problemov

Skupina Sij si prizadeva za izvzetje določenih vrst jekel iz carin

01. 06. 2018 06.51

ZDA po več mesečnem prepiranju z Evropsko komisijo vseeno uvajajo višje carine na uvoz jekla in aluminija tudi iz EU. V Bruslju so zato že napovedali povračilne ukrepe. Nad odločitvijo so razočarani tudi v največjem slovenskem predelovalcu aluminija – bistriški skupini Impol – kjer zaradi novih carin pričakujejo negativen vpliv na prihodke podjetja. Nad odločitvijo ZDA so razočarani tudi v Ameriški gospodarski zbornici v Sloveniji.

O čem se z Burakom nismo mogli pogovarjati?

31. 05. 2018 06.00

S turškim igralcem Burakom Özçivitom smo se želeli pogovarjati tudi o bolj resnih temah, o turški družbi, korupciji, dogajanju v svetovni filmski industriji ... Toda zvezdnik se jim je ognil. Nič nenavadnega, pravi turški politični analitik Öztürk. To bi namreč lahko pomenilo "konec" njegove zvezdniške kariere v Turčiji.

Ostaja več vprašanj kot odgovorov

30. 05. 2018 12.42

Ekonomist dr. Anže Burger in pravnik dr. Samo Bardutzky po soočenju politikov in gospodarstvenikov o tem, zakaj ni prav, da s politično odmevnimi gospodarskimi projekti rušimo načelo enakosti pred zakonom; zakaj ni bolje za vse, če se zviša minimalna plača; kje vzeti denar, če znižamo obdavčitev dela; in ali bi večinski volilni sistem res pripeljal do poenostavljenih postopkov pri pridobivanju dovoljenj?

Kaj pa šolstvo? Politiki se radi pohvalijo z uspehi, glede težav pa so tiho

24. 05. 2018 14.29

Z dosežki učencev in dijakov se politiki radi pohvalijo, ne komentirajo pa nezadovoljstva učencev, učiteljev in staršev s šolo, tega, da je naš šolski sistem en od tistih v Evropi, ki so najmanj socialno pravični, pa tudi tega ne, da naraščajo psihične težave med otroki in mladimi. S peticijo zdaj šolniki pozivajo kandidate, naj se vendarle opredelijo do odprtih izzivov slovenskega šolstva.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?

24. 05. 2018 11.24

Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

Na izredni seji obmetavanje z očitki in pridobivanje političnih točk na račun bolnih otrok

22. 05. 2018 14.05

Poslanci so se sestali na izredni seji, na kateri so razpravljali o razmerah v otroški srčni kirurgiji. Sklicatelji seje, SDS in NSi, so ministrici v odhajanju Milojki Kolar Celarc in vladi očitali (nezadostno) ukrepanje na tem področju. Nasprotno pa so leteli očitki, da sklicatelji seje na račun bolnih otrok pridobivajo politične točke.

Carmen manet: Pesem nosi s sabo vsak, ki se ga glasbena umetnost dotakne

22. 05. 2018 15.06

Carmen manet je 33-članski ženski pevski zbor iz Kranja, ki poskrbi, da njihove pesmi še dolgo odzvanjajo v ušesih poslušalcev. Uradno najboljši evrovizijski zbor lanskega leta je nedavno posnel novi album Apollo 18. O njihovem ustvarjanju in novi plošči smo jim zastavili nekaj vprašanj.

Delati ali ostati doma? Razlika 187 evrov

17. 05. 2018 07.00

Če starša z dvema otrokoma hodita v službo in prejemata minimalno plačo, na račun prejmeta le 186,60 evra več, kot če bi bila brezposlena in dobila denarno socialno pomoč.

Če bi pred 8 leti vložili 100 USD v Bitcoin, bi danes imeli 280 milijonov

21. 05. 2018 00.30

Bitcoin je vrsta digitalnega denarja (crypto valuta), katera popularnost raste iz leta v leto, širom svetu, tudi v Sloveniji. Tisto, kar ga razlikuje od tradicionalnega denarja je to, da ga ne kontrolira nobena institucija, kar pomeni da nobena banka ne kontrolira vaš denar. V aprilu leta 2010, je bila cena enega Bitcoina 0.003 dolarja, medtem ko je danes cena enega Bitcoina več kot 8400 dolarjev.

Bišćan po spremenjenih vlogah: Tudi če bi bili prvi, bi tekmo z Mariborom skušali zmagati

14. 05. 2018 15.13

Nogometaši Olimpije so se s kar petimi remiji na zadnjih sedmih ligaških tekmah znašli v nezavidljivem položaju, saj so pred večnim derbijem z Mariborom prvo mesto prepustili Štajercem. Zmaji sicer v spomladanskem delu sezone edini še niso vknjižili poraza, a to jim je ob pogledu na lestvico, kjer so točko za Mariborom, trenutno slaba tolažba.

