problemov

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Janša: NIJZ je na začetku epidemije funkcioniral kot v 19. stoletju
24. 09. 2021 06.44
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, je nadaljevala svoje delo. Na današnjo sejo je bil kot priča vabljen predsednik vlade Janez Janša, ki je bil kritičen do pripravljenosti NIJZ na epidemijo. Zdravstvena kriza je po njegovi oceni razkrila tudi velikansko ignoranco do oskrbe starejših, ki se je nabirala desetletja.

Janez Janša ponovno na Madžarskem, tokrat o družinski politiki
23. 09. 2021 13.25
Premier Janez Janša se je udeležil demografskega vrha v Budimpešti in ga označil za enega najpomembnejših dogodkov v razpravi o prihodnosti Evrope, saj je demografija eno najpomembnejših vprašanj EU. Med drugim je poudaril pomen družine in izpostavil, da potrebujemo pogumnejšo družinsko politiko.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša
21. 09. 2021 06.00
V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

Novi v. d. direktorja TV Slovenija je Valentin Areh
20. 09. 2021 20.47
Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je dal soglasje k imenovanju Valentina Areha za v. d. direktorja Televizije Slovenija za največ šest mesecev oz. do imenovanja direktorja po predhodnem postopku. Generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough je napovedal, da bo podpisal sklep o imenovanju najkasneje v torek zjutraj.

Kdo so štirje gostje na Kmetiji?
14. 09. 2021 17.30
Letošnja sezona resničnostnega šova Kmetija je polna presenečenj, skrivnosti in preobratov. Najprej je bilo v hiši osem članov družine, nato se jim jih je pridružilo še osem. Dva sta šov zapustila in že so tu štirje novi obrazi. Spoznajte štiri goste, ki bodo premešali štrene. Dve od štirih že poznamo iz Sanjskega moškega.

Pahor v Bologni o medkulturnem in medverskem dialogu
12. 09. 2021 20.13
Predsednik republike Borut Pahor se je v Bologni udeležil foruma skupine G20 o medkulturnem in medverskem dialogu. Kot je opozoril v slavnostnem govoru, so ena od družbenih ran, ki jih je nujno treba pozdraviti, delitve, posebej politične in ideološke. Predlagal je tudi srečanje visokih verskih predstavnikov z območja Zahodnega Balkana.

Imate težave, pridite po rešitev!
12. 09. 2021 00.15

Od depresije, sextinga in motenj hranjenja do 'najnovejše' Zoom dismorfije
11. 09. 2021 16.42
Nizka samopodoba, motnje hranjenja, depresija, ankcioznost. Pa razširjenost spletnega nasilja, sextinga in posledičnega izsiljevanja, strah pred zamujenim ter 'najnovejša' Zoom dismorfija. Vse to so dolgosežne posledice, ki jih s seboj prinašajo družbena omrežja, na katerih slovenski mladostniki preživijo več ur dnevno. Nevarnosti in pasti pa se (pre)pogosto ne zavedajo.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07
Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Tale trik vam bo garantirano odstranil celulit do poletja!
20. 08. 2021 00.15
Drage moje dame, danes pa ste me le uspele nagovoriti! Prisilile ste me v pisanje tega članka, ker enostavno nimam več moči vsaki posebej razlagati, kako se boriti proti celulitu. Danes torej skrivnost predstavim vsem - spodaj vam bom v parih minutah pojasnila, kako se lahko enostavno znebite celulita na zadnjici in nogah!

Nina Radi
18. 08. 2021 14.57
Nino Radi smo že spoznali v šovu Sanjski moški, tokrat pa se nam bo predstavila v popolnoma drugačnem šovu, v Kmetiji. Pravi, da je izjemno tekmovalna in da že komaj čaka, da bo lahko začela preživljati čas s svojimi tekmovalci. Rada ima naravo in dela na kmetiji ji niso tuja, zato bo z veseljem poprijela za delo.

