prispel

Konkurenca pred poletjem 2001?
31. 12. 2000 00.00
Slovenija bi morala v skladu s pogajalsko zavezo Bruslju najkasneje do začetka leta 2001 sprejeti in uveljaviti nov zakon o telekomunikacijah, ki bi področje telekomunikacij v celoti uskladil z evropskim pravnim redom. S tem bi postavila pravni okvir za delovanje na liberaliziranem telekomunikacijskem trgu, ki se bo po trenutno veljavnem zakonu o telekomunikacijah iz leta 1997 oblikoval 1. januarja 2001. V parlamentarne klopi je vladni predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki je bil predviden za obravnavo in sprejem po hitrem postopku, prispel junija 2000, vendar pa je sprejem omenjenega predloga predvsem zaradi vprašanja načina vračanja vložkov posameznikov in lokalnih skupnosti v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja zastal. Nova vlada oz. najverjetnejši kandidat za ministra za informacijsko družbo Pavel Gantar je že napovedal, da bo prvotni zakonski predlog spremenjen, saj naj bi bil premalo liberalen. Novi zakon naj bi bil sprejet februarja,

Večerni potop božičnega drevesca
25. 12. 2000 00.00
Skoraj 60 potapljačev iz Avstrije, Hrvaške in Slovenije je v blejsko jezero potopilo zvon. Letošnji potop je že peti zapored, vendar so božično drevesce tako kot lani nadomestili z zvonom.

Arafat o Clintonovem predlogu
25. 12. 2000 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je ob vrnitvi iz Kaira, kjer se je sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom, povedal, da je na poti do palestinsko-izraelskega sporazuma še mnogo ovir. Po njegovem jih ne odpravlja tudi zadnji Clintonov predlog. Kot je dejal, pa obe strani ameriške predloge še vedno preučujeta.

Izraelci in Palestinci na dveh bregovih
24. 12. 2000 00.00
Predstavniki izraelskih in palestinskih pogajalcev na sobotnem srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu niso uspeli premostiti razhajanj glede nekaterih pomembnih vprašanj. Vodja izraelskih pogajalcev, zunanji minister Šlomo Ben Ami, je večdnevne pogovore s Palestinci ocenil kot spodbudne, medtem ko so po ocenah vodje palestinskih pogajalcev Saeba Erakata med stranema še velika razhajanja glede ozemeljskih in varnostnih vprašanj ter vprašanja Jeruzalema in beguncev. Erakat je še dejal, da se niso dogovorili za pripravo vrhunskega srečanja, na katerem naj bi dosegli podpis mirovnega sporazuma. Izraelski minister Ben Ami je še omenil možnost, da bi izraelski premier v odstopu Ehud Barak in palestinski voditelj Jaser Arafat prišla v Washington na ločene pogovore s Clintonom. Izraelski zunanji minister sicer o podrobnostih Clintonovih predlogov ni želel govoriti, šlo pa naj bi za kompromisno rešitev vprašanja suverenosti nad Tempeljskim gričem v vzhodnem Jeruzalemu ter vrnitev 3,7 milijona palestinskih beguncev. Arafat, ki je medtem prispel v Jordanijo na pogovore z jordanskim kraljem Abdulahom II., je dejal, da palestinski pogajalci na pogovorih z Izraelci ne bodo popuščali pri vprašanju beguncev.

Razstava o boju srbske opozicije proti Miloševiću
21. 12. 2000 00.00
V Parizu je na ogled razstava o boju srbske opozicije proti oblastem nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića z naslovom Srbija, originalna enačica. Po besedah avtorjev je namen razstave prikazati strah ljudi pod nekdanjim despotskim režimom Miloševića, vsakdanje življenje v "izobčeni" državi, boj za demokracijo in občutek veselja po doseženi dolgo pričakovani svobodi. Obenem pa skušajo avtorji svetu predstaviti podobo nove in moderne Srbije. Skupina srbskih umetnikov in strokovnjakov za politični marketing je za razstavo uporabila predvsem arhivske televizijske posnetke, še zlasti o nemirih 5. oktobra, po katerih je moral Milošević oblast prepustiti novoizvoljenemu predsedniku ZRJ Vojislavu Koštunici. Razstava bo odprta do 23. decembra, ogledal pa naj bi si jo tudi jugoslovanski predsednik Koštunica, ki naj bi prispel na obisk v Pariz.