Žoge, loparje, kolebnice, balinčke, frizbije na plano! Slovenija se bo igrala kot nekoč

11. 05. 2018 06.00

Se še spomnite, kako lepo smo se imeli v stari Jugi na skupinskem preživljanju počitnic na morju? Pa vonja po žaru v družbi sosedov za blokom? Časa, ko so starši pri sosedih pili kavo in klepetali vse popoldne, otroci pa smo se zunaj brezskrbno igrali? Če je vaš odgovor da in si vse te občutke želite obuditi, se jutri pridružite projektu Slovenija se igra.

Mandarić o svojem nasledniku: 'Želel bi pripeljati nekoga, ki bo še boljši od mene'

09. 05. 2018 13.07

Predsednik nogometašev Olimpije Milan Mandarić je v intervjuju z novinarko Mileno Novak spregovoril o vseh perečih nogometnih temah, ki so v zadnjem času sila aktualna. Tako o trenerju Igorju Bišćanu, boju med Olimpijo in Mariborom za naslov državnega prvaka, o svojem nasledniku in še marsičem ...

Zaradi napake v računalniškem algoritmu naj bi umrlo najmanj 270 žensk

03. 05. 2018 12.24

V Angliji 450.000 žensk zaradi napake v računalniškem algoritmu ni prejelo vabila za rentgensko slikanje dojk. Britanski minister za zdravje Jeremy Hunt je v nagovoru v parlamentu dejal, da naj bi zaradi tega umrlo do 270 žensk.

Ameriški kirurgi prvič uspešno presadili penis in mošnjo

24. 04. 2018 10.10

Zdravniki na Univerzi Johnsa Hopkinsa v ameriškem Baltimoru so konec marca izvedli prvo presaditev celotnega penisa in mošnje na svetu. Operirali so ameriškega vojaka, ki je bil ranjen v Afganistanu, ko je stopil na skrito bombo. Celotno okrevanje naj bi trajalo med šest in dvanajstimi meseci.

'Določena orodja bi morali vzeti iz rok politikov in jih dati tistim, ki niso odvisni od volje volivcev'

22. 04. 2018 11.12

Evropa se mora prenoviti, je pred evropskimi poslanci ta teden dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. S tem se politika večinoma strinja, zaplete pa se pri vprašanju, kako. Medtem ko se zdi, da navdušenje nad Macronovimi idejami nekoliko popušča, ekonomski strokovnjak Grégory Claeys opozarja - če pride nova kriza, bodo težave. EU in evroobmočje sta ranljiva, ker nismo prevetrili pravil.

NSi na volitve z novim predsednikom in prenovljenim programom

21. 04. 2018 07.32

NSi je na kongresu v Grosupljem za novega predsednika stranke izvolila Mateja Tonina, ki je dobil skoraj 93 odstotkov glasov. Hkrati je potrdila volilni program za obdobje od leta 2018 in leta 2022, ki pomeni posodobitev zdajšnjega strankinega programa, in predstavila listo kandidatov za volitve v DZ.

Za vrati ženskega zapora na Igu: 'Naredila sem napako, plačujem zanjo, a še bolj trpi moja družina'

20. 04. 2018 06.00

Kako je živeti v zaporu? Kako je biti mama čez rešetke? Kako se postaviti na noge in se vrniti? Podali smo se za zidove starega gradu nad Igom, v katerem se še danes bijejo težke življenjske bitke.

Italijanski zaporniki odkrili novo strast, zaradi katere tudi 'podaljšujejo' bivanje v zaporu

19. 04. 2018 07.52

Ragbi v sosednji Italiji morda nima statusa najbolj priljubljenega športa v državi, ampak se je izkazal kot učinkovit za pomoč zapornikom pri prestajanju zaporne kazni in uspešnemu ponovnemu vključevanju v družbo po prestani kazni.

V nepredvidenih okoliščinah MasterChefa so padale neusmiljene kritike

17. 04. 2018 07.15

Miro Mišljen se je na svoj način spopadal s peklenskim tempom v šovu. Ni pa mogel kontrolirati svojega jezika, ko se je med izzivom znašel v skupini samih moških, katerih energija mu ni ustrezala. Za jedjo, zaradi katere je izpadel iz tekmovanja, pa še vedno stoji.

Ugrabljene sanje, iluzije in resničnost: od smrti v plamenih do morilskega kaosa. Kam pa potem?

15. 04. 2018 06.48

Leta 2011 so Sirci sanjali sanje o boljši prihodnosti. Sedem let kasneje, tako kot v večini drugih držav, ki so bile prizorišče arabske pomladi, živijo nočno moro. Sanje so ugrabili tisti, ki so v zanosu ljudi videli priložnost, da uresničijo svojo agendo, zmedeni Zahod pa morda znova igra vnaprej izgubljeno igro. Pa prihodnost?

Blagovne znamke na pragu izumrtja?

