protestno

Pismo italijanskemu predsedniku

02. 11. 2001 00.00

Skupno predstavništvo slovenske manjšine je v zvezi z zapleti s popisnimi obrazci za letošnji popis prebivalstva v Italiji sestavilo protestno pismo, ki ga bodo lahko predstavniki manjšine podpisali in poslali italijanskemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju.

Protestna akcija zaradi popisa

01. 11. 2001 00.00

Skupno predstavništvo slovenske manjšine v Italiji je sklenilo začeti akcijo s protestnim pismom predsedniku italijanske republike Carlu Azegliu Ciampiju, ker obrazci za popis prebivalstva niso na voljo tudi v slovenščini.

Diplomatski spor med Zagrebom in Rimom

25. 10. 2001 00.00

Odločitev italijanskega predsednika Ciampija, da italijanski upravi hrvaškega mesta Zadar iz leta 1943 podeli odlikovanje, je izzvala diplomatski spor med Zagrebom in Rimom.

V Durbanu sprejeli sklepno deklaracijo

08. 09. 2001 00.00

Udeleženci konference Združenih narodov proti rasizmu v Durbanu so po devetih dneh burnih razprav in diplomatskih prerekanj s konsenzom sprejeli sklepno deklaracijo.

Nezadovoljni s predlogom meje

04. 09. 2001 00.00

Na zunanjem ministrstvu so sprejeli predstavnike narodnostno mešane vasi Kot pri Lendavi, ki se ne strinjajo s potekom meje na tem območju. Prebivalci Brežic pa še vedno ne vedo, kje bo tekla nova meja.

Begunce bodo prekrcali na morju

03. 09. 2001 00.00

Kot kaže, se drama z več kot 400 begunci na norveški tovorni ladji Tampa, ki je zasidrana pred avstralskim Božičnim otokom, bliža koncu.

Odziv na Pogorevčeve izjave

26. 08. 2001 00.00

Tržaški dnevnik Il Piccolo je v sobotni številki zapisal, da je italijansko zunanje ministrstvo v Ljubljano poslalo ostro protestno noto zaradi izjav generalnega direktorja slovenske policije Pogorevca.

Nemiri na Cipru zaradi oddajnika

04. 07. 2001 00.00

V britanskem vojaškem oporišču Akrotiri na Cipru so se vojaki in protiizgredniška policija spopadli s protestniki proti postavitvi telekomunikacijskih oddajnikov, za katere so tamkajšnji prebivalci prepričani, da ogrožajo zdravje ljudi.

Oblast pozabila na jug države

30. 06. 2001 00.00

Prebivalci krajevne skupnosti Sinji Vrh, ki šteje deset vasi na skrajnem jugu države ob meji s Hrvaško, so v soboto za nekaj ur s simbolično protestno zaporo njihove edine povezave z Vinico - gre za ozko makadamsko cesto še iz Napoleonovih časov -, opozorili na nevzdržne razmere za tamkajšnje prebivalce. Neurejene cestne povezave, odsotnost vodovoda in cestne razsvetljave, ukinjen avtobusni promet ter nekakovostna povezava v mobilni telefoniji, so le nekatere izmed težav, s katerimi se srečujejo.

Politična kriza v ZRJ

30. 06. 2001 00.00

V središču Beograda je sinoči protestiralo 15.000 ljudi, ki se ne strinjajo z Miloševićevo izročitvijo Haagu. Zahtevali so odstop zvezne in srbske vlade ter predčasne volitve. S položaja predsednika zvezne vlade pa je protestno odstopil podpredsednik črnogorske socialistične ljudske stranke Zoran Žižić. O razlogih za tako odločitev je Zoran Žižić povedal, da so razlogi za njegov odstop zadnje odločitve srbske vlade, s katerimi je grobo kršila tako ustavo, kot odločitev ustavnega sodišča in tudi koalicijski sporazum z DOS-om. "Srbska vlada na ta način prevzema odločitve o zunanji politiki, ki so sicer v pristojnosti zvezne vlade. Ker gre po moji oceni za grob poseg v temelje zvezne države, sem ponudil odstop. S predsednikom Koštunico sva se dogovorila, da se bodo postopki za sestavo nove vlade začeli že v ponedeljek," je še povedal Žižić

