program zdaj

Poslovno sodelovanje Elana in PLP Lesne industrije
24. 04. 2001 00.00
V hčerinskem podjetju Premogovnika Velenje, PLP Lesna industrija, so v teh dneh začeli s proizvodnjo lepljenih plošč za podjetje Elan. Zamisel o poslovnem sodelovanju PLP in Elana iz Begunj je bila oblikovana na strateški konferenci poslovnega sistema Premogovnik Velenje ob koncu lanskega leta. Direktor podjetja PLP Mirko Zager poudarja, da so v nov proizvodni program vložili 70 milijonov tolarjev, odprli pa so tudi 16 delovnih mest. "Z zagonom nove proizvodne linije, s katero tako delno uresničujemo strateške usmeritve poslovnega sistema, ki zajema širitev novih programov na trge izven poslovnega sistema Premogovnik Velenje, se v PLP začenja nova doba v desetletni zgodovini podjetja," je še dejal Zager.

Sanacija Peka je možna
18. 04. 2001 00.00
V prostorih tržiškega Peka se je danes sestala projektna skupina, katere naloga je pripraviti dolgoročni program sanacije Peka, ki je letos vnovič zabredel v težave. Skupino, ki jo je vlada imenovala konec marca, sestavljajo predstavniki vseh lastnikov, vodi pa jo predsednik uprave Alpine Martin Kopač. Skupina je danes pregledala gradivo, ki so ga pripravili v Alpini in s pomočjo katerega je poskušala odgovoriti na vprašanje, ali se sanacija Peka da izpeljati ali ne. Kot je povedal Kopač, so s pomočjo gradiva ugotovili, da je sanacija Peka možna. "Dobili smo nalogo, da zdaj napišemo, pod kakšnimi pogoji bi se bila Alpina pripravljena vključiti v ta proces," je dejal Kopač.

Mir izven dosega ruskih radijskih zvez
22. 03. 2001 00.00
Predstavnica Centra za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi Larisa Laščinska je za slovensko Vesoljsko tiskovno agencijo VTA sporočila, da na ruski orbitalni znanstveni postaji Mir še naprej poteka polnjenje akumulatorjev. Mir je med današnjo deveto obkrožitvijo Zemlje letel na srednji višini 216,8 kilometra. Zadnjega od treh vžigov motorjev samodejne tovorne vesoljske ladje Progres M1-5, ki bo iztirila Mir, načrtujejo jutri ob 6.07 in 36 sekund po srednjeevropskem času.

Slinavka in parkljevka se nezadržno širi
21. 03. 2001 00.00
V Veliki Britaniji še naprej nezadržno narašča število novih primerov slinavke in parkljevke. V torek so zabeležili kar 45 novih primerov, doslej največ v enem dnevu, tako da je žarišč bolezni zdaj skupaj že skoraj 400. Nemške sanitarne oblasti pa so napovedale, da bodo v ponedeljek začele izvajati program zakola 400 tisoč govedi, ki ga je konec prejšnjega leta odobrila Evropska unija, ki želi tako pomagati trgu z govejim mesom.

Dinastija Karađorđević se vrača v Srbijo
12. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je princu Aleksandru Karađorđeviću danes v Londonu izročil listine o vrnitvi jugoslovanskega državljanstva njemu ter njegovi soprogi, princesi Katarini in trem sinovom, Filipu, Aleksandru in Petru. "Doslej sem bil emigrant in zdaj sem zelo srečen, ker se z družino lahko vrnem v domovino kot jugoslovanski državljan," je vidno ganjen dejal princ, ki se namerava vrniti v Beograd. S svojimi izkušnjami na finančnem področju naj bi domovini pomagal pri spodbujanju zanimanja tujcev za naložbe v ZRJ. Hkrati s pripravo zakona o denacionalizaciji pa se v Srbiji se vrstijo polemike o tem, ali je treba potomcem dinastije Karađorđevićem vrniti vse njihovo bogastvo.

