pripravljeni

Albanija okrepila bojno pripravljenost
31. 07. 1998 13.22
Albansko obrambno ministrstvo in generalštab albanske vojske sta sprejela dodatne ukrepe za okrepitev bojne pripravljenosti, še posebej na albansko-jugoslovanski meji zaradi poslabšanja razmer na Kosovu, je za dnevnik vladajočih albanskih socialistov Zeri i Popullit dejal albanski obrambni minister Luan Hajdaraga.

Roman Nota: ''Na to smo bili pripravljeni''
31. 07. 1998 13.19
Pomočnik hrvaškega ministra za gospodarstvo, zadolžen za energetiko, Roman Nota je v sinočnji oddaji hrvaške televizije Odmevi poudaril, da je hrvaška stran ''v določenem smislu presenečena, da so slovenski predstavniki, namesto nadaljevanja pogajanj in reševanja vseh odprtih problemov v zvezi z NEK, ponudili radikalizacijo problema, ki pa so jo resda napovedali že pred tem. ''Na to smo bili pripravljeni in za zdaj Hrvaška nima nobenih težav z oskrbo z električno energijo,'' je dejal Nota.

Daimler-Benz povečal dobiček
31. 07. 1998 12.33
Daimler-Benz je v prvih šestih mesecih letos zaslužil 3,8 milijarde mark in v primerjavi z enakim lanskim obdobjem več kot podvojil promet. Poslovni rezultati so bili precej višji od pričakovanih in so najboljši v celi zgodovini družbe, kar potrjuje, da so v družbi zelo dobro pripravljeni na združitev s Chryslerjem, je povedal direktor družbe Juergen Scrempp.

Bo končno prišlo do pogajanj med Izraelci in Palestinci?
14. 07. 1998 10.23
Izrael in Palestinci so pripravljeni sodelovati na neposrednih pogajanjih, ki jih je predlagala ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, je v ponedeljek sporočil ameriški State Department. Pogajanja naj bi se začela po koncu obiska palestinskega voditelja Jaserja Arafata na Kitajskem, toda natančen datum srečanja še ni znan, je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin.

Albrightova za CNN o izhodu iz krize na Bližnjem vzhodu
07. 07. 1998 09.01
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je sinoči v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo CNN dejala, da so ZDA pred dogovorom, ki bi lahko omogočil izhod bližnjevzhodnega mirovnega sporazuma iz slepe ulice. V oddaji Larry King Live je Albrightova dejala, da je imela o tem vprašanju v zadnjih 48 urah intenzivne telefonske pogovore z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem. ''Zelo smo pripravljeni. Če ne bi bili, bi poskusili drugačno taktiko,'' je še dejala. Albrightova je tudi opozorila, da bi bila ''katastrofa'', če sporazuma o jedrskem programu, ki ga je Severna Koreja sprejela leta 1994, ne bi mogli spoštovati zaradi pomanjkanja sredstev mednarodne skupnosti. Severna Koreja je s sporazumom pristala na prekinitev jedrskega programa, ki naj bi bilo namenjeno proizvodnji jedrskega orožja, v zameno za pomoč v nafti. ZDA pa si prizadevajo dobiti sredstva za nakup te nafte.

V kratkem bo stekel tudi preiskovalni postopek v zvezi s prijetim slovenskim državljanom v Italiji
06. 07. 1998 16.51
Slovensko veleposlaništvo v Rimu je danes s strani finančne policije iz Pescare prejelo tudi pisno uradno obvestilo, da je bil v soboto, 4. julija, zaradi posedovanja 108,2 kilograma heroina aretiran 28-letni slovenski državljan Drago Žnidaršič s stalnim prebivališčem v Mariboru, je STA izvedela na slovenskem veleposlaništvu v Rimu.

Dva modela hokejskega državnega prvenstva
01. 07. 1998 08.25
Skupščina Hokejske zveze Slovenije je na zasedanju na Bledu sprejela tekmovalni sistem za prihodnje državno prvenstvo. Pripravljeni sta dve varianti končnice. Katera bo izbrana, je odvisno od nastopa reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo skupine A.

Demači: Pripravljeni postati politično krilo OVK
21. 06. 1998 12.28
Predsednik Parlamentarne stranke Kosova Adem Demači je izjavil, da "so Albanci na Kosovu poskusili vse oblike avtonomije, vendar niso bili zadovoljni niti z eno". "Prej je mogoče še obstajala možnost za pogovore o tretji republiki v okviru sedanje Jugoslavije, vendar je po pokolu v Drenici albanski narod odločen plačati visoko ceno za svobodo in neodvisnost."

Norveški Siemens zanika kršitev protimonopolne zakonodaje
04. 06. 1998 09.52
Norveška podružnica Siemensa je zanikala kartelsko povezavo s konkurenčnim podjetjem ABB Asean Brown Boveri in njegovo hčerinsko tovarno, elektrarno ABB Kraft As. Po trditvah norveškega protimonopolnega urada naj bi se obe družbi že nekaj let dogovarjali o cenah in ponudbi opreme za hidroelektrarne, prav tako pa naj bi se dogovarjali o delitvi trga. Predstavniki obeh podjetij obtožbe zanikajo in poudarjajo, da so pri raziskovanju okoliščin, ki so privedle do obtožb, pripravljeni sodelovati.

