prva seja

Prevzem Policije z devetimi menjavami in 'eksperimentom' na NPU

18. 12. 2020 06.00

Le ena politična menjava in kar osem strokovnih, samo vprašanje časa je še deseta na PU Ljubljana, pritiski, izbira lojalnih, sodni postopki, višanje plač izbranim – takšna je kadrovska kombinatorika Janševe vlade na Policiji. Čistka se je začela praktično s prvim dnem vladanja, ko je morala oditi generalna direktorica Tatjana Bobnar, ki jo je najprej nasledil Anton Travner, zdaj je v. d. Andrej Jurič. Sledile so razrešitve šefov kriminalistične policije Boštjana Lindava, uniformirane policije Srečka Jarca in vodje odnosov z javnostmi Vesne Drole. Odšel je Franc Pavlin, vodja sektorja za notranje preiskave in integriteto. Na NPU so se v nekaj mesecih zamenjali kar štirje šefi – po Darku Muženiču, Igorju Lambergarju in Urošu Lepoši, so postavili prijateljico Roka Snežiča, Petro Grah Lazar.

'V realnem svetu, kjer veljajo realni podatki, Slovenija po nobenem kriteriju ni najslabša'

14. 12. 2020 07.51

Premier Janša je v odgovoru na poslanska vprašanja v DZ dejal, da Slovenijo čaka zahteven spopad z zadnjo tretjino epidemije covida-19, nato pa bo prišel čas za odpravo posledic. Dogovor o svežnju za okrevanje evropskega gospodarstva po njegovih besedah "krepi luč na koncu tunela", Slovenija pa bo del sredstev namenila tudi za zdravstvo.

Je pravica do plačila prispevkov iz proračuna pravica ali privilegij?

08. 12. 2020 21.24

Odbor DZ za kulturo je na pobudo Levice razpravljal o postopkih ministrstva za kulturo pri dodeljevanju statusov samozaposlenega v kulturi in pravic do plačila socialnih prispevkov. Po besedah članov poslanske skupine ti namreč niso bili izpeljani po predpisih. Na seji, ki je sledila, pa je odbor obravnaval izbris raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti

02. 12. 2020 13.39

Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

Policija ob nasilnem protestu v Ljubljani ravnala ustrezno in učinkovito

24. 11. 2020 14.45

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na odprtem delu seje, na kateri je razpravljal o ravnanju Policije na nasilnem protestu 5. novembra v Ljubljani, ugotovil, da je Policija svoje delo ob posredovanju opravila ustrezno, profesionalno in učinkovito. Po mnenju opozicije bi lahko to sicer presojala le stroka.

Seja DZ prvič na daljavo: 'Gre za verjetno najboljši sistem ta trenutek'

01. 11. 2020 19.28

Za zdaj smo še daleč od scenarija brez novih okužb in karanten in tudi zato prihaja prva seja državnega zbora na daljavo. Tisti poslanci, ki jim je odrejena karantena oziroma bi njihova prisotnost v veliki razpravni dvorani predstavljala tveganje za zdravje, bodo lahko na seji prvič sodelovali iz svojih dnevnih sob. Tema zgodovinske seje bo vladno kadrovanje. Pa bo ta demokratični test prestal vsa tehnološka tveganja, dileme in pasti?

'Vršijo se nedopustni pritiski in poskusi razgradnje medijev s strani vlade'

22. 10. 2020 10.47

Opozicijske poslanske skupine SAB, Levica, SD in LMŠ so podale zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo glede prisilne izselitve kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi ulici 6 in nedopustnih poskusov razgradnje javnih medijev s strani Vlade. Predstavniki opozicije so poudarili, da želi vlada "zadušiti vse, dokler ne bo tiho vsa opozicija, tako družbena kot politična". Seja odbora za kulturo bo sicer na urniku državnega zbora predvidoma naslednji teden.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'

22. 10. 2020 15.12

Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

Pivčeva o odločitvi sveta Desusa: 'Diskreditacija, nato likvidacija'