Ya Basta! niso upoštevali navodil

22. 06. 2001 00.00

Sobotni incident na mejnem prehodu Fernetiči, ko policija ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina skupini italijanskih protestnikov ni dovolila vstopa v našo državo, je bila le logična posledica napotil generalne policijske uprave, so povedali na novinarski konferenci na koprski policijski upravi. Zaradi vrha je bilo namreč vsem mejnim organom naročeno, naj v državo ne spustijo skupin, ki so namenjene na sicer nedovoljene demonstracije, še posebej, če gre za sum, da bi te lahko ogrožale javni red in mir.

Množičen protest študentov

30. 05. 2001 00.00

14. junija naj bi dijaki in študentje organizirali množičen protest. Na njembodo opozorili na slab socialni položaj in zahtevali ohranitev socialnih ugodnosti, ki jih imajo. Na finančnega ministra so naslovili tudi protestno pismo.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Lufthansini piloti še naprej stavkajo

17. 05. 2001 00.00

Piloti največje nemške letalske družbe Lufthansa AG so tudi ta četrtek začeli s protestno štiriindvajseturno stavko. To je že tretja četrtkova stavka, v kateri več kot 4000 pilotov od vodstva družbe zahteva povišanje plač. Do 7.30 ure zjutraj je bilo odpovedanih 270 poletov, pri Lufthansi pa pričakujejo, da jih bodo morali odpovedati še nekaj sto, saj naj bi piloti stavkali do polnoči. Sindikat pilotov Cockpit in vodstvo Lufthanse včeraj namreč niso dosegli dogovora o povišanju plač, saj piloti zahtevajo, da jim družba v enem letu poviša plače za 24 odstotkov in zagotovi delež pri razdeljevanju dobička. Vodstvo Lufthanse pa je ponudilo le 10,6-odstotno povišanje plač in udeležba na dobičku podjetja, ki ne sme preseči dveh mesečnih plač.

Novo vodstvo prevzelo nadzor

14. 04. 2001 00.00

Nekdaj neodvisna ruska televizija NTV je danes dobila novo vodstvo. Prva poteza je bila prepoved vstopa v stavbo televizije tistim upornim novinarjem, ki ne priznavajo novega vodstva. Ti trdijo, da si skuša država preko podjetja Gazprom, ki je kupilo nadzorni delež delnic NTV, podrediti ruski medijski prostor. "To je nasilna zasedba posesti," je ravnanje Gazproma, ki je večinski lastnik delnic NTV, kritiziral vodja ruske stranke Jabolko Grigorij Javlinski.

Šiškarji proti centru za tujce

11. 04. 2001 00.00

Predstavniki civilne iniciative stanovalcev v Šiški, ki so se sestali z ministrom Radotom Bohincem, so ob srečanju izrazili194160194160nezadovoljstvo zaradi še vedno nerešenega problema preselitve varovancev azilnega doma in centra za tujce. Minister Bohinc je nezadovoljnim stanovalcem zatrdil, da je ministrstvo že našlo lokaciji, kamor bodo preselili ilegalne prebežnike iz doma na Celovški, stanovalci pa so napovedali, da bodo čez slaba dva tedna protestno zaprli Celovško cesto, če obljub ministrstvo ne bo izpolnilo.

Jedrski odpadki na poti v Francijo

10. 04. 2001 00.00

Zjutraj so iz Nemčije proti Franciji napotili prvi transport jedrskih odpadkov po letu 1998. V spremstvu policije je poseben tovornjak z odpadki prispel v bližino železniške postaje v Gochsheimu, kjer bodo jedrske odpadke natovorili na vlak in jih odpeljali v La Hague, kamor bodo prispeli jutri. V Franciji bodo odpadke predelali in jih vrnili v Nemčijo.

