psihologi

Nace Breitenberger: Otroci so prevečkrat osamljeni in nimajo nikogar, da bi ga poklicali

11. 10. 2020 11.24

Že 30 let mladostnikom in otrokom v stiski na brezplačni telefonski številki prisluhnejo svetovalci Tom telefona. Skozi leta se je ekipi pridružilo več kot sto različnih svetovalcev, nekateri so zdržali le kratek čas, redki več let in desetletij. Nace Breitenberger je prostovoljec z najdaljšim stažem, saj se na klice javlja že 28 let.

Trije triki, ki bodo otroku pomagali pri razvijanju ustvarjalne žilice

05. 10. 2020 07.04

Dandanes pogosto slišimo, da se od otrok v šolah zahteva veliko, številni verjamejo celo, da preveč. A časi, v katerih živimo, so takšni, da pozdravljajo in spodbujajo tiste, ki lahko sami opravijo najrazličnejša dela. Številni otroški psihologi po svetu poudarjajo, da je velika razlika med siljenjem otrok v razvoj talentov, ki ste si jih želeli sami, in med spodbujanjem razvijanja, ki najbolj pomaga otroku pri razvoju v uspešno odraslo osebo.

'Učitelji so postali čistilke, redarji, psihologi': sledi utrujenosti že vidne

02. 10. 2020 13.33

Vzgojitelji, učitelji in profesorji opozarjajo, da so ukrepi NIJZ za poučevanje neživljenjski in da so učitelji in vzgojitelji vedno bolj obremenjeni. Ure so zaradi zapovedane nošnje mask manj učinkovite, dijaki pa šolo doživljajo kot zapor, poudarjajo. Učitelji so dodatno obremenjeni, saj morajo zdaj opravljati še številne druge naloge. So čistilke, redarji, psihologi. Komaj najdejo čas za obisk toaletnih prostorov, opozarjajo. Kot poudarjajo, bodo naredili vse za zdravje učencev, da bo pouk ostal v učilnicah, a ministrico pozivajo k takojšnjemu sodelovanju in dialogu.

Strokovnjaki opozarjajo pred Instagramovimi profili z obdelanimi fotografijami zvezdnic

29. 09. 2020 10.15

Zvezdnice, kot so Jennifer Lopez, Rihanna in Julia Roberts, veljajo za ene največjih lepotic sveta zvezdnikov, a za nekatere to očitno ni dovolj dobro. Na Instagramu so se začeli pojavljati profili, polni obdelanih fotografij svetovnih zvezdnic. Kakšen vpliv imajo takšne fotografije na dekleta, ki spremljajo te profile?

Ministrica opozarja na ukrepe, a se jih sama ne drži

22. 09. 2020 11.37

Olimpijski komite je pripravil tradicionalno dobrodelno slovesnost, na kateri so zbirali sredstva za pomoč mladim socialno ogroženim športnikom. Na dogodku so bili prisotni visoki gostje, med njimi tudi šolska ministrica Simona Kustec. Posnetki njihovega druženja, kjer se niso držali vladnih ukrepov, so razburili državljane, ki jih morajo upoštevati. Bojana Beović je dejala, da je bilo druženje brez mask in brez upoštevanja varnostne razdalje slab zgled javnosti. Šolska ministrica se je že opravičila. Inšpekcijski nadzor je v teku, pozivi k odstopu se vrstijo.

'Vsi smo pristranski, ne glede na politična prepričanja'

12. 09. 2020 07.00

Dr. Cory Clark je moralna in politična psihologinja na Univerzi v Pensilvaniji. Pogovarjala sva se o njenih raziskavah s področja političnih pristranskosti, sektaštva in psihologije lažnih novic na družbenih omrežjih.

Pomoč in podporo nekomu, ki je v duševni stiski, lahko ponudi vsak od nas

10. 09. 2020 06.45

Na klopci postaje v miru čakam na vlak. Čeprav me boli glava, globoko vdihnem in začutim, koliko dogajanja je okoli mene. Ljudje prihajajo in odhajajo. Vlaki povezujejo majhne vasi in velika mesta. Malo prej se mi je zdelo, da čutim osamljenost, a na postaji je drugače. Vlak ima tudi tokrat zamudo, in to je priložnost, da preberem vse, kar danes pritegne mojo pozornost. Vem, da je postaja le del potovanja. Nato se vkrcam na vlak življenja.