26. 09. 2020 07.46

Svet DeSUS je končal dopisno sejo, na kateri so odločali o predlogu poslancev in zastopnika stranke Tomaža Gantarja, ki je premierja Janeza Janšo pozval k razrešitvi Aleksandre Pivec s položaja kmetijske ministrice in podpredsednice vlade ter predlagal kandidaturo Jožeta Podgorška za ministra. Pivčevi so jasno odrekli podporo, o rezultatih glasovanja pa bodo obvestili Janšo. Ona je v odzivu predlog o razrešitvi označila za 'brez argumenta proti njenemu strokovnemu delu'.

LMŠ bo vložila interpelacijo zoper Aleksandro Pivec

17. 09. 2020 18.20

LMŠ bo v ponedeljek vložila interpelacijo zoper kmetijsko ministrico Pivčevo. Očitki so kršenje zakonodaje s področja integritete in preprečevanja korupcije, sum zlorabe uradnega položaja ter nespoštovanje etičnih norm in prikrivanje dejstev, ki so v javnem interesu. Glede na razpoloženje med poslanci DeSUS je pričakovati, da bodo ti podprli interpelacijo Pivčeve, je sporočil Jurša. Gantar pa zatrjuje, da ne bo kandidiral za predsednika stranke.

Pivčeva odstopila kot predsednica Desusa, stranko začasno prevzema Gantar

09. 09. 2020 07.21

Potem ko je Aleksandra Pivec odstopila z mesta predsednice DeSUS, je svet stranke za začasnega zastopnika DeSUS do kongresa izbral Tomaža Gantarja. Ta je odstopil z mesta predsednika sveta stranke. Izredni volilni kongres, na katerem bodo izbirali novo vodstvo, je predviden v prvi polovici novembra. Pivčeva je kandidaturo že napovedala, Gantar pa pravi, da bo o tem še razmislil, a da se za to ni odločil še na nobenem kongresu. Odločitev o tem, kdo je trenutno podpredsednik vlade, pa mora sprejeti Janša.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva

04. 09. 2020 05.45

Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

Po desetih urah razprave koalicija povozila vse sklepe opozicije

04. 06. 2020 08.08

Kar deset ur je trajala razprava dveh parlamentarnih odborov, na katerih so obravnavali sklepe opozicijskih poslanskih skupin glede spremnega dopisa zunanjega ministra Anžeta Logarja poročilu Bruslju o stanju v pravosodju. Po pričakovanjih sta odbora vse sklepe opozicije zavrnila in podprla sklepe vladne koalicije, tudi z obsodbo pisma evropskih poslancev LMŠ.

EOC: Kocijančič je pustil ogromno vrzel v olimpijskem gibanju

02. 06. 2020 07.12

Evropski olimpijski komiteji so se v ponedeljek pozno zvečer odzvali na smrt njihovega predsednika Janeza Kocijančiča, ki je umrl 1. junija. Pri EOC so se v izjavi za javnost poklonili velikemu človeku, ki je pustil veliko vrzel v olimpijskem gibanju. V stranki SD se bodo nekdanjega predsednika v sredo spomnili na žalni seji, že v torek pa so odprli žalno knjigo.

Po maratonski seji tretji koronazakon pripravljen za sprejem

28. 05. 2020 07.39

Predlog tretjega koronazakona je po marantonski seji odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide pripravljen na potrjevanje na petkovi izredni seji. Kot nosilni ukrep korona velja subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, turizmu pa namerava vlada priskočiti na pomoč z boni, ki pa jih bo mogoče koristiti le za nočitve oz. nočitve z zajtrkom v nastanitvenih objektih v Sloveniji.

Tretji protikorona paket, težak do milijardo evrov, v veljavi do konca 2020?

