prispevne

'Z ukinitvijo dopolnilnega zavarovanja bi nastala luknja, velika 150 milijonov evrov'
12. 09. 2019 20.32
Ministrstvo za zdravje naj bi v pripombah na predlog Levice za prenos dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno opozorilo na več tveganj, tudi na obremenitev delovno aktivnih. Iz izračunov vlade izhaja, da naj bi pri krpanju vrzeli, ki bi nastala s prenosom zavarovanja, umanjkalo okoli 150 milijonov evrov.

Levica predlaga ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
28. 08. 2019 15.22
Levica je predstavila zakonski predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki bi ga prenesli v obvezno zavarovanje. Minister Šabeder na to odgovarja, da mora biti to odločitev stroke, ga pa čudi, da Levica s prelogom zdaj tako hiti. Podobno menijo tudi v koaliciji, kjer načeloma podpirajo predlagano ukinitev, a so kritični do 'soliranja' Levice.

Šabeder: družinskih zdravnikov premalo, kakorkoli prelagamo številke
25. 03. 2019 11.23
Odbor DZ za zdravstvo še ni odločil o primernosti Aleša Šabedra za funkcijo ministra za zdravje. V predstavitvi se je razprava največ sicer vrtela okrog ukinitve dopolnilnega zavarovanja in težav v primarnem zdravstvu. Več poslancev pa je ob tem poudarilo, da je bila njegova predstavitev slišati le kot "povzetek stanja v zdravstvu", brez konkretnih rešitev.

Fakin: Plačali bomo vse opravljene prve ambulantne specialistične preglede
18. 01. 2019 18.10
Minister Fakin je po posvetu s poslanci dejal, da je obljubljen dodaten denar za nekatere vrste operacij in plačilo vseh opravljenih prvih ambulantnih specialističnih pregledov. Glede zagotavljanja sredstev za zdravstvo pa, da brez dviga prispevne stopnje za zdravstveno zavarovanje ne bo šlo.

Vlada se s koalicijsko pogodbo oddaljuje od vzdržnih javnih financ
18. 09. 2018 10.48
Dosledno izvajanje ukrepov, navedenih v koalicijski pogodbi bi lahko vodilo v oddaljevanje od srednjeročnega fiskalnega cilja in zagotavljanja vzdržnih javnih financ, ocenjuje fiskalni svet po pregledu koalicijske pogodbe. Ugotavlja tudi, da je večina ukrepov vsebinsko nedorečenih.

Nova koalicija: kaj obljubljajo in kje bodo vzeli?
24. 08. 2018 18.52
Koalicijska pogodba se na 36 straneh dotika vseh področij: od starejših, mladih, davkov, zdravstva do dela in socialne politike. Znova bodo poskušali ukiniti dodatno zdravstveno zavarovanje in uvesti davka na nepremičnine in na premoženje. Obljubljajo dvig minimalne plače, višje pokojnine, obetajo pa se še dodatne dajatve.

Pahor predstavil, kako bi reševal propadajoči sistem javnega zdravstva
22. 11. 2017 16.32
Predsednik države kot kaže izpolnjuje svojo obljubo, da se bo večkrat oglašal. Tokrat je zelo natančno predstavil svoje predloge nujne prevetritve zdravstvenega sistema. Med drugim vztraja, da mora pretežni del zdravstvenih storitev ostati javna dobrina.

Zadolženim bolnišnicam 136 milijonov, potreben bo rebalans proračuna
08. 09. 2017 11.45
Z interventnim zakonom namerava vlada rešiti likvidnostni krč slovenskih bolnišnic. Bolnišnice naj bi dobile 136 milijonov evrov, za to pa bo potreben rebalans državnega proračuna. Interventni zakon je po oceni direktorja Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metoda Mezka dobra rešitev, a ne bo zadostoval.

Vlada še vedno nima posluha za sindikat javnega sektorja: bodo najslabše plačanim le dvignili plače?
17. 07. 2017 20.29
V sredo naj bi bilo bolj jasno, ali se bodo pogajalci med sindikatom javnega sektorja in vlado uspeli dogovoriti o plačah za tiste, ki so v nižjih plačnih razredih, ali pa bo moralo vse skupaj počakati na jesen. Vladi so kot rok za sprejem normativnega dela kolektivne pogodbe za državno upravo in uprave lokalne skupnosti postavili 15. september.

