protesti

Poglobljeno o razmerah v Sloveniji: 'Odnosi z mediji so zelo napeti'
09. 03. 2021 20.24
V Evropskem parlamentu so pred zasedanjem skupine parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije prejšnji petek pripravili poglobljen analitični dokument, v katerem podrobneje opišejo razmere v Sloveniji. V dokumentu za interno rabo so podrobneje opisani tudi napadi premierja Janeza Janše na medije.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27
Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

Mjanmar: Vojaška hunta petim medijem prepovedala poročanje
09. 03. 2021 08.14
Represija proti protestnikom in nasprotnikom režima se v Mjanmaru vztrajno stopnjuje. Vojaška hunta je petim medijem prepovedala poročanje in odvzela licence za oddajanje. Ti so v zadnjih tednih obširno poročali o protestih zaradi državnega udara, pa tudi o brutalnem odzivu varnostnih sil. Ponovno so poročali o treh smrtnih žrtvah.

Preložili začetek sojenja policistu, ki je obtožen umora Georgea Floyda
08. 03. 2021 09.58
Posnetek, ki je zakrožil po svetu: policist Derek Chauvin s kolenom pritiska na vrat temnopoltega Georgea Floyda. Devet minut kasneje slednji umre. Dogajanje po manj kot enem letu dobiva epilog. Danes naj bi se začel nabor porote v sojenju zdaj že nekdanjemu policistu Chauvinu, ki se sooča z obtožbami umora druge in tretje stopnje; grozi mu do 40 let zapora. Sodišče v Minnesoti pa je preložilo predvideni začetek procesa.

Lopez pred protestom žensk okoli predsedniške palače postavil trimetrske ograje
07. 03. 2021 13.08
Na mednarodni dan žena so v mehiški prestolnici napovedani protesti, s katerimi želijo udeleženci opozoriti na slab položaj žensk v državi. Mehiški predsednik, ki mu kritiki očitajo, da stori premalo za zaščito žensk, je medtem odredil postavitev trimetrskih ograj okoli vladnih zgradb in pomembnih spomenikov.

V Avstriji množični protesti proti ukrepom, policija prijela več ljudi
07. 03. 2021 10.29
Policija na Dunaju je po sobotnih množičnih protestih prijela več ljudi, ki niso upoštevali protikoronskih ukrepov in ki so bili nasilni. Na protestih proti ukrepom, ki so bili v državi sprejeti zaradi epidemije novega koronavirusa, se je sicer po vsej prestolnici zbralo več tisoč ljudi.

Petkovi protestniki: 'Brcamo in odganjamo janšizem in fašizem'
05. 03. 2021 21.15
Petkovi protesti so tudi tokrat minili v znamenju športa. Maloštevilčni protestniki so na Trgu republike ob 19. uri sporočali, da "brcamo in odganjamo janšizem in fašizem". Kot dodajajo, se bodo še naprej upirali zlorabi oblasti, in vedo, da bo na koncu zmagalo ljudstvo.

'Vojska z nizkimi preleti letal kaže svojo moč'
05. 03. 2021 08.30
Protesti v Mjanmaru se nadaljujejo. Sreda je bila najbolj smrtonosni dan, saj so vojaške sile ubile najmanj 38 oseb, med njimi tudi 19-letnico, ki so jo številni poimenovali za junakinjo. Medtem singapurski zunanji minister poziva mjanmarske vojaške sile, naj izpustijo pridržane voditelje in začnejo s pogovori, dokler ne bo prepozno. K takojšnji ustavitvi nasilja in zatiranju protestnikov pa je pozvala posebna odposlanka ZN za Mjanmar Christine Schraner Burgene.

'Nedopustno je, da se morajo dijaki, ki so izrazili svoje mnenje, soočati z globami'
05. 03. 2021 14.00
Na kaznovanje mariborskih dijakov, ki so s protesti zahtevali vrnitev v šolske klopi, so se odzvali tudi v Svizu. V sindikatu menijo, da dijaki z izražanjem svojih stališč niso storili nič slabega oziroma kaznivega, zato pozivajo k opustitvi postopkov proti njim.

