programa

Armata predraga, Rusija se osredotoča na 'ekonomične in praktične rešitve'
06. 03. 2024 11.32
T-14 Armata verjetno velja za najbolj razvpit kos orožja ruskih kopenskih sil. Mesece se je špekuliralo o njihovi skorajšnji napotitvi na fronto, vzniknila so tudi poročila o domnevnem testiranju na območju spopadov. Za to ni na voljo nobenih dokazov, uresničile pa so se ocene skeptikov, ki jih je potrdil direktor ruskega konglomerata Rostec Sergej Čemezov, da tank ni udeležen v spopadih ter da se vojska in vojaška industrija v tem trenutku osredotočata na bolj ekonomične in praktične rešitve.

Delati po zakonu o stavki ali slediti odloku, ki ga je pripravilo ministrstvo?
05. 03. 2024 19.59
V bolnišnicah in zdravstvenih domovih, kjer zaradi stavke povečini že odpadajo nenujne storitve, nekateri delo organizirajo po odloku, ki ga je sprejela vlada in za katerega Fides trdi, da je nezakonit in neustaven, drugi pa ga bodo ignorirali in sledili Zakonu o stavki. V slovenjgraški bolnišnici, kjer je soglasje za nadurno delo preklicalo 70 odstotkov zdravnikov, ocenjujejo, da se bodo v vsakem primeru čakalne dobe vsak teden podaljšale vsaj za petino.

Pisanje nalog, branje pravljic, igre na prostem ... Bo tega res konec?
04. 03. 2024 17.33
Za precej razburjenja je poskrbela novela zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati prvega marca. Z novim šolskim letom namreč ne bo več jutranjega varstva, podaljšanega bivanja, dopolnilnega pouka in interesnih dejavnosti. A brez skrbi, otroci ne bodo prepuščeni sami sebi, dosedanje oblike varstva bo zamenjal tako imenovani koncept razširjenega programa RAP, ki vključuje gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturno in državljansko vzgojo ter učenje učenja.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum
04. 03. 2024 15.13
Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00
Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Stavka na poti v osmi teden, med sprto vlado in zdravniki pa ostajajo bolniki
03. 03. 2024 19.43
Sindikat Fides in vlada Roberta Goloba ostajata vsak na svoji poziciji in razmišljata o mediaciji, o njej pa naj bi govorili na naslednjem srečanju, ki bo v torek. Vlogo mediatorja so bili sicer že pripravljeni prevzeti v Zvezi organizacij pacientov Slovenije, vendar so jih v Fidesu zavrnili, češ da si želijo nekoga, ki bi bil bolj nevtralen. Zaradi umikov soglasij za nadurno delo v zdravstvenih domovih in bolnišnicah pa že velja nov režim dela. Ker bodo začele nenujne storitve sčasoma odpadati, bo treba na nekatere preglede in posege čakali še dlje.

Zdravnica Eva Pogačar: 'Stavka je prišla prepozno'
03. 03. 2024 07.48
Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnišnici, je ena prvih gorskih reševalk pri nas, dolga leta je bila reševalka letalka, zdravnica helikopterske enote nujne medicinske pomoči. Že leta se zavzema, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. In zelo dobro ve, zakaj je to tako zelo pomembno. Dejstvo, da je imela ob sebi človeka, ki je bil vešč prve pomoči, je tudi njej pred leti – ob udaru strele – rešilo življenje. Kako pa kot zdravnica, ki deluje v javnem zdravstvu, gleda na zdravniško stavko? Prišla je prepozno, je jasna v pogovoru za 24UR Fokus.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni
02. 03. 2024 09.59
Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Stopnička višje za mlado barmanko Martino Pušnik
02. 03. 2024 08.00
Martina Pušnik prihaja s kmetije, a ker obožuje delo z ljudmi, se je odločila za poklic gostinca. Kot barmanka je lani blestela na mednarodnem tekmovanju na Bledu, sedaj pa se pogumno podaja v MasterChef kuhinjo.