Je bilo na Marsu življenje?
27. 02. 2001 00.00
Znanstveniki iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu so prepričani, da je nekoč na Marsu obstajalo življenje. Po zadnjih analizah so v meteoritu Allen Hills 84001 namreč našli kristal magnetit, ki bi ga po njihovem mnenju lahko proizvedel le mikroorganizem. Ta mineral je namreč podoben kristalom, ki jih na Zemlji proizvedejo bakterije. Raziskovalci menijo, da je magnetit v meteoritu ALH-84001 najstarejši dokaz o obstoju življenja. Omenjeni meteorit so odkrili leta 1984 na Antarktiki, na Zemljo pa je padel pred okoli 13.000 leti.

Nadaljevanje konference na Bledu
24. 02. 2001 00.00
Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Nov način ravnanja z odpadki
19. 02. 2001 00.00
Ljubljanski mestni svet bo danes na redni seji obravnaval operativni program gospodarjenja z odpadki, s katerim naj bi se ljubljanska mestna občina (MOL) resno lotila reševanja te problematike. Program med drugim obsega ločeno zbiranje odpadkov, njihovo reciklažo ter predelavo in obdelavo komunalnih odpadkov pred odlaganjem na deponijo in je pripravljen v skladu z zakonom o varstvu okolja. Ljubljana sicer že ima en zbirni center za odpadke, to je odlagališče odpadkov na Barju, v naslednjih dveh letih pa v skladu s programom načrtujejo izgradnjo še dveh dodatnih centrov in do konca leta 2003 še dveh. Istočasno naj bi postavili tudi približno 800 ekoloških otokov, s čimer bo vsakemu gospodinjstvu zagotovljena možnost oddaje ločenih odpadkov.

Veliko novih nalog
13. 02. 2001 00.00
Ministrstvu za zdravstvo je po predlogu državnega proračuna letos namenjenih 9 milijard tolarjev. Na prvem mestu bo preverjanje sistema zdravstvenih pravic, preverjanje prispevkov samozaposlenih, predlagali pa bodo tudi sprejetje ukrepov za znižanje cen generičnih zdravil.

Pomoč ameriške vlade slovenskim NGO
30. 01. 2001 00.00
Sedem slovenskih nevladnih organizacij je danes prejelo finančno pomoč ameriške vlade za projekte, s katerimi bodo pospešile razvoj civilne družbe v Sloveniji in na območju JV Evrope. Kot je na slovesnosti ob predaji pomoči poudarila ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Ely-Raphel, želi ameriška vlada z nagradami spodbuditi Slovenijo k oblikovanju svojih lastnih institucij in jo podpreti v njeni vlogi nekakšnega mentorja za države JV Evrope. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je dejal, da so nagrade dokaz, da se je Slovenija v zadnjih letih marsičesa naučila in zdaj kaže več razumevanja za tiste v njeni okolici, ki so manj srečni od nje.

Težave z Mirom še niso končane
19. 01. 2001 00.00
Ruske orbitalne znanstvene postaje Mir še vedno ne morejo usmerjati. Iz Centra za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da so davi v glavni računalnik postaje naložili program za stabilizacijo postaje. Za izpolnitev te naloge je potrebno veliko električne energije, ki je na Miru ni dovolj. Usmerjanje Mira je nujno, da bi se z njim lahko združilo samodejno vesoljsko plovilo, ki ga bo predvidoma v začetku marca iztirilo.

Problem cestnin so različni načini cestninjenja
18. 12. 2000 00.00
Novi minister za promet in zveze Jakob Presečnik želi v času svojega ministrovanja doseči, da bodo dokončani najtežji odseki avtocest, tisti odseki, ki so že v gradnji, in tudi odseki, ki bodo dajali največji prihodek s cestnino. Slednje so namreč glavni vir sredstev, s katerimi država oz. Družba za avtoceste Republike Slovenije (Dars) vrača posojila za gradnjo avtocest. Največja težava pri cestninah pa je, da imamo v Sloveniji različne načine cestninjenja. "Ne samo jaz, tudi stroka je bolj naklonjena ideji, da povsod po Sloveniji uvedemo le zaprt cestninski sistem, vendar s posodobljenim elektronskim načinom pobiranja cestnine," je za Finance povedal Presečnik, ki delovne naloge ministra za promet in zveze dobro pozna, saj je zadnja štiri leta vodil parlamentarni odbor za infrastrukturo in okolje.

