proračun

Bush bo predstavil davčni načrt
27. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes zvečer pred obema domovoma ameriškega kongresa predstavil svoj proračunski predlog za fiskalno leto 2002, katerega osrednji del bodo davčne olajšave. Zmanjševanje davkov je bila osrednja parola Busheve predvolilne kampanje in od uspešnosti njegovih predlogov je v veliki meri odvisna njegova nadaljnja kariera v Beli hiši. Kljub privlačnosti zamisli o vračanju denarja davkoplačevalcem, pa Bushu doslej iz različnih razlogov ni uspelo dovolj prepričati javnosti in kongresnikov.

Potrdili zakon o odškodninah optantom
27. 02. 2001 00.00
Komisija za proračun italijanske poslanske zbornice je danes potrdila zakon o odškodninah italijanskim optantom, ki so zapustili svoje premoženje na območju nekdanje Jugoslavije. Zakon predvideva odškodnine v višini 400 milijard lir, ki jih bodo 350.000 italijanskim optantom izplačali do leta 2004, ter nadaljnjih 40 milijard lir, ki bodo izplačane po letu 2004, poroča italijanska agencija Ansa. Zakon je pred dvema tednoma že potrdila senatna komisija za finance in zakladnico.

Danes predlog proračuna
26. 02. 2001 00.00
Vlada naj bi v DZ predvidoma vložila predlog državnega proračuna za leto 2001. Ta določa, da predvideni skupni obseg vseh načrtovanih proračunskih izdatkov letos znaša 1199,7 milijarde tolarjev, prihodki pa 1150,1 milijarde tolarjev, torej bo letos proračunskega primanjkljaja za 49,6 milijarde tolarjev oziroma 1,08 odstotka BDP. Proračun bosta na poti v v DZ spremljala proračunski memorandum in program prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja za leto 2001. Vlada je predlog proračunskega memoranduma in državnega proračuna za leto 2001 sprejela 7. februarja.

O državnem proračunu šele jutri
26. 02. 2001 00.00
Vlada bo predlog državnega proračuna v DZ vložila predvidoma jutri. Na ministrstvu za finance so pojasnili, da bodo predlog vladi posredovali šele danes popoldne, z Gregorčičeve pa bo nato lahko že jutri romal v DZ. Kot je znano, predlog proračuna določa, da predvideni skupni obseg vseh načrtovanih proračunskih izdatkov letos znaša 1199,7 milijarde tolarjev, prihodki pa 1150,1 milijarde tolarjev, torej bo letos proračunskega primanjkljaja za 49,6 milijarde tolarjev oz. 1,08 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Proračun bosta na poti v v DZ spremljala proračunski memorandum in program prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja za leto 2001.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo
25. 02. 2001 00.00
Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Jutri v parlamentu predlog proračuna
25. 02. 2001 00.00
Vlada bo v DZ predvidoma jutri vložila predlog državnega proračuna za leto 2001. Ta določa, da predvideni skupni obseg vseh načrtovanih proračunskih izdatkov letos znaša 1199,7 milijarde tolarjev, prihodki pa 1150,1 milijarde tolarjev, torej bo letos proračunskega primanjkljaja za 49,6 milijarde tolarjev oz. 1,08 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Proračun bosta na poti v v DZ spremljala proračunski memorandum in program prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja za leto 2001, so potrdili v finančnem ministrstvu. Vlada je predlog proračunskega memoranduma in državnega proračuna za leto 2001 sprejela 7. februarja. Finančni minister Anton Rop je tedaj povedal, da je bila glavna težava pri sestavljanju letošnjega proračuna množica neplačanih računov iz konca preteklega leta. Neporavnanih obveznosti iz leta 2000, ki jih bo potrebno plačati z letošnjega proračuna, je namreč ostalo kar za 22 milijard tolarjev. Vsaj tolikšen, če ne celo nekajkrat višji znesek pa si vlada obeta od podelitve koncesij za uporabo radiofrekvenčnega spektra za opravljanje storitev UMTS/ITS-2000. Uredbo o podelitvi koncesij je vlada sprejela na svoji zadnji seji, podeliti pa namerava največ tri.

