program lmš

Fajonova: Zdaj ni čas za parcialne projekte, zdaj je čas, da stopimo skupaj

22. 12. 2021 13.46

Predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je pozvala k oblikovanju močnega soglasja za spremembe. Na pogovore je povabila vse demokratične sile, civilno družbo in nastajajoče stranke. Med drugim tudi Roberta Goloba, s katerim naj bi se predvidoma sestala po praznikih. "Zdaj ni čas za parcialne projekte, zdaj je čas, da stopimo skupaj," je poudarila Fajonova.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'

03. 12. 2021 09.23

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

'Po volitvah se bo treba soočiti z razsutimi javnimi financami in kaosom v vseh sistemih'

27. 11. 2021 10.56

Prvak LMŠ Marjan Šarec je na programskem kongresu stranke poudaril, da je pogled LMŠ usmerjen v čas po volitvah, ko se bo treba "soočiti z vsemi posledicami zdajšnje vladavine", od razsutih javnih financ do kaosa v vseh sistemih. Razvojno naravnan program tako predlaga rešitve za normalizacijo, ki bo temeljila na demokratičnih vrednotah, pravi.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti

25. 11. 2021 17.39

Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'

19. 11. 2021 06.24

DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?

12. 11. 2021 07.32

Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Poslanci o interpelacijah Kustečeve in Dikaučiča na redni seji, ki se začne sredi meseca

05. 11. 2021 13.28

Državni zbor bo prihodnji teden zasedal na dveh izrednih sejah, na katerih bodo med drugim glasovali o kandidatu za ustavnega sodnika in nadaljevali razpravo o razmerah v državi, je sklenil kolegij predsednika DZ. Redna novembrska seja, na kateri bosta predvidoma tudi interpelaciji Simone Kustec in Marjana Dikaučiča, pa se bo začelo 15. novembra.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?

30. 10. 2021 07.00

Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

S potrditvijo programa opredelitev SAB kot levosredinske socialno-liberalne stranke

09. 10. 2021 08.11

Na petem kongresu je okoli 300 članov SAB potrdilo temeljni program stranke z naslovom Prihodnost Slovenije. Po besedah predsednice SAB Alenke Bratušek so s tem jasno povedali, kakšne so vrednote stranke, ki jih ne bodo nikoli izdali. Hkrati so SAB tudi na papirju opredelili kot levosredinsko socialno-liberalno stranko, je prepričana.

'Vključitev držav Zahodnega Balkana v EU je v obojestranskem interesu'

04. 10. 2021 14.35

Vključitev držav regije v EU je v obojestranskem interesu, saj poleg gospodarskih koristi in napredka zagotavlja tudi stabilnost in varnost Evrope, pred prihajajočim vrhom EU in Zahodnega Balkana na Brdu pri Kranju poudarjajo slovenski evropski poslanci. V spletni razpravi Lahko EU pozabi na Balkan? so se strinjali, da je Evropska unija prebivalcem Zahodnega Balkana dolžna ponuditi pozitivne spremembe, ki jih bodo občutili še pred vključitvijo v EU.

Počivalšek na kongresu SMC: Tok slovenske politike bomo usmerjali tudi v naslednji vladi

16. 09. 2021 18.44

Premier in predsednik SDS Janez Janša je na kongresu koalicijske partnerice SMC v Celju poudaril predvsem vlogo SMC pri sestavi aktualne koalicije, stranka je po Janševem mnenju lani ob sestavi vlade naredila velik korak v smislu stabilizacije slovenskega političnega prostora v prihodnje. Izpostavil je ugodne gospodarske kazalce navkljub epidemiji covida-19. "Za nami je pekel, pred nami pa strm klanec, ki ga bomo skoraj zagotovo skupaj prehodili," pa je povedal Zdravko Počivalšek. Delegati današnjega kongresa so prvaku SMC podelili mandat za dogovor o združevanju, povezovanju in sodelovanju s sorodnimi strankami.

Pandemija, obramba, pravna država: Korupcija je izničenje demokratičnih standardov

15. 09. 2021 08.54

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovorila o stanju v uniji. Izpostavila je okrevanje po pandemiji, poudarek pa je dala tudi zeleni in digitalni Evropi ter vlogi EU v svetu.

Nas čaka vroča politična jesen?

01. 09. 2021 06.34

Intenziven dan za slovensko politiko, ki se vse bolj pripravlja na volitve in povolilne koalicije. Na sestanku so sedeli prvaki KUL, Tanja Fajon, Alenka Bratušek, Marjan Šarec in Luka Mesec, ter vodje poslanskih skupin koalicije, SDS-ov Danijel Krivec, NSi-jev Jožef Horvat in SMC-jev Gregor Perič. Kaj so sklenili v napetem političnem vzdušju, ko se še niso polegli dogodki na Kredarici in petkovo obiskovanje strank protestnikov?