Na območjih notranjske in obalne regije škode za več kot pet milijonov evrov
29. 02. 2024 17.43
Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic neurij z dežjem in poplavami med 28. in 30. avgustom lani na območjih notranjske in obalne regije, ki skupaj znaša 5,56 milijona evrov.

Preklic soglasij za nadurno delo: kako se bodo organizirale zdravstvene ustanove?
29. 02. 2024 15.56
V petek bo v veljavo stopil preklic soglasij za nadurno delo. Vodstva bolnišnic poročajo o različnem obsegu težav in izzivov ter posledično potreb po reorganizaciji. Ponekod bo delo potekalo skorajda nemoteno, drugje bodo organizirali izmensko delo, v mnogih bolnišnicah bodo odpadale nenujne storitve.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen
29. 02. 2024 08.17
Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Ministrstvo o 'megavrtcu': Reorganizacija nima pravne podlage z zakonom
28. 02. 2024 14.17
Sindikat za vzgojo in izobraževanje Sviz je pretekli teden šolskemu ministru Darju Feldi namenil javni poziv. Pozvali so ga, da se jasno opredeli o združevanju ljubljanskih javnih vrtcev, na kar pa Felda odgovarja, da se je ministrstvo vselej jasno, nedvoumno in dosledno odzvalo z mnenjem, da takšna reorganizacija nima pravne podlage v zakonodaji na področju vzgoje in izobraževanja.

Krepitev obrambe: 'Evropa mora porabljati več, bolje in evropsko'
28. 02. 2024 10.39
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu napovedala pripravo prve evropske strategije na področju obrambe, v ospredju katere bo skupno naročanje. Evropa mora porabljati več, bolje in evropsko, je povedala in pozvala k spremembi miselnosti institucij, industrije in vlagateljev.

Lowes z nedeljskim 'dvojčkom' prekinil štiriletno sušo
25. 02. 2024 06.23
Na legendarnem Phillip Islandu se je začela nova sezona razreda Superbike, ki jo boste lahko v celoti spremljali na VOYO. Novinec Nicolo Bulega je bil najhitrejši tako na kvalifikacijah kot tudi na prvi sobotni dirki. Nedeljski spored je bil povsem v znaku Otočana Alexa Lowesa. Britanec je najprej slavil na superpole dirki, nato pa še na osrednji preizkušnji konca tedna na VN Avstralije, ko je v zadnjem krogu prehitel Španca Alvara Bautisto. Lowes je s tem prekinil štiriletno "sušo".

Zelena luč obveznemu tujemu jeziku za prvošolce in NPZ-ju za tretješolce
21. 02. 2024 19.17
Poslanci so s 46 glasovi za in 24 glasovi proti sprejeli novelo zakona o osnovni šoli. Za so glasovali v Svobodi, SD in Levici, proti pa so bili v opozicijskih SDS in NSi. Poslanci so sprejeli tudi dopolnilo koalicijskih strank glede doseganja ciljev v okviru razširjenega programa v osnovnih šolah.

Kaj bi se zgodilo, če bi za papeža izvolili mladega Američana?
21. 02. 2024 16.58
Vatikan je razmeroma skrivnosten kraj, še bolj skrivnostne pa so papeške volitve, ki se dogajajo za zaprtimi vrati. In ker je papež zelo vpliven – ne le znotraj cerkve, temveč tudi v svetovni politiki, obstaja nekakšen konsenz, da bi izvolitev Američana na ta položaj pomenila preveliko koncentracijo moči v eni državi. V uspešni seriji Mladi papež, ki prihaja na POP TV, se zgodi prav to.

V sredo izredna seja DZ o noveli predloga o osnovni šoli
20. 02. 2024 15.22
Kolegij predsednice DZ je sklenil, da bo DZ tretjo obravnavo predloga novele zakona o osnovni šoli opravil v sredo na izredni seji DZ. Ta se bo začela 15 minut po končani izredni seji DZ, na kateri bodo na zahtevo SDS obravnavali predlog priporočila vladi v zvezi s stanjem na področju boja proti korupciji.