Bush brez trdne podpore
23. 02. 2001 00.00
Davčne olajšave ameriškega predsednika Georga Busha podpira 43 odstotkov Američanov, nasprotuje pa jim 34 odstotkov, je pokazala anketa raziskovalnega centra Pew, kar pomeni, da zamisel ameriškega predsednika še ni prodrla. Večina Američanov je namreč prepričanih, da bodo davčne olajšave bolj koristile bogatim kot pa vsem ostalim slojem prebivalstva.

ESS sprejel proračunski memorandum
23. 02. 2001 00.00
Ekonomsko-socialni svet (ESS) - sestavljajo ga predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - je na današnji seji sprejel informacijo o proračunskem memorandumu 2001 skupaj s predlogom letošnjega državnega proračuna, ki ga je na kratko predstavil minister za finance Anton Rop. Medtem ko delodajalci načeloma podpirajo memorandum in menijo, da je dobro zastavljen, pa sindikalisti precej bolj kritično gledajo na nekatere prioritete in usmeritve ekonomske in razvojne politike. Za slednje je namreč najpomembnejša politika plač oz. sklenitev novega dogovora o politiki plač. Zato je minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski sprejel pobudo sindikatov za takojšnje nadaljevanje pogajanj o politiki plač prihodnji teden.

USOC povečal vlaganje
23. 02. 2001 00.00
Ameriški olimpijski komite (USOC) razmišlja o povečanem vlaganju v športnike. USOC želi za 42 milijonov ameriških dolarjev povečati delež namenjen športnikom in hkrati zmanjšati stroške administracije. Olimpijski komite bo o tem predlogu odločal aprila.

Ali bo NLB ostala v slovenski lasti
21. 02. 2001 00.00
Program privatizacije NLB, ki ga je predstavilo vodstvo, predvideva, da bi največja slovenska banka ostala v večinski lasti slovenskih pravnih in fizičnih oseb. Model privatizacije vsebuje trojni postopek: pripajanje bank hčera, delno odprodajo državnega lastniškega deleža in hkrati izdajo novih delnic domačim in tujim investitorjem.

Tovornikova v Bruslju
21. 02. 2001 00.00
Državna sekretarka na slovenskem zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik se je danes v Bruslju udeležila donatorske konference za prvo delovno omizje Pakta stabilnosti za JV Evropo, t.j. delovno omizje za demokratizacijo in človekove pravice, ki mu v prvi polovici leta sopredseduje Slovenija. Tovornikova je srečanje, ki so se ga udeležile vse države EU ter ZDA in Kanada, označila kot zelo uspešno. Na srečanju so donatorji jasno povedali, da pričakujejo čim hitrejše konkretne rezultate na posameznih področjih. Slovenija pozna regijo, zato to zahtevo donatorjev razume in podpira, je v izjavi za STA povedala Tovornikova. Donatorji so tudi poudarili pomen regionalnega pristopa, kar se prav tako ujema s prizadevanji Slovenije za tesnejše sodelovanje z državami, ki jih projekti pakta stabilnosti zadevajo, je zatrdila Tovornikova.

Clinton ima težave s selitvijo
17. 02. 2001 00.00
Dokler se ne končajo pogajanja med lastnikom poslovne zgradbe in mestom New York, bo nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton še nekaj časa brez novih pisarniških prostorov v newyorškem Harlemu. Mesto je najemnik pisarniških prostorov v 14. nadstropju poslovne stavbe, do katerih pelje tudi zasebno dvigalo, trenutno pa jih zaseda mestna agencija, ki se ukvarja s preiskovanjem primerov zlorabe otrok. Župan New Yorka Rudolph Giuliani je že zavrnil kritike, da namerno ovira Clintonovo preselitev v Harlem in zatrdil, da je potrebno prej postoriti marsikaj.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah
15. 02. 2001 00.00
Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Srečanje ekonomistov na Bledu
15. 02. 2001 00.00
V organizaciji Društva ekonomistov Ljubljana poteka na Bledu 29. strokovni izobraževalni seminar ekonomistov. Na njem razpravljajo predvsem o položaju, pogojih poslovanja in pričakovanjih slovenskega gospodarstva v tem letu, udeležuje pa se ga približno 90 udeležencev, ekonomistov iz vse Slovenije.