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

25. 08. 2021 09.19

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Zaradi tvita o 'biserih in svinjah' Hojs na zaslišanju na Policiji

25. 08. 2021 07.39

Notranji minister Aleš Hojs je bil zaradi spornega tvita o "svinjah in biserih", ki je sledil alternativni proslavi protestnikov ob dnevu državnosti, zaslišan na kriminalistični policiji. Na PU Ljubljana so potrdili, da kriminalisti na podlagi prijete prijave vodijo predkazenski postopek zaradi suma kaznivega dejanja s področja dejanj zoper čast in dobro ime.

Opozicija za sodelovanje, a brez nesoglasij ne gre

12. 08. 2021 14.20

Zmaga nad Janšo ni dovolj, potrebne so večje skupne ambicije, na pobudo Marjana Šarca, da bi članice tako imenovane koalicije ustavnega loka podpisale dogovor o povolilnem sodelovanju, odgovarja Tanja Fajon. Dodatne predloge ima tudi Levica, v SAB pa so razočarani, ker jih je pobuda presenetila sredi poletja.

Poslanci o ministrski kandidaturi Andrijaniča na petkovi izredni seji

15. 07. 2021 11.44

Kolegij predsednika DZ je sklenil, da se bodo poslanci v petek opoldne zbrali na izredni seji, na kateri bodo odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra za digitalno preobrazbo. Opravili pa bodo tudi tretji obravnavi novel zakonov o orožju in o pravilih cestnega prometa.

Evropski poslanci iz Slovenije v Strasbourgu v bran in ostro proti Janši

06. 07. 2021 15.07

Medtem ko Romana Tomc trdno verjame, da vlada pod vodstvom Janeza Janše "zna in zmore" uspešno voditi Slovenijo in EU, Tanja Fajon opozarja na zmanjšanje ugleda Slovenije pod sedanjo vlado. Tudi Klemen Grošelj je glede predsedovanja pesimističen, čeprav še vedno upa, da se bo dobro izteklo, Milan Zver pa je tako kot Tomčeva podprl vlado.

Janša o predsedovanju EU: Pokazalo se je, da smo bili na večino kriz slabo pripravljeni

05. 07. 2021 08.04

Redno julijsko zasedanje DZ se je začelo s predstavitvijo šestmesečnega programa predsedovanja Slovenije Svetu EU s prednostnimi nalogami. Poslancem ga je predstavil predsednik vlade Janez Janša, ki je izpostavil okrevanje in odpornost kot jasen odgovor na krize, s katerimi se je soočila unija in ki da so razkrile slabo pripravljenost nanje. Glede konference o prihodnosti EU je poudaril pomen vključenosti čim več deležnikov. V nadaljevanju je skupaj z ministri nato tudi odgovarjal na poslanska vprašanja. V opoziciji so medtem kritični do premierjevega govora, pa tudi do prvih dni slovenskega predsedovanja Svetu EU.

Janša o škandalu prvi dan predsedovanja: Slovenija ni kolonija

02. 07. 2021 12.25

"Ponudili smo odgovore o vladavini prava. Če ti ni všeč resnica, potem je to tvoja težava," se je na škandal s podpredsednikom Evropske komisije Fransom Timmermansom, ki je protestno izpustil skupinsko fotografiranje zaradi poskusa diskreditiranja slovenskih sodnikov in članov SD, odzval premier Janša. Da gre za nedopustno blamažo, je medtem slišati iz opozicijskih vrst. Von der Leynova pa spoštuje Timmermansovo odločitev, da se skupinske fotografije ne udeleži.

Opozicija tudi v času predsedovanja 'ne bo tiho', odigrala bo svojo nadzorno vlogo

01. 07. 2021 16.11

Ob začetku slovenskega predsedovanja Svetu EU opozicijske stranke poudarjajo, da bodo še naprej opozarjale na morebitne nepravilnosti in uporabljale vse instrumente, ki so opoziciji na voljo. V SAB menijo, da je vlada Janeza Janše že pustila negativen pečat v Evropi, možnosti konstruktivne nezaupnice v času predsedovanja niti v Levici niti v LMŠ ne izključujejo, a ob tem slednji dodajajo, da sami ne bodo (znova) pobudniki. Da naj Slovenija med predsedovanjem uresniči svoje ambicije glede držav Zahodnega Balkana, pa poudarja Tanja Fajon.

Se bo opozicija udeležila proslave ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije?

23. 06. 2021 15.17

Lanska državna proslava ob obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije je minila v napetem ozračju, zaznamovanem s političnim razkolom med podporniki vlade in njenimi nasprotniki. In tudi letos, ob okroglem jubileju države, ne kaže, da si bodo politični akterji segli v roke. Enotni niso niti v opoziciji. Medtem ko v SD še niso sprejeli odločitve, Levica in LMŠ sporočata, da se bosta udeležili alternativne proslave, na osrednjem dogodku pa bodo prisotni predstavniki SAB in DeSUS.

