatjega sela.

Padavine, ki so nastale nad morjem, zajele tudi del Krasa

27. 07. 2022 09.29

Nad morjem so začele nastajati plohe, ki so zajele tudi del Krasa. Čeprav padavin ni bilo veliko, pa so pomagale pri tem, da so gasilci lažje zatrli večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Sicer bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, z izjemo Primorske, ki bo sončna. Popoldne se bo lahko predvsem ob alpsko-dinarski pregradi še razvila kakšna nevihta.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev

26. 07. 2022 06.32

V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Iz načrta za okrevanje 60 milijonov evrov za 1000 javnih najemnih stanovanj

26. 07. 2022 18.14

Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo odločbe o odobritvi sofinanciranja zagotavljanja javnih najemnih stanovanj iz načrta za okrevanje in odpornost za 34 projektov, ki predvidevajo pridobitev skupno 1036 javnih najemnih stanovanj. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša 60 milijonov evrov.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj

26. 07. 2022 07.51

Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

S Krasa so odhiteli gasit še na Primorsko, požar zaprl mejni prehod Sočerga

25. 07. 2022 18.55

Zagorelo je tudi v koprski občini. Zaradi gašenja požara je bila zaprta cesta Črni Kal–Sočerga od Lukinov proti meji s Hrvaško. Zaprt je bil tudi mejni prehod Sočerga (Požane) v obe smeri, so sporočili s Prometno-informacijskega centra. Obvoz je bil možen preko mejnih prehodov Dragonja in Sečovlje. Primorskim gasilcem sta na pomoč prihitela tudi vojaški helikopter in letalo Pilatus.

Pretresljiv pogled na pogorišče iz zraka

25. 07. 2022 13.46

V največjem požaru v zgodovini Slovenije je po zadnjih podatkih zgorelo kar 3500 hektarjev površin. Njegove razsežnosti zares razkrije šele pogled iz zraka, ki je pretresljiv.

Na obeh primorsko-ljubljanskih obračunih boljši ekipi iz prestolnice

24. 07. 2022 22.24

V drugem krogu slovenske nogometne prve lige sta se pomerila dva ljubljnaska in dva primorska kluba. Olimpija je v Sežani premagala tamkajšnji Tabor z 1:0, odločilni zadetek je že v 19. minuti prispeval Almedin Ziljkić. Nogometaši Brava pa so po zaslugi Almina Kurtoviča z enakim rezultatom premagali Koper. Najzanimivejša tekma drugega kroga pa je bila verjetno prav zadnja, na kateri je Mura pred domačimi navijači preobrnila zaostanek s 1:3 in na koncu Domžale premagala s 4:3.

472.000 litrov 'policijske' vode in 'zacvikana' žička vodnega topa

24. 07. 2022 22.06

Pri gašenju največjega požara v zgodovini Slovenije je sodelovalo več kot deset domačih in tujih helikopterjev in letal. Tudi Letalska policijska enota, ki je nad Krasom opravila več kot 600 odmetov vode. Samo oni so v šestih dneh gašenja na požarišče odvrgli kar 472.000 litrov. Sredi tedna so tja poslali tudi policijski vodni top, vendar so kmalu zakrožile informacije, da se je ta pokvaril.

V boju z ognjeno pošastjo, ki Kras spreminja v pepelnato puščavo

24. 07. 2022 07.37

Nanos je za popotnike med Primorsko in Notranjsko vedno predstavljal neko ločnico. Prehod, ko te je sonce zapustilo, podal pa si se v meglo. A če je ta občutek običajno spremljal tiste, ki so se podajali proti Ljubljani, pa je trenutno ravno obratno. V zraku lahko vonjaš ogenj in saje, z neba sneži pepel in še sončna svetloba je izgubila svojo lepo zdravo barvo. Namesto tega ima pridih sivine, ki je te dni zajela goriško regijo ter upepelila dobršen del kraške pokrajine. V nedeljo navsezgodaj zjutraj je gasilcem na pomoč priskočila mati narava – padel je dež, vendar le malo namočil presušeno zemljo.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'

21. 07. 2022 14.15

Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?

21. 07. 2022 12.52

Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti

21. 07. 2022 08.51

Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'

20. 07. 2022 16.20

Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter

19. 07. 2022 07.41

Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve

19. 07. 2022 07.05

Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev

17. 07. 2022 08.56

V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Največ bonov unovčili na zadnji dan njihove veljavnosti

11. 07. 2022 13.15

Najvišja dnevna porabljena vrednost turističnih bonov in bonov za gostinstvo, turizem, šport in kulturo je bila dosežena prav na zadnji dan njune veljavnosti, 30. junija. Turistični boni so bili največkrat unovčeni za prenočitev v hotelih, boni 21 pa za gostinske storitve, kažejo podatki Finančne uprave Republike Slovenije.

V Istri začeli čezmejni projekt sodelovanja ob množičnih nesrečah

09. 07. 2022 14.58

V Istri so začeli z evropsko sofinanciranim projektom Max Aid, s katerim se bodo v primeru množičnih nesreč čezmejno povezali z zdravstvenimi ustanovami na hrvaškem delu polotoka. Projekt je vreden nekaj več kot 440.000 evrov, s pridobljenimi izkušnjami želijo pomagati tudi obmejnim krajem na območju Kvarnerja.

Tedeschijev sin pod pretvezo, da je Plenkovićev varnostnik, ustavil trajekt

07. 07. 2022 19.28

Emil Tedeschi mlajši, sin znanega hrvaškega podjetnika, je pred kratkim poskrbel za nenavaden incident. Da bi ustavil trajekt, na katerega je zamujal, je poklical policijo in se lažno predstavil kot varnostnik predsednika vlade Andreja Plenkovića. Grozi mu denarna kazen ali do 30 dni zapora.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Obiskanost Hrvaške še ne dosega predkoronske, prilivi pa že za četrtino višji

04. 07. 2022 11.58

Na Hrvaškem so v prvih šestih mesecih letošnjega leta zabeležili 5,7 milijona turističnih prihodov in 24,7 milijona nočitev, kar je 120 oz. 107 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so sporočili s hrvaškega ministrstva za turizem. Prilivi iz turističnih dejavnosti so v prvih šestih mesecih dosegli 12,88 milijarde kun (1,71 milijarde evrov).

Z nezakonitimi gradnjami v Istri do 600.000 evrov, vpleteni tudi Slovenci

29. 06. 2022 10.38

Znane so nove podrobnosti o veliki policijski akciji v Istri. Zaradi suma nezakonitih gradenj in zlorabe položaja na področju prostorskega načrtovanja v mestu Vodnjan policija preiskuje 26 oseb. Skupina hrvaških in slovenskih državljanov ter državljan Srbije naj bi pridobili protipravno premoženjsko korist za najmanj 4,5 milijona kun (malo manj kot 600.000 evrov).

Najtopleje v Novi Gorici in Ljubljani, kjer so namerili 36 stopinj Celzija

27. 06. 2022 07.49

Z novim tednom se je začela stopnjevati vročina, tako da smo se marsikje približali junijskim temperaturnim rekordom. Po nižinah se je že dopoldne ogrelo nad 30 stopinj Celzija, čez dan pa se je živo srebro povzpelo do 36 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo ves teden izredna, saj nas ob tako visokih temperaturah tudi veter ne hladi več, poleg tega pa bodo v zelo tople tudi noči. Vročina bo verjetno nekoliko popustila šele konec tedna.