psihične težave

Stiske mladih v covidnem času vse resnejše, več je psihičnih težav
03. 04. 2021 07.00
Epidemija covida-19 vpliva na počutje in spreminja dan številnih otrok in mladostnikov. Soočajo se s šolanjem od doma ter sprejemajo življenje z manj gibanja in socialnih stikov, kar mnogim povzroča nelagodje in težave. Več mladih ima tudi psihične težave, v stiski so zaradi odnosov s starši ali nasilja v družini. Duševno zdravje je v Sloveniji še vedno premalo sistemsko urejeno področje in o njem se premalo govori, so prepričani strokovnjaki Mladinskega sveta Slovenije, ki so sprejeli mnenjski dokument.

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma
31. 03. 2021 19.00
Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59
Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.

Patricija pripravljena na boj, hvaležna za podporo družine in žene Ane
13. 03. 2021 13.20
Patricija Horvat napoveduje borbeno novo sezono MasterChefa Slovenija, v kateri bo kuhalo veliko športnikov. Disciplina, ki jo je sama uspešno trenirala in poučevala, je karate, in ta je v njeno življenje pripeljal ženo Ano.

Policija izpustila ugrabitelja Belokranjca iz Centra za tujce
02. 03. 2021 20.00
Trije pribežniki, gre za dva Alžirca in državljana Maroka, dva izmed njih sta maja 2019 v Beli krajini ugrabila 79-letnega Miroslava Moravca 2019, niso več nastanjeni v postojnskem Centru za tujce, nam je potrdila Policija, kjer so povedali še, da je bilo v začetku februarja dvema začasno dovoljeno zadrževanje na območju Slovenije. Eden od trojice je sicer osumljen kaznivega dejanja poškodovanja tujih stvari, neuradno naj bi v začetku leta v Centru zanetil požar. Minister Hojs primera ne komentira.

V torek 1097 novih okužb, z dvema odmerkoma cepili 47.693 ljudi
17. 02. 2021 07.59
V torek je bilo ob 5115 PCR-testiranjih potrjenih 1097 novih primerov okužbe. Februarja naj bi Slovenija prejela 127.590 odmerkov cepiva, natančno število za marec pa še ni znano. Zapleta se predvsem pri dobavi cepiva AstraZenece, priznava Krek. Opozoril je tudi, da zaradi širjenja južnoafriškega in britanskega seva Evropa lahko pade v tretji val.

76 let po osvoboditvi iz pekla: Ne razočarajte nas
27. 01. 2021 17.28
Svet se danes spominja holokavsta, enega najmračnejših obdobij v zgodovini človeštva. Prireditev, ki jo ob tem vsako leto pripravijo v Auschwitzu, je letos namesto v "tovarni smrti" potekala v virtualnem prostoru. Tudi letos pa so preživeli svet opomnili – nikoli več!

Vse do konca leta bo izobraževanje potekalo na daljavo
14. 12. 2020 06.58
Vsi ukrepi za zajezitev novega koronavirusa veljajo še danes, potem pa nas čaka začasna omilitev nekaterih do vključno 23. decembra. V štirih epidemiološko ugodnih regijah bo sproščena tudi omejitev gibanja med občinami, a le z aplikacijo #OstaniZdrav, v vseh regijah pa se odpirajo frizerski in kozmetični saloni, cvetličarne, avtopralnice in kemične čistilnice. Zaradi zahtevne epidemiološke slike v celotni državi bo izobraževanje potekalo na daljavo do konca leta, je napovedala ministrica.

S torkom omilitev nekaterih ukrepov: odpirajo se frizerski saloni, avtopralnice ...
13. 12. 2020 06.58
Vlada je dopolnila besedila odlokov, s katerimi bo – kot je sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin – s torkom, 15. decembrom, omilila nekatere ukrepe za čas do božiča, do vključno 23. decembra. Nekaj sprostitev bo v celotni Sloveniji (na primer javni promet), del pa le v štirih statističnih regijah z boljšimi epidemiološkimi razmerami.

