pročelje

Nov nebotičnik blizu Times Squara
15. 12. 2001 00.00
New York bo kmalu krasil nov nebotičnik, ki naj bi ga v bližini Times Squara postavila družba New York Times. Nebotičnika bo imel 52 nadstropij, v njem pa bo New York Times imel tudi svoj sedež.

Prenovljen center Perla
15. 11. 2001 00.00
V Hitovem igralniško zabaviščnem centru Perla v Novi Gorici so slavnostno proslavili zaključek prenove in odprtje največjega tovrstnega turističnega objekta v Sloveniji. V prenovo so v Hitu vložili sedem milijard tolarjev.

Paladijevo cerkev bodo obnovili
14. 03. 2001 00.00
V Benetkah bodo obnovili glavno delo italijanskega arhitekta Andree Paladia, cerkev San Giorgio Maggiore. Kot je poročala italijanska televizija, bodo med drugim restavrirali tudi pročelje stavbe. Zidove cerkve na otoku San Giorgio nasproti znamenitega Markovega trga že dolgo uničuje voda. Ob obnovi cerkve bodo strokovnjaki proučili tudi renesančno tehniko gradnje in skušali ugotoviti, v kolikšni meri cerkev ustreza prvotnim Paladijevim načrtom. Arhitekt je znamenito cerkev začel graditi leta 1565, vendar je umrl še pred koncem gradnje leta 1610. V baziliki z osrednjo kupolo so med drugim slike znanega italijanskega slikarja Tintoretta.

Bolšoj teater bodo zaprli
30. 12. 2000 00.00
Moskovski Bolšoj teater, eno najslavnejših gledališč na svetu, bodo sredi leta 2002 zaprli zaradi obnovitvenih del, znova pa ga bodo odprli leta 2005, je za moskovski radio Echo povedal ruski minister za kulturo Mihail Švidko.

Največja slika na svetu
03. 12. 2000 00.00
Pročelje dunajskega likovnega razstavišča bo do sredine januarja leta 2001 krasila največja slika na svetu, ki je delo kanadskega umetnika Kena Luma. Na sliki, velikosti 54 krat 10 metrov z naslovom Nikjer ni tako kot doma (There's no place like home), so portreti šestih ljudi različnega porekla in barve kože ter citati na temo domovina. Na pročelju dunajskega razstavišča v času okoli novega leta skoraj vsako leto od leta 1993 naprej razstavijo sliko velikega formata. Prvo leto je bila na ogled slika Eda Ruchasa z naslovom 17. stoletje - 20. stoletje, sledila pa so ji dela Walterja Obholzerja, Gerharda Richterja in Douglasa Gordona. Slika Kena Luma je že peti projekt v sodelovanju dunajskega likovnega razstavišča, muzeja Museum in progress, kanadskega veleposlaništva, dunajskega sklada Integrationsfond in Lige za človekove pravice.

Policisti že prijeli štiri osumljence
19. 11. 2000 00.00
Policisti in kriminalisti policijske uprave Ljubljana so prijeli štiri osebe, ki so osumljene davišnjega streljanja na poslopje obrambnega ministrstva na Kardeljevi ploščadi 25 in jih pridržali, jutri pa jih bodo s kazensko ovadbo izročili preiskovalnemu sodniku.

Protest društva Edinost
05. 06. 2000 12.03
Družbeno-politično društvo Edinost iz Trsta je včeraj med 126. rednim mesečnim protestnim zborovanjem na predsednika deželnega sveta naslovilo poziv, naj odločno, uradno in javno obsodi odstranitev začasnega napisa v manjšinskih jezikih, ki ga je društvo pritrdilo na pročelje zgradbe deželnega sveta, so sporočili iz društva.

Edinost želi opozoriti na kršenje načel
31. 05. 2000 11.22
Družbeno-politično društvo Edinost bo v petek, 2. junija, ob 15.15 v Trstu pred sedežem deželnega sveta Furlanije-Julijske krajine (FJk) priredilo proslavo ob 54. obletnici Italijanske republike, so danes sporočili iz društva Edinost.

