prostega

Pristopna pogajanja Slovenije z EU

12. 06. 2001 00.00

Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Težave so premagljive

09. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Portugalski premier v Sloveniji

06. 06. 2001 00.00

Slovenija in Portugalska bosta v Evropski uniji strateški partnerici, tesno posvetovanje pa bosta začeli kar takoj. To je po srečanju s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju dejal predsednik portugalske vlade Antonio Guterres, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji.

Poljska pričakuje kompromis z EU

06. 06. 2001 00.00

Poljska že prihodnji teden pričakuje kompromis v pogajanjih z EU pri poglavju o prostem pretoku ljudi, vendar je, kot je poudaril poljski državni sekretar na zunanjem ministrstvu Andrzej Ananicz ob robu regionalne konference o strateškem partnerstvu na Dunaju, še prezgodaj, da bi govorili o rezultatih pogajanj.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja

01. 06. 2001 00.00

Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Zaprti še dve poglavji

01. 06. 2001 00.00

Slovenija je z Evropsko unijo sklenila pogajanja o dveh poglavjih pravnega reda, avdiovizualni politiki in zunanjih ekonomskih odnosih. S tem se je število poglavij, o katerih za zdaj pogajanja niso več potrebna, povzpelo na 20. Sloveniji je bilo na pristopnih pogajanjih v Bruslju prvič predstavljeno tudi v četrtek uradno potrjeno skupno pogajalsko izhodišče Evropske unije o prostem pretoku oseb, kjer je Unija v primeru Slovenije, tako kot v primeru ostalih srednjeevropskih kandidatk, predvidela, da bodo imele države petnajsterice še sedem let po njenem vstopu v Unijo pravico z nacionalnimi ukrepi ščititi svoja tržišča pred slovensko delovno silo. V skladu s pričakovanji takšnega stališča Slovenija ni sprejela.

Verheugen o širitvi EU

31. 05. 2001 00.00

Trenutno obstaja nevarnost upočasnitve širitvenega načrta glede dveh pomembnih področij - pretoka kapitala in prostega pretoka delovne sile, je v pogovoru za zadnjo številko avstrijskega tednika Profil dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen in dodal, da glede prehodnih obdobjih za prost pretok delovne sile načrt sicer ne predvideva, da bi moral biti rezultat pogajanj znan že v prvem polletju 2001, pač pa da naj bi dosegli skupno pogajalsko stališče vseh držav EU. "In tega bomo imeli," je prepričan Verheugen.

Bavčar o zunanji meji z EU

29. 05. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Nov španski obisk

28. 05. 2001 00.00

Španija odločno podpira širitev Evropske unije na Vzhod, saj je to velik zgodovinski korak, Slovenija pa je po mnenju Madrida v zelo dobrem, tako gospodarskem kot socialnem položaju, da čimprej postane članice Unije, je izjavila predsednica zunanjepolitične komisije španskega kongresa poslancev Isabel Tocino Biscarolasaga, ki je z delegacijo komisije na obisku v Sloveniji.

Bavarska podpora Sloveniji

21. 05. 2001 00.00

Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Drnovšek o nesprejemljivosti omejitev EU

18. 05. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju in predsednikom vlad vseh 15 držav članic EU opozoril, da bi morala biti Slovenija ob dosledni individualni in pravični obravnavi držav kandidatk na podlagi objektivnih meril izvzeta iz prehodnih omejitev prostega pretoka delovne sile po vstopu vanjo.

Potočnik proti prehodnim omejitvam

17. 05. 2001 00.00

Šef slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik je znova opozoril, da za Slovenijo uvedba prehodnih omejitev za prost pretok delovne sile po vstopu v unijo ni sprejemljiva. V skladu z načeli, po katerih potekajo pristopna pogajanja, mora biti vsaka zahteva po prehodnih obdobjih vsebinsko utemeljena in popolnoma upravičena, kar pa je pri prostem pretoku delovne sile v primeru Slovenije vprašljivo, saj nobena študija ne kaže, da bi se Slovenci po pridobitvi članstva želeli množično zaposlovati na ozemlju današnje petnajsterice, je izpostavil Potočnik, ki se je v Bruslju pogovarjal s Frankom Belfragejem, generalnim direktorjem za na zunanjem ministrstvu Švedske, ki trenutno predseduje EU.

Mednarodni dan družin

15. 05. 2001 00.00

Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

EU brez skupnega stališča

14. 05. 2001 00.00

Zunanji ministri EU se na zasedanju v Bruslju niso dogovorili o skupnem nastopu glede prehodnih obdobij, s katerim se želijo članice zaščititi pred morebitnim valom poceni delovne sile iz novosprejetih držav. Najostrejše zahteve- sedemletno omejitev - postavljata Nemčija in Avstrija. Komisija pa medtem predlaga različno dolga, vendar največ sedemletna prehodna obdobja.

Primorje - Dravograd 2:1

09. 05. 2001 00.00

Primorje je v zaostali tekmi 24. kroga lige Si.Mobil premagalo Dravograd z 2:1 (1:0). Gostitelji so proti zares slabim gostom igrali le toliko, kolikor je bilo potrebno za zmago. Po prodoru Vogriča v 19. minuti je ta lepo zaposlil povsem prostega Starčeviča, kateri je po dolgem času spet zadel. Nepovezana in nejevoljna igra se je nadaljevala ves prvi polčas, gostje pa so le enkrat streljali na gol vratarja Strajnarja.

