prvak opozicije

Simonovič Erjavčevo napoved pogovorov označil za nedemokratično metodo

19. 02. 2021 17.08

Poslanec Simonovič je pojasnil, da je sklical izvršni odbor DeSUS Izola, ki se bo seznanil z aktivnostmi po neuspešni konstruktivni nezaupnici. Napoved predsednika stranke Erjavca, da se bo o razmerah posamično pogovoril s poslanci DeSUS, tudi z njim, pa je Simonovič danes označil za nedemokratično metodo sodelovanja.

S konstruktivno nezaupnico želijo povrniti zaupanje v pošteno politiko

11. 02. 2021 09.17

Vsebina druge nezaupnice je bolj ali manj enaka prvi, saj vladi očitajo uničevanje mednarodnega ugleda države, neučinkovito spopadanje z epidemijo in avtoritarnost, vzpostaviti pa želijo tako imenovano drugo republiko. Obrambni minister in prvak NSi Matej Tonin je dejal, da bo vladajoča koalicija glasovanje o nezaupnici vsekakor zdržala in da bo ta mandat tudi izpeljala do konca.

'Janši so stvari ušle iz rok, zdaj pa bi podpisoval sporazum o sodelovanju'

04. 02. 2021 19.37

Stranke KUL so se negativno odzvale na novo vabilo vlade k sodelovanju. "Bili ste na zabavi, zdaj pa sami pomijte posodo," pravi prvak LMŠ Marjan Šarec. "Ne pustite se preslepiti," sporoča Luka Mesec iz stranke Levica. Tudi po oceni Matjaža Nemca iz SD je vabilo pesek v oči. Alenka Bratušek, predsednica stranke SAB, pa meni, da je najbolje, da se vlada poslovi.

SD in LMŠ kritični do Pahorja: 'Ob nobeni pomembni temi se niste oglasili'

01. 02. 2021 16.08

Predsednik republike Borut Pahor je prvake vseh parlamentarnih strank povabil za skupno mizo, saj "bi bilo dobro, da bi stranke dosegle strinjanje o osredotočenju na spopad z epidemijo, okrevanje po njej in predsedovanje EU". Predsednik največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec mu je odgovoril, da sicer spoštuje njegov poziv, a da bi se mu zdel mnogo bolj iskren, "če ne bi molčal ob vseh poskusih uničevanja pravnega reda in ustavne ureditve". Do Pahorja so kritični tudi v 'njegovi' stranki SD: "Bojim se, da ste tudi sami odgovorni za to, da so politične razmere prišle tako daleč."

Pod interpelacijo zoper Ciglerja Kralja podpisi več strank

21. 01. 2021 06.00

Podpise pod interpelacijo zoper ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, ki so jo spisali v LMŠ, bodo poleg Levice prispevali tudi v SAB, iz SD in DeSUS odločitve še niso sporočili. V LMŠ si sicer želijo, da bi jo podpisale vse opozicijske stranke, zato danes o tem še potekajo pogovori, vložena pa bi lahko bila danes ali bolj verjetno v petek.

Posvet o tajnem glasovanju poslancev končan brez dogovora

21. 01. 2021 07.03

Predsednik DZ Igor Zorčič je s predstavniki poslanskih skupin razpravljal o tem, kako poslancem v določenih primerih omogočiti tudi tajno glasovanje zunaj sedeža DZ. Kot je povedal po sestanku, so soočili mnenja, a nekega soglasja, ki bi v tem trenutku dalo upanje, da bodo kmalu prišli do sprememb poslovnika, ni bilo začutiti. Posvet se je tako končal brez kakršnekoli sprejete rešitve ali doseženega dogovora o rešitvi.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

Erjavec: Konstruktivno nezaupnico bomo vložili takoj, ko bodo izpolnjeni pogoji za delo

19. 01. 2021 06.00

Karl Erjavec je umaknil soglasje h kandidaturi za mandatarja, dokler se epidemiološke razmere v DZ ne izboljšajo. S tem je postopek konstruktivne nezaupnice končan. Zaradi okužb ali rizičnih stikov podpisniki namreč ne morejo glasovati, tajno glasovanje na daljavo pa ni mogoče. Iz koalicije na Erjavčev umik soglasja h kandidaturi za predsednika vlade medtem prihajajo ostri odzivi. Prvak stranke DeSUS pa je zdaj zagotovil, da z vnovično vložitvijo nezaupnice ne bodo čakali na spremembe poslovnika DZ.