Silvestrovanje v Varšavi
06. 12. 1999 11.38
Poljaki nočejo zaostajati za zahodnimi metropolami, zato bodo novo tisočletje pričakali s praznovanjem na prostem na treh največjih trgih glavnega mesta, ogromno torto in plesi v vseh večjih hotelih. Moto silvestrske noči v Varšavi naj bi bil ''Carpe Diem'', na ulicah poljskega glavnega mesta pa naj bi praznovalo okoli 300.000 ljudi, ki jih bodo zabavale poljske rok in operne zvezde, povabljena je tudi skupina Boney M. Pročelje Narodnega gledališča na Pilsudskem trgu bodo ob tej priložnosti spremenili v velikansko torto s pet metrov visokimi svečami, kmalu po polnoči pa bodo v živo prenašali novoletni nagovor papeža Janeza Pavla II. Kljub dokaj razkošnemu praznovanju v glavnem mestu pa raziskava javnomnenjskega inštituta Demoskop kaže, da Poljakov ni zajela evforija ob pričakovanju novega tisočletja. Kar 46 odstotkov Poljakov namreč namerava praznovati v ožjem družinskem krogu, medtem ko se jih namerava le 13 odstotkov udeležiti različnih plesov ali praznovati v diskotekah. V Varšavi bo letos praznovalo tudi več deset tisoč mladih z vsega sveta, ki bodo v okviru taizejske ekumenske skupnosti v novo tisočletje vstopili z molitvijo.

V Varšavi v leto 2000 s torto
30. 11. 1999 16.43
Poljaki nočejo zaostajati za zahodnimi metropolami, zato bodo novo tisočletje pričakali s praznovanjem na prostem na treh največjih trgih glavnega mesta, ogromno torto in plesi v vseh večjih hotelih.

V Parizu bodo odkrili spominsko ploščo Munchu
27. 06. 1999 11.50
V Parizu bodo 16. julija odkrili spominsko ploščo v spomin enemu najbolj znanih predstavnikov art nouveauja, češkemu slikarju, grafiku, oblikovalcu in fotografu Alfonsu Muchu. Ploščo bodo postavili na pročelje hiše v središču Latinske četrti, kjer je češki umetnik živel in delal od leta 1896 do 1906. Spominska plošča je delo češkega kiparja Stanislava Hanzika, z njo pa želijo oblasti iz umetnikovega rojstnega kraja v bližini Brna obeležiti 60. obletnico umetnikove smrti.

Vrsta eksplozij na jugu Francije
11. 05. 1999 09.51
Vrsta eksplozij je zgodaj davi pretresla več krajev na jugu Francije. Po navedbah tamkajšnje policije je nastala velika gmotna škoda, nihče pa ni bil ranjen.

V Weimarju v soboto odprtje Goethejevega nacionalenga muzeja
29. 04. 1999 10.59
V Weimarju bodo v soboto z dvomesečno zamudo odprli Goethejev nacionalni muzej. Odprtje s stalno razstavo, imenovano ''Wiederholte Spielunge'', je bila sicer predvidena že za 20. februarja, na 250. obletnico pesnikovega rojstva. Fundacija Weimarska klasika je kot razlog za zamudo navedla zakasnitev pri gradbenih delih, kulturno ministrstvo pa je trdilo, da je za zamudo odgovorna fundacija zaradi napake v načrtovanju.Muzej so zgradili poleg Goethejeve stanovanjske hiše, od te stavbe iz let 1913/14 in 1935 pa je ostalo le pročelje. Muzej in stanovanjska hiša bosta sklenjeni s skupnim vhodom. Na 800 kvadratnih metrov površin bo predstavljena panorama književnosti umetnosti in politike med leti 1750 in 1840, na ogled pa bo kakih 800 objektov, skoraj samih originalov.

Spominska plošča in razstava v spomin na akademika Ilešiča
04. 02. 1999 15.39
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti France Bernik in akademik prof. dr. Ivan Gams sta danes, 14 let po smrti slovenskega geografa, akademika prof. dr. Svetozarja Ilešiča (1907-1985), na pročelje hiše na Trstenjakovi 9 v Ljubljani slovesno odkrila spominsko ploščo v spomin na velikega učitelja generacij slovenskih geografov. V njej je Ilešič, njegova rojstna hiša je sicer na Zarnikovi 9 v Ljubljani, preživel za slovensko geografijo najbolj plodna leta. Spominski dan so sklenili z odprtjem razstave o življenju in delu Ilešiča v Zemljepisnem muzeju v Ljubljani.