Slovenija prevzela sopredsedovanje
12. 02. 2001 00.00
Zjutraj je zunanji minister Rupel sprejel predsedujočega prvemu delovnemu omrežju pakta stabilnosti, omrežju za demokratizacijo in človekove pravice Panagliotisa Roumeliotisa, ki je dejal, da Evropska unija ceni napore Slovenije na področju uveljavljanja demokratičnih vrednot in zagotavljanja človekovih pravic. Prepričan je še, da bo Slovenija tudi zaradi tega med prvimi postala nova članica Evropske unije.

Premalo denarja za sodnike
12. 02. 2001 00.00
Predsednik Vrhovnega sodišča Mitja Deisinger opozarja, da denarja, ki je v proračunu predviden za normalno delo sodišč, ni dovolj. Med drugimi težavami, ki še pestijo vrhovno sodišče je Deisinger omenil tudi zaostanke.

Slavnostna akademija SDS
10. 02. 2001 00.00
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se mora zaradi neštetih sprememb, ki se obetajo v prihodnosti, socialnih posledic teh sprememb ter zaradi razmer, ki so nastale po zadnjih volitvah, precej spremeniti. Odgovornosti posameznih delov stranke so doslej kljub jasnim statutarnim določbam večkrat živele svojo prakso, informiranje v stranki je bilo preveč zanemarjeno in nezadostno razvito, ustanoviti pa bo treba tudi dodatne mehanizme, preko katerih bo mogoče oblikovati nove alternative, je na včerajšnji slavnostni akademiji ob 12. rojstnem dnevu SDS, ki se je je udeležil tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, dejal njen predsednik Janez Janša. SDS bo o teh spremembah govorila na kongresu, ki bo predvidoma maja letos.

ZDA bodo plačale dolg ZN
08. 02. 2001 00.00
Ameriški senat je s podporo predsednika odbora za mednarodne odnose, republikanca Jesseja Helmsa iz Severne Karoline, soglasno odobril plačilo 582 milijonov dolarjev dolga za redni proračun Združenih narodov. Helms je takšno odločitev podprl potem, ko je nekdanjemu veleposlaniku ZDA v ZN Richardu Holbrooku lani decembra uspelo doseči zgodovinski dogovor o zmanjšanju deleža ameriških prispevkov v redni proračun in proračun za mirovne operacije. Ameriški dolgovi do ZN so se začeli nabirati leta 1994, ko se je začela kongresna blokada in pogojevanje plačil z zmanjšanjem prispevkov ZDA ter reformami Svetovne organizacije. Omenjena vsota predstavlja le del celotnega ameriškega dolga, nedvomno pa jih bodo v New Yorku z veseljem sprejeli. Proračunski urad ZN sicer ameriški dolg ocenjuje na 1,3 milijarde dolarjev, vendar so senatorji izračunali, da priznavajo le 926 milijonov. O tej vsoti sta se s pogajanji sporazumela Jesse Helms in demokratski senator v odboru za mednarodne odnose Joseph Biden. Holbrooke je večino svojega mandata v ZN namenil izboljšanju odnosov med senatom in ZN, v ta namen pa je priredil tudi več medsebojnih obiskov. Po vmesnem dogovoru so ZDA v začetku lanskega leta plačale 100 milijonov dolarjev, preostali del pa je bil pogojen z zmanjšanjem ameriškega deleža.