Madžarska za konkretno stališče EU

09. 05. 2001 00.00

Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.

Teden v znamenju Evrope

07. 05. 2001 00.00

Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Zunanji ministri EU o širitvi

05. 05. 2001 00.00

Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Slovenci razočarali na Danskem

25. 04. 2001 00.00

Slovenska nogometna reprezentanca nadaljuje s slabimi predstavami na skandinavskih tleh. Stadion Parken so še drugič zapored zapustili sklonjenih glav, po porazu v prejšnjih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo z 0:4, so jo tokrat na reprezentančnem slovesu legendarnega danskega vratarja Petra Schmeichla odnesli le za odtenek boljše. Varovance Srečka Katanca tokrat ni bilo za prepoznati , saj niso prikazali igre, ki jih je krasila v zadnjem obdobju. V 90 minutah so si pripravili le eno pravo priložnost, blesteli pa niso niti v obrambi, tako da je zmaga domačih povsem zaslužena.

Odlični odnosi med Slovenijo in Francijo

24. 04. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Franciji srečal s premierom Lionelom Jospinom in predsednikom senata Christianom Ponceletom. Ta je po pogovorih poudaril odlične odnose med državama ter zagotovil francosko podporo vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO. Premier Drnovšek se je dopoldne srečal tudi z nekdanjim vodjem misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem, ki je zdaj francoski minister za zdravstvo. Pogovoru, ki sta ga namenila položaju v JV Evropi kot vprašanju zdravstvenih reform, se je pridružil tudi slovenski minister za zdravstvo Dušan Keber.

Sedem let zaščite trgov članic EU

11. 04. 2001 00.00

Evropska komisija je članicam EU predlagala, naj nacionalna tržišča delovne sile pred delavci iz prihodnjih članic ščitijo največ sedem let.

V metroju ujeli pitona

10. 04. 2001 00.00

Dva metra dolg piton je v metroju v Lyonu poskrbel za večurni preplah in negotovost. Kača, ki jo je imel 21-letni lastnik ovito okoli vratu, je pobegnila in svojo odisejado končala na enem od peronov podzemne železnice pod klopjo. Kot kaže, pitonu ni bilo težko najti prostega sedeža. Francoski gasilci so ob navdušenju potnikov uspešno ulovili neposlušno kačo, še preden bi koga ogrozila. Piton je končal v živalskem vrtu, 21-letni lastnik tega nenavadnega hišnega ljubljenčka pa na policiji.

Odpiranje trga z električno energijo

08. 04. 2001 00.00

Še dober teden in znotraj Slovenije se bo odprl trg z električno energijo. Med domačimi proizvajalci in distributerji električne energije te dni vlada prava panika. Pravijo, da Slovenija na prosto trgovanje z elektriko še ni pripravljena.

Slovenija uspešna v pogajanjih z EU

30. 03. 2001 00.00

Slovenski pogajalci pod vodstvom šefa slovenske pogajalske ekipe Janeza Potočnika so z EU sklenili pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je Slovenija zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Potočnik v Bruslju

29. 03. 2001 00.00

Morda vrh EU junija v Goeteborgu ne bo določil datuma sklepa pristopnih pogajanj z najbolj naprednimi kandidatkami, vsekakor pa Slovenija ustvarja pogoje, v katerih se voditelji ne bodo mogli izogniti resni razpravi na to temo, je po krogu pristopnih pogajanj v Bruslju izjavil šef slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik. Slovenija je z EU sklenila pogajanja o štirih zahtevnih poglavjih pravnega reda: kot prva kandidatka je zaključila usklajevanja o okolju, kot druga o energetiki, zaprla je občutljivo poglavje prostega pretoka kapitala ter zaključila pogajanja o prostem pretoku blaga.

Slovenci do točke v podaljšku

28. 03. 2001 00.00

Nogometni reprezentanci Slovenije in ZR Jugoslavije sta se v kvalifikacijskem srečanju za nastop na Svetovnem prvenstvu 2002 razšli z neodločenim izidom 1:1 (0:1). Strelec vodilnega zadetka za Jugoslovane je bil v prvem polčasu Savo Milošević, v sodnikovem podaljšku pa je s prostega strela zadel Zlatko Zahovič.

Tudi sever Evrope v Schengnu

25. 03. 2001 00.00

Z današnjim dnem se je schengensko območje razširilo še na pet nordijskih držav, tri članice Evropske unije - Dansko, Švedsko, Finsko - ter Norveško in Islandijo. Tako je v to območje prostega pretoka ljudi vključenih že petnajst držav, poleg članic EU z izjemo Velike Britanije in Irske tudi dve državi, ki nista članici Unije.

Končan vrh v Stockholmu

24. 03. 2001 00.00

S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Umik delnic LISG s prostega trga

20. 03. 2001 00.00

Uprava borze je sprejela odločbo, s katero se delnice izdajatelja Lisca d.d. z oznako LISG z dnem 21.3.2001 umaknejo iz trgovanja na prostem trgu.