'Najšibkejši so najbolj izpostavljeni'
12. 12. 2020 15.33
Kako zelo so epidemija in razmere, v katerih smo, prizadele tiste skupine otrok, ki so tudi sicer zelo ranljive? V tem času bi država morala biti še posebej pozorna prav na te skupine otrok – to je eno od pomembnih opozoril. Za rubriko 24UR Inšpektor smo tako preverjali, kakšne so stiske otrok iz revnejših družin. Pa kakšne so stiske otrok, ki živijo v družinah oziroma okolju, kjer so prisotni nasilje, konflikti, alkoholizem ... In kako je s psihičnimi stiskami otrok? Bili smo tudi pri družinah z otroki s posebnimi potrebami. Mnogi med njimi so v zadnjih mesecih izjemno nazadovali.

Z avtomobilom zapeljal v ograjo pred uradom nemške kanclerke
25. 11. 2020 10.50
Moški je z avtomobilom, ki ga je opremil s slogani – med drugim je zapisal "prekleti morilci otrok in starejših ljudi", zapeljal v ograjo, ki obdaja vhod v urad nemške kanclerke Angele Merkel. Policisti so voznika pridržali, preiskava pa se nadaljuje.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni
01. 11. 2020 07.00
Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Nace Breitenberger: Otroci so prevečkrat osamljeni in nimajo nikogar, da bi ga poklicali
11. 10. 2020 11.24
Že 30 let mladostnikom in otrokom v stiski na brezplačni telefonski številki prisluhnejo svetovalci Tom telefona. Skozi leta se je ekipi pridružilo več kot sto različnih svetovalcev, nekateri so zdržali le kratek čas, redki več let in desetletij. Nace Breitenberger je prostovoljec z najdaljšim stažem, saj se na klice javlja že 28 let.

Ugrabljeni Belokranjec toži državo, izpuščenega Alžirca in Maročana pa se boji
02. 10. 2020 12.51
Miroslav Moravec, ki so ga trije tujci v Beli krajini oropali, zvezali, strpali v prtljažnik avtomobila in se skupaj z njim odpeljali proti italijanski meji, od države zahteva odškodnino v višini 45.500 evrov - češ da mejni organi niso opravili svoje dolžnosti, saj jih nihče ni ustavil in preveril, čeprav so mejo prečkali kar dvakrat. Informacija, da sta bila Alžirec in Maročan predčasno izpuščena iz zapora, pa ga je vznemirila, pravi njegov odvetnik, saj se boji, da bosta z njim obračunala.

Alžirec in Maročan, ki sta ugrabila Belokranjca, predčasno izpuščena iz zapora
01. 10. 2020 13.46
Alžirec in Maročan, ki sta bila avgusta lani zaradi ropa in ugrabitve 79-letnega Belokranjca obsojena leto dni in devet mesecev zapora, sta bila pogojno izpuščena iz zapora. Po naših informacijah sta nastanjena v Centru za tujce v Postojni, gibanje pa jima je omejeno. Po prestani kazni bi ju morali za pet let izgnati iz države. Kdaj, če sploh, se bo to zgodilo?

Nesrečni West dočakal pomoč: Mark Cuban ga je odpeljal v hotel
29. 09. 2020 08.41
Po tem, ko so se v ameriški javnosti pojavile nove fotografije nekdanjega košarkarja Delonteja Westa, ki je ob cesti v Dallasu prosil za denar, se je lastnik ekipe Dallas Mavericks Mark Cuban odločil priskočiti na pomoč bivšemu varovancu.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'
15. 09. 2020 13.50
Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Kako otroke obvarovati pred grozljivimi posnetki, zapakiranimi v otroške vsebine?
12. 09. 2020 16.02
Nasilni in grozljivi posnetki se po spletu širijo kot požar. Še posebej nevarno je, ko se pojavijo na omrežjih, kot je TikTok, ki so priljubljena med otroki. Včasih so posnetki celo zapakirani tako, da pritegnejo otroke. A ti imajo lahko zaradi grozljive vsebine negativne posledice, celo travme. Pomembno je, da se nam otroci v takšnih primerih zaupajo in da jih naučimo, kako ravnati z neprimerno vsebino na družbenih medijih.

Kanye West po težkem obdobju znova pri družini v Los Angelesu
24. 08. 2020 12.02
Raper se je po dolgem času znova vrnil v Los Angeles, kjer živijo soproga in njuni štirje otroci. West, ki zadnje čase živi ločeno od družine in ustvarja v Wyomingu, kjer se nahaja njegov ranč, se je odločil, da se pridruži družini. Pred tem sta s Kim preživela nekaj skupnih dni na oddihu v Koloradu, kamor sta se napotila, da rešita svoj zakon.

