prispela

Slovenskih turistov ni bilo na trajektu
27. 09. 2000 00.00
Na grškem trajektu Express Samina naj ne bi bilo slovenskih turistov. Kot so povedali predstavniki turističnih agencij Collegium in Mondial, na trajektu ni bilo slovenskih študentov, ki so na absolventskem izletu v Grčiji. Skupina slovenskih študentov, ki je sicer že prispela na otok Ios, pa je bila na trajektu, ki je ponoči pomagal ponesrečencem s trajekta Express Samina, so sporočili z agencije Collegium.

Severnokorejska delegacija prispela v Južno Korejo
27. 09. 2000 00.00
V južnokorejsko prestolnico Seul je danes prispela 22-članska delegacija visokih predstavnikov Severne Koreje na pogovore o spravi. Kot je poročala južnokorejska televizija, bosta delegaciji obeh držav na južnokorejskem otoku Cheju ovrednotili dosedanji napredek v okviru procesa približevanja, razpravljali pa bodo tudi o nadaljnjih ukrepih.

Predsednik Kučan v olimpijski vasi
16. 09. 2000 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je danes obiskal olimpijsko vas v Sydneyju, kjer se je več kot dve uri zadržal med slovensko reprezentanco. Med drugim si je ogledal hišo, v kateri stanuje veslaška ekipa, ter sobo svetovnih prvakov v dvojnem dvojcu Iztoka Čopa in Luke Špika, posebej pa je pozdravil tudi skakalca v daljavo Gregorja Cankarja, ki je na svetovnem prvenstvu lani v Sydneyju osvojil bronasto odličje.

Številni zvezdniki v Sydneyju
15. 09. 2000 00.00
Že včeraj je na prizorišče OI prispela hči ameriškega predsednika Chelsea Clinton, zvezda sinočnjega sprejema za akreditirane novinarje v Sydneyju pa je bil Mohamed Ali. Od filmskih igralcev največ pozornosti vzbujata zakonca Tom Cruise in Nicole Kidman, ki imata hišo v Sydneyju. Ostati neopažena je za slavni par misija nemogoče. Začele so krožiti govorice, da utegneta v deželo kengurujev pripotovati tudi Jack Nicholson in Madonna. V Sydneyju je tudi najbogatejši človek na zemeljski obli Bill Gates, ki je bil sicer pred dnevi v Melbournu na svetovnem gospodarskem forumu, kjer so za izgrede poskrbeli protestniki proti globalizaciji. Na prizorišču OI so tudi številni člani kraljevskih družin in jet-seta, med drugim belgijski prestolonaslednik, princ Filip in njegova žena, princesa Matilda, monaški princ Albert in princesa Karolina, britanska princesa Ana, nizozemski prestolonaslednik, princ Viljem Aleksander.

Ameriška ladja v Kopru
11. 09. 2000 00.00
Danes je na tridnevni obisk v koprsko pristanišče prispela ameriška vojaška ladja, raketni rušilec USS Cole. Kot so sporočili z ameriškega veleposlaništva v Ljubljani, sodi obisk v okvir šestmesečne misije te ladje v Sredozemlju, med katero le-ta predstavlja ZDA. Za obiske bo ladja odprta jutri in v sredo od 13. do 16. ure, za medije pa v sredo ob 14. uri.

Srečen pristanek tekmovalcev
02. 09. 2000 00.00
Druga skupina slovenskih olimpijcev, ki je z brniškega letališča v Avstralijo

Nemka gola po ZDA
30. 08. 2000 00.00
Nemška turistka je morala preživeti štiri dni v zaporu v ameriški zvezni državi Severni Karolini, ker je štopala gola. 43-letna turistka je junija prispela v New York in nato želela obiskati svojo hči v Virginiji. Ker pa je izgubila letalsko karto in ostala brez denarja, se je odločila za avtoštop. Ko je nekaj dni bolj ali manj neuspešno štopala, se je vsa sestradana in utrujena odločila, da pritegne pozornost voznikov na avtocesti I-85 tako, da se sleče. Policiji so jo kmalu zatem prijavili motoristi.

Filmske zvezde že prihajajo v Benetke
30. 08. 2000 00.00
Clint Eastwood, Richard Gere, Sharon Stone in Donald Sutherland so ameriške filmske zvezde, ki so že prispele v Benetke, kjer se bodo zvečer udeležili otvoritve 57. mednarodnega filmskega festivala. Mesto je v pričakovanju velikih in znanih filmskih imen ter številnih oboževalcev preplavljeno s telesnimi stražarji in paparazzi. Sharon Stone bo na nocojšnji slovesni otvoritvi 70-letnemu ameriškemu igralcu, režiserju in producentu Clintu Eastwoodu izročila častnega zlatega leva za kariero, nato pa bodo izven konkurence predvajali njegov zadnji film Vesoljski kavboji.