Hrvaško pretresa posnetek brutalnega pretepa fanta s težavami v razvoju

02. 09. 2020 06.00

Brutalno pretepanje in izživljanje nad fantom s težavami v razvoju. Sosednjo Hrvaško pretresa posnetek medvrstniškega nasilja, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih. Skupina najstnikov je v dalmatinski Kašteli od 19-letnika zahtevala 2000 hrvaških kun (okoli 265 evrov). Ker jih ni imel, so začeli padati udarci in žaljivke. Dvojica se ga je lotila s pestmi in brcami, po moledovanju žrtve pa so mu za vračilo dolga dali še dva dni. Pretepeni pravi, da so se vsi skupaj odpravili na praznovanje Marijinega vnebovzetja v Sinj, kjer so mu fantje plačali vse stroške, nekaj dni kasneje pa so nasilno terjali denar.

Tarrant premeščen v Avstralijo? 'Naj ga ima država, ki ga je vzgojila'

28. 08. 2020 10.11

Potem ko so novozelandske oblasti Avstralijo pozvale, naj prevzame desničarskega terorista iz Christchurcha Brentona Tarranta in s tem Novi Zelandiji prihrani astronomske stroške njegove dosmrtne zaporne kazni, je avstralski premier Scott Morrison dejal, da je "odprt" za to možnost. Tarrant je bil pred dnevi obsojen na dosmrtno ječo brez možnosti pomilostitve. Takšna kazen je hujša od smrti, pravijo zaporniki, ki so več let preživeli v samici.

Obsojenec, ki opravlja družbeno koristno delo: Naučil sem se strpnosti in potrpežljivosti

12. 07. 2020 07.00

"Nikoli ne moreš biti vsem všeč. Ali mi to povedo v obraz? Ne. Kaj mi govorijo za hrbtom, pa je njihova stvar, in ne moja." Tako pripoveduje naš sogovornik, ki ga je splet okoliščin – o podrobnostih ne želi govoriti – pripeljal do tega, da je storil kaznivo dejanje. Krivdo, šlo je za gospodarski kriminal, je na sodišču priznal, namesto zaporne kazni pa zdaj opravlja družbeno koristno delo.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Trumpov zdravstveni bumerang

16. 06. 2020 07.22

Racavo spuščanje Donalda Trumpa po dostopni klančini na vojaški akademiji West Point je sprožilo val spletnega norčevanja. Predsednik, ki se redno norčuje iz svojih nasprotnikov, je okusil strupenost svojega zvarka. Hkrati so se pojavila vprašanja o zdravju enega najstarejših predsednikov.

Policisti, ki so stopili na kriva pota: mehanizma za preprečevanje takšnih primerov ni

10. 06. 2020 19.04

Tatvine, preprodaja mamil, celo umor. Tudi med policisti so posamezniki, ki stopijo na kriva pota. Ker je v policiji kar osem tisoč zaposlenih, se takšnim primerom, ki mečejo slabo luč na vse zaposlene, ne moremo povsem izogniti, pojasnjuje policija. S psihološkimi testi sicer preverjajo, kdo je primeren za opravljanje policijskega poklica, vendar takšnih primerov ni mogoče povsem preprečiti.

Vrnitev v vrtec ali šolo je za otroka lahko tudi stresna. Kako mu pomagati?

15. 05. 2020 19.04

Vračanje v vrtce in šole bo za številne otroke potekalo brez večjih težav in večina se tega veseli. Nekateri otroci pa že v običajnih razmerah težko prenašajo spremembe vsakdanjih življenjskih rutin, zato jim bo vrnitev v šolo lahko predstavljala izvor frustracij in anksioznosti. Pomembno je, da si vzamemo dovolj časa za pogovor z njimi, jih spodbudimo, da govorijo o svojih mislih, občutkih in izkušnjah, opozarjajo psihologi.

Se je med pandemijo primerno smejati? 

10. 05. 2020 07.00

Srbska pisateljica in publicistka Mirjana Bobić Mojsilović v svoji knjigi Dnevnik srbske gospodinje, izšla je leta 2000, med drugim opisuje življenje v nekdanji skupni državi. Tudi o tem, kako so takrat republiške televizije izmenjevale programe lastne produkcije. Srbi so tako ponujali svojo zabavno nadaljevanko Pozorište u kući, Hrvati so imeli Dudeka in Marico Hrdalo, a Slovenci … Nikad ništa smešno – nikoli nič smešnega. 