VIDEO: Poglejte si, kakšno bo po novem zdravstveno nadomestilo glede na vašo plačo
19. 01. 2017 06.41
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je predstavila podrobnosti zdravstvene reforme. Za skrajševanje čakalnih vrst bo letos namenjenih dodatnih 20 milijonov evrov. Ukinja se dopolnilno zdravstveno zavarovanje, precej sprememb je tudi pri nadomestilu za bolniško odsotnost. Z vsemi ukrepi bo v blagajno do leta 2022 prišlo dodatnih 300 milijonov evrov. Koalicija je potrdila predlog zakona.

Skupščina na čelo zdravstvene blagajne imenovala Sušlja
13. 12. 2016 14.02
S 33 glasovi za in pet proti je skuščina ZZZS za generalnega direktorja zavoda za dobo štirih let imenovala Marjana Sušlja. Njegovo imenovanje mora potrditi še državni zbor, Sušelj pa podpore parlamentarnih strank še ni preverjal.

Bodo krizo javnega zdravstva rešili višji prispevki?
23. 09. 2016 07.07
Zdravniška zbornica za izhod javnega zdravstva iz krize priporoča dvig prispevne stopnje za zdravstvo. Ali bi dvig veljal tako za delodajalce kot delojemalce, pa bo morala odločiti politika. Zbornica se zavzema za popolnoma novo zakonodajo, zdravnike pa naj bi se izvzelo iz zdajšnjega sistema javnih uslužbencev.

ZZZS ima 21 mio evrov dobička, Slovenci pa še vedno predolge čakalne vrste
21. 01. 2015 13.44
Vrsto let poročamo o dolgih čakalnih vrstah za specialistične preglede in operacije, a problem očitno ni v denarju, saj je ZZZS lani ustvaril 21 milijonov evrov plusa. Na ZZZS pravijo, da bodo letos v celoti odpravili čakalne vrste v specialističnih ambulantah, za to pa bodo dodatno namenili 37,5 milijona evrov.

FOTO: Kandidatka za ministrico pravi, da ne pozna Zemljaričeve številke
18. 02. 2014 07.43
Odbor DZ za zdravstvo je dal zeleno luč kandidaturi Alenke Trop Skaza za zdravstveno ministrico. Sama obsoja korupcijo, vendar pa pravi, da reforme iz njenih rok ne gre pričakovati. Zveza svobodni sindikatov pa poudarja, da ministrica ne sme podleči vplivom lobijev.

Za nekatere višja prispevna stopnja za zdravstveno zavarovanje
01. 02. 2014 08.50
V veljavi so nekateri ukrepi interventnega zakona o zdravstvu, ki držaijo prispevke za samostojne podjetnike, plačevali pa se bodo tudi prispeveki od avtorskih pogodb. Ukrepi naj bi v zdravstveno blagajno prispevali dodatnih 36 milijonov evrov.

Po novem lahko gremo h kateremu koli specialistu v Evropi
25. 10. 2013 15.39
Interventni zakon za zdravstvo je potrjen, kar za številne pomeni, da se jim bodo občutno zvišali prispevki za zdravstveno zavarovanje. Ti se bodo po novem plačevali tudi od avtorskih pogodb. Prinaša pa tudi nekaj dobrega, saj briše zdravstvene meje med državami.

Koalicija našla kompromis glede interventnega zakona v zdravstvu
01. 10. 2013 11.40
Koalicijski partnerji so našli kompromis glede interventnega zakona v zdravstvu. Uskladili so se o zvišanju najnižje prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje za samostojne podjetnike za polovico zneska, ki ga je predvideval prvotni predlog. S tem naj bi pridobili 10 milijonov evrov letno.

Sindikati opozarjajo na 'solidarnost revnih z bogatimi'
30. 09. 2013 09.57
Menedžer s plačo 10.742 evrov bruto za dopolnilno zdravstveno zavarovanje ob določenih predpostavkah nameni 0,26 odstotka mesečne plače, povprečni slovenski upokojenec pa za to zavarovanje letno odšteje več kot polovico mesečne pokojnine, opozarjajo v ZSSS.

Pogovori vlade in sindikatov o odpravi plačnih nesorazmerij prestavljeni
29. 09. 2013 10.20
Minister Virant se bo s sindikalisti javnega sektorja glede izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj za skupno mizo usedel predvidoma po 6. oktobru. Koalicija pa se bo prihodnji teden znova usklajevala o interventnem zakonu.