V prihodnje manj ministrstev?
22. 08. 2000 00.00
Danes je v vladno proceduro prispela novela zakona o vladi, ki bi zmanjšala število ministrstev, obenem pa poenostavila volitve predsednika vlade in ministrov. V četrtek bo novelo zakona obravnavala še vlada in če ga bo potrdila, bo že septembra na dnevnem redu državnega zbora.

Norveški potapljači prvič do Kurska
20. 08. 2000 00.00
Norveški potapljači so se davi prvič spustili do potopljene ruske podmornice Kursk, ki že teden dni leži na dnu Barentsovega morja. Kot je s kraja nesreče poročala ruska televizija RTR, naj bi potapljači predvsem pregledali osem odprtin ponesrečene podmornice, s trkanjem po trupu pa naj bi ugotovili, ali je ladjo zalila voda oziroma ali je v njej še zrak.

Reševanje podmornice Kursk
19. 08. 2000 00.00
Poskusi reševanja že teden dni ponesrečene ruske jedrske podmornice Kursk v Barentsovem morju so se neuspešno nadaljevali tudi vso minulo noč, je poročala ruska televizijska postaja ORT. Eni izmed ruskih reševalnih kapsul je včeraj prvič uspelo doseči eno od dveh izhodnih odprtin podmornice, vendar se nanjo ni mogla priključiti, ker je bilo območje okoli odprtine močno poškodovano. Reševalna kapsula se je tako po več neuspelih poskusih vrnila na površino.

Reševanje podmornice Kursk
18. 08. 2000 00.00
Ruski strokovnjaki še vedno nadaljujejo poskuse reševanja 118-članske posadke potopljene ruske jedrske podmornice Kursk. Ruska televizijska postaja RTR je davi poročala, da se mornarji s podmornice že tretji dan niso oglasili, medtem ko so se dotlej z reševalci sporazumevali s trkanjem po ladijskem boku. Reševalci kljub temu še vedno upajo, da so člani posadke plovila, ki leži 108 metrov globoko na morskem dnu, še vedno živi, in nestrpno pričakujejo prihod britanske in norveške reševalne podmornice, ki naj bi na kraj nesreče prispeli jutri.

Evropski inšpektorji obiskali Perutnino Ptuj
17. 08. 2000 00.00
Na tridnevni obisk v Slovenijo je že včeraj prispela tričlanska delegacija evropske veterinarske inšpekcije, ki bo pregledovala urejenost na področju predelave perutninskega mesa. Zanima jih predvsem zakonodajna urejenost Slovenije na tem področju, danes pa so si že tudi ogledali praktične postopke v Perutnini Ptuj, ki je edino podjetje v Sloveniji na listi za izvoz tovrstnega mesa in izdelkov v Evropsko unijo.