Italija ostro proti slovenskemu pravilniku o kakovosti kisa
04. 03. 2021 19.38
Italijansko ministrstvo za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo je na Evropsko komisijo naslovilo pismo, v katerem nasprotuje osnutku slovenskega pravilnika o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline, ki se nanaša tudi na balzamični kis. Komisija je državama čas za dodatna pojasnila dala do 3. junija.

Norvežani množično proti SP v Katarju: 'Bi tudi vi proslavljali na pokopališču tisočih?'
04. 03. 2021 12.28
Organizacija nogometnega svetovnega prvenstva v Katarju prihodnje leto je že od samega začetka na udaru številnih kritik. Od obtožb zaradi korupcije do kršenja osnovnih človekovih pravic delavcev, ki pomagajo pri gradnji potrebne infrastrukture, in, milo rečeno, nenavadnega termina, v katerega je Fifa uvrstila prvenstvo. Na Norveškem so zato navijači številnih klubov nacionalno nogometno zvezo pozvali, naj turnir bojkotira, s čimer želijo postaviti zgled za druge države. Pobudi so se že pridružili številni klubi in nogometaši, med njimi tudi dolgoletni reprezentant Morten Gamst Pedersen.

'Gre za mlade odrasle, ki razumejo in prevzemajo odgovornost za svoja dejanja'
04. 03. 2021 08.37
Potem ko so mariborski dijaki, ki so s protesti zahtevali vrnitev v šole, prejeli vabila na sodišče, je šolska ministrica sporočila, da je v pristojnosti ministrstva le to, da se srednje šole čim prej odprejo, kar jim je uspelo. Osebno pa glede preteklih dogodkov meni, da so dijaki mladi odrasli ljudje, ki razumejo in prevzemajo odgovornost za svoja dejanja, kar je prvi korak v svet odraslosti.

Najbolj krvav dan v Mjanmaru: umrlo že 38 protestnikov
03. 03. 2021 10.14
Zatiranje protestnikov v Mjanmaru se nadaljuje. Kot je znano, so vojaške sile poleg solzivca, vodnih topov in gumijastih nabojev vse pogosteje začele uporabljati tudi prave naboje. Današnji dan je bil v Mjanmaru najbolj krvav od vojaškega udara 1. februarja, saj so varnostne sile na protestih ubile najmanj 38 ljudi, je sporočila posebna odposlanka Združenih narodov za Mjanmar Christine Schraner Burgener.

ICC začel preiskavo domnevnih vojnih zločinov na zasedenih palestinskih ozemljih
03. 03. 2021 16.30
Glavna tožilka Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Fatou Bensouda je danes sporočila, da je odprla uradno preiskavo domnevnih vojnih zločinov na zasedenih palestinskih ozemljih. Izrael preiskavi močno nasprotuje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kazenska kolonija št. 2 – za zidovi zapora, ki naj bi 'zlomil' Navalnega
02. 03. 2021 18.30
Kazenska kolonija številka dve, v katero so premestili največjega ruskega opozicijskega kritika Alekseja Navalnega, je po besedah nekdanjih obsojencev ena najhujših v Rusiji. V njej vlada strog disciplinski režim. Uprava zapornike poskuša psihično zlomiti s tem, da jih povsem izolira od zunanjega sveta. Ne smejo se pogovarjati med seboj, spodbujajo pa jih, da drug drugega nadzirajo. Ekipa Navalnega je objavila posnetek lokacije z dronom.

'Pravica ljudi, da izrazijo svoje mnenje na javnem prostoru, mora biti zagotovljena'
02. 03. 2021 14.46
Pobudnika sta na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti oz. zakonitosti odloka o začasni delni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja v času epidemije covida-19. Pobudo je podprla Pravna mreža za varstvo demokracije, saj sta po njenem mnenju pravici do mirnega zbiranja in svobode izražanja ustavno varovani, temeljni človekovi pravici.