13. 04. 2018 18.04

Ali lahko pričakujemo, da v prihodnosti ne bomo imeli več blagovnih znamk? To se lahko zgodi hitro, če bodo države presodile, da se ne znamo odločati, kaj je za nas dobro in kaj ne. Za "nezdrave izdelke" bi uvedle enotne embalaže. Pa imajo pravico, bi to imelo učinek? O tej problematiki je na Slovenskem oglaševalskem festivalu govoril Ron Cregan, oblikovalski in komunikacijski strokovnjak.

Težko obdobje za sodnika MasterChefa Slovenije

13. 04. 2018 09.23

Psihološka astrologinja Teodora Erhatič je vendarle razkrila, kateri tekmovalci so favoriti za zmago. Orisala je tudi karakterne lastnosti treh sodnikov in pogledala v njihovo prihodnost. In katerega izmed njih čakajo težke preizkušnje?

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?

12. 04. 2018 15.56

Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

'Bili smo zlate ribice v akvariju z morskimi kužki'

20. 03. 2018 12.55

Omrežja in strici iz ozadja, ki naj bi vodilI slovensko politiko, so po odstopu Mira Cerarja spet v ospredju. Njihov vpliv je na lastni koži izkusila tudi nekdanja ljubljanska županja Vika Potočnik. Ni edina med politiki, ki je občutila vso stvarnost politike in trpko izkušnjo, ki jo ta pusti na ljudeh.

FOTO: 23 ruskih diplomatov ima en teden časa, da zapusti Veliko Britanijo. Rusija: Ukrepi so sovražno dejanje

14. 03. 2018 09.17

23 ruskih diplomatov, ki naj bi bili vpleteni v obveščevalne dejavnosti, ima en teden časa, da zapustijo Veliko Britanijo. Rusija je sicer obtožbe, da Moskva stoji za zastrupitvijo dvojnega agenta Skripala, zavrnila kot neutemeljene. Ruski kemik Vil Mirzajanov, ki je javnosti razkril obstoj živčnega strup novičok, pa je medtem dejal, da lahko samo Rusija stoji za napadom.

Zgodovina, spisana s krvjo: 'Šolski učbeniki so polni sovraštva'

11. 03. 2018 07.00

Slovenija bi priznala Palestino, a scenarij dveh držav na območju skoraj ni več verjeten. Poznavalec dr. Bogomil Ferfila pa še opozarja, da se mirovna pogajanja, ki v več desetletjih niso prinesla nobenega dogovora, tudi nikoli niso prevedla v kakšen projekt sprave, s katerim bi ljudi učili sobivanja, strpnosti.

Katičeva ne sprejema odgovornosti: Naloga stroke je, da ministru predlaga ukrepe za izboljšanje stanja

22. 02. 2018 06.52

Po negativni oceni Nata našim vojakom je vlada razrešila načelnika Generalštaba SV Ostermana in na njegovo mesto imenovala Alana Gederja. Ministrica se ob tem sprašuje, kako je lahko poročilo z oznako 'Nato restricted' prej kot do nje prišlo do medijev. Je pa poudarila, da za slabo oceno Nata ne sprejema odgovornosti, saj da o tem ni bila obveščena.

Cilji novega vodstva UKC Ljubljana: varnost, kakovost, motiviranje in zadovoljstvo zaposlenih

15. 02. 2018 06.51

Novoimenovani generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder vidi sanacijo in uravnoteženo poslovanje UKC kot ključni izziv tega vodstva. Poleg tega so prioritete graditev zaupanja bolnikov, ureditev področja informatike ter učinkovitejša in boljša organizacija dela v UKC. Skupaj s predsednikom sveta je opravil tudi sestanek na računskem sodišču glede poročila o nabavi materiala.

Šolska ministrica: Nekatere zahteve stavkajočih so zagotovo upravičene, pogajalska izhodišča so pripravljena

14. 02. 2018 16.20

Na stavko učiteljev in vzgojiteljev, ki opozarjajo, da bodo marca šli znova na ulice, če jim vlada ne bo prisluhnila, se je odzvala pristojna ministrica. Dejala je, da so nekatere zahteve stavkajočih zagotovo upravičene in jim bodo prisluhnili. So pa na ministrstvu dodali, da stavka ne bo plačana. Na stavko so se odzvali tudi nekateri drugi politiki.

VIDEO: V čevljih učiteljice: 'Ta poklic me kliče, a žal ne čutim spoštovanja. Večkrat sem že pomislila, da bi prenehala'

14. 02. 2018 06.30

Se res splača biti učitelj? Vstane pred šesto uro zjutraj, se poslovi od otrok in odrine v Ljubljano. Po več urah pouka, morebitnih pogovornih urah za starše, delovnih sestankih, konferencah, pripravah in raznih drugih obveznostih se vrača ob poznih urah. Doma jo čaka še za vsaj dve uri dela. Plača je podpovprečna. Stopili smo v čevlje mlade učiteljice.