'Vse več je zaposlenih, ki se težko prebijejo skozi mesec'
20. 02. 2024 07.07
Obeležujemo svetovni dan socialne pravičnosti, ki je namenjen ozaveščanju o težavah, s katerimi se soočajo najbolj ranljive skupine. V zadnjih letih je bil humanitarni program za pomoč družinam v stiski, Veriga dobrih ljudi, ki deluje pod okriljem ZPM Ljubljana Moste-Polje, priča povečanju števila zaposlenih, ki prosijo za pomoč, in občutnemu zmanjšanju kakovosti življenja.

Putin svojemu prijatelju Kimu podaril limuzino
20. 02. 2024 06.46
Ruski predsednik Vladimir Putin je svojemu severnokorejskemu prijatelju Kim Džong Unu za rojstni dan podaril luksuzni avtomobil. Gre za še en znak otoplitve odnosov med državama, ki v ZDA vzbuja zaskrbljenost.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58
Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Slepo verjela vnuku, zdaj sta z invalidno hčerko ostali brez strehe nad glavo
18. 02. 2024 15.21
Skoraj ni dneva, da zvečer ne bi prejela vsaj enega klica z neznane telefonske številke. Čeprav sem se odločila, da klice vrnem zgodaj zjutraj, me ob tem še vedno spremlja občutek tesnobe. Bremeni me misel, da je nekdo v nevarnosti.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur
18. 02. 2024 11.27
"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Nevladniki vložili tožbo zaradi razpisa, ki je odnesel ministrico
16. 02. 2024 17.35
Nevladne organizacije so zoper ministrstvo za javno upravo vložile tožbo zaradi sklepa o razveljavitvi javnega razpisa za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju, so sporočili nevladniki. Gre za razpis, zaradi katerega je s položaja ministrice odstopila Sanja Ajanović Hovnik.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52
Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32
Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Proti skrivnostnemu južnemu polu Lune poletel pristajalni modul
15. 02. 2024 11.02
Iz ameriškega vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi so z raketo Falcon 9 podjetja SpaceX milijarderja Elona Muska proti Luni izstrelili prvi pristajalni modul zasebnega ameriškega podjetja Intuitive Machines. V njem je tudi Nasina tehnologija, ki bi lahko utrla pot človeškim misijam leta 2026. Če bo šlo vse po načrtih, bo na Luni pristal 22. februarja.

Z dramo Tima Mielantsa se začenja 74. Berlinale
15. 02. 2024 10.58
V nemški prestolnici se z večerno projekcijo drame Take majhne stvari belgijskega režiserja Tima Mielantsa začenja 74. Berlinale, ki bo trajal do 25. februarja. V igri za zlatega in srebrne medvede je v glavnem tekmovalnem programu letošnjega berlinskega filmskega festivala 20 filmov.

Šefic govoril z lastniki objektov o selitvi, mnenja občanov deljena
14. 02. 2024 17.34
Sodelavci službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih avgusta lani na čelu z vodjo službe Boštjanom Šeficem so na Polzeli nadaljevali individualne pogovore z lastniki objektov, predvidenimi za morebitno odstranitev. Kot je povedal Šefic, so osmim lastnikom predstavili, kako je bil pripravljen seznam objektov za selitev.

Za šport iz državnega proračuna letos 43,3 milijona evrov
14. 02. 2024 12.47
Slovenskemu športu bo v letošnjem letu iz državnega proračuna z vsemi razpisi na voljo okoli 43,3 milijona evrov, so povedali na novinarski konferenci na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Lani, ko je šport prvič doslej prešel na to ministrstvo, so iz proračuna države za programe športa zagotovili skupno 33,4 milijona evrov.