Načrti ministrstva za informacijsko družbo
18. 12. 2000 00.00
"Bolj pomembna od privatizacije se mi zdi demonopolizacija. Če privatizirate Telekom, ki je zdaj v državni lasti, boste še vedno imeli monopol, le da bo v zasebnih rokah, kjer dejansko nimate več nobenega vpliva. Če se tak telekom odloči zapostaviti odročnejše in zato tržno manj zanimive kraje, ne boste mogli storiti ničesar. Privatizacija da, vendar je demonopolizacija pomembnejša," je za današnje Delo pojasnil Pavel Gantar, zadolženi za pripravo ministrstva za informacijsko družbo in hkrati ministrski kandidat za omenjeno ministrstvo.

Konferenca Euro Info Centrov
23. 11. 2000 00.00
V Pragi se danes začenja tridnevna letna konferenca Euro Info Centrov, ki se je ob predstavnikih Evropske komisije udeležujejo predstavniki 282 centrov iz skupaj 26 držav, med njimi tudi predstavniki treh slovenskih Euro Info Centrov, in sicer iz Ljubljane, Maribora in Kopra. Teme srečanja so tri: osrednja je vzpostavitev tesnejšega sodelovanja oziroma povezovanja med mrežami, ki jih je Evropska unija podobno kot mrežo EIC postavila v podporo podjetniškemu sektorju, druga je širitev EU in njene posledice ter priložnosti za podjetja, tretja, posebna tema letošnje konference pa je elektronsko trgovanje.

Daewoo objavil stečaj
08. 11. 2000 00.00
Tretji največji južnokorejski proizvajalec avtomobilov Daewoo Motor je objavil stečaj. Zanj se je podjetje odločilo potem, ko je sindikat delavcev zavrnil program prestrukturiranja, ki je predvideval zmanjšanje števila zaposlenih za 3500 delavcev.

SRD z NKBM podpisala pismo o nameri
25. 10. 2000 00.00
Slovenska razvojna družbe (SRD) je z največjo upnico Palome, Novo Kreditno banko Maribor (NKBM), danes uskladila dogovor glede terjatev banke, ki jih ima do Palome. Obe strani sta podpisali pismo o nameri glede delnega poplačila terjatev in obrestne mere za terjatve, na katere je dan moratorij na odplačevanje, je povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar. Dokončno pogodbo naj bi po Rekarjevih besedah podpisali do 10. novembra. Rekar je še povedal, da naj bi jutri podpisali pogodbo z Zavarovalnico Maribor, od katere bo SRD odkupila terjatve v višini 350 milijonov, ki jih ima zavarovalnica do Palome. Minuli četrtek je SRD že odkupila terjatve od Abanke in SKB banke.

Humanitarni koordinator o Iraku
20. 10. 2000 00.00
Novi humanitarni koordinator OZN za Irak Tun Myat je na novinarski konferenci v New Yorku opisal položaj v Iraku, za katerega že deset let veljajo mednarodne sankcije. Myat je pozval k čimprejšnji sprostitvi 2,2 milijarde dolarjev vrednih pogodb iz Programa nafta za hrano, po katerem lahko Irak izvaža nafto, denar od prodaje pa pod nadzorom OZN nato porabi za hrano in zdravila. Za veliko večino zaostalih pogodb so odgovorne ZDA, ki trdijo, da lahko blago služi v drugačne kot le humanitarne namene. Myat je izrazil prepričanje, da je program razdeljevanja hrane v Iraku sicer med najboljšimi na svetu in hrana pride do tistih, ki jo potrebujejo, vendar ljudem primanjkuje vseh drugih dobrin. Iračani zato hrano prodajajo na črnem trgu, da bi dobili denar za obleko in obutev.