Haider zapustil Rim
17. 12. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je končal obisk v Vatikanu, ki je potekal v znamenju nasilnih protestov proti njegovemu prihodu, in odpotoval iz Rima. Pred odhodom je Haider s soprogo obiskal še nekaj svetih krajev, ki jih navadno obiščejo verniki ob jubilejnem romanju v Rim. Haider je v Rim prispel v petek, da bi papežu Janezu Pavlu II. uradno predal božično drevo, darilo avstrijske dežele Koroške.

Clinton prispel v Dublin
12. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bil Clinton je danes prispel v Dublin, ki predstavlja prvo postajo na njegovi, najverjetneje eni zadnjih, tridnevni turneji, med katero bo obiskal še Belfast in London. Clinton si pred iztekom svojega mandata prizadeva oživiti mirovni proces na Severnem Irskem, ki je v zadnjih mesecih zašel v slepo ulico.

Ruski komisar za človekove pravice v Sloveniji
09. 12. 2000 00.00
Iz urada varuha človekovih pravic so sporočili, da je namestnik varuha človekovih pravic Aleš Butala nocoj sprejel komisarja za človekove pravice Ruske federacije Olega O. Mironova, ki je prispel na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo. Butala je gostu predstavil institucijo ombudsmana v Sloveniji ter delo in problematiko, s katero se varuh človekovih pravic v naši državi najpogosteje srečuje. Ruski gost, ki je bil na položaj komisarja za človekove pravice izvoljen 22. marca 1998, je gostitelju prav tako predstavil delovanje ombudsmana v Rusiji. Pri tem je kot glavne naloge navedel povrnitev človekovih pravic tistim, ki so jim bile v preteklosti kršene, pomoč oblastem pri vzpostavljanju zahodnim standardom primerljive ravni spoštovanja človekovih pravic, krepitev mednarodnega sodelovanja in izobraževanje za človekove pravice. Mironov si bo v nedeljo ogledal slovensko prestolnico in Postojnsko jamo, nato pa se bo v navzočnosti veleposlanika Ruske federacije v Republiki Sloveniji Tigrana Karakhanova na kosilu sestal še z ministrom za pravosodje in prvim slovenskim ombudsmanom Ivanom Bizjakom.

Danes vzpostavitev odnosov z ZRJ
09. 12. 2000 00.00
Na uradni obisk je prispel jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović. Z gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, bosta podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum
09. 12. 2000 00.00
Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Heinz Fischer v Ljubljani
07. 12. 2000 00.00
Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer je prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Sogovornika sta v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje.

Karanović v Ljubljani
07. 12. 2000 00.00
V Slovenski kinoteki se bo s projekcijo filma Vonj poljskega cvetja danes, 7. decembra, ob 20.30 začela obsežna retrospektiva režiserja Srdjana Karanovića, ki je s svojim intimnim, socialno kritičnim opusom nevsiljivo zaznamoval jugoslovansko kinematografijo zadnjih tridesetih let. Projekcije se bo udeležil tudi režiser, ki je že prispel v Ljubljano.

Fischer jutri v Sloveniji
06. 12. 2000 00.00
Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

Srečanje Picule in Ivanova
05. 12. 2000 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula, ki je prispel na dvodnevni delovni obisk v Rusijo, se je v Moskvi sestal z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom. Osrednjo pozornost sta namenila povečanju političnega in gospodarskega sodelovanja med državama. Picula je v Moskvo prenesel tudi vabilo hrvaškega predsednika Stipeta Mesića ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, naj v prihodnosti obišče Hrvaško.

Koštunica z vodjo kitajske diplomacije
03. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu sestal z vodjo kitajske diplomacije Tang Jiaxuanom, ki je prispel na dvodnevni uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Kot so sporočili iz urada predsednika ZRJ, je Tang Koštunici prenesel pozdrave kitajskega kolega Jianga Zemina. V daljšem prijateljskem pogovoru sta sogovornika izrazila pripravljenost za krepitev dvostranskega sodelovanja na političnem, ekonomskem, kulturnem in drugih področjih. Na pogovorih je sodeloval tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović.