"Jedrska cigara" odplula

06. 04. 2001 00.00

Zgodaj dopoldne je iz koprske luke izplula ameriška jedrska podmornica Norfolk, kmalu za njo pa še njena spremljevalna ladja Emory Land. Kljub temu, da pravkar sprejeti pomorski zakonik prepoveduje ladjam na jedrski pogon plutje po slovenskem teritorialnem morju, so nasprotniki vključevanja v pakt Nato, popoldne pripravili tiskovno konferenco, da se kaj podobnega ne bi še kdaj zgodilo.

Vnovič ustavili Temelin

28. 03. 2001 00.00

Sporno jedrsko elektrarno Temelin so sinoči ponovno ustavili, potem ko so delavci ugotovili okvaro na glavni turbini. Češki strokovnjaki so ugotovili povečane tresljaje med testi, ki so jih opravili med dvodnevnim delovanjem reaktorja s polovično močjo. Od začetka poskusnega delovanja nuklearke oktobra lani so poročali o številnih okvarah. S polno močjo naj bi začela obratovati v začetku maja.

Na Hrvaškem za ustavne spremembe

15. 03. 2001 00.00

Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

SDS zoper nasilje nad novinarji

09. 03. 2001 00.00

Na včerajšnji seji je izvršilni odbor SDS sprejel protestno izjavo zoper nasilje nad novinarji, ki se je po mnenju stranke v najbolj grobi obliki izrazilo v primeru brutalnega napada na novinarja Večera Mira Petka. Napad na Petka je po mnenju SDS poskus utišanja kritičnosti in neodvisnega delovanja novinarjev, ki je temeljni pogoj demokratične družbe. Zato SDS poziva pristojne organe, da v čim krajšem času raziščejo ozadje omenjenega dogodka in storilce najstrožje kaznujejo, so sporočili iz te stranke.

Konec krize v DZ

23. 02. 2001 00.00

Potem, ko je državni zbor popravil poslovnik in s tem parlamentarni manjšini dopustil večjo nadzorno moč, se kriza vodenja v državnem zboru, kot kaže, bliža tudi pravno-formalnemu koncu.

Protest proti zaščitnemu zakonu

20. 02. 2001 00.00

Italijanska politična organizacija Nova sila (Forza Nuova), ki se naslanja na fašistično ideologijo, bo v soboto popoldne v Trstu pripravila protestno zborovanje proti zaščitnemu zakonu za Slovence v Italiji, ki se ga bodo po napovedih udeležili tudi somišljeniki iz nemške skrajno desničarske stranke NPD in drugi predstavniki skrajno desničarskih sil iz Evrope. Kot je za današnjo izdajo tržaškega dnevnika Il Piccolo povedal vodja tržaške veje Nove sile Fabio Bellani, je zaščitni zakon po njihovem mnenju "globoko nepravičen", zato se bodo proti njemu borili, dokler bodo imeli še kaj moči, "kar pa še ne pomeni, da bo prišlo do nemirov".

Dan žalovanja na Kosovu

17. 02. 2001 00.00

Sedem hudo ranjenih Srbov v včerajšnjem napadu na srbski avtobusni konvoj blizu Podujeva na Kosovu je še vedno na intenzivnem oddelku ameriške bolnišnice, dve žrtvi napada pa je vodstvo bolnišnice odpustilo, je povedal tiskovni predstavnik sil KFOR v Prištini in dodal, da so po včerajšnjem napadu prijeli šest osumljencev.

