proračun

Opoziciji se zdita proračuna slaba, za koalicijo optimistična
19. 11. 2024 14.57
V opoziciji so do predloga proračunov za prihodnji dve leti, katerih obravnavo je začel DZ, kritični. Opozarjajo na zaostrovanje geopolitičnih napetosti in pogrešajo ustrezen odziv vlade. Menijo tudi, da sta proračuna slaba in odpirata vrata netransparentni porabi. Koalicijskim strankam se zdita optimistična.

V Trumpovi vladi še en voditelj televizije Fox News
19. 11. 2024 06.43
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je sporočil, da bo na položaj ministra za transport postavil Seana Duffyja, ki je trenutno voditelj poslovne oddaje na televiziji Fox News, pred tem pa je bil več let član predstavniškega doma kongresa.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14
Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Evropski tožilci nad Camorro in Cosa Nostro: pol milijarde težka goljufija
14. 11. 2024 15.52
Zasegi nepremičnin, luksuznih vozil in plovil, zamrznjenih več kot sto bančnih računov. In to le v Italiji. Velika mednarodna operacija Moby Dick je potekala v več kot 10 državah po vsej Evropi. Preiskovalci so izvedli preko 160 preiskav in pridržali 43 osumljencev. Zaradi goljufije z davkom na dodano vrednost v višini 520 milijonov evrov, v katero naj bi bilo vpletenih več kot 400 podjetij, sicer Evropsko javno tožilstvo in Europol preiskujeta še 200 posameznikov.

'To je poraz svetopisemskih razsežnosti': kdo je kriv za padec demokratov?
07. 11. 2024 06.37
Po dveh porazih predsedniških kandidatov proti Donaldu Trumpu je za ameriško demokratsko stranko napočil čas za samoizpraševanje in iskanje krivcev v lastnih vrstah, še posebej ob dejstvu, da so poleg Bele hiše izgubili tudi večino v senatu. Krivdo nekateri pripisujejo konkretnim osebam, drugi pa strategiji in usmeritvam stranke. Senator Bernie Sanders pravi, da poraz ne bi smel biti tako veliko presenečenje. "Američani jezni in hočejo spremembe," meni. Trump se medtem pripravlja na sestavo svojega kabineta. Njegova ekipa je sporočila, da je pripravila "široko paleto strokovnjakov, med katerimi bo lahko izbral svojo ekipo".

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00
Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Pri takšni stopnji poškodb ni možnosti za preživetje'
03. 11. 2024 06.59
Po valu žalosti v Srbiji, ki je sledil zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, vse bolj sledi val jeze. Kritiki so prepričani, da vlada cenzurira poročanje o tragediji, pristojni pa naj bi počeli vse, da resnica nikoli ne pride na dan, saj na bi bili za tragedijo soodgovorni.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Največji izziv v vesolju predstavlja Kitajska'
01. 11. 2024 09.27
Vodjo ameriških vesoljskih sil, generala Bradleya Chancea Saltzmana, skrbi hiter razvoj kitajskih vesoljskih vojaških sistemov. Kot je poudaril, je to veliko bolj zaskrbljujoče kot morebitno rusko vesoljsko jedrsko orožje. "Hitrost, s katero uvajajo protivesoljske zmogljivosti, je osupljiva," je opozoril, misleč na sisteme, ki se uporabljajo proti satelitom in vesoljskim plovilom.

Prizadete v poplavah pozivajo k predložitvi dokazil za dodelitev sredstev
29. 10. 2024 12.24
Ministrstvo za naravne vire in prostor je ta teden lastnikom v lanskih poplavah poškodovanih stanovanjskih stavb, ki so prejeli predplačila za obnovo, začelo pošiljati pozive k predložitvi dokazil za dodelitev sredstev. V tokratnem četrtem paketu je 2657 pozivov, v njem pa so zajeti lastniki poškodovanih stanovanj v osrednjeslovenski regiji.

Evrovizijska zmaga Nema zopet razdvaja prebivalce Švice
29. 10. 2024 09.08
V švicarskem Baslu se prihodnji mesec obeta referendum, na katerem bodo volivci glasovali o sredstvih, potrebnih za organizacijo tekmovanja za pesem Evrovizije leta 2025. Desna krščanska stranka Zvezna demokratična unija je namreč uspela zbrati dovolj podpisov za izvedbo referenduma, piše francoska tiskovna agencija AFP.