Zatiranje protestnikov v Mjanmaru se nadaljuje: nad protestnike s pravimi naboji
02. 03. 2021 13.11
Mjanmarske varnostne sile so na severozahodu države proti protestnikom, ki nasprotujejo vojaški hunti, znova uporabile prave naboje. Trije protestniki so v kritičnem stanju. Vojaška hunta namreč postopoma stopnjuje pritisk na protestnike z uporabo solzivca, vodnih topov in gumijastih nabojev, vse pogosteje pa tudi s pravimi naboji.

Tisoče protestnikov na argentinskih ulicah zaradi cepljenja mimo vrste
28. 02. 2021 14.30
Zaradi škandala t. i. 'VIP-cepljenja', po katerem je moral odstopiti tudi zdravstveni minister Gines Gonzalez Garcia, je v soboto na ulicah mest širom Argentine protestiralo na tisoče ljudi. Škandal je izbruhnil, ko se je novinar na radiu pohvalil, da se je proti covidu-19 že cepil po zaslugi osebnega prijateljstva z ministrom Garcio.

V Mjanmaru ubitih najmanj šest protestnikov, med njimi tudi mladoletni
28. 02. 2021 12.36
V Mjanmaru se tudi danes nadaljuje nasilje nad protestniki, ki nasprotujejo vojaški hunti. Varnostne sile so ustrelile najmanj šest protestnikov. Gre za doslej najbolj krvavo ukrepanje proti nasprotnikom vojaške hunte, ki je pred štirimi tedni v državi izvedla udar.

Stopnjevanje nasilja v Mjanmaru: prijeti novinarji, protestnica utrpela strelne rane
27. 02. 2021 19.30
Iz Mjanmara poročajo o stopnjevanju zatiranja protestnikov – prijetih naj bi bilo več deset ljudi, tudi novinarji, ena od protestnic je utrpela strelne rane. Pred tem je v petek veleposlanik države pri Združenih narodih pozval organizacijo, naj ustavi vojsko in pomaga pri vnovični vzpostavitvi demokracije. Hunta ga je že razrešila s položaja.

Petkovi protesti tokrat v znamenju upora s 'športanjem'
26. 02. 2021 21.19
Na Trgu republike pred parlamentom so se tudi tokrat 'oglasili' petkovi protestniki. "Protestiranje je še vedno prepovedano in strahovlada usmerja vse napore v to, da nam preprečuje pravico do svobode izražanja. Živimo v državi, ki dovoli zbiranja do deset oseb, razen če gre slučajno za izražanje političnih stališč," so poudarili ob tem.

Odločitev župana, da s šolskih jedilnikov odstrani meso, sprožila ostre odzive
24. 02. 2021 17.22
Burne razprave in spore, celo znotraj vladajoče politike, je v Franciji sprožila odločitev župana Lyona, da bodo v šolah v mestu začasno stregli le eno vrsto obroka, ki ne bo vsebovala mesa. Posebej ostro so se odzvali kmetje, ki so se pred mestno hišo v Lyonu pripeljali s traktorji in protestirali proti odločitvi.

Italija proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva
23. 02. 2021 12.52
Italijanska vlada namerava okrepiti potek cepljenja proti covidu-19, zato proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva. Na Hrvaškem kljub rahlemu porastu dnevnega števila okužb v začetku marca pričakujejo dodatno sproščanje, v Avstriji pa se okužbe znova širijo občutno hitreje. Na Češkem je število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno bolnišnično nego znova nevarno naraslo, škotska vlada pa za razliko od britanske zagovarja bolj previdno sproščanje ukrepov. Ukrepe so nekoliko sprostili tudi na Nizozemskem, a policijska ura ostaja.

