prvi okuženi

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora

06. 10. 2021 21.44

Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Mož umrl zaradi covida-19, žena od države zahteva 100.000 evrov

15. 09. 2021 08.48

Avstrijsko smučišče Ischgl je bilo eno prvih velikih območij izbruha novega koronavirusa. Vse skupaj se je odvijalo sredi vrhunca smučarske sezone in ko so oblasti napovedale, da območje zapirajo, so se okuženi na hitro odpeljali domov ter tako prispevali k širjenju virusa po Evropi. Ena od žrtev, povezanih s tem izbruhom, naj bi bil moški, ki je kmalu zatem umrl zaradi covida-19. Zdaj njegova vdova avstrijsko državo toži za 100.000 evrov.

Na Gorenjskem porast interesa za cepljenje proti covidu-19

10. 09. 2021 14.41

Po zmanjšanem interesu za cepljenje proti covidu-19 v avgustu na Gorenjskem ta mesec opažajo nov porast števila ljudi, ki se odločajo za cepljenje. V največjem gorenjskem cepilnem centru v kranjski vojašnici se je ta teden začelo tudi množično cepljenje s tretjim odmerkom. Zanimanje za cepljenje pa se je povečalo tudi v Kopru in Mariboru.

IJS: Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji do 86 bolnikov

09. 09. 2021 08.18

Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji že do 86 bolnikov, napovedujejo v novi projekciji. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prav tako prešli sredi septembra. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije.

IJS: Do pomladi se bo okužil bolj ali manj vsak necepljeni

31. 08. 2021 21.04

Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji. Po njihovih besedah epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v septembru predvidoma močno skrajšal. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra, napovedujejo.

Ameriški obveščevalci: Novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje

28. 08. 2021 10.11

Ameriškim obveščevalnim agencijam ni uspelo ugotoviti izvora novega koronavirusa, ki je izbruhnil decembra 2019 v Vuhanu. Ne morejo se namreč uskladiti, ali je virus nastal v naravi ali pa je ušel iz tamkajšnjega laboratorija. Soglasno pa zatrjujejo, da virus ni bil razvit kot biološko orožje.

Maturanti testirani na Krfu, a je veljavnost zaradi zamude ladje potekla

25. 08. 2021 12.07

NIJZ je sporočil, da je med udeleženci maturantskega izleta na otok Krf okuženih že 97, drugi so v karanteni. Dva avtobusa maturantov, ki so se vračali iz Grčije, so policisti v torek ustavili na Fernetičih. Večina dijakov je v Grčiji sicer opravila hitri testi, vendar pa je njegova veljavnost zaradi večje zamude pri plovbi do Ancone ob vstopu v Slovenijo že potekla. Polovici potnikov je Policija zato vročila karantenske odločbe, prvi mož NIJZ pa opozarja, da bi moral organizator testiranje pač ponoviti v Italiji.

Virus rjave grbančavosti tudi v Sloveniji, ogrožena paradižnik in paprika

13. 08. 2021 15.08

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi prvega potrjenega primera virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi pridelovalce paradižnika in paprike znova poziva k izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja tega virusa. Gre za nov in nevaren karantenski rastlinski virus, ki ogroža pridelavo paradižnika in paprike, ni pa nevaren za zdravje ljudi in živali. Uprava je že odredila prve ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja virusa.

Pri skoraj petini visoko tveganih stikov v karanteni se pojavi okužba

06. 08. 2021 14.21

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek je opozoril na hitro širjenje delta različice novega koronavirusa, ki je hitro prevladala nad ostalimi sevi. Pred težjim potekom bolezni in morebitno hospitalizacijo nas še vedno najbolje ščiti cepljenje, je poudaril Krek in opozoril na slabo precepljenost prebivalstva, predvsem starejših. Podatki, ki jih je medtem objavil NIJZ, kažejo, da je v drugi polovici junija in v juliju en potrjeno okuženi z novim koronavirusom imel en visoko tvegani stik, večina jih je bila iz skupnega gospodinjstva. Pri 19 odstotkih tistih, ki so zaradi visoko tveganega stika pristali v karanteni, so nato tudi potrdili okužbo.

V Sloveniji veliko necepljenih starejših: 'To nam povzroča velike skrbi'

03. 08. 2021 16.48

V Sloveniji imamo 85 tisoč starostnikov, starejših od 70 let, ki še niso cepljeni. "In to nam povzroča velike skrbi," je dejal Franc Vindišar in dodal, da bodo v tem tednu vse starejše od 50 let, ki še niso bili cepljeni, pozvali, naj se cepijo. Tudi Bojana Beović je poudarila, da je izjemno pomembno, da se ta populacija precepi že v avgustu, sicer nas jeseni čaka katastrofa.

