prvič

Je gangeški morski pes izumrl?
26. 11. 1997 09.04
Strokovnjaki domnevajo, da je zaradi prevelike onesnaženosti indijske svete reke izumrla edinstvena vrsta morskih psov v Gangesu. V uradnem poročilu piše, da so usodo te živalske vrste zapečatile visoka stopnja onesnaženosti, velike količine rečnega mulja in gradnja jezov na Gangesu. Ljudožerski Glyphis gangeticus, ali po domače gangeški morski pes, ki so ga prvič opazili leta 1839, je vzbujal strah in trepet obrečnih prebivalcev. Ker je minilo že kar nekaj časa, odkar so ga zadnjič opazili (pravzaprav se je to nazadnje zgodilo pred pol stoletja), se strokovnjaki bojijo, da je izumrl. Morda so se novice razveselili vsaj kopalci, čeprav je njihovo veselje lahko le delno. Če se bo onesnaževanje nadaljevalo, bo Ganges kmalu mrtva reka, namakanje v njej pa bo nevarno tudi brez gangeškega ljudožerca.

Začel se je 19. filmski festival treh kontinentov
25. 11. 1997 15.10
Letošnji 19. filmski festival treh kontinentov, Afrike, Azije in Latinske Amerike, ki se je začel danes v francoskem Nantesu in bo potekal do 2. decembra, prinaša po napovedih organizatorjev nekoliko več profesionalnosti. Lani so mu namreč očitali preveliko improviziranost.

Sto let javne telefonije na Slovenskem
25. 11. 1997 14.46
16. oktobra 1997 je minilo natanko sto let, odkar je bila v Ljubljani v promet vključena prva ročna telefonska centrala na Slovenskem, dva meseca pozneje, 16. decembra 1897, pa so jo dobili še v Mariboru. Stoletnici javne telefonije se na področju telekomunikacij letos pridružuje več pomembnih jubilejev, kot je tudi sedemdesetletnica prve avtomatske telefonske centrale v Ljubljani, zato je nacionalni operater telekomunikacij Telekom Slovenije sklenil, da bo prelomne trenutke v razvoju telekomunikacij na Slovenskem danes obeležil tudi z vključitvijo 700.000. telefonskega naročnika v Sloveniji.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Moreauejeva in Forman bosta prejela nagrado Evropske filmske akademije
21. 11. 1997 10.28
Francoska filmska igralka <b>Jeanne Moreau</b> bo na podelitvi evropske filmske nagrade 6. decembra v Berlinu prejela priznanje za življensko delo. Nagrado, ki jo vsako leto podeljuje Evropska filmska akademija, bo tako prvič dobila igralka.

Srečanje irskega ministrskega predsednika z voditeljem Ulstrske unionistične stranke
21. 11. 1997 10.26
Irski ministrski predsednik Bertie Ahern se je na irskem veleposlaništvu v Londonu v četrtek prvič sestal z voditeljem Ulstrske unionistične stranke Davidom Trimblom, s katerim se je pogovarjal predvsem o ustavni zahtevi Irske za priključitev severnega dela otoka, ki je pod britansko upravo. Sogovornika sta po srečanju izrazila zadovoljstvo s pogovori in ocenila, da obstaja možnost za napredek pri reševanju severnoirskega vprašanja.

Rojstvo prvih živih sedmerčkov
20. 11. 1997 09.30
V ZDA so se v sredo prvič rodili živi sedmerčki. V bolnišnici v mestu Des Moines v Iowi so po porodu povedali, da je eden v kritičnem stanju, medtem ko je stanje ostalih šestih resno. 29-letna mati, ki se je pred tem zdravila zaradi neplodnosti, se dobro počuti. Štirje dečki in tri deklice so se rodili s carskim rezom, tehtajo pa od enega kilograma do kilograma in pol. Rojeni so bili v 31. tednu nosečnosti, mati pa že ima tudi 21-mesečno hčer. Edini doslej znani primer rojstva živih sedmerčkov je bil v Mehiki leta 1993, vendar so otroci tedaj en dan po rojstvu umrli.

Igralka leta 1997 je Martina Hingis
19. 11. 1997 11.20
Med finalnim turnirjem WTA v New Yorku so razglasili najboljšo teniško igralko v letošnji sezoni, ki so jo izbirali teniški novinarji. Po pričakovanju je to Švicarka Martina Hingis, ki je v letošnjem letu izgubila le štiri srečanja. Švicarka je tako prvič postala najboljša igralka, ima pa že dve drugi priznanji. Leta 1995 je bila razglašena za najboljšo novinko, leto kasneje pa za igralko, ki je najbolj napredovala.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih
18. 11. 1997 00.00
Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Uvodni tekmi smučarjev skakalcev naslednji vikend odpadeta
14. 11. 1997 00.00
Uvodni tekmi v novi sezoni za celinski pokal smučarjev skakalcev, ki bi morali biti v norveškem Gjerdru v petek, 21. novembra, ter soboto, 22. novembra, bosta odpadli. Prireditelji, ki so skušali prvič testirati novo napravo, le te še niso dokončali, za nameček pa imajo tudi premalo snega. Prva tekma v novi sezoni za celinski pokal bo tako 13. in 14. decembra v francoskem Chamonixu, tekmovanje v svetovnem pokalu pa se bo pričelo 29. in 30. novembra na olimpijski skakalnici v Lillehammerju na Norveškem.

Obnovili železniški promet med ZRJ in Hrvaško
11. 11. 1997 00.00
Po več kot šestih letih je iz Vinkovcev krenil vlak proti Šidu. Tako so vnovič vzpostavili redni železniški promet med Hrvaško in ZR Jugoslavijo. Na progi bosta vozila dva vlaka dnevno, ki bosta imela v obeh krajih zvezo z vlaki, namenjenimi v notranjost Hrvaške oziroma ZRJ. Potnik na progi Zagreb-Beograd bo moral presesti dvakrat, prvič v Vinkovcih, nato pa na meji.

Povečana proizvodnja v predelovalni industriji
28. 10. 1997 00.00
Raven proizvodnje v predelovalni industriji se je oktobra v primerjavi s septembrom povečala kar za 43 točk, vendar pa se je glede na lanski oktober znižala za dve točki. Skupna naročila so dosegla absolutno najvišjo in prvič tudi pozitivno vrednost v celotnem opazovanem obdobju. V primerjavi s septembrom se je raven skupnih naročil povečala za 16 točk, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa je bila višja za 10 točk. Podobno velja tudi za izvozna naročila. V primerjavi z mesecem poprej so bila višja za 12 točk, za 15 točk pa so presegla tudi enako obdobje lani. Zaloge so se oktobra glede na september znižale za šest točk, glede na lanski oktober pa za pet točk.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo
22. 09. 1997 00.00
Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.

Cene v evru - prvič tudi v Avstriji
22. 09. 1997 00.00
V dunajski prodajalni ene najpomembnejših avstrijskih verig trgovin z živili Julius Meinl bodo od torka naprej cene označene tudi v prihodnji evropski skupni valuti evru. Kot je povedal direktor Meinla Ferdinand Hacker, je namen dvojne označitve cen, ki naj bi jo do oktobra uvedli v vseh Meinlovih prodajalnah, večja obveščenost kupcev.