S podelitvijo nagrad se bo končal 27. festival slovenskega filma
27. 10. 2024 16.18
Portorožu bo s podelitvijo nagrad, vesen, sklenil 27. festival slovenskega filma. Od torka so lahko ljubiteljice in ljubitelji sedme umetnosti v več sekcijah spremljali, kaj ima ponuditi domača filmska produkcija. Projekcije so bile največkrat zelo dobro obiskane, ne glede na žanr ali format filma.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00
Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Za zaprtimi vrati: zgodba nevidne stiske
26. 10. 2024 07.00
Na lep in sončen torek sva se s sodelavko podali na teren. Kljub jasnemu nebu in toplemu dnevu zgodbe družin v naše misli pogosto prinesejo temne oblake. A vsako zgodbo obravnavamo s skrbnostjo in si prizadevamo čim prej poiskati rešitve, da v njihova življenja ponovno prinesemo žarke upanja.

Mijatović: Rezultati so pokazali, da so bile naše usmeritve prave
24. 10. 2024 18.32
Radenko Mijatović je na volilni skupščini Nogometne zveze Slovenije (NZS) dobil še tretji predsedniški mandat. Dogodek je bil bolj kot ne formalnost, saj protikandidatov ni bilo. "Ključno je, da ohranimo stabilnost poslovanja zveze," se je po izvolitvi v prihodnost že zazrl Mijatović, ki je ponosen na doslej opravljeno. Rezultati na igrišču so potrditev dobrega dela, je prepričan.

Rusija načrtuje skoraj 30-odstotno povečanje obrambnih izdatkov
24. 10. 2024 16.15
Poslanci ruske dume so v prvi obravnavi potrdili predlog proračuna, po katerem bi se obrambni izdatki prihodnje leto povečali za skoraj 30 odstotkov in bi znašali približno 134 milijard evrov. S proračunom bi Rusija tako za obrambo namenjala več kot za socialne izdatke in izobraževanje skupaj.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55
Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Ropretu nov štiriletni mandat na čelu OZS
18. 10. 2024 18.44
Odbojkarsko zvezo Slovenije (OZS) bo tudi v naslednjih štirih letih vodil Metod Ropret. Prvi mož zveze od leta 2012 je bil na volilni skupščini na Brezovici pri Ljubljani edini predsedniški kandidat, od odbojkarskih delegatov je prejel 50 glasov.

Pod drobnogledom srbskih tožilcev naj bi bil tudi Mercator-S
16. 10. 2024 13.39
Srbsko državno tožilstvo je uvedlo preiskavo proti štirim trgovskim družbam, ki jih sumijo dogovarjanja o cenah in s tem povzročitve škode konkurenci na trgu. Med družbami, ki jih preiskuje tožilstvo, je tudi članica skupine Fortenova Mercator-S.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'
12. 10. 2024 07.00
Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Tudi Čeferin priznava: Koledar tekem je dosegel polno kapaciteto
11. 10. 2024 11.40
Po spremembi sistema in razširitvi klubskega svetovnega prvenstva, ki se bo prihodnje leto prvič igralo po koncu sezone, nogometaši vse bolj opozarjajo, da je urnik tekem enostavno postal nevzdržen. Zvezdnik Manchester Cityja Rodri je nedavno celo zagrozil z možnostjo stavke. O vse bolj pereči problematiki je spregovoril tudi prvi mož Uefe Aleksander Čeferin, ki se strinja z nogometaši, vendar opozarja na dvoličnost njihov pritožb.

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08
DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028
10. 10. 2024 20.17
Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Kandidati za komisarje dobili zeleno luč, zaslišanje Marte Kos bo 7. novembra
10. 10. 2024 11.55
Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (Juri), ki je preverjal morebiten konflikt interesov pri kandidatih za bodoče člane Evropske komisije, je vsem kandidatom prižgal zeleno luč za zaslišanje pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, so sporočili iz parlamenta. V političnih skupinah Zelenih in Levice so bili sicer kritični do postopka. Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal v četrtek, 7. novembra, so odločili predsednica parlamenta Roberta Metsola in vodje političnih skupin.

Oblakov Atletico podpisal rekordno sponzorsko pogodbo
10. 10. 2024 09.39
Atletico Madrid je potrdil sodelovanje z Riyadh Air, ki bo v proračun kluba Jana Oblaka prineslo rekorden znesek.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.00
24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Na Norveškem previdni: 'Slovenci so v marsičem pred nami'
10. 10. 2024 06.00
Pred slovensko nogometno reprezentanco je tretja tekma v Ligi narodov, nocoj ji bo v Oslu nasproti stala Norveška. Erling Haaland in soigralci veljajo za izrazite favorite, nenazadnje je njihova tržna vrednost skoraj trikrat višja od slovenske, a na Norveškem ta čas še zdaleč ne kipijo od optimizma. O tem smo se pogovarjali s predstavniki tamkajšnje sedme sile.