Reševanje posadke se nadaljuje
17. 08. 2000 00.00
Ves svet še vedno spremlja tragedijo ruske podmornice Kursk. Predsednik ruske vlade Mihail Kasjanov je razmere na podmornici v Barentsovem morju, v kateri je ujetih 118 mornarjev, opisal kot katastrofalne. Ruski mediji pa so ostro napadli vojaške oblasti in predsednika Putina, da so odgovorni za neučinkovito in počasno reševanje. Putin naj bi dva dni po nesreči celo odpotoval na letni dopust na jug Rusije, vojska pa potrebovala kar štiri dni za začetek reševanja. Rusi so tudi besni, ker so v Moskvi kar pet dni zavračali vsakršno pomoč iz tujine. Ruska podmornica na morskem dnu leži pod kotom 60 stopinj, zato je britansko reševalno plovilo LR5 po mnenju strokovnjakov edino, ki se lahko priključi na potopljeno podmornico. Od ruskih se britansko plovilo razlikuje tudi v tem, da lahko pluje na centimeter natančno in deluje samostojno, torej neodvisno od kontrolne ladje. Za britanske strokovnjake še vedno ostaja nejasno, ali bodo lahko svoje plovilo resnično priključili na podmornico Kursk, saj Rusi niso pojasnili, ali ima njihova podmornica adapter po mednarodnih standardih. Če se bo torej plovilo LR5 lahko priključilo na rusko podmornico, bo naslednji korak uravnoteženje pritiska med obema ploviloma. LR5 bo pri vsakem spustu lahko sprejela 15 mornarjev, reševanje ene skupine ponesrečenih pa bo trajalo od štiri do pet ur. Poleg dveh pilotov je v posadki reševalnega plovila tudi zdravnik, ki bo pomagal preživelim. O načinih reševanja posadke potopljene podmornice pa se bo s predstavniki zveze NATO posvetovala delegacija visokih ruskih vojaških predstavnikov, ki je danes prispela v Bruselj. Norveško obrambno ministrstvo poroča, da so v soboto, ko je potonila podmornica pod vodo ujeli zvok manjše in nato izjemno močne eksplozije. Predvidevajo da je pri izstrelitvi torpeda prišlo do eksplozije, ki pa je kasneje povzročila strahovito eksplozijo dveh ali treh drugih torpedov. V Moskvi neradi govorijo o napaki na ruskem orožju. Puščajo odprte vse možnosti, obrambni minister Sergejev pa je ponovno omenil, da je najverjetnejši vzrok nesreče, trčenje ruske podmornice z ameriško. Pri tem ni pojasnil, kako je druga podmornica, ki naj bi bila udeležena v silovito trčenje sploh lahko zapustila kraj nesreče in to ob prisotnosti 16 ruskih vojaških ladij in treh podmornic. Strokovnjaki menijo, da je po vsej verjetnosti celotna posadka potopljene podmornice že mrtva.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine
16. 08. 2000 00.00
V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Olimpijski ogenj prispel v Novi Južni Wales
14. 08. 2000 00.00
Olimpijska bakla je v ponedeljek prispela v avstralsko državo Novi Južni Wales, ki bo gostila letošnje olimpijske igre. Neposredno potem, ko se je v Avstraliji stemnilo, je ogenj prečkal mejo med državama Victoria in Novi Južni Wales pri kraju Albury, 500 kilometrov jugozahodno od Sydneyja. V Sydneyju bodo z baklo 15. septembra ob otvoritvi iger zanetili olimpijsi ogenj.

Progress M1-3 se je združil z MVP
09. 08. 2000 00.00
Ruska samodejna vesoljska ladja brez posadke Progress M1-3, ki so jo zaradi podvojenih zmožnosti za prevoz raketnega goriva že poimenovali tudi vesoljski tanker, se je kot prva tovorna vesoljska ladja doslej, sinoči ob 22.13 in pet sekund po srednjeevropskem času 362 kilometrov nad Kazahstanom samodejno združila z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Po združitvi je nastal orbitalni kompleks, sestavljen iz treh modulov in ene ladje s skupno maso 67 ton.

Tekmovanju za najlepše mesto in vas
06. 08. 2000 10.48
Slovenijo bo letos tretjič zapored obiskala mednarodna komisija Entente Florale, ki ocenjuje urejenost evropskih mest in vasi. Desetčlanska komisija, ki bo v državo prispela v ponedeljek, 7. avgusta, si bo v torek ogledala najprej Novo Gorico, ki tekmuje v kategoriji mest, v sredo pa še Podčetrtek v kategoriji vasi, so sporočili z ministrstva za turizem. Slovesna razglasitev rezultatov bo 8. septembra na Severnem Irskem.

V središču pogovorov je raketni program
29. 07. 2000 10.28
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je včeraj prispela v tajsko prestolnico Bangkok, kjer se udeležuje prvih pogovorov s Severno Korejo na najvišji ravni v zadnjih 50. letih. V središču srečanja je raketni program.

Postaja še vedno nima imena
27. 07. 2000 13.07
Po sredini uspešni združitvi Mednarodne vesoljske postaje (MVP) z ruskim servisnim modulom Zvezda se bo v zvezi s postajo, ki kljub nedavnim obljubam še vedno nima imena, do konca leta odvijala povečana dejavnost, predvsem Rusije in ZDA.

Ruska delegacija prispela v Slovenijo
26. 07. 2000 12.16
Na obisk v Slovenijo je dopoldne na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika prispela delegacija ruske dume pod vodstvom podpredsednika spodnjega doma ruskega parlamenta Vladimirja Lukina. Gostje se bodo med večdnevnim obiskom srečali z gostiteljem Podobnikom, predsednikom odbora DZ za mednarodne odnose Jelkom Kacinom, sprejeli pa naj bi jih tudi predsednik republike Milan Kučan, premier Andrej Bajuk, zunanji minister Lojze Peterle ter minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. V petek bodo na Bledu sodelovali na mednarodni konferenci z naslovom Evropa na prehodu tisočletja: vrednote in konflikti, ki jo prirejata slovenski in ruski parlament. V nedeljo, 30. julija, se bodo gostje udeležili še tradicionalne spominske slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem.