Zelena luč odbora DZ za financiranje zasebnih šol

17. 06. 2021 07.22

Odbor DZ za izobraževanje je na sredini seji prižgal zeleno luč koalicijskemu predlogu za uresničitev ustavne odločbe o financiranju zasebnih šol. Ni pa podprl predloga novele zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, ki so upravičeni do stalnega spremljevalca in ki ga je v parlamentarno proceduro vložila opozicijska LMŠ.

DZ potrdil Marjana Dikaučiča za ministra za pravosodje

15. 06. 2021 06.24

Poslanci so z 44 glasovi za in 41 proti Marjana Dikaučiča izglasovali za novega pravosodnega ministra. Ta je za potrditev potreboval navadno večino glasov poslancev. Pravzaprav do konca glasovanja ni bilo znano, ali bo koalicija uspela zbrati glas za več za večino. Trije poslanci Desusa, to so Ivan Hršak, Branko Simonovič in Franc Jurša, na koncu niso glasovali. V opozicijskih vrstah oziroma v vrstah nepovezanih poslancev pa sta izstopali dve imeni. SD-jev Samo Bevk in nepovezani Branislav Rajić, ki ga danes v parlament sploh ni bilo. Kot je Dikaučič dejal po potrditvi, se zaveda podeljene odgovornosti.

Dikaučiču zelena luč na pristojnem odboru DZ

10. 06. 2021 09.08

Kandidat za pravosodnega ministra Marjan Dikaučič je dobil odobritev matičnega odbora za pravosodje. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je ocenilo sedem članov odbora, proti jih je bilo šest. O imenovanju kandidata za ministra se mora izreči še državni zbor. Dikaučič sicer pravi, da se bo kot minister posebej zavzemal za avtonomijo pravosodja. Zapletov z imenovanjem delegiranih tožilcev pa ne komentira.

Zorčič ne bo sklical parlamentarne seje o domnevni neustavnosti stranke Levica

08. 06. 2021 11.07

Stranki SDS in NSi sta prepričani, da opozicijska stranka Levica in njen program rušita parlamentarno demokracijo in ustavni red. Zato sta zahtevali sklic izredne seje Državnega zbora. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je o dopustnosti zahteve za mnenje zaprosil parlamentarne pravnike in sporočil, da izredne seje ne bo sklical. Odločitev je pojasnil: "Ker ustavni, zakonski in poslovniški pogoji za obravnavo predlaganega akta niso izpolnjeni."

Grims o 'socialističnih značilnostih programa Levice', Mesec o 'zametkih totalitarizma'

08. 06. 2021 07.59

Ni se še zgodilo, da bi v slovenskem hramu demokracije razpravljali o tem, ali je program ene izmed parlamentarnih strank tak, da ruši temelje ustavne ureditve, okrog katerih velja v slovenski politiki in družbi najmanj dvotretjinski konsenz, oblikovan v času osamosvajanja Slovenije. V največji vladajoči stranki menijo, da program Levice v nekaterih točkah ruši temelje ustavne ureditve in propagira moderni socializem oziroma komunizem, zato menijo, da se je o tem treba na izredni seji pogovarjati v parlamentu. Gre za izjemno občutljivo zadevo, saj naj bi politiki govorili o temeljih naše družbe, ki določajo tudi naše vsakdanje življenje.

Bo Zorčič sklical zahtevano izredno sejo o delovanju stranke Levica?

07. 06. 2021 19.35

Ali parlamentarna večina lahko razpravlja in glasuje o domnevni protiustavnosti opozicijske stranke Levica? Gre za zahtevo strank SDS in NSi, naj se ustavno sodišče in vsi ostali državni organi opredelijo do domnevnega rušenja parlamentarne demokracije in ustavnih temeljev, kar bi v skrajnem primeru lahko pomenilo tudi prepoved delovanja te najbolj leve stranke slovenskega parlamenta. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je o tem zahteval mnenje parlamentarnih pravnikov.

SDS in NSi zahtevata izredno sejo o Levici, ta napoveduje ovadbe

04. 06. 2021 19.58

Ali sta stranka Levica in njen alternativni politični program, ki ne skriva simpatij do idej novodobnega socializma, tako radikalna, da rušita parlamentarno demokracijo in ustavni red? Tako menijo poslanci Janševe SDS in Toninove NSi, ki zahtevajo, naj se Ustavno sodišče in vsi pristojni državni organi opredelijo do delovanja te tretje največje opozicijske stranke. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič dvomi, ali poslanci o takšnem predlogu sploh lahko odločajo. Medtem v Levici odgovarjajo, da gre za načrtne manipulacije in laži največje vladne stranke in napovedujejo kazenske ovadbe.