Na zahodu bo še divje - zvezde izenačile na 1:1
27. 05. 1998 10.42
Strelsko razpoloženi Bob Bassen, Greg Adams in Guy Carbonneau ter v vratih skoraj nepremagljivi Ed Belfour (27 obramb) so bili dovolj, da so dallaške zvezde po porazu v prvi tekmi zahodnega finala severnoameriške hokejske lige NHL ponovno zablestele v vsem svojem sijaju in branilce naslova Stanleyevega pokala, rdeča krila iz Detroita, spravile na kolena. Za goste je častni zadetek dosegel Vjačeslav Kozlov.

EU Poljski zmanjšala sredstva iz programa Phare
26. 05. 1998 11.11
V Varšavi so odstavili enega od poljskih državnih sekretarjev, ki je bil pristojen za evropsko pomoč, Slawomirja Zawadzkija. Zaradi nepravilnosti v delu Zawadzkija je namreč Bruselj za 34 milijonov ekujev zmanjšal pomoč Poljski v okviru programa Phare za leto 1998.

Bližnjevzhodna pogajanja v težavah
05. 05. 1998 16.44
Vse kaže, da se bližnjevzhodna pogajanja v Londonu ob posredovanju ameriške državne sekretarke Madeleine Albright danes brezuspešno nagibajo h koncu. Po podatkih iz palestinskih krogov naj bi palestinski vodja Jaser Arafat v kratkem govoril z britanskim premierom Tonyjem Blairom, po tem pogovoru pa naj bi dal zadnjo izjavo pred svojim odhodom. Po oceni opazovalcev to nakazuje na dejstvo, da razlik glede spornega vprašanja umika izraelskih enot z Zahodnega brega očitno ni bilo moč premostiti. Albrightova se je opoldne sicer vnovič pogovarjala z Arafatom, njuno srečanje pa je bilo le kratke narave. Po nepotrjenih podatkih je Albrightova želela ugotoviti, ali so Palestinci še pripravljeni popustiti. Tudi srečanje Albrightove z Netanjahujem, ki je potekalo pred tem, se je zelo hitro končalo.

Italijanski Iveco bo v Ukrajini izdeloval motorje
04. 05. 1998 09.37
Italijanski koncern Iveco namerava v Ukrajini letno izdelati 50.000 motorjev za tovorna vozila in traktorje. Italijani so pripravljeni v italijansko-ukrajinski "joint venture" Iveco-AvtoZič vložiti 280 milijonov dolarjev, je po poročilih ruske tiskovne agencije Interfax povedal direktor tega podjetja Aleksej Kozenok. Že maja naj bi v mestu Zaporožje v južni Ukrajini izdelali prve motorje s 100 do 400 konjskimi močmi.

Večina Srbov proti udeležbi tujih posrednikov pri reševanju kosovskega problema
18. 04. 1998 13.20
Okoli 80 odstotkov Srbov naj bi se na referendumu prihodnji teden izreklo proti udeležbi tujih posrednikov na pogajanjih o prihodnosti Kosova. To so pokazali rezultati ankete časopisa Blic, objavljeni danes v Beogradu. Udeležbo tujih posrednikov je podprlo samo 17 odstotkov od skupno 3183 vprašanih. Vodstvo v Beogradu je že večkrat pojasnilo, da odločno zavrača "tuje vmešavanje v notranje zadeve", medtem ko so se Albanci na Kosovu pripravljeni pogajati z Beogradom le ob navzočnosti tujih posrednikov.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja
27. 03. 1998 17.06
Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Kosovska pogajanja prihodnji teden?
19. 03. 1998 12.47
Pogajanja kosovskih Albancev s srbskimi oblastmi se utegnejo začeti prihodnji teden. Novico je danes za beograjski Radio B92 potrdil Fehmi Agani, svetovalec vodje kosovskih Albancev Ibrahima Rugove.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?
20. 02. 1998 16.44
Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

V morebitnem napadu na Irak 1500 civilnih žrtev?
16. 02. 1998 11.22
Po podatkih neimenovanih vojaških virov v Zalivu naj bi po pričakovanjih ameriških načrtovalcev vojaške operacije proti Iraku poseg zahteval približno 1500 civilnih žrtev.

Poljub za popust na nemških vlakih
14. 02. 1998 10.51
Vse, kar potrebujete za polovični popust na vlakih v zvezni deželi na severu Nemčije, je poljub. V deželi Schleswig-Holstein bodo mesec dni, začenši z 20. februarjem, vsi pari, ki se bodo pred okencem poljubili, plačali polovično ceno. S to gesto želijo po besedah direktorja železnic Goetza Dietscheja mladim sporočiti, naj vožnja z vlakom ne bo le udobna, ampak tudi zabavna. Ti pari bodo morali na vlaku nositi posebne nalepke in se biti pripravljeni poljubiti na morebitno zahtevo sprevodnika.