Štetje se nadaljuje: opozicija bo nezaupnico vložila le ob zagotovljenih 46 glasovih

20. 12. 2020 19.45

Po izstopu DeSUS-a iz koalicije je formalno gledano Janševa tretja vlada postala manjšinska. Čeprav s podporo Jelinčičeve SNS, dveh poslancev manjšin in vsaj enega poslanca DeSUS-a, Roberta Polnarja, v parlamentu še vedno uživa večino. Pa bi se to lahko kmalu spremenilo? Prvak SMC Zdravko Počivalšek je sicer dejal, da njegova poslanska skupina za mandatarja ne bo podprla Karla Erjavca, a naj bi koalicija ustavnega loka glasove za konstruktivno nezaupnico Janezu Janši še naprej iskala prav pri poslancih SMC.

Eni ne bi Janše, drugi ne Erjavca: Janševa vlada le še manjšinska

19. 12. 2020 10.36

Kot da zdravstvena kriza v kombinaciji z desetletja podhranjenim zdravstvom ni dovolj, se je Slovenija znašla še sredi politične krize, glavne politične sile v državi pa se zadnje dni ukvarjajo predvsem s preštevanjem glasov. Kdo jih ima torej dovolj, da legitimno vodi vlado oziroma - kdo je na poti do večine in kdo se na oblasti vse bolj drži z "nepredvidljivimi glasovi"?

Počivalšek: Nekatere poteze SDS nas nervirajo, a ni čas za rušenje

17. 12. 2020 13.37

Premier Janez Janša si želi, da bi se minister za zdravje Tomaž Gantar posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, "ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade". Pri cepljenju gre namreč za zahtevno logistično operacijo in najzahtevnejši del spopada z epidemijo, zato politična nestabilnost ne bo koristila nikomur, meni. Na dogajanje v stranki DeSUS in njenem izstopu iz koalicije pa se je odzval tudi gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. "Sedaj je čas za operativno in vsebinsko politiko, ne pa za rušenje in ideološki boj," je pozval.

Erjavec: Izstopamo zaradi politike, ki jo izvaja Janša

17. 12. 2020 08.15

Svet stranke DeSUS je potrdil izstop iz vladne koalicije, usodo svojih ministrov polagajo v roke premierju Janši. "Svet stranke me je podprl za kandidata za mandatarja nove vlade," pa je ob tem še naznanil predsednik stranke Karl Erjavec. Poslanca Jurša in Lep sta medtem podprla sklepe glede izstopa iz koalicije, jutri sledi pogovor s poslansko skupino. Izvršni odbor stranke je prav tako podprl izločitev Polnarja.

'Stvari se v pravni državi ne smejo delati po domače'

04. 12. 2020 12.15

Na odločitev ustavnega sodišča, da so sklepi vlade in ministrice za izobraževanje Simone Kustec, s katerimi so podaljševali šolanje na daljavo, neveljavni, ter mnenja pravnih strokovnjakov, da to pod vprašaj postavlja tudi ostale ukrepe, ki jih je sprejela vlada, se vrstijo številni odzivi. Odločitev sodišča medtem pozdravljajo v opoziciji.

Je res že vse tlakovano za padec aktualne vlade?

16. 11. 2020 18.51

V LMŠ, Levici, SD in SAB so ob vprašanju, ali je res zagotovljenih 46 glasov za zamenjavo vlade, s prstom pokazali na vodilnega pobudnika KUL in potencialnega mandatarja Jožeta P. Damijana. Zagotovitev glasov je njegova naloga, pravi prvak LMŠ Marjan Šarec. Koordinator Levice Luka Mesec pa napoveduje, da bo nezaupnica vladi vložena v kratkem.

Vlada z najnižjo podporo do zdaj, vsak peti ne ve, katero stranko bi volil

25. 10. 2020 19.00

Janševa vlada si je po zadnji javnomnenjski raziskavi prislužila najslabšo oceno do zdaj. Opozicijske stranke, z izjemo LMŠ, po združitvi v Koalicijo ustavnega loka pridobivajo. Vladajočo SDS bi, če bi bile volitve danes, volilo največ vprašanih. Skoraj vsak peti pa ne ve, kateri stranki bi na volitvah namenil svoj glas.

Damijan: V vaših odzivih se čuti želja po normalizaciji države

08. 10. 2020 13.53

Po tem ko so predsedniki opozicijskih strank predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade, z Jožetom P. Damijanom kot tehničnim mandatarjem na čelu, se je ta javnosti zahvalil za podporo. "V vaših odzivih se čuti ta silna energija in želja po spremembah, želja po normalizaciji države. Skupaj, in samo skupaj, lahko premagamo to epidemijo. Samo skupaj lahko to našo domovino spet normaliziramo. Zdravstveno, politično, človeško, socialno in gospodarsko," je zapisal na svojem blogu.