Vlada bo nadaljevala proračunsko sejo
07. 02. 2001 00.00
Slovenska vlada bo na redni tedenski seji med drugim obravnavala predlog strategije e-poslovanja v javni upravi RS za obdobje 2001-2004 ter predlog uredbe o podpori skladiščenju govejega mesa. Po redni seji bo vlada nadaljevala v torek začeto proračunsko sejo.

Pogajanjem ni videti konca
07. 02. 2001 00.00
Pogajanjem med vlado in reprezentativnimi sindikati s področja vzgoje in izobraževanja za povišanje plač v vzgoji in izobraževanju ter utrditev njihovih razmerij v primerjavi z drugimi uslužbenci v javnem sektorju še ni videti konca. V današnjem, že osmem krogu pogajanj, so sindikati predložili zahteve, ki so se po besedah vodje vladne pogajalske skupine šolske ministrice Lucije Čok vladnemu predlogu sicer precej približale, povsem odprto pa je še vprašanje varovalke, s katero bi plače v vzgoji in izobraževanju vezali na plače nekaterih drugih nosilnih poklicev v javnem sektorju.

Vlada danes o proračunu
06. 02. 2001 00.00
Vlada je opoldne začela proračunsko sejo, na kateri naj bi dokončno uskladila in sprejela letošnji proračun. Kot med drugim predvideva predlog proračuna, ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu, naj letošnji javnofinančni primanjkljaj ob predvideni 4,5-odstotni gospodarski rasti in 7,8-odstotni inflaciji ne bi presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Finančnemu ministru Antonu Ropu se je doslej s proračunskimi uporabniki na odhodkovni strani proračuna uspelo uskladiti do višine 1193 milijard tolarjev, na današnji seji pa naj bi omenjeno številko skušali znižati še za 20 milijard tolarjev. Predvideni prihodki proračuna naj bi znašali 1125 milijard tolarjev.

Reagan praznuje 90 let
06. 02. 2001 00.00
Eden najbolj priljubljenih ameriških predsednikov Ronald Reagan danes praznuje 90. rojstni dan. Rodil se je 6. februarja leta 1911 v kraju Tampico v zvezni državi Illinois. Nosilec ameriške konservativne revolucije v 80. letih je bil v mladosti demokrat, kasneje pa si je premislil in postal član republikanske stranke ter bil na njeni listi dvakrat izvoljen za guvernerja Kalifornije in dvakrat za predsednika ZDA. Reagan je bil demokrat do leta 1962, ko je prestopil k republikancem, čeprav ga je v mladosti za politiko navdušil Franklin Delano Roosevelt, ki ga demokrati štejejo za največjega predsednika po Georgu Washingtonu. Kljub dejstvu, da je strankarske barve zamenjal šele leta 1962, je pred tem za predsednika ZDA dvakrat podprl republikanca Dwighta Eisenhowerja (1952,1956). Kot predsednik Združenja filmskih igralcev od leta 1947-1952 se je prostovoljno pridružil protikomunistični gonji in pred kongresnim odborom za protiameriške aktivnosti pričal proti kolegom iz Hollywooda. Reaganova politična kariera je sledila igralski, med katero je nastopil v več kot 50 filmih. Med drugo svetovno vojno je snemal propagandne filme za ameriško vojsko, po vojni pa nadaljeval z igralsko kariero.

Danes začetek proračunske seje
05. 02. 2001 00.00
Slovenska vlada se bo danes popoldne na Brdu pri Kranju sestala na seji, na kateri namerava uskladiti in sprejeti predlog letošnjega državnega proračuna. Potem ko so na ministrstvu za finance v preteklih dveh tednih opravili pogovore s proračunskimi uporabniki, morajo ministrstva do začetka seje pripraviti svoje predloge finančnih načrtov. Vsi predvideni odhodki skupaj lahko po predlogu finančnega ministrstva znašajo največ 1173 milijard tolarjev, tako da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Doslej se je finančnemu ministru Antonu Ropu s proračunskimi uporabniki uspelo uskladiti do višine 1193 milijard tolarjev odhodkov, manjkajočih 20 milijard tolarjev prihranka pa naj bi našli na današnji seji. Preden se bo vlada sestala na Brdu, bo v Ljubljani predlog proračuna obravnaval tudi strateški svet za gospodarstvo, v katerega je premier Janez Drnovšek imenoval vidne slovenske ekonomiste.