ZDA bodo počakale na zadostno podporo; Sadam Husein ne bo napadel Izraela
10. 02. 1998 19.27
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes vnovič pozval iraškega predsednika Sadama Huseina, naj poišče mirno rešitev krize z Združenimi narodi in naj ne ovira njihovih inšpektorjev. Izbira je zdaj v rokah Sadama Huseina, je med slovesnostjo v Beli hiši, namenjeno gospodarstvu, izjavil ameriški predsednik, ki pa je v isti sapi ponovil, da morajo biti pripravljeni tudi na drugo možnost. Sadam Husein pa je na pritisk Moskve obljubil, da ne bo napadel Izraela. Kot je izjavil, tega ni sposoben in ne namerava storiti. Njegovo obljubo je Moskva v nedeljo posredovala izraelskim oblastem, je danes sporočil neimenovani zahodni diplomat v Amanu.

Več kot milijon iraških prostovoljcev se pripravlja na sveto vojno
09. 02. 1998 09.20
Več kot milijon iraških prostovoljcev se od začetka februarja uri v ravnanju z orožjem. Tako bodo pripravljeni na morebitni ameriški napad na Irak, so sporočili predstavniki vladajoče stranke Baas.

Pričetek simpozija OECD v Parizu
03. 02. 1998 17.39
Predsednik Združenja nemške industrije (BDI) Hans-Olaf Henkel je pred začetkom simpozija Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) danes v Parizu poudaril, da bi morale v prizadevanju za dosego gospodarske rasti ter odprtje novih delovnih mest poleg podjetij tudi družbe postati bolj fleksibilne.

Ta konec tedna kongres LDS v Mariboru
22. 01. 1998 10.35
Na kongresu Liberalne demokracije Slovenije, ki bo 24. in 25. januarja v Mariboru, naj bi liberalni demokrati poleg volitev novega vodstva sprejeli tudi program stranke in več resolucij o nekaterih pomembnejših aktualnih vprašanjih. Že pripravljeni osnutki resolucij se nanašajo na potrebne spremembe v ustavno opredeljenem političnem sistemu, na zaposlovanje, reformo pokojninskega sistema v Sloveniji, gozdove in gozdarstvo, na izobraževanje ter na politiko aktivnega vzpostavljanja enakosti moških in žensk.

Med žrtvami kraj avtomobilov tudi precej visokih diplomatov
20. 01. 1998 08.26
Med žrtvami vala kraj luksuznih avtomobilov, ki je v zadnjih mesecih oplazil Belgijo, je po poročanjih tukajšnjih medijev kar trinajst visokih diplomatov. Med okradenimi naj bi bili po omenjenih trditvah tudi nemški veleposlanik pri NATO Hermann von Richtofen, evropski komisar za socialne zadeve Padraig Flynn in veleposlanik palestinskih oblasti pri EU.

S čevlji vrgel stran premoženje
09. 01. 1998 08.29
Neki Nizozemec je zavrgel stare čevlje, z njimi pa tudi skoraj 45.000 mark. Možakar je svoje premoženje skril v stare čevlje, žena, ki o tem ni nič vedela, pa je čevlje vrgla v smetnjak. Ko je izvedel, kaj se je zgodilo, se je Rotterdamčan odpravil na policijo, vendar pa tam niso bili pripravljeni prekopati velikih kupov smeti, zelo možno pa je tudi, da je denar že zgorel v predelavi odpadkov.

Organizatorji v Mariboru pripravljeni za 35. tekmovanje v Zlati lisici
23. 12. 1997 16.23
Smučarski klub Branik, organizator smučarske tekme Zlata lisica za svetovni pokal, ki bo 10. in 11. januarja 1998 v Mariboru, je na današnji tiskovni konferenci v Mariboru predstavil jubilejno 35. prireditev na mariborskem Pohorju.

Stalowsky ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo
09. 12. 1997 00.00
Upam, da se z mojim odstopom z mesta predsednika začasne uprave izpolnjuje opcija tako imenovane slovenske različice reševanja Litostroja, ki želi imeti svojo upravo, je izjavil Stanislav Stalowsky. Ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo, zato želi s svojim odstopom pomagati podjetju oziroma pospešiti sprejem odločitve za Litostroj. "Če je različica z ABB nesprejemljiva in zanjo ni možno doseči političnega soglasja, je potrebno dati prostor drugi opciji," je povedal Stalowsky.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Rusi na zimo bolje pripravljeni kot prejšnja leta
14. 11. 1997 00.00
Ruski predsednik je v današnjem radijskem nagovoru o pripravljenosti Rusije na zimo in delo komunalnih služb izjavil, da je država letos mnogo bolje pripravljena na zimo kot v preteklih letih, saj si je zagotovila potrebne količine goriva ter dokončala potrebna popravila. Kljub temu pa je na nekaterih območjih položaj še vedno težaven. Jelcin je pojasnil, da je o pripravljenosti države na zimo spregovoril zato, ker <i>doslej še ni bilo niti ene same zime, ki nam bi jo uspelo preživeti brez nesreč ali zapletov</i>.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.