Mattia Rutar
18. 08. 2021 14.33
Samozavestni maneken, ki pravi, da bi rad svetoval drugim, kako uspešno voditi svoje podjetje. Pravi, da bo pogrešal pohanega piščanca in da mu kmečka dela niso tuja. Za zmago je pripravljen narediti vse - tudi ljubezensko se zaplesti pred kamerami.

Kaos v Barceloni se nadaljuje: kdo bo še sledil Messiju?
12. 08. 2021 06.00
Neverjetnemu kaosu v Barceloni ni videti konca. Potem ko je sredi prejšnjega tedna nepričakovano postalo jasno, da se Lionel Messi po 21 letih poslavlja od kluba, se zdaj vse več medijev sprašuje, kdo bo še sledil argentinskemu zvezdniku. Dobro obveščeni The Athletic celo poroča, da bi se od Camp Noua utegnili posloviti nekateri prvokategorniki, med katerimi se omenja Marc-Andrea ter Stegna, Frenkieja de Jonga in Gerarda Piqueja.

Kako se širi poslanstvo dobrotnika Vincenca Drakslerja po njegovi smrti?
01. 08. 2021 07.29
Tri leta pokojni Kranjčan Vincenc Draksler, ki se je zaradi žene preselil v Švico, je med svojim življenjem Kranju daroval 2,7 milijona evrov. V svoj rojstni kraj se je vedno rad vračal, ker pa ni imel lastnih otrok in je bil v svojem poslu uspešen, je svoje bogastvo delil tistim z manj sreče v življenju. Zadnji denar je namenil za materinski dom v Kranju pred štirimi leti. Zaradi njega je nastala fundacija Vincenca Drakslerja, ki med drugim pomaga nekdanjim odvisnikom, da se znova postavijo na noge. Preverili smo, kako fundacija širi poslanstvo dobrotnika po njegovi smrti.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije
24. 07. 2021 07.25
Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

Elvis Jackson, Pankrti in Hladno pivo otvorili Restart Tour Slovenija
17. 07. 2021 13.28
S koncertom skupin Elvis Jackson, Pankrti in Hladno pivo se je na platoju pred ljubljansko Halo Tivoli pričela koncertna turneja Restart Tour Slovenija. V sklopu turneje organizatorji načrtujejo 58 koncertov v desetih slovenskih mestih, želijo pa si, da se glasbeniki vrnejo na odre, ljubitelji glasbe pa jim ponovno prisluhnejo v živo.

Andrijanič: Potrebujemo centralno telo, ki bo koordiniralo vse aktivnosti na področju digitalizacije
17. 07. 2021 07.00
Vlada je dobila novega člana, ministra brez listnice Marka Borisa Andrijaniča, zadolženega za digitalno preobrazbo države. S pomočjo denarja, ki ga bo Slovenija dobila v okviru načrta za okrevanje, naj bi poskrbel za to, da bomo državljani večino poslovanja z državo opravili v elektronski obliki. Poslovanje naj bi bilo tako enostavnejše. Ali bo uredil tudi sedanjo zmedo na tem področju, ko imamo pravo poplavo digitalnih potrdil in aplikacij?

'Cepljenje je življenjskega pomena za družbo v Sloveniji'
08. 07. 2021 12.35
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je znova pozvala k cepljenju. Kot je poudarila, je cepljenje življenjskega pomena za družbo v Sloveniji. Tudi minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da cepljenje odpira šole, družbo, kulturo, gospodarstvo in s tem rešuje plače.

V OZS in GZS razočarani nad sprejetim interventnim zakonom
08. 07. 2021 11.17
Po sprejetju interventnega zakona za gospodarstvo in turizem v OZS pravijo, da omenjeni zakon ne naslavlja problemov celotnega gospodarstva in ne vključuje vseh predlaganih pripomb in predlogov, ki jih je OZS v preteklem obdobju naslovila na pristojne institucije. Na Gospodarski zbornici Slovenije pa izpostavljajo, da ne vključuje ukrepov, ki so jih reprezentativne delodajalske organizacije predlagale v obliki dopolnil. Ravno z njimi bi po njihovem mnenju zakon nadgradili tako, da bi imela prizadeta podjetja od njega večje koristi.