Kitajski zunanji minister v Beogradu
02. 12. 2000 00.00
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes prispel na uradni obisk v Beograd. To je prvi visoki kitajski predstavnik, ki je po padcu Miloševićevega režima prišel v ZR Jugoslavijo. Kitajska je po zamenjavi oblasti izrazila podporo novim oblastem. Tang se bo danes sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, zveznim premierom Zoranom Žižićem in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem, jutri pa naj bi si v Beogradu ogledal kitajsko veleposlaništvo, uničeno med lanskimi napadi zveze NATO. Predstavniki obeh držav naj bi se pogovarjali o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov med državama, razmerah v regiji in mednarodnih vprašanjih, ki so v interesu obeh držav. Kitajskega zunanjega ministra sta na beograjskem letališču pričakala Svilanović in veleposlanik LR Kitajske v ZRJ Ven Sigui. Kitajski zunanji minister bo po navedbah kitajskega veleposlaništva v Beogradu v okviru evropske turneje poleg ZRJ obiskal tudi Albanijo, Madžarsko in Poljsko.

Bush odgovoril na Gorovo medijsko kampanjo
01. 12. 2000 00.00
Guverner Teksasa George Bush mlajši je v očitnem odgovoru na medijsko ofenzivo podpredsednika ZDA Ala Gora na svoj ranč v Crawfordu povabil nekdanjega poveljnika štaba združenih poveljstev ameriške vojske in glavnega kandidata za položaj državnega sekretarja v morebitni Bushevi administraciji Colina Powella. Iz Washingtona je priletel tudi podpredsedniški kandidat republikancev Dick Cheney in se skupaj s Powellom pokazal pred kamerami, ko je Bush odgovarjal na novinarska vprašanja. Na Floridi so se medtem nadaljevali pravni zapleti glede zmagovalca predsedniških volitev, Busheva in Gorova stran pa sta nadaljevali priprave na današnji zagovor pred zveznim vrhovnim sodiščem v Washingtonu.

Arafat prispel v Moskvo
24. 11. 2000 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes prispel v Moskvo na pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je poročala ruska televizijska postaja NTV. Med svojim kratkim obiskom naj bi Arafat Putina zaprosil za posredovanje v bližnjevzhodnem mirovnem procesu.

Začel se je zagrebški vrh
24. 11. 2000 00.00
V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Perez de Cuellar prispel v Peru
24. 11. 2000 00.00
Nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Perez de Cuellar in mandatar za sestavo nove perujske vlade Javier Perez de Cuellar je prispel v domovino, kamor se je vrnil iz Pariza. 80-letnega de Cuellarja je na letališču v Limi pričakalo več tisoč privržencev levosredinske stranke Zveza za Peru, ki jo je sam ustanovil leta 1995.

Nov primestni vlak Desiro
23. 11. 2000 00.00
Slovenske železnice (SŽ) pripravljajo v soboto, 25. novembra, v sodelovanju z župani Brezovice, Vrhnike, Borovnice in Logatca gostovanje novega primestnega vlaka Desiro na železniških postajah od Ljubljane do Logatca. Vlak si bo mogoče ogledati na ljubljanski železniški postaji od 8.30 ure do 8.50 ure , nato pa na postajah Brezovica, Preserje, Borovnica, Verd pri Vrhniki in Logatec, kamor bo vlak prispel ob 12.10 uri.

Ivanov na obisku v Kuvajtu
18. 11. 2000 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov, ki predlaga krepitev zaupanja med Irakom in njegovimi zalivskimi sosedami, je danes prispel na dvodnevni obisk v Kuvajt, kjer bo nadaljeval turnejo po Bližnjem vzhodu in državah Perzijskega zaliva. Po obisku Kuvajta se bo odpravil še v Savdsko Arabijo. Ivanova je že sprejel kuvajtski emir, šejk Jaber al-Ahmad al-Sabah, s katerim bosta skušala najti rešitev za probleme na tem območju.

Clinton v Vietnamu
16. 11. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je kot prvi ameriški predsednik 25 let po koncu vietnamske vojne prispel na zgodovinski tridnevni uradni obisk v Vietnam. Obisk ima predvsem naravo zgodovinske misije sprave z Vietnamom, ki naj bi 25 let po ponižujočem umiku ameriških sil iz tedanjega Saigona omogočila, da bosta državi obrnili temno stran zgodovine. V Hanoi je prispela tudi ameriška prva dama Hillary Clinton, ki jo je sprejel namestnik vietnamskega zunanjega ministra Nguyen Dinh Bin.