Hojs ostaja minister: za razrešitev glasovalo 38, proti 43 poslancev

18. 09. 2020 06.53

Maratonska razprava poslancev o interpelaciji zoper notranjega ministra Aleša Hojsa se je zaključila po skoraj 17 urah. Za nezaupnico je glasovalo 38 poslancev, proti 43. Hojs tako še naprej ostaja notranji minister. Razprava se je sicer vrtela okrog Hojsovega vmešavanja v delovanje policije, koncerta hrvaškega pevca Thompsona ter nekaterih ideoloških tem.

Podpora vladi Janeza Janše prvič pod 40 odstotki

26. 07. 2020 18.21

Podpora vladi Janeza Janše je prvič padla pod 40 odstotkov. Med strankami pa se dogajajo veliki premiki v opozicijskih vrstah. Preboj na drugo mesto je uspel Socialnim demokratom z začasno predsedujočo Tanjo Fajon. DeSUS je medtem ob notranjih nesoglasjih in nezaupnici dela članstva predsednici Aleksandri Pivec prepolovil svojo podporo v javnosti.

Več poslancev zaprosilo za podatke o vpogledih v njihove evidence

10. 07. 2020 18.03

Na političnem parketu odmeva opozorilo poslanca NSi Jožefa Horvata, da naj bi na policiji od novembra 2019 do maja 2020 približno 20-krat vpogledali v njegovo osebno mapo. Podatke o vpogledih v njihove evidence so zahtevali tudi nekateri drugi poslanci koalicije in opozicije. Z ocenami dogajanja so še previdni, pričakujejo pa pojasnila oziroma odgovor na vprašanje, če so bili vpogledi upravičeni.

100 dni Janševe vlade: od epidemije, afere z zaščitno opremo do Janševe basni o vojni z mediji

19. 06. 2020 17.55

13. marca je zaprisegla vlada Janeza Janša, ki jo je prvih 100 dni zaznamoval boj z epidemijo covid-19, domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme, kar je vodilo tudi v prvo interpelacijo zoper ministra Počivalška, ta čaka tudi ministra Hojsa. Že več tednov zapored se pred državnim zborom zbirajo protestniki – kljub temu pa koalicijski partnerji zatrjujejo, da je vlada trdna. Iz opozicijskih vrst je medtem slišati številne kritike, tudi glede napadov na medije, odmevne kadrovske menjave ter odpiranja ideoloških tem.

Na komisiji za nadzor javnih financ burna razprava o nabavi zaščitne opreme

04. 06. 2020 14.42

Komisija za nadzor javnih financ je razpravljala o postopku nabave zaščitnih mask med zavodom za blagovne rezerve in podjetjem Acron. Predlagatelje iz opozicije je bolj kot izbor konkretnega podjetja motila odločitev za nakup opreme preko posrednikov. V koaliciji so zagotavljali, da je bila ta odločitev v danih okoliščinah bolj smotrna.

Židan: Tanja Fajon je v mojih očeh naslednja premierka Slovenije

28. 05. 2020 11.12

Dejan Židan se umika z mesta predsednika stranke Socialnih demokratov. Odločitev predsednika stranke, ki jo je vodil od leta 2014, je bila nepričakovana, čeprav pravi, da je o tem razmišljal dlje časa. Vodenje stranke bo prevzela Tanja Fajon, ki jo Židan vidi v vlogi prihodnje slovenske premierke.

Po odhodih iz SMC: ali bo nova politična realnost vplivala na vodenje resorjev?

19. 05. 2020 13.26

V stranki SMC so ob prestopu Gregorja Židana v poslansko skupino SD presenečeni, hkrati pa menijo, da so ponudbe, ki jih dobivajo nekateri poslanci SMC, presegli vse meje dobrega okusa. Kot je povedala Janja Sluga, SMC še naprej ostaja zanesljiv del koalicije. Ta ima zdaj 46 poslanskih mandatov, še vedno pa se pojavljajo ugibanja, da bi se Zdravko Počivalšek odpovedal ministrskemu položaju, vrnil med poslance in tako "izničil" Židanov prestop k opoziciji. Kaj prestopi iz SMC pomenijo za odnose v vladajoči koaliciji?