Sodelovanje med POP TV in Kanalom A
12. 10. 2000 00.00
Podjetje Super Plus je pridobilo večinski delež Kanala A - POP TV in Kanal A ostajata samostojna programa z usklajenim poslovnim delovanjem - Bolj raznovrsten program za gledalce, bolj urejene razmere za oglaševalce.

Obrambni minister Janša v Ottawi
28. 09. 2000 00.00
Janez Janša se je sinoči v Ottawi srečal s kanadskim obrambnim ministrom Artom Eggletonom, s katerim sta se pogovarjala o vključevanju Slovenije v zvezo NATO in Evropsko unijo, o dejavnostih, povezanih z JV Evropo in o bilateralnem sodelovanju med Slovenijo in Kanado na področju obrambe. Minister Eggleton je po besedah vodje službe za mednarodno sodelovanje na ministrstvu za obrambo Mitje Miklavca zagotovil, da Kanada še naprej podpira politiko odprtih vrat zveze NATO in nas bo podprla v naslednjem krogu širitve, prav tako pa Kanada podpira slovensko približevanje EU.

Preostale v glavnem še štafete
27. 09. 2000 00.00
Olimpijske igre gredo počasi h koncu in s tem se končuje tudi njihov atletski program. Med slovenskimi atleti čakajo na svoj nastop še Evfemija Štorga v metu kopja, člani treh štafet in pa maratonec Roman Kejžar. Štafete bodo s tekmovanjem začele 29. septembra. Tekmovalci in tekmovalke, ki bodo nastopili v moških štafetnih tekih na 4x100 in 4x400 metrov ter ženskem teku na 4x400 metrov, so v olimpijski vasi že od samega začetka olimpijskih iger, tako da jih že močno daje domotožje in komaj čakajo, da opravijo z nastopi. Čudeža ne pričakujejo, vsi bi bili zadovoljni že z državnim rekordom. "S četrtim mestom v teku na 800 metrov se olimpijske igre še niso končale. Moje misli so zdaj pri štafeti, saj nisem človek, ki bi se zadovoljil le s polovico opravljene naloge. Želim po svojih najboljših močeh pomagati štafeti, da postavi državni rekord. Kar se tiče uvrstitve, pa takole: vse si želimo uvrstitve v polfinale, čeprav bi tam zasedle zadnje, 16. mesto," je dejala slovenska atletska junakinja iger Brigita Langerholc.

Vlada o reševanju Palome in Nafte Lendava
22. 09. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji med drugim razpravljala tudi o Nafti Lendava in sklenila, da bo skušala poiskati strateškega partnerja, ki bi pomagal pri prestrukturiranju in posodobitvi lendavske rafinerije. Če ga ne bo našla, bo približno 200 delavcev, ki zdaj delajo v rafineriji, skušala prerazporediti v druge programe, ki jih želi še dodatno pospeševati. Glede sladkogorske Palome pa se je vlada odločila, da želi čimprej izpeljati postopek lastninjenja ter ji omogočiti obstoj na trgu. Vlada bo tako sprejela aktivno vlogo in finančno sodelovala v sanaciji podjetja, saj je program po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Bojana Starmana že pripravljen. Vlada naj bi po Starmanovih besedah za kapitalsko okrepitev Palome namenila eno milijardo tolarjev.

IGF podpisala program o doping testih
25. 08. 2000 00.00
Mednarodna gimnastična zveza (IGF) je kot zadnja podpisala pogodbo oziroma program o doping testih izven tekmovanj, je sporočil generalni sekretar mednarodne protidopinške agencije Harry Salvasamy. Tako je zdaj pogodbo podpisalo vseh 28 zvez, ki bodo nastopale na poletnih olimpijskih igrah.

