priznavanje

Jeretič, Kovačič in Jambrek v boj pošiljajo psihoanalitičarko Nino Krajnik
27. 06. 2022 16.39
V tekmo za predsednico republike se podaja tudi lacanovska psihoanalitičarka in filozofinja Nina Krajnik. Kot je pojasnila, se je za kandidaturo odločila, ker si želi ozdravitve slovenske družbe. Kandidirala bo s podporo volivcev, njen osrednji cilj pa je priznavanje in povezovanje različnosti posameznikov.

Razburjeni prevozniki in kmetje: 'Ne moremo se primerjati z evropskimi kmeti'
17. 06. 2022 06.00
Potem ko je vlada naznanila, kako se bo Slovenija spopadala z draginjo najprej na področju goriv, je že završalo med avtoprevozniki, kmeti, nekaterimi potrošniki, ki se bojijo kako naprej. Cene bodo dražje že od torka dalje: 1,7 evra za liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla zunaj avtocest. Na avtocestah pa kar za petino več, kar bo močno udarilo prevoznike. A premier Robert Golob je zagotovil: "Pripravljamo omilitvene ukrepe za določene skupine, tudi avtoprevoznike." Ob tem je poudaril, da gre za iskanje ravnovesja, kaj zmorejo potrošniki, prevozniki, prodajalci in država. Je ta način delne regulacije pravi?

Finalissimo bodo igrale tudi evropske in južnoameriške prvakinje
02. 06. 2022 17.50
Z Evropske nogometne zveze (Uefa) in Južnoameriške nogometne zveze (Conmebol) so potrdili načrte za žensko Finalissimo oz. obračun zmagovalcev evropskega in južnoameriškega prvenstva. Uvodno moško tekmo med Italijo in Argentino pa so razglasili za uspešno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Narcistična zloraba običajno traja več let, saj je ljudje ne znajo prepoznati
01. 06. 2022 11.35
Raziskave kažejo, da je narcistična osebnostna motnja prisotna pri najmanj pol odstotka populacije, kar pomeni, da naj bi to motnjo imel vsak 200. človek. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo prikritega narcizma še več. Vsaka oseba z narcistično osebnostno motnjo pa zagreni življenje vsaj petih ljudem, ocenjujejo strokovnjaki. Narcistične zlorabe običajno trajajo več let, mnoge žrtve pa nikoli ne poiščejo pomoč. Prav zato od leta 2015 obeležujemo svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25
Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa
23. 02. 2022 15.19
V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Bruselj predlaga podaljšanje digitalnega covidnega potrdila za eno leto
03. 02. 2022 16.06
Evropska komisija je predlagala podaljšanje evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023. Podaljšanje bo zagotovilo, da bodo lahko potniki med potovanjem po EU še naprej uporabljali svoje potrdilo v primeru, da bodo države članice ohranile nekatere javnozdravstvene ukrepe, so pojasnili v Bruslju.

MNZ zavrača obtožbe o oviranju sindikalne dejavnosti
08. 01. 2022 14.16
Na Ministrstvu za notranje zadeve zavračajo obtožbe policijskih sindikatov, da se javnim uslužbencem Policije onemogoča svobodno združevanje in izvajanje sindikalne dejavnosti. Kot napovedujejo, bodo v kratkem sindikatoma posredovali konkreten predlog za spremembe kolektivne pogodbe, s katerimi bi ustrezno uredili področje dela profesionalnih sindikalnih zaupnikov.

Putin in Ši na vrhu G20 za medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju
30. 10. 2021 19.27
Ruski predsednik Vladimir Putin se je v videonagovoru na vrhu skupine 20 gospodarsko najmočnejših držav zavzel za čimprejšnje medsebojno priznavanje potrdil o cepljenju proti covidu-19, so sporočili iz Kremlja. Podobno se je zavzel tudi kitajski predsednik Ši Jinping, ki je pozval tudi k sprostitvi patentne zaščite cepiv.

DZ prenovo gradbeno-prostorske zakonodaje pošilja v nadaljnji postopek
24. 09. 2021 18.59
DZ je ocenil, da sta predloga novega gradbenega zakona in zakona o urejanju prostora primerna za nadaljnjo obravnavo. Z novima zakonoma se bo po napovedih vlade postopke gradnje objektov in umeščanja v prostor poenostavilo in pospešilo. Med ključnimi rešitvami je minister Vizjak naštel možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v instrukcijskem roku 30 dni, če ima investitor vso potrebno dokumentacijo in dokazila o pravici graditi ter nihče od stranskih udeležencev gradnji ne nasprotuje.

Evropske študentske izkaznice in še bolj brezpapirne izmenjave
21. 09. 2021 15.02
Evropska komisija je predstavila novo aplikacijo Erasmus+, ki po njihovih besedah predstavlja nov mejnik pri digitalizaciji programa Erasmus+. Aplikacija je na voljo v vseh jezikih EU, z njo pa bodo vse študentke in študenti dobili evropsko študentsko izkaznico, ki bo veljavna povsod v Evropski uniji. Kot pravijo, je prihodnost digitalna, s prenovljeno aplikacijo pa bodo študentske izmenjave še bolj brezpapirne.