Panika – najsmrtonosnejši virus za demokacijo

09. 05. 2020 07.00

Če smo se opazovalci dogajanja zadnje dni kdaj prestrašili, kaj se je v naši državi zgodilo s politično kulturo, osnovnim bontonom komuniciranja in kaj bo po tednih, preživetih v strahu in negotovosti, dejansko postalo nova normalnost, smo bili po drugi strani hitro obveščeni, da je epidemija povzročila splošno stanje stresa, ki meje sprejemljivega očitno globoko pomika. A stres je kar za vse postal univerzalen izgovor, ne glede na vsebino našega greha – če smo prijavili soseda, ki je sveže prepleskal polovico hiše; če smo prejšnji teden stali v vrsti za hamburger in krompirček, pred dnevi pa smo bili prvi pred vrati salona za novo pričesko; če smo žalili, grozili in maltretirali nekoga, ki misli drugače od nas; če v našem kraju (ali javnem zdravstvenem zavodu) nismo želeli (ne mladih ne starih) okuženih s koronovirusom, ali pa če smo sprejemali napačne politične odločitve – bili smo pod stresom in biti nam mora odpuščeno.

'Potreba po psihoterapiji bo večja neposredno po in v triletnem obdobju po karanteni'

03. 05. 2020 07.00

Posledice dolgotrajne izolacije in karantene bodo nekateri lahko čutili še nekaj let po koncu pandemije. Stresne situacije, ki spremljajo pandemijo, so lahko sprožilec, ki odpre še najglobje rane, potlačene spomine in čustva, med njimi je tudi strah, pravi psihoterapevtka, ki med drugim veliko dela tudi s Slovenci po svetu. Ti se spopadajo s posebej velikimi izzivi – od negotovosti, občutkov drugorazrednosti do občutkov krivde, ker niso ob svojcih v domovini.

V Italiji število okuženih prvič od začetka epidemije padlo

20. 04. 2020 08.02

Poleg Slovenije danes tudi številne druge države začenjajo opuščati nekatere ukrepe, ki so jih uvedli zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19. Tako so na Norveškem z današnjim dnem med drugim odprli vrtce, na Danskem frizerske salone, v Nemčiji pa je rahljanje ukrepov odvisno od posameznih dežel. V Italiji pa je danes prvič od začetka epidemije število trenutno okuženih z novim koronavirusom padlo v primerjavi s številom predhodnega dne.

Prilagoditve na pediatrični kliniki: 'Vstop je bolj podoben prihodu na letališče kot v bolnišnico'

16. 04. 2020 09.47

Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana so predstavili prilagoditve na delo v času pandemije. Pediatrična klinika je v času pandemije covida-19 skladno z uredbo vlade zaradi varnosti bolnikov in zaposlenih zmanjšala število obravnav: v primerjavi z lani se je število bolnišničnih obravnav zmanjšalo skoraj za polovico, število ambulantnih pregledov pa še v večji meri. Poslužujejo se tudi 'telemedicine', dnevno preko videopovezave opravijo 15 pregledov sladkornih bolnikov, pulmologi so izvedli skoraj 500 takšnih obravnav.

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'

12. 04. 2020 20.34

Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Vojaški psiholog o življenju v karanteni: Večina od nas je zaprta v zlate kletke

12. 04. 2020 07.00

Vojaški psiholog mag. Gregor Jazbec je učitelj v vojaškem šolstvu, ukvarja se s preučevanjem delovanja ljudi v ekstremnih pogojih, sploh vojnah. Izkušnje, ki mu jih prenašajo veterani in žrtve vojn, prenaša na nove generacije vojakov, pa tudi civilistov. Z njim smo se pogovarjali o življenju v karanteni, vzporednicah z vojnimi razmerami in brazgotinah, ki jih bomo iz te "vojne" odnesli.

V tem času je načeto psihično stanje vseh, psihologi opozarjajo na stigmatizacijo okuženih

23. 03. 2020 17.58

Nedvomno so trenutne družbene razmere izjemno naporne za vse. Samoizolacija, ki je eden najučinkovitejših ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, je ukrep, ki načne psihično stanje vsakogar, ocenjujejo psihiatri. Okuženi ljudje pa so v še dodatni stiski, saj se pojavlja stigmatizacija teh oseb in njihovih družinskih članov, pa opažajo psihologi. Zato je v teh težkih časih ključno, da ohranimo človečnost in povezanost.

Zakaj otroci skoraj ne zbolijo za novim koronavirusom?