Koalicijo razdvaja dvig prispevne stopnje za s.p.
26. 09. 2013 08.18
Interventni zakon na področju zdravstva bi lahko povzročil krizo v vladi. Sprejetju zakona, kot ga predlaga ministrstvo za zdravje, namreč nasprotujejo v DL. Zakon so umaknili s seje vlade, zdaj pa se bodo poskušali dogovoriti glede dviga prispevkov za podjetnike.

Gantar: DL v ospredju lastni interesi, ne pa dobrobit vseh bolnikov
06. 09. 2013 13.01
Odločitev DL, da ne podpre interventnega zakona o zdravstvu, po mnenju ministra za zdravje povzroča škodo slovenskemu bolniku. V DL odgovarjajo, da ne morejo podpreti predloga, ki ne bo odpravil vzrokov za stanje, ki trenutno vlada v zdravstvu.

GZS o zdravstveni reformi: delodajalci plačujejo največ, soodločajo pa ne
01. 08. 2013 09.59
Gospodarstveniki so prepričani, da bi morali imeti več besede pri reformi zdravstvenega sistema, saj delodajalci v zdravstveno blagajno prispevajo največ. Opozarjajo, da ni dolgoročne strategije, še vedno pa se dopušča bohotenje parcialnih interesov.

'Boste dovolili, da vam naložijo breme onemoglih staršev?'
30. 05. 2013 11.05
Minister Čufer je poskrbel za razburjenje, ko je namignil, da bi lahko dodatni ukrepi zajeli tudi segment upokojencev. V zvezi društev upokojencev izpostavljajo, da so upokojenci prispevali že približno milijardo evrov.

Poleg dviga DDV nas bodo udarili še višji prispevki za zdravstvo
14. 05. 2013 10.52
Vlada pod geslom "Vsak prihodek šteje" načrtuje nove in višje obdavčitve naših zaslužkov, ki bodo romali v prazno zdravstveno blagajno. Za zdravstvo bi lahko po novem več plačevali samostojni podjetniki, samozavarovani, tisti z avtorskimi honorarji kot tudi kmetje in športniki.

Korenčki in palice vladnega reformnega programa
24. 04. 2013 17.29
Vladni nacionalni program predvideva nadaljevanje že znanih ukrepov in nekaj novosti. Medtem ko na eni strani prinaša kakšno spodbudo, pa predvideva tudi nekaj ukrepov, ki bodo udarili po žepu.

Pristojne parlamentarne odbore prepričalo vseh osem kandidatov
18. 03. 2013 07.16
Prvih osem kandidatov za ministre v vladi Alenke Bratušek je pred pristojnimi odbori pojasnilo vizijo dela na svojih resorjih. Člani odborov so presodili, da je vseh osem primernih za ministrski položaj.

Dobra novica: letošnji prispevki enaki lanskim
13. 03. 2013 12.47
Vlada je potrdila novelo o postopnem zviševanju mesečnih prispevkov za obvezno pokojninsko zavarovanje in jo poslala v DZ v obravnavo po hitrem postopku. Višina letošnjih prispevkov ostaja na lanski ravni, 185 evrov pa naj bi dosegli leta 2018.

'Za zdravstvo je v kriznih časih treba zagotoviti dodaten denar'
19. 10. 2012 14.25
V novem splošnem dogovoru za zdravstvo je med drugim predvideno znižanje cen zdravstvenih storitev za tri odstotke ter povečanje deleža zdravljenja v dnevnih bolnišnicah in ambulantah. Jasno pa je, da zdravstvo pesti kar nekaj težav.

Da ne bi ostali v službi z dolgim nosom
17. 10. 2012 19.26
Predstavniki sindikatov in delodajalcev menijo, da je možno doseči sprejemljivo rešitev glede problematike poklicnih pokojnin. Po oceni delodajalcev so težavna tudi prenizka sredstva, zbrana na individualnih računih zavarovancev, ki bi se želeli poklicno upokojiti.

'61 odstotkov upokojencev prejema pokojnine do 600 evrov'
27. 08. 2012 12.24
ZSSS kot prioriteto na pogajanjih o pokojninski reformi napoveduje prizadevanja za dostojno pokojnino in zagotovitev socialne varnosti. Sicer pa se zavedajo, da so nekatere spremembe pokojninskega sistema nujne.