Na zabavi v Zrćah se je okužilo več Avstrijcev

28. 07. 2021 17.44

Hrvaška je v letošnji poletni sezoni postala ena izmed najbolj priljubljenih počitniških destinacij. A to bi se lahko že kmalu spremenilo, če bo število okužb na jadranski obali še naprej naraščalo. Na zabavi v Zrćah naj bi se namreč okužilo več Avstrijcev, že pred tem pa je do prenosa okužbe prišlo tudi na zabavi X-Jam. V Avstriji so medtem v zadnjih 24 urah potrdili 522 novih okužb z novim koronavirusom.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C

27. 07. 2021 06.31

Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Trampuž: 'Različica delta se širi tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom'

26. 06. 2021 08.29

Epidemiološka slika je v Sloveniji še naprej spodbudna. Zaskrbljujoča pa je indijska oziroma delta različica virusa. Pri nas so odkrili 18 primerov, ki niso povezani s potovanji, kar vzbuja skrb. Zaradi hitrega širjenja te različice so na Portugalskem preklicali sproščanje ukrepov, v avstralskem Sydneyju spet zapirajo javno življenje, v Izraelu, državi z najvišjo precepljenostjo, so maske v zaprtih prostorih znova obvezne. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes opozorila, da prav zaradi različice delta ne moremo govoriti o koncu epidemije. Kakšne so pasti te zloglasne različice?

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina

09. 06. 2021 14.48

NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

V Španiji cepili že vse starejše od 80 let, v Sloveniji smo se ustavili pri 60 odstotkih

05. 05. 2021 13.57

Slovenija je v deležu prebivalcev, starejših od 80 let, ki so že prejeli vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, pod evropskim povprečjem. Če se je pri nas delež ustavil pri okoli 60 odstotkih, so nekatere evropske države, med drugim Španija, Irska in Danska, uspele cepiti že praktično vse starostnike nad 80 let. Da je cepljenje starejših, ki jih covid-19 najbolj ogroža, ključno pri obvladovanju epidemije, kažejo tudi podatki iz slovenskih domov za starejše, kjer po cepljenju skorajda ne beležijo več novih izbruhov virusa.

V ponedeljek potrjenih 894 novih okužb

04. 05. 2021 09.44

Po podatkih vlade so pristojni v ponedeljek ob opravljenih 4024 PCR-testih potrdili 894 okužb z novim koronavirusom, kar je nekoliko več kot pretekli ponedeljek. Hospitaliziranih je manj kot 600 covidnih bolnikov, umrle so štiri osebe.

Začetek splošne mature: kakšen bo protokol v primeru karanten in okužb?

03. 05. 2021 14.24

V torek, 4. maja, se bo s pisanjem eseja iz materinščine začela letošnja splošna matura. Kljub temu da so se dijaki bistveni del letošnjega šolskega leta šolali od doma, koledarja obeh matur ostajata nespremenjena. Ob odreditvi karantene, ki je posledica rizičnega stika, lahko maturanti največ 24 ur pred izpitom opravijo PCR-test. V primeru, da je test negativen, se mature lahko udeležijo. Vsi, ki so potrjeno okuženi z novim koronavirusom, pa bodo imeli z ustreznimi dokazili možnost opravljanja mature v jesenskem roku.

V četrtek potrdili 949 novih okužb, na poti je 79.000 odmerkov cepiva AstraZenece

30. 04. 2021 10.51

V četrtek so pristojni opravili 4442 PCR-testov in potrdili 949 okužb z novim koronavirusom. Ob tem so opravili še 31.650 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. V državi imamo 9395 aktivnih primerov okužb. Vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je na novinarski konferenci izpostavila, da se Slovenija v cepljenju proti covidu-19 s prvim odmerkom uvršča nekje na sredino evropskega povprečja. Maja in junija bomo prejeli dodatne odmerke cepiva AstraZenece, skupno število teh znaša 465.000.

Pravilo dveh metrov nas ščiti manj, kot si mislimo, maske pa so nepogrešljive

29. 04. 2021 09.43

Martin Bazant in John Bush, inženir in matematik z uglednega MIT, sta razvila kompleksno formulo, s katero lahko izračunata, kako hitro se novi koronavirus širi v zaprtih prostorih. Ugotovila sta, da varna razdalja ni tako varna, kot si mislimo, da maske resnično pomagajo in da je mehansko prezračevanje učinkovitejše od naravnega. Pojasnila sta tudi, zakaj je bilo toliko okuženih med stanovalci domov za ostarele.