Vlada na posvetu z ekonomisti
05. 02. 2001 00.00
Strateški svet za gospodarstvo, v katerega je premier Janez Drnovšek imenoval osem vidnih slovenskih ekonomistov, se je sestal na svoji prvi seji, na kateri so govorili o predlogu letošnjega proračunskega memoranduma in pripravi državnega proračuna za leto 2001. Vlada naj bi proračun dokončno uskladila in sprejela na seji, ki se začne jutri v Ljubljani. Pred tem se bodo o proračunu, pa tudi o aktualnih vprašanjih v parlamentu, pogovorili predsedniki koalicijskih strank in vodje poslanskih skupin DZ, ki so se po končani seji strateškega sveta za gospodarstvo sestali na koalicijskem kosilu. To bo prvo koalicijsko usklajevanje, pogovarjali se bodo o vsebini, prioritetah in načinu, kako priti do končne verzije letošnjega proračuna.

De Juan končal obisk
03. 02. 2001 00.00
Svoj obisk v Sloveniji je končal priznani finančni strokovnjak Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Aristobulo de Juan. Z ministrom za finance Antonom Ropom in pristojnimi delovnimi skupinami, v katerih so tudi predstavniki Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM) ter Banke Slovenije, se je pogovarjal o privatizaciji obeh državnih bank, v okviru tridnevnega obiska pa se je včeraj sestal tudi s premierom Janezom Drnovškom. De Juan je na današnji novinarski konferenci dejal, da mora Slovenija čim hitreje privatizirati državni banki, s čimer bo dosegla večjo moč in konkurenčnost bančnega sistema, obenem pa bo s prodajo zmanjšala javni dolg.

Izplačane subvencije za kmetijstvo
31. 01. 2001 00.00
Kmetijski minister Franc But je povedal, da so bila danes nakazana vsa preostala neposredna izplačila kmetom za leto 2000. Izplačila v skupni vrednosti približno 2,5 milijarde tolarjev bodo na svoje žiro račune v prihodnjih dneh prejeli vsi kmetje, ki so prejeli sklep o izplačilu, a še niso bili izplačani.

Večje število kadilcev v VB
31. 01. 2001 00.00
V Veliki Britaniji se je število kadilcev leta 2000 povečalo za 6,5 odstotka v primerjavi z letom prej, četudi je vlada potrošila 110 milijonov funtov za kampanjo proti kajenju. Britanci so lani pokadili 107 milijard cigaret, leto prej pa 101 milijardo. Problem v Veliki Britaniji pa je, da se kadilci vse bolj preskrbujejo na črnem trgu, zaradi česar je bil britanski proračun minulo leto ob štiri milijarde funtov.

Amnesty International protestira
31. 01. 2001 00.00
Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Še večji proračunski presežki v Ameriki
31. 01. 2001 00.00
Kongresni urad za proračun pričakuje, da bodo presežki zveznega proračuna v naslednjih desetih letih narasli na kar 3,12 bilijona dolarjev. Kongresni izračun je člane administracije Georga Busha navdal z navdušenjem, saj je to po njihovem mnenju dodaten argument v upravičenost predsednikovega načrta o 1,6 bilijona davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. Bushev davčni načrt, iz katerega so se med predvolilno kampanjo demokrati norčevali, nekateri republikanci pa mu nasprotovali, ima zdaj veliko možnosti, da bo sprejet v celoti.

DZ o prostocarinskih prodajalnah
31. 01. 2001 00.00
Državni zbor na današnji seji obravnava zakon o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, s katerim naj bi na predlog vlade postavil zakonsko podlago za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. junijem letos. Zakon je v obravnavi po hitrem postopku, prvo branje pa so poslanci opravili že na decembrski seji.