Strokovnjaki ZN zaključili preiskavo
22. 07. 2000 14.22
Libanonski preiskovalci in strokovnjaki Združenih narodov, ki so na terenu preverjali morebitne kršitve pri izraelskem umiku iz Južnega Libanona, so zaključili svoje delo, je danes sporočil vodja libanonske skupine.

V Camp Davidu še naprej skrivnostni
15. 07. 2000 11.52
Izraelska in palestinska stran na bližnjevzhodnih mirovnih pogajanjih v ameriškem Camp Davidu tudi v petek nista dosegli nikakršnega napredka glede spornih vprašanj, med katerimi so status Jeruzalema, vprašanje vrnitve palestinskih beguncev, zasedenih ozemelj in nadzora nad vodnimi viri na Zahodnem bregu.

Srečanje Kučana, Mesića in Havla
11. 07. 2000 17.07
Predsednik države Milan Kučan je včeraj na povabilo hrvaškega kolega prispel na 24-urni obisk v Dubrovnik. Na letališču sta ga pričakala hrvaški in češki predsednik Stipe Mesić in Vaclav Havel, ki sta skupaj prispela iz Zagreba.

Kitajska delegacija v Bruslju
11. 07. 2000 07.28
Kitajski premier Zhu Rongji in zunanji minister Tang Jiaxuan sta včeraj s številčno delegacijo prispela na štiridnevni obisk v Bruselj, med katerim se bosta srečala z visokimi predstavniki Evropske unije in Belgije. Zhu se je srečal z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, s katerim sta govorila predvsem o vprašanju spoštovanja človekovih pravic. Zunanji minister Tang pa se je srečal z evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattenom, kateremu je napovedal, da bo Kitajska še letos ratificirala več pogodb ZN o človekovih pravicah. Zhu se bo jutri srečal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Nesreča gondolske žičnice
07. 07. 2000 09.23
V nesreči gondolske žičnice, ki se je včeraj popoldan zgodila pri kraju Oberstdorf v Nemčiji, je bilo ranjenih najmanj 30 oseb, pet huje. Kot je sporočila tamkajšnja policija, je gondola, ki vozi na goro Nebelhorn, z veliko hitrostjo prispela do vmesne postaje Seealpe in se tam zagozdila.

Zlati ključ Domu Svobode
05. 07. 2000 14.59
Z nekaj zamude je s posredovanjem Filmskega sklada RS prispela vesela novica, da je slovenski film Dom Svobode v režiji Saše Podgorška na 8. mednarodnem festivalu umetniških filmov Art Film 2000 v Trenčianskih Teplicah v kategoriji Artefakti prejel najvišjo nagrado - zlati ključ. Producent Doma Svobode je zavod En-Knap, ki ga vodi Valter Kobal, koproducent RTV Slovenija, finančno ga je podprl Filmski sklad RS. Gre za prvi plesni film v Sloveniji, povečan na 35mm.

Tekma brez Marušiča in Kralja
30. 06. 2000 14.00
Slovenska slalomska reprezentanca v kajaku in kanuju na divjih vodah se je odpravila na tretjo letošnjo tekmo za svetovni pokal, ki bo konec tedna v francoskem Saint Pe de Biggorru pod Pireneji. Na tekmi bo nastopila večina najboljših tekmovalcev iz 29 držav.

V streljanju ranjena dva Srba
21. 06. 2000 14.02
V središču Prištine sta bila sinoči v streljanju ranjena dva Srba, moški in ženska, je danes sporočil predstavnik mirovnih sil KFOR. Zdravstveno stanje obeh ranjenih je bilo danes stabilno. Neznanci so nanju streljali iz avtomobila. Policija po napadu ni še nikogar aretirala.

Carla Del Ponte prispela v Prištino
20. 06. 2000 13.52
Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je prispela na dvodnevni obisk na Kosovo. Obiskala bo več krajev, kjer potekajo izkopavanja grobišč. Davi je Del Pontejeva obiskala Orahovac na zahodu pokrajine, kjer si bo ogledala mrtvašnico, ki jo je postavilo haaško sodišče, ter tri prizorišča izkopavanj. Med njimi je tudi grobišče v Brestovcu, kjer so našli več deset trupel, je sporočil tiskovni predstavnik haaškega sodišča. Popoldne se bo v Prištini sestala s civilnim upraviteljem Kosova Bernardom Kouchnerjem, v sredo pa bo pripravila novinarsko konferenco. Obisk glavne tožilke haaškega sodišča na Kosovu sodi v okvir turneje po državah nekdanje Jugoslavije, ki jo je začela v Makedoniji, vodila pa jo bo še v Dubrovnik na hrvaški obali ter Črno goro.