Proti nestrpnosti

12. 02. 2001 00.00

Medtem ko je odnos do ilegalnih migrantov na Slovenskem v zadnjem obdobju dobil zelo velike razsežnosti, skorajda vsesplošne moralne panike in psihoze, vključno z zelo odklonilnim odnosom krajanov do nastanitve prosilcev za azil in prebežnikov, pa v Sloveniji obstajajo tudi skupine, ki se ne strinjajo z načinom, kako naša država ravna s temi ljudmi. Neformalna skupina z imenom "Urad za intervencije" bo že predvidoma z današnjim dnem pred azilnim domom v Ljubljani začela simbolno akcijo proti nestrpnosti. Prihodnjo sredo, 21. februarja, pa v Parku Zvezda pripravljajo javno manifestacijo, s katero bodo skušali slovensko javnost "predramiti" z zelo jasnimi sporočili proti rasni nestrpnosti in sovraštvu do soljudi, obenem pa vsem prebežnikom in prebežnicam, ki so v Sloveniji, na takšen način izraziti solidarnost. "Za solidarnost s tujkami, tujci vseh vrst! Njihova svoboda je tudi naša svoboda - je svoboda za vse!," sta "udarni" gesli, s katerimi bodo "šli na ulico".

Omejene cestne zapore na Hrvaškem

12. 02. 2001 00.00

O cestnih zaporah protesnikov, ki izražajo podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu, danes poročajo le z območja liško-senjske županije, kjer so bile dopoldne zapore na cestah na območju Gospiča in Gračca. Kot so danes sporočili organizatorji, županijski odbor za zaščito dostojanstva domovinske vojne iz Gospiča, naj bi vse cestne zapore odpravili do četrtka, ko je predvideno osrednjo protestno zborovanje v podporo Norcu v Zagrebu.

Protestno zborovanje v Trstu

04. 02. 2001 00.00

Družbeno-politično društvo Edinost bo v Trstu priredilo protestno zborovanje za enakopravnost Slovencev v Italiji. Kot meni predsednik društva Samo Pahor, bo zakon o zaščiti slovenske manjšine v Italiji, katerega osnutek obravnava italijanski senat, dejansko uzakonil diskriminacijo Slovencev v Italiji in onemogočal uživanje pravic, ki so že priznane z ustavo in mednarodnimi obveznostmi Italije. Zakonski osnutek po Pahorjevih besedah namreč ne predvideva enakopravnosti slovenskega jezika in s tem niti enakopravnosti slovenske manjšine oziroma pripadnikov manjšine kot posameznikov. Protestno zborovanje bo potekalo na trgu Zedinjenja Italije predvidoma od 11.45 do 12.15.

Zamejci ne potrebujejo deželnega instituta

01. 02. 2001 00.00

V dvorani Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu so se včeraj srečali predstavniki kulturnih ustanov slovenske manjšine v Italiji, ki so zaradi velike finančne negotovosti za prihodnjo sredo, 7. februarja, napovedali protestno manifestacijo v Trstu. Med drugim so na srečanju sklenili, da se obe krovni organizaciji, Slovenska kulturno-gospodarska zveza in Svet slovenskih organizacij, in druge ustanove ne bodo udeležile sestanka, ki ga v zvezi z morebitnim ustanavljanjem Deželnega inštituta za slovensko manjšino za 9. februar sklicuje deželna svetovalka Severne lige v Deželnem svetu Furlanije-Julijske krajine Federica Seganti.

Češki poslanci za nov zakon o medijih

12. 01. 2001 00.00

V spodnjem domu češkega parlamenta se je večina poslancev po današnji burni razpravi izrekla za nov zakon o medijih, ki bi končal spor na češki javni televiziji. Že včeraj je odstopil sporni Jiri Hodač, zaradi katerega so novinarji - očitajo mu politično pristranskost - ob božičnih praznikov protestno zasedali televizijske studije.

Hodač ostaja na češki televiziji

08. 01. 2001 00.00

Svet televizije na današnji seji ni upošteval zahteve parlamenta o odpoklicu generalnega direktorja Jirija Hodača. Osemčlanski svet namreč po večurni razpravi glasovanja o odpoklicu 53-letnega Hodača ni uvrstil na dnevni red seje, so za češko tiskovno agencijo ČTK povedali člani sveta. Tako naj bi že tri tedne trajajoči spor razrešili šele z izvolitvijo novega sveta ČT, do česar naj bi prišlo februarja.