Telekom Slovenije zlorabil položaj
25. 07. 2000 19.20
Urad RS za varstvo konkurence je po več kot desetih mesecih podrobnega preučevanja ugotovil, da je delniška družba Telekom Slovenije zlorabila svoj prevladujoč položaj na trgu govorne telefonije v Sloveniji. Kot je urad med drugim ugotovil v delni odločbi, je Telekom pri prodaji paketa ISDN 3000 neutemeljeno diskriminiral podjetje ABM in mu povzročil poslovno škodo. ABM je Telekomu januarja lani poslal ponudbo za vključitev svojega CD ROM, na katerem je program za dostop do interneta, v omenjeni paket, ki ga sicer trži Telekom. Ta je njihovo ponudbo lani spomladi zavrnil, v paketih ISDN 3000 pa prodajal le CD ROM svoje bivše poslovne enote, zdaj hčerinskega podjetja, Siol, ki ga je v paket ISDN 3000 vključil že prej. Iz Telekoma so sporočili, da bodo na upravnem sodišču v zakonsko določenem roku vložili tožbo za razveljavitev delne odločbe, saj so prepričani, da odločba ni utemeljena.

Don Pierino odprl novo skupnost
20. 07. 2000 21.39
Don Pierino Gelmini, ki je danes od predsednika države prejel visoko odlikovanje, je odprl novo skupnost Srečanje v Vremah pri Divači. Skupnost je namenjena zdravljenju od odvisnosti mamil, alkohola, tablet in drugih sredstev. V nedeljo pa bodo še eno tovrstno skupnost odprli na Razborju pod Lisco. Skupno jih imamo zdaj v Sloveniji že štiri.

Odmevi strank na neuspelo glasovanje
24. 05. 2000 13.07
Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.

Beograd v ''medijski temi''
17. 05. 2000 14.08
Srbska policija je davi ob 2.30 vdrla v prostore televizije Studio B in na podlagi odločitve srbske vlade prevzela nadzor nad to do režima kritično televizijsko postajo. Ustavljen je tudi program radia B2-92, ki uporablja frekvenco tretjega programa Studia B, in program lokalne televizije Mladenovac. Po besedah očividcev je v akciji sodelovalo kar 150 zamaskiranih policistov, ki so se predstavili kot protiteroristična enota srbskega ministrstva za notranje zadeve. Pridružila se jim je še ena večja skupina policistov, ki zdaj nadzoruje zgradbo Beogradjanka, kjer imata svoje prostore tudi Radio Index in dnevnik Blic.

Začetek konference o neširjenju jedrskega orožja
25. 04. 2000 11.18
Na sedežu Združenih narodov v New Yorku se je včeraj začela konferenca, na kateri bodo predstavniki 187 držav do 19. maja govorili o uresničevanju sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

Zasedanje zunanjih ministrov EU
10. 04. 2000 20.49
Zunanji ministri EU so na zasedanju sprejeli odločitev o zmanjšanju števila ministrskih svetov EU s sedanjih 22 na 16. Po novi ureditvi bo svet EU začel delovati ''čimprej'', sicer pa najkasneje do začetka prihodnjega leta.

Pester program na letošnji Drugi godbi
06. 04. 2000 07.39
Mednarodni festival Druga godba bo letos že šestnajstič gostil glasbenike z vsega sveta. Vsebinsko in geografsko raznolikost festivala ''drugačne'' glasbe, ki bo potekal od 29. maja do 10. junija, bodo zagotovili glasbeniki z vseh celin, razen Avstralije, predstavilo pa se bo tudi veliko domačih izvajalcev. Še pred otvoritvijo festivala bo 18. maja nastopila Cesaria Evora z dvanajstčlansko skupino zelenortskih in kubanskih glasbenikov, ki bodo predstavili zadnji album Cafe Atlantico in zdaj že zimzelene hite Cesarie Evore ter poskušali tako kot leta 1997 razprodati Križanke.

V Elanu ne bodo odpuščali
21. 03. 2000 21.55
Iz Elana prihajajo pomirjujoča sporočila za skoraj 700 zaposlenih. Novi direktor Primož Finžgar je namreč na dopoldanskem prvem sestanku s predstavnikom sindikata zagotovil, da se število zaposlenih v Elanu ne bo zmanjšalo. Novo je tudi sporočilo, da bo proizvodnja snežnih desk letos še naprej ostala v Brnci.