20. 03. 2020 07.14

Otroci niso imuni na covid-19 in se torej z novim virusom okužijo, a ne zbolijo tako kot odrasli. Razlog naj bi bil v teoriji, da so otroci večkrat izpostavljeni drugim koronavirusom, kot je navadni prehlad, in njihov imunski sistem. Študija na kitajskih otrocih je potrdila, da so otroci dokazano izjemno veliki prenašalci. V Sloveniji otroci zaenkrat prebolevajo lažjo obliko okužbe, potrdijo na Infekcijski kliniki, hospitalizirali niso še nobenega otroka.

Pomembna je rutina: pomaga vzdrževati občutek reda, smisla ter nadzora

16. 03. 2020 15.50

Veliko ljudi je zaradi pandemije novega koronavirusa ostalo doma. A ker ne gre za počitnice, pač pa se moramo izolirati, lahko marsikdo v tem času občuti čustva in občutke, kot so strah, anksioznost, potrtost, dolgčas, jeza, razdražljivost, lahko se pojavi tudi stigmatizacija ljudi. Psihologi svetujejo, da si ljudje tudi v teh razmerah ustvarijo dnevno rutino in ji sledijo, saj predvidljivost deluje pomirjujoče.

Klinični psihologi Pediatrične klinike: Otrokom bodite zgled

15. 03. 2020 14.47

Starši, pogovarjajte se z otroki, pojasnite otrokom, kako lahko sami prispevajo k zdravju in varnosti pred okužbo s koronavirusom, poučite jih o pravilnem in rednem umivanju rok, kašljanju v robček ali v rokav, s tem, ko tudi sami upoštevate priporočila, ste otrokom zgled, so priporočila kliničnih psihologinj na Pediatrični kliniki v Ljubljani dr. Jane Kodrič in Valentine Stefanove Kralj.

Manj testiranj: Bomo Slovenci razumeli, da lahko virus širimo tudi, če nimamo 'potrdila' o okužbi?

15. 03. 2020 07.21

Z naraščanjem števila okužb je Slovenija za ustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla še več novih ukrepov, pripravljajo pa se še dodatni. Se je pa spremenil tudi pristop k obravnavi (potencialno) okuženih, kar pomeni manj testov, število novih primerov ne bo več znano, ker, kot pravijo pristojni, "kontaktov in virov okužb ni več mogoče izslediti, zato je smiselno, da sile usmerimo v skrb za bolne". Pri tem pa se poraja vprašanje – kako smiseln je manjši obseg testiranja, ki ga številni strokovnjaki vidijo kot enega najučinkovitejših sredstev v boju proti koronavirusu. In kaj vse se lahko naučimo iz primerov izbruhov v Južni Koreji in Italiji, ki sta se odzvali na zelo različen način.

Križarka Diamond Princess: okuženih že 454 potnikov

17. 02. 2020 06.53

Američani evakuirajo svoje potnike z ladje Diamond Princess, na kateri je izbruhnil koronavirus. Število okuženih na ladji se je medtem povečalo na 454.

'Nespoštovanje do sodnice je nedopustno, sodišče ne krade otrok'

03. 12. 2019 14.39

Okrožno sodišče v Zagrebu trdi, da je sodnica v primeru Severine dosodila, kot je, ker se starša nista uspela dogovoriti ali se nista hotela dogovoriti oziroma uskladiti. Velikokrat do takšnih odločitev pride, ker noben od staršev ne prepozna otrokovih potreb in svoje interese postavlja pred otrokove.

Pediatri opozarjajo, naj otrokom omejimo uporabo telefonov in tablic

21. 11. 2019 08.45

Poziv slovenskih pediatrov, naj otrokom omejimo uporabo telefonov in tablic. Če ne bomo ukrepali, se lahko zgodi, da naši otroci ne bodo sposobni za normalno življenje, ko bodo odrasli, saj ne bodo znali ločiti, kaj je realno in kaj ne. Pri nas so odvisni že štiriletniki. Je osnovnošolec sploh lahko lastnik pametnega telefona, tablice?

Umrl jim je očka, nato še mamica ... Nebo je polno zvezdic, ki sijejo otrokom

03. 11. 2019 08.34

Četrti jesensko počitniški dan preživljamo s polno hišo otrok počitniškega doma Zambratija. Seveda smo si vsi želeli lepega vremena in hkrati upali, da bo indijansko poletje vstopilo v november. Pa ni. Toda ko gre za ta iskrena otroška bitja in otroke ranljivih družinskih okolij, nikoli nikomur od nas spremljevalcev ni mar ne časa ne vremena. Tudi truda ne. Vsi kot eden se spojimo z njimi in zanje.