Beovićeva: Smiselno bi bilo razmisliti o obveznosti cepljenja
08. 07. 2021 06.00
Ali se lanski scenarij ponavlja? Smo na pragu četrtega vala epidemije? Število okuženih – tudi z nevarnejšo različico delta – skokovito narašča. Pri nas je danes 73 novookuženih, počitnice so tu, maturantje prihajajo z maturantskih izletov, predvsem iz Španije. Več kot 50 je okuženih. Kam drvimo? Prvi val se je začel z vnosom iz tujine, jesenski val se je začel s prihodi iz Hrvaške, zdaj pa sta pred velikim izzivom tudi Španija in Grčija. Tja pa potujejo številni Slovenci. Bomo sploh lahko izkoristili počitnice? Kaj bomo storili?

Krek: Če v jeseni učenci ne bodo precepljeni, nam preostane le šolanje na daljavo
07. 07. 2021 11.47
Delta različica novega koronavirusa se vedno bolj širi tudi v Sloveniji in pristojni ob tem opozarjajo, da imamo opravka z bistveno bolj kužnim virusom, kot smo ga imeli jeseni. Direktor NIJZ Milan Krek je pozval k cepljenju in opozoril tudi na cepljenje otrok, starejših od 12 let, saj "če bomo imeli v jeseni precepljeno to populacijo, bomo imeli bistveno manj problemov s šolanjem". Visoko tvegani so tudi starejši od 50 let in če se prebivalci pravočasno ne cepijo, strokovnjaki opozarjajo, da bo vsaka smrt zaradi koronavirusa, ki se bo zgodila jeseni, nepotrebna.

Poveljnica nacionalne garde Kolorada: Vrednote, ki nas združujejo, nas bodo tudi v bodoče
04. 07. 2021 09.26
Brigadirka Laura L. Clellan je poveljnica Nacionalne garde zvezne države Kolorado, ki je Slovenijo prvič obiskala leta 1998 kot stotnica, danes pa z najvišjega položaja garde. Prijateljstvo Slovenije in Kolorada, torej Slovenske vojske in Nacionalne garde Kolorada, je dolgo že 28 let, primarna naloga pa je izmenjava mnenj, izkušenj in tudi spoznavanje vrednot in ljudi, s katerimi sodelujejo. Predstavila nam je zgodbo nacionalne garde, sodelovanje s Slovenijo in delo v ameriški operativni vojaški rezervi.

Slovenija: 30 let kapitalizma
03. 07. 2021 15.30
Ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije smo slišali veliko hvalospevov požrtvovalnosti, boju za narodno samostojnost in uporu zoper "totalitarizem", ki so pripeljali do zmage v vojni. Takšni prazniki vedno služijo izgradnji mita o narodovi moči in enotnosti in seveda večnim vprašanjem, zakaj danes nismo tako enotni kot takrat. Temeljna predpostavka je, da če bi bili enotni, potem bi tudi bolje živeli. Enotnost naroda je pot do uspeha. Vendar temeljni problem "neuspeha" države ni neenotnost. Osnovni problem je treba iskati v spremembi gospodarskega sistema ter drugačnih življenjskih pogojih ljudi v zadnjih treh desetletjih.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'
29. 06. 2021 06.00
Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata
21. 06. 2021 19.15
Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Novi zakon poenostavlja in skrajšuje gradbeno birokracijo
17. 06. 2021 16.58
Vlada je potrdila predloga novega gradbenega zakona in novega zakona o urejanju prostora. Sedanji sistem se ne bo spremenil, ampak bo nadgrajen, tako da bodo postopki gradnje objektov in umeščanja v prostor enostavnejši in hitrejši. Med ključnimi rešitvami je možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v roku 30 dni. Po novem bo mogoče objekte, ki ne potrebujejo okoljske presoje, mogoče začeti graditi že na podlagi dokončnega, ne šele pravnomočnega, gradbenega dovoljenja.

Ko 'slab dan' traja več tednov
17. 06. 2021 06.00
Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.