Psihični bolnik in islamski skrajnež povzročil več prometnih nesreč
19. 08. 2020 12.37
Na avtocesti v nemški prestolnici Berlin je moški v torek zvečer namerno povzročil več nesreč, v katerih je bilo poškodovanih šest ljudi, od tega trije huje. Po dozdajšnjih ugotovitvah preiskovalcev je šlo verjetno za napad s političnim oziroma islamističnim ozadjem, nikakor pa ne za nesrečo.

Ob šesti obletnici smrti Robina Williamsa napovedan tudi dokumentarni film
11. 08. 2020 11.27
Igralec, ki je umrl 11. avgusta 2014, bo dobil nov dokumentarni film, v katerem bodo prikazani njegovi zadnji dnevi pred smrtjo, osredotočil pa se bo tudi na zdravstveno stanje priljubljenega komika. Williams se je boril z boleznijo, imenovano demenca z Lewyjevimi telesci ali krajše DLT. Ta je vplivala na njegovo duševno stanje in med drugim povzročila tudi tesnobo ter depresijo.

Moški, ki je v banki zadrževal talce, se je po šestih urah predal policiji
07. 08. 2020 06.44
Oborožen moški, ki je včeraj popoldne na severu Francije v eni od bank zajel več talcev, se je po šestih urah pogajanja s policijo predal. Med talci ni poškodovanih, so pa v hudem šoku. Ugrabitelj je star 34 let in ima vrsto duševnih težav, še poročajo francoski mediji.

Na severu Francije oboroženi moški zajel talce
06. 08. 2020 22.03
Oboroženi moški je v banki v francoskem mestu Le Havre zajel šest talcev. Štiri je že izpustil oziroma jim je uspelo pobegniti, dva pa še zadržuje. Moški, ki naj bi imel psihične težave, ni streljal. Policisti se z njim še pogajajo.

Söderling izlil dušo: Na Googlu sem iskal načine samomora
05. 07. 2020 12.21
Upokojeni teniški igralec Robin Söderling, nekoč četrti igralec sveta, ki je kot prvi v Roland Garrosu premagal španskega zvezdnika Rafaela Nadala, je v zadnjih izjavah spregovoril o svojih težavah z napadi panike in tesnobe.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic
17. 06. 2020 06.00
Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Slabše soočanje s težavami: kakšna je povezava z izkušnjami v otroštvu?
13. 06. 2020 16.08
Ali obstaja povezava med obremenjujočimi izkušnjami v otroštvu in funkcioniranjem v odraslosti? Kaj sploh pomenijo obremenjujoče izkušnje? V prvi tovrstni raziskavi v Sloveniji raziskovalci ugotavljajo, da so tri četrtine anketiranih v otroštvu doživele vsaj eno obremenjujočo izkušnjo, četrtina pa štiri ali več. To pomeni, da imajo večjo verjetnost za različne fizične in duševne bolezni, psihosomatske simptome in tvegana vedenja.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'
09. 06. 2020 11.38
Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

'Niso nas naučili razlike med močjo in avtoriteto. Niti, kako oboje pravično izvajati'
09. 06. 2020 13.30
Občutek moči je tisti, ki v veliki meri določa, kakšna je naša interakcija z drugimi posamezniki in družbo. Večja, kot je moč posameznika, boljši je njegov dostop do virov, kot so hrana, izobrazba, delovno mesto, celo nabor potencialnih partnerjev. Težava pa je, da je mogoče postati "pijan od moči", pravi Marwa Azab, strokovnjakinja s področja nevroznanosti.

Princ William skrivaj dela kot prostovoljec na krizni liniji
07. 06. 2020 13.26
Princ William je razkril, da je v času pandemije koronavirusa opravljal delo, za katerega ni vedel nihče, razen njegova družina. Kot prostovoljec je bil namreč aktivno vključen v pomoč ljudem v stiski. Krizna linija, ki deluje preko tekstovnih sporočil, je na voljo 24 ur na dan, vse dni v tednu, William pa se ji je priključil, ko mu je to dopuščal urnik ter obveznosti.