Prihaja švedska zunanja ministrica
15. 11. 2000 00.00
Na enodnevnem obisku v Sloveniji je danes švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Obisk spada v sklop njene turneje po kandidatkah za članstvo v Evropski uniji pred začetkom polletnega švedskega predsedovanja EU 1. januarja prihodnje leto. Lindhova se bo na gradu Strmol sestala z zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, z vodjo ožje pogajalske skupine Janezom Potočnikom, z državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Mitjo Drobničem, pa tudi z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Barak pred zahtevami po večji odločnosti
15. 11. 2000 00.00
Izraelski premier Ehud Barak se je sinoči iz ZDA, kjer se je pogovarjal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, vrnil v domovino. Barak je obisk v Washingtonu zaradi poslabšanja razmer na palestinskih ozemljih končal predčasno. Že sinoči naj bi vodil sejo sveta za državno varnost, ki pa so jo prestavili na današnje jutro. Iz krogov, ki so blizu izraelskemu premieru, se je izvedelo, da naj bi imel slednji v noči na sredo vrsto pogovorov s predstavniki izraelskih varnostnih organov. Na današnji dan leta 1988 so namreč Palestinci v Alžiru simbolično razglasili palestinsko državo v izgonu. Na trgu Zion v Jeruzalemu se je sinoči zbralo kakih 2000 judovskih naseljencev, ki so Baraka pozivali k opustitvi politike "zadržanosti" do palestinskih nemirov, je poročala izraelska televizija. Pred Barakovo rezidenco v Jeruzalemu pa je poslanec stranke Likud Limor Livnat organiziral ločen protest, v katerem je prav tako zahteval več odločnosti v odnosih s Palestinci. Na pogovore o bližnjevzhodnem mirovnem procesu je sinoči v Egipt prispel ruski zunanji minister Igor Ivanov. Srečal se je z egiptovskim kolegom Amirjem Muso, danes pa naj bi se sestal tudi s predsednikom Hosnijem Mubarakom.

Ostanov 36. dan gladovne stavke
14. 11. 2000 00.00
Na gladovni protest višjega profesorja Iztoka Ostana s portoroške fakultete za pomorstvo in promet (FPP) se je odzvalo tudi Obalno društvo pedagoških delavcev. Na dekana FPP Stojana Petelina in člane Senata FPP so naslovili pismo, v katerem pozivajo, naj poiščejo ustrezno pravno možnost in v najkrajšem času ugodijo začetnima zahtevama Iztoka Ostana. Obalno društvo pedagoških delavcev je svojo zahtevo utemeljilo s strokovno zavestjo pedagoških delavcev, so zapisali v pismu. Naslovnike pozivajo predvsem v imenu humanih načel, da storijo vse za zaščito človekovega življenja.

Rusija za odpravo prepovedi preletov v Iraku
14. 11. 2000 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v Bagdadu zahteval ukinitev območja prepovedi preletov na severu in jugu Iraka, napade ameriških in britanskih zračnih sil na Irak pa označil za "vmešavanje v njegove notranje razmere". Ruski zunanji minister, ki je v Bagdadu včeraj začel turnejo po Bližnjem vzhodu, je medtem prispel v Egipt.

Prihaja švedska zunanja ministrica
14. 11. 2000 00.00
Na enodnevnem obisku v Sloveniji bo jutri švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Obisk spada v sklop njene turneje po kandidatkah za članstvo v Evropski uniji pred začetkom polletnega švedskega predsedovanja EU 1. januarja prihodnje leto. Lindhova se bo na gradu Strmol sestala z zunanjim ministrom Lojzetom Peterletom, z vodjo ožje pogajalske skupine Janezom Potočnikom, z državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Mitjo Drobničem, pa tudi z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, so sporočili z zunanjega ministrstva.

V ZRJ prispel prvi del nujne pomoči EU
11. 11. 2000 00.00
V ZRJ je danes prispela prva pošiljka 460 ton kurilnega olja in mazuta v okviru nujne pomoči Evropske unije. Kot je poročal dopisnik francoske tiskovne agencije AFP, je prek Bosne in Hercegovine v ZRJ prispel konvoj 20 cistern. Gorivo bodo namenili za ogrevanje srbskih mest Niš, Pirot, Sombor, Subotica in Novi Sad.

Začetek francosko-nemškega vrha
10. 11. 2000 00.00
Nemški kancler Gerhard Schroeder je danes prispel na francosko-nemški vrh v Vittel na vzhodu Francije, kjer ga je z vojaškimi častmi sprejel francoski predsednik Jacques Chirac. Kasneje se jima bo pridružil še premier Lionel Jospin. Srečanje je namenjeno pripravam na decembrski vrh Evropske unije v Nici, na katerem naj bi petnajsterica sklenila institucionalno reformo EU. To je tudi prednostni cilj francoskega predsedovanja povezavi, ki se izteče konec leta.