15. 05. 2020 08.05

Vlada, delodajalci in sindikati so se na seji Ekonomsko-socialnega sveta dogovarjali o delu na tretjem protikoronskem zakonu, za katerega imajo delodajalci vrsto predlogov. Zakon naj bi sicer med drugim zagotovil dodatno pomoč najbolj prizadetim gospodarskim sektorjem in vzpostavil shemo subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. "V ponedeljek začneta z delom dve delovni skupini. Ambicije so, da vlada zakon sprejme na torkovi seji, a v tem trenutku ne bomo pristajali izključno na časovni diktat," je na novinarski konferenci po koncu seje izpostavila Lidija Jerkič.

Gale komentiral vladno poročilo

07. 05. 2020 18.06

Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. V njem ugotavljajo, da je prejšnji premier Marjan Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj, ministrstvo za gospodarstvo pa je izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal žvižgač Ivan Gale. Ta se je na poročilo odzval z lastnimi pripombami, med drugim je zapisal tudi zgodbo glede mask FFP2, ki niso bile primerne za zdravstvo, po njegovih trditvah pa na to odgovorni niso opozorili.

Koalicijske partnerice se od sporne depeše distancirajo. Pahor želi pojasnila

10. 04. 2020 14.20

Zaradi sporne depeše, naslovljene na Svet Evrope, so sklicali skupno nujno sejo parlamentarnih odborov za zunanjo politiko (OZP) in kulturo, so danes sporočili iz Državnega zbora. Predsedniku Borutu Pahorju pa se medtem zdi smiselno počakati do uradnega odziva predsednika vlade in zunanjega ministra ter na njuno stališče, ali so zapisana mnenja v depeši tudi uradno stališče RS, potem pa nadaljevati razpravo ali ugotoviti, da je šlo za spodrsljaj.

Požar v Surovini: Tezenčani s peticijo proti onesnaževanju okolja

03. 03. 2020 07.18

Mariborski gasilci so uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil v Surovini. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga, požar pa je povzročil za nekaj milijonov evrov škode. Do nadaljnjega na objektu ostaja požarna straža z gasilskimi vozili. Na spletu se je medtem pojavila peticija proti onesnaževanju okolja v Teznem.

'Poslovilna' seja vlade v luči pogovorov o oblikovanju nove koalicije

30. 01. 2020 14.44

Ministri, ki opravljajo le še tekoče posle, so se sestali prvič po odstopu Marjana Šarca s premierskega položaja in po prenehanju mandata celotni vladi. Nekateri ministri izpostavljajo projekte, za katere želijo, da se nadaljujejo, sicer pa je pozornost usmerjena zlasti v pogovore o morebitnem oblikovanju nove vladne koalicije.

Četrti slovenski premier, ki je odstopil: kaj sledi?

27. 01. 2020 10.46

Marjan Šarec je četrti premier v zgodovini Slovenije, ki je odstopil s položaja. Pred njim so to storili Miro Cerar, Alenka Bratušek in Janez Drnovšek. Predsednik Pahor ima zdaj 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za novega mandatarja. Če imena o novem mandatarju ni, se razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Te so lahko najprej čez 40 dni in najpozneje čez dva meseca – torej najhitreje v drugi polovici aprila.

Razrešitev uprave Petrola ostaja zavita v skrivnost

07. 11. 2019 16.14

Člani komisije DZ za nadzor javnih financ so na nujni seji razpravljali o upravljanju z državnimi podjetji in političnem kadrovanju. Osredotočili so na nedavni odhod uprave Petrola. Zaslišali so prvo nadzornico Nado Drobne Popović, del zaslišanja pa je potekal za zaprtimi vrati. Toda njeni odgovori poslancev očitno niso prepričali.

Trije člani uprave Petrola s Tomažem Berločnikom na čelu odhajajo

24. 10. 2019 11.29

Uprava Petrola s Tomažem Berločnikom na čelu je sporazumno odstopila, razlog so razhajanja v strategiji. O tem če in s kakšno odpravnino se poslavljajo, še ni znano. Berločnik namigov o političnih pritiskih oziroma kadrovanju ni želel komentirati. Nadzorni svet bo za začasno predsednico uprave imenoval dosedanjo prvo nadzornico Nado Drobne Popovič.