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše

20. 04. 2021 10.19

Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Klinična študija: Prostovoljce, ki so že preboleli covid-19, bodo znova okužili

19. 04. 2021 13.20

V Združenem kraljestvu bodo na mlajših prostovoljcih, ki so že preboleli covid-19, preverjali, kako se njihov imunski sistem odzove, ko znova pridejo v stik z virusom. Prostovoljcem, ki so se pripravljeni pod nadzorom znova okužiti, ponujajo več kot 5000 evrov nagrade.

Beović: Cepljenje je velika prednost, tveganje pa je izjemno majhno

07. 04. 2021 06.41

Evropske države čakajo na nova priporočila Evropske agencije za zdravila glede cepiva AstraZenece. Emini strokovnjaki skušajo ugotoviti vzrok za pojav sicer izjemno redkih primerov venske tromboze po cepljenju. O stališčih slovenske svetovalne skupine za cepljenje je v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila dr. Bojana Beović.

V sredo 1335 novih okužb, delež angleškega seva se še naprej povečuje

01. 04. 2021 09.55

Ob opravljenih 5622 PCR-testih so pristojni v sredo potrdili 1335 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,7 odstotka. Hospitaliziranih je 518 bolnikov, od tega 108 v enotah intenzivne terapije, umrlo je sedem oseb s covidom-19. Na slabšo epidemiološko sliko v državi pomembno vpliva tudi hitro širjenje angleške različice virusa, katere delež se v analiziranih vzorcih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano vztrajno povečuje. Skupaj so jo doslej sicer potrdili v 745 primerih.

Velike razlike v precepljenosti: bo vlada dopolnila cepilno strategijo?

23. 03. 2021 19.38

Različni zdravstveni domovi zelo različno interpretirajo cepilno strategijo države. Medtem ko cepljenje najstarejših povsod poteka enakomerno, pa so pri cepljenju mlajših s cepivom AstraZenece precejšnje razlike. V Zdravstvenem domu Maribor so na primer že cepili novinarje, danes pa so na cepljenje povabili še delavce v nekaterih drugih sektorjih kritične infrastrukture. V Kranju pa vztrajajo pri cepljenju na podlagi posebnih navodil, ki jih pošilja NIJZ. Katerih pravil se morajo torej držati zdravstveni domovi?

Biden začel promocijo zakona o boju proti pandemiji in pomoči gospodarstvu

13. 03. 2021 09.52

Ameriški predsednik Joe Biden, ki je v četrtek podpisal 1900 milijard dolarjev (1592 milijard evrov) vreden zakon o boju proti pandemiji covida-19 in pomoči gospodarstvu ter posameznikom, je v petek začel promocijo zakona, ki jo bo prihodnji teden skupaj s člani vlade nadaljeval po ZDA. Zakon je bil sprejet brez enega samega republikanskega glasu, čeprav ga je podpiralo več kot 75 odstotkov Američanov in od tega celo več kot 50 odstotkov republikancev.

Logarjeva: V Sloveniji prisotnih vse več sevov, epidemiološka slika se lahko poslabša

09. 03. 2021 06.00

Kot pravi infektologinja Mateja Logar, se pri nas v večjem številu pojavljajo različice koronavirusa, predvsem se je razširil angleški sev. Dodala je, da se lahko na račun tega epidemiološka slika še dodatno poslabša. "Trenutno ne izpolnjujemo nobenih dodatnih pogojev, da bi ukrepe lahko sproščali," meni, a dodaja, da je prav, da se ukrepe na območjih, ki dosegajo določene kriterije, vendarle sprošča.

Potrdili prve primere brazilskega seva, Logarjeva: sproščanja ukrepov še ne bo

08. 03. 2021 10.11

V nedeljo je bilo opravljenih 1681 PCR-testov in potrjenih 210 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 527 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 91 na intenzivni negi. Umrlo je šest oseb. Vodja strokovne skupine Mateja Logar je povedala, da so potrdili prve primere brazilskega seva v Sloveniji, gre pa za družino iz Maribora.

Je mariborski kirurg kršil interna pravila bolnišnice?

03. 03. 2021 19.31

Z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo so sporočili, da je bila južnoafriška različica novega koronavirusa pri nas že v prvi polovici februarja. Torej še preden so jo potrdili pri mariborskem zdravniku, ki je pripotoval iz Namibije. Kako je prišel sev v Slovenijo, ni znano. Na mariborskem UKC medtem preverjajo, kako je lahko okuženi kirurg kljub internim pravilom bolnišnice, ki to prepovedujejo, operiral zunaj UKC. Pri tem je kršil tudi priporočilo, naj zaposleni ne potujejo v druge države.