Vladno poročilo o nabavi zaščitne opreme ob obstrukciji opozicijskih poslancev potrdili

14. 05. 2020 08.30

"Vse, kar je bilo plačano, je bilo tudi dobavljeno," je v DZ, ki je obravnaval vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme, dejal premier Janša. Vlada je po njegovih besedah vse pogodbe o dobavah javno objavila, "preden se je postavilo kakršnokoli vprašanje o dobavah", prav tako naj bi vlada pozvala računsko sodišče k preiskavi. Minister Počivalšek se je branil z besedami: "Vi, ki vladnemu poročilu nasprotujete, dejstvom ne verjamete." Opozicijski poslanci na drugi strani niso varčevali z besedami, kot so kraja, kriminal in vojno dobičkarstvo. Zahtevajo, da se stvari raziščejo. Izredno sejo so protestno zapustili. Poročilo je bilo potrjeno.

Zakaj posel, ki ga je ponudil Češko, ni bil izpeljan: ’Šlo je za navadne higienske maske’

07. 05. 2020 07.50

Poslovnež Sandi Češko je prek prvaka SD Dejana Židana ponudil posel za dobavo zaščitne opreme sekretarju na gospodarskem ministrstvu Alešu Cantaruttiju. Posel ni bil izpeljan, saj je bila ponudba po besedah Cantaruttija neustrezna, kar je Češko zanikal in dokazoval s sporočilom, v katerem je Cantarutti sam zapisal, da je "navedena zaščitna oprema ok". A iz elektronskega sporočila, ki nam ga je zdaj posredoval Cantarutti – med prejemniki pa je tudi Sandi Češko – je razvidno, da so bile v ponudbi na voljo le maske, ki so "za osebno uporabo in niso primerne za zdravstvene delavce".

Oster odziv opozicije: Vlada je nevredna časti in odgovornosti

25. 04. 2020 14.58

Ostre kritike iz opozicije zaradi razkritij o sklepanju poslov za nabavo opreme, potrebne v epidemiji koronavirusa, ne pojenjajo. Prvak SD Dejan Židan vladi sporoča, da je nevredna časti in odgovornosti, da vodi slovenski narod skozi aktualne izzive, prvak LMŠ Marjan Šarec pa ocenjuje, da bo očitno tudi tretjo vlado Janeza Janše odnesla korupcija.

Janša: Poročilo o nabavi opreme do torka. Kriminalisti pri Galetu

24. 04. 2020 09.32

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek se je odzval na številne očitke o vmešavanju ministrstva za gospodarstvo v posel za dobavo mask in respiratorjev Geneplanet. "Ne vidim potrebe po odstopu; pri dobavi opreme ne vidim afere, vidim odlično opravljeno delo," je zatrdil. Po naših neuradnih informacijah so kriminalisti že zaslišali nekdanjega direktorja Zavoda za blagovne rezerve Antona Zakrajška, na razgovoru pa je bil tudi 'žvižgač' Ivan Gale. Prvič pa se je oglasil tudi premier Janez Janša.

Židan: Zaupam slovenski vojski in policiji, ne zaupam pa trenutni vladi

19. 04. 2020 12.35

Vedno bolj je prisoten občutek, da se policijo umika z meje, da bi se ustvarile krizne razmere, pravi prvak SD Dejan Židan. Poudarja, da zaupa slovenski vojski in policiji, ne zaupa pa trenutni vladi. Ob tem je izrekel podporo ljudem in občinam ob južni meji, ko zahtevajo varno življenje. Obsodil pa je poskuse manipulacij, ki so jih po Židanovem mnenju deležni. Prepričan je, da se za njimi skriva želja po utrjevanju skrajno desne politike.

DZ s 53 glasovi za in enim proti sprejel prvi 'protikorona' paket

02. 04. 2020 06.50

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in enim proti sprejeli predlog zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa, s katerim namerava vlada priskočiti na pomoč tako državljanom kot gospodarstvu. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa naj bi od razglasitve epidemije do konca maja, morda mesec dni dlje. Janša je ob začetku seje dejal, da bo prvi protikorona paket ukrepov financiran drugače, kot smo vajeni. Številni opozicijski poslanci so se glasovanja vzdržali.

Opozicija ukrepe načeloma podpira, zadržani pri določbah o pooblastilih policije

30. 03. 2020 15.32

V opozicijskih strankah pozdravljajo ukrepe za blažitev posledic epidemije, ki gredo v gospodarsko in socialno smer in bodo pomagali državljanom in gospodarstvu preživeti to turbulentno obdobje. Napovedujejo konstruktivno držo pri vlaganju dopolnil. Levico, LMŠ in SD pa so zmotile določbe o pooblastilih policije. Da ti ukrepi posegajo v ustavne pravice, opozarja tudi informacijska pooblaščenka.