V Slovenijo odslej tudi s testi na koronavirus iz BiH
30. 07. 2021 06.11
V Slovenijo je od danes mogoče vstopiti tudi s PCR- in hitrimi antigenskimi testi na koronavirus, ki so bili opravljeni v Bosni in Hercegovini. Vlada je to možnost sprejela v sredo, po četrtkovi objavi v uradnem listu pa je odločitev začela veljati z današnjim dnem. Odločitev bo veljala najmanj do 8. avgusta.

Po novem v Sloveniji priznani tudi PCR-testi in hitri testi iz BiH
29. 07. 2021 06.07
Vlada je na dopisni seji sprejela spremenjen odlok o določitvi pogojev vstopa v državo zaradi zajezitve covida-19, s katerim je med države, katerih teste PCR in hitre antigenske teste priznava Slovenija, dodala Bosno in Hercegovino. Veljavnost ostalih odlokov pa je podaljšala za sedem dni, so sporočili z Ukoma.

Von der Leynova: Madžarski zakon o homoseksualnosti je sramota
23. 06. 2021 11.26
Evropska komisija je v sredo napovedala, da bo sprejela pravne ukrepe proti novi madžarski zakonodaji, usmerjeni proti skupnosti LGBTQ+. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je dejala, da je "zakon o homoseksualnosti sramota". Odzval se je madžarski premier Viktor Orban in izjavo von der Leynove označil za sramotno. Po njegovem mnenju namreč njena izjava temelji na lažnih domnevah.

Na ravni EU dogovor o odprtju meja za polno cepljene tuje obiskovalce
19. 05. 2021 17.57
Države članice Evropske unije so se dogovorile, da bodo pred začetkom poletne turistične sezone sprostile omejitve potovanj in prost vstop omogočile vsem tujcem, ki lahko dokažejo, da so polno cepljeni. V prihodnjih dneh naj bi sestavili tudi nov seznam epidemiološko varnih držav. Tako bi v države EU lažje vstopali tudi Britanci in Američani.

Bo za prehajanje meje z Italijo dovolj že en odmerek cepiva proti covidu-19?
18. 05. 2021 08.51
Italija bo vstop v državo brez karantene dovolila tudi tistim, ki bodo imeli v zelenem potrdilu zabeležen tudi samo prvi odmerek cepiva proti covidu-19, je napovedal predsednik italijanskega parlamenta Roberto Fico. Njegov avstrijski kolega Wolfgang Sobotka je omenil, da bi lahko Avstrija obvezno karanteno za prišleke odpravila še ta mesec.

Na Hrvaškem 33 smrtnih žrtev covida
07. 05. 2021 11.56
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah zabeležili 1435 na novo okuženih s koronavirusom, število vseh aktivnih primerov je tako 11.265. V bolnišnici se zdravi 2079 obolelih, od tega je na ventilatorju 242 pacientov. Umrlo je 33 oseb.

Spremembe treh davčnih zakonov bodo razbremenile delo
05. 05. 2021 21.48
Vlada je potrdila predlog sprememb treh davčnih zakonov, katerih glavni namen je razbremenitev dela, s tem pa pomoč gospodarstvu in prebivalcem pri okrevanju po pandemiji covida-19. Obetajo se dvig splošne olajšave pri dohodnini, znižanje obdavčitve kapitala ter administrativne razbremenitve. Spremembe naj bi začele veljati 1. januarja 2022.

Slovenija sprejela uredbo o digitalnem zelenem potrdilu
21. 04. 2021 22.27
Slovenija je sprejela uredbo EU o digitalnem zelenem potrdilu, ki ureja izdajanje, preverjanje in priznavanje interoperabilnih tovrstnih potrdil. Gre za skupni pristop na ravni EU, ki je lahko pomemben korak k varnemu in prostemu gibanju oseb znotraj EU med pandemijo covida-19.

Kaj bo z dijaki, ki se bodo v času opravljanja mature okužili s koronavirusom?
18. 04. 2021 10.20
V prihodnjem tednu je pričakovati več podrobnosti o izvedbi mature. Maturanti, ki bodo zaradi tveganega stika takrat v karanteni, jo bodo dan prej lahko prekinili z negativnim PCR-testom, ki bo brezplačen. Dorečeno je tudi, kaj bo s tistim, ki bi se v času trajanja mature okužili s koronavirusom. Do ponedeljka do 12. ure pa imajo maturanti čas, da se prijavijo na cepljenje proti covidu-19, ki bo potekalo v petek.

Finančno ministrstvo predlagalo nadgradnjo davčnega sistema
16. 04. 2021 14.17
Ministrstvo za finance je pripravilo in v medresorsko usklajevanje poslalo predloge za nadgradnjo davčnega sistema. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, naj bi s predvidenimi rešitvami, ki se bodo predvidoma začele uporabljati 1. januarja 2022, razbremenili posameznike, gospodarstvo pa spodbudili k dodatnemu investiranju.