Protestno hupanje pred DZ: taksisti proti obveznemu testiranju na tri dni
23. 02. 2021 16.03
Na svoje stiske in nestrinjanje z odlokom, ki od njih zahteva obvezno testiranje na 72 ur, so taksisti znova opozorili s protestnim hupanjem pred Državnim zborom. Prepričani so, da jih vlada z odlokom kaznuje, ker nasprotujejo prihodu Uberja. Ta bi po njihovem namreč "uničil 1500 delovnih mest". Svoje protestne aktivnosti so pripravljeni tudi stopnjevati.

Množični protesti v Mjanmaru: 'Nočemo hunte, hočemo demokracijo'
22. 02. 2021 12.15
Več sto tisoč protestnikov se je ponovno zbralo v Yangonu, Naypyidawu, Mandalayu in drugod, kljub očitni grožnji hunte, da bo nad njimi zopet uporabila smrtonosno silo. Za tokratne demonstracije napovedujejo, da bodo najbolj množične. Z vsedržavno splošno stavko so se jim pridružili tudi zdravniki, učitelji, bančni uslužbenci, trgovci in delavci v tovarnah.

Nasilni izgredi: podali dodatne kazenske ovadbe
22. 02. 2021 09.40
Kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so tudi letos nadaljevali zbiranje obvestil in dokazov v zvezi z nasilnimi izgredi, ki so se zgodili na začetku novembra lanskega leta. V zvezi z izgredi so podali dodatne kazenske ovadbe zoper že znane osumljence, tudi vodjo, ki ga bremenijo hujskanja k upiranju. Kriminalisti so dodatno ugotovili identitete izgrednikov, ki so istega večera na ljubljanski tržnici zažgali štiri stojnice.

Španski policisti proti protestnikom uporabili gumijevke, vodni top in gumijaste naboje
21. 02. 2021 19.33
V središču Barcelone se je po ocenah policije zbralo najmanj šest tisoč protestnikov, kar je največ od začetka protestov pred petimi dnevi. Znova je izbruhnilo nasilje, ki ga je policija skušala umiriti z uporabo gumijevk, vodnega topa in gumijastih nabojev, čeprav je pred dnevi mladi protestnik, ki ga je zadel gumijasti naboj, izgubil oko. Protesti so izbruhnili potem, ko je moral katalonski raper Pablo Hasel v zapor, ker je na Twitterju žalil policijo in monarhijo. Vrstijo se tudi pozivi k neodvisnosti Katalonije.

Prva žrtev protestov v Mjanmaru ustreljena 20-letnica
19. 02. 2021 09.08
Mlada 20-letnica je prva protestnica, ki je umrla po demonstracijah v Mjanmaru. Ustrelili so jo v glavo, po 10 dneh pa je umrla v bolnišnici. Spomnimo, v začetku meseca je tamkajšnja vojska prevzela oblast in aretirala več sto politikov in aktivistov, med njimi tudi izvoljeno voditeljico Aung San Su Či ter člane njene demokratično izvoljene vlade.

Novinarki zaradi prenosa protesta v Belorusiji obsojeni na dve leti zapora
18. 02. 2021 20.40
Belorusko sodišče je dve novinarki neodvisne televizijske mreže Belsat obsodilo na dve leti zaporne kazni zaradi neposrednega prenosa demonstracij, sta v četrtek dejala njun delodajalec in Belorusko združenje novinarjev. Gre za 23-letno Darjo Čulcovo in 27-letno Ekaterino Andrejevo, ki sta bili novembra aretirani zaradi poročanja z demonstracije v spomin na opozicijskega aktivista, ki je nekaj dni pred tem umrl v Minsku.

Po aretaciji španskega raperja v Barceloni spopadi protestnikov in policije
17. 02. 2021 09.33
V Kataloniji so izbruhnile množične demonstracije, potem ko je španska policija zaradi izogibanja prestajanja zaporne kazni aretirala raperja Pabla Hasela. Glasbenega izvajalca je sodišče obsodilo na devet mesecev zapora zaradi žaljivih besedil na račun španske monarhije, sodnikov in policije ter zaradi poveličevanja baskovske separatistične organizacije ETA. Na protestih je bilo v spopadih s policijo ranjenih 33 ljudi, 15 pa so jih priprli.