Kraljica v govoru kot prednost izpostavila brexit in znova odprla parlament

14. 10. 2019 14.18

Britanski parlament je po petdnevni prekinitvi znova začel delati. Uvod v zelo intenzivne prihodnje dni je bil kraljičin govor, v katerem je kraljica Elizabeta II. predstavila vladni program. Opozicijske stranke so ga označile za Johnsonov predvolilni manifest. Dejstvo je, da je vlada manjšinska in da je zelo verjetno, da parlament ne bo podprl programa. Medtem se v Bruslju nadaljujejo pogajanja glede brexita.

Vlada, delodajalci in sindikati znova vzpostavili socialni dialog

08. 10. 2019 06.52

Predstavniki vlade s premierjem Marjanom Šarcem na čelu, delodajalcev in sindikatov so se dogovorili, da bodo spremenili poslovnik Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), in sicer tako, da bodo lahko na sejah obravnavali tudi predloge zakonov, ki jih v DZ vloži opozicija. Socialni dialog je spet vzpostavljen, prva seja ESS pa bo prihodnji petek.

Bržana v mestni koaliciji še vedno podpirajo

25. 09. 2019 12.27

Po razhodu med koprsko Levico in županom Alešem Bržanom prvi odzivi Bržanovih koalicijskih partnerjev v mestnem svetu kažejo, da župan še naprej uživa njihovo podporo. Tako svetnica iz vrst Oljke Vida Gračnar kot svetnica Olga Franca, sicer tudi podžupanja, sta poudarili, da se znotraj koalicije uspešno pogovarjajo in tudi dogovarjajo.

Gasilska zveza Litija zavrača kritike: Ne razumemo vodstva PGD Litija

12. 09. 2019 15.33

Na kritike PGD Litija, ki je zamrznila pogodbo o opravljanju javne gasilske službe, se je odzvala litijska gasilska zveza. Navedli so, da kritike ostro zavračajo, namena vodstva PGD Litija pa da ne razumejo. Žalosti jih ugotovitev vodstva PGD Litija, da zveza z njimi ne sodeluje in da se ne odziva na njihove pobude.

Združeni starši pred državnim zborom znova izrazili nasprotovanje noveli zakona

09. 07. 2019 14.45

Medtem ko se je na protestu pred državnim zborom zbralo okoli 200 ljudi, ki so s transparenti izrazili nasprotovanje noveli zakona o financiranju osnovnih šol, o kateri bo DZ odločal v sredo, je premier Marjan Šarec poslancem in poslankam v zvezi s tem odgovarjal tudi na poslanska vprašanja. Kot je poudaril, trenutno za nobeno od dveh predlaganih sprememb financiranja zasebnih osnovnih šol ni potrebne večine.

'Poveljnik Škerbinc ni govoril neprimerno o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba'

13. 06. 2019 11.44

Po besedah podpredsednika Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Žana Mahniča je današnje zaslišanje brigadirja Mihe Škerbinca pokazalo, da ta ni neprimerno govoril o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba Alenke Ermenc in da ni odgovoren za nočno streljanja na Počku. Po oceni ministra za obrambo Karla Erjavca pa gre pri današnjem zaslišanju za še eno zadevo, ki kaže na zlorabo komisije v politične namene.

Zdravstvo in pokojnine ključni prioriteti proračuna za prihodnji dve leti

10. 06. 2019 15.50

Koalicijski partnerji so na srečanju na Brdu pri Kranju razpravljali predvsem o aktualnih težavah v zdravstvu in pripravi proračuna za prihodnji dve leti. Pri prvem podpirajo napore ministra za zdravje Aleša Šabedra za ureditev razmer, pri drugem pa jih zdaj čaka prerazporeditev denarja po posameznih resorjih.