Bi nas cepilni potni listi osvobodili ali še dodatno omejili?
01. 03. 2021 06.00
Na eni strani dodatna spodbuda za cepljenje in možnost potovanj brez odhoda v karanteno, na drugi pa številni pomisleki na področju etike, prava, tehnologije in zdravstva. Covid cepilni potni listi dvigujejo ogromno prahu. O uveljavitvi enotnega evropskega cepilnega certifikata je razpravljal tudi vrh držav članic Evropske unije. "Na ravni Unije menim, da bi jih morali uporabiti za zagotovitev delovanja enotnega trga," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slovenija sicer dokončnega stališča o cepilnih potnih listih še ni sprejela, jih pa po podatkih Mediane podpira skoraj 47 odstotkov anketiranih Slovencev.

Policisti tudi po ukinitvi kontrolnih točk izvajajo občasne kontrole na različnih lokacijah
22. 02. 2021 10.48
S spremembo vladnega odloka o pogojih vstopa v RS so bile 13. februarja ukinjene vse kontrolne točke na notranjih mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. Kljub temu policijske patrulje izvajajo občasno kontrolo na cestnih prehodih na notranji meji – tam, kjer so doslej imeli kontrolne točke in tudi na ostalih prehodih – ter z občasnimi nadzori še naprej izvajajo ukrepe po odloku, napotitve v karanteno in izravnalne ukrepe.

Na Kitajskem gradijo ogromen karantenski center, tja bodo preselili več vasi
19. 01. 2021 11.02
V predmestju mesta Šidžiažuang na severu Kitajske v prizadevanjih za zajezitev širjenja novega koronavirusa gradijo velik center za karanteno. Na obsežnem polju je videti več tisoč bivalnih kontejnerjev in več sto delavcev, ki delajo noč in dan. Center naj bi dokončali v prihodnjih dneh. Evropska komisija je članice EU pozvala, naj do poletja cepijo najmanj 70 odstotkov odraslih prebivalcev. V Nemčiji pa so ukrepe podaljšali najmanj do 14. februarja.

Bruselj deli brezplačne teste. Kdaj bo na vrsti Slovenija?
13. 01. 2021 06.00
Več kot 20 milijonov brezplačnih hitrih antigenskih testov je na voljo za države članice Evropske unije. Tako je decembra odločila Evropska komisija in z družbama Abbott in Roche že podpisala okvirno pogodbo za nakup testov ter rezervirala 100.000 evrov v okviru instrumenta za nujno pomoč. Ali je Slovenija v Bruslju že vložila prošnjo za čim večje število brezplačnih testov, ni jasno, vprašanju se ognejo tako v Bruslju kot na ministrstvu za zdravje. Bruseljsko darilo bo namreč odvisno tudi od izražene želje države članice. Iz Evropske komisije sporočijo le, da bo Slovenija prejela več kot 100.000 testov. Bi jih lahko več?

Demokracija ne obstaja več, vse je zarota
08. 01. 2021 06.00
Dogodki v ZDA so nam pokazali, kaj se zgodi, ko komunikacija preneha biti pomemben del demokratične družbe. Izmenjava mnenj in sporazumevanje sta drugotnega pomena. Takšen način je v ZDA ustoličil Donald Trump, ki je ljudem dal vedeti: prav imate, predvsem takrat, ko vam drugi pravijo, da nimate.

Evropska komisija podpisala pogodbo za dobavo 20 milijonov hitrih testov
18. 12. 2020 16.32
Evropska komisija je predlagala okvir za uporabo, preverjanje in vzajemno priznavanje hitrih antigenskih testov v EU. Ob tem je s podjetjema Abbott in Roche podpisala okvirno pogodbo za nabavo več kot 20 milijonov hitrih antigenskih testov v vrednosti do 100 milijonov evrov. Ti testi bodo članicam Unije na voljo od začetka prihodnjega leta.

Vrh EU o covidu, blokadi svežnja za okrevanje, Turčiji, podnebju
10. 12. 2020 07.27
Voditelji članic EU na dvodnevnem zasedanju v Bruslju razpravljajo o vrsti perečih tem: usklajevanju boja proti covidu-19, možnosti sankcij proti Turčiji zaradi provokacij v vzhodnem Sredozemlju, krepitvi podnebnega cilja do leta 2030 in odnosih z ZDA, pa tudi o blokadi svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku
01. 12. 2020 22.35
Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

'EU je pozabila, da smo tudi drugi ljudje – ljudje'
13. 09. 2020 07.21
Zakaj Slovenija ljudi, ki skušajo pri nas zaprositi za azil, pri tem na vse mogoče načine onemogoča in jih vrača na Hrvaško, čeprav je jasno, da jih tam in nadalje v Bosni in Hercegovini potem čakajo sistematično nasilje in nehumane razmere? Kje so tu človekove pravice, evropske vrednote, človečnost, mednarodno pravo?