publikacije

Rast BDP se bo umirila

03. 01. 2001 00.00

V letu 2001 se bo realna rast bruto domačega proizvoda (BDP) po oceni vladnega urada za makroekonomske analize in razvoj umirila na približno štirih odstotkih. K temu bo prispevala predvsem upočasnitev rasti tujega povpraševanja ter restriktivna javnofinančna politika, ki bo zavirala rast državnega in v določenem delu tudi investicijskega povpraševanja, so zapisali analitiki omenjenega urada v zadnji številki svoje publikacije Ekonomsko ogledalo.

Evrobus zaključuje svojo pot

11. 10. 2000 00.00

Evrobus bo danes na Prešernovem trgu v središču Ljubljane sklenil svojo jesensko pot po Sloveniji, ki jo je začel 11. septembra. V tem času je evrobus, ki ga v okviru programa obveščanja o Evropski uniji in vključevanju Slovenije vanjo organizira urad vlade za informiranje, obiskal kar 35 slovenskih krajev.

Letni imenik v elektronski obliki

11. 10. 2000 00.00

Ljubljanska borza je pripravila drugo izdajo publikacije Letni imenik in analiza vrednostnih papirjev Ljubljanske borze, ki je tokrat prvič predstavljena v elektronski obliki. Objavljena je na spletnih straneh borze in tako brezplačno dostopna vsem, ki se zanimajo za naložbe v dolgoročne vrednostne papirje. Letni imenik ponuja na enem mestu v pregledni obliki zbrane najpomembnejše informacije o večini vrednostnih papirjev, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi. Publikacija vsebuje vse delnice, ki so bile uvrščene v borzno kotacijo do konca avgusta 2000.

Evrobus ponovno po Sloveniji

11. 09. 2000 00.00

V Mariboru danes svojo jesensko pot začenja evrobus, ki bo v mesecu dni obiskal 35 krajev, predvsem na območju Štajerske, Dolenjske, Notranjske in Zasavja.

Evrobus ponovno po Sloveniji

10. 09. 2000 00.00

V Mariboru bo jutri svojo jesensko pot začel evrobus, ki bo v mesecu dni obiskal 35 krajev, predvsem na območju Štajerske, Dolenjske, Notranjske in Zasavja.

V ZRJ 50 odstotkov brezposelnih

21. 07. 2000 11.49

V ZRJ je skoraj polovica za delo zmožnih ljudi brezposelna ali na prisilnem dopustu, piše beograjski zasebni časnik Danas, ki se sklicuje na podatke Statističnega letnika Jugoslavije.

UMAR o konkurenčnosti gospodarstva

13. 05. 2000 10.49

Stroškovna konkurenčnost slovenskega gospodarstva se je v primerjavi s 15 državami članicami EU lani, po dveletnem poslabševanju, izboljšala. K izboljšanju stroškovne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva je pripomogla predvsem relativno višja rast produktivnosti, ugotavlja v najnovejši številki svoje mesečne publikacije Ekonomsko ogledalo Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR). Stroškovna konkurenčnost slovenskih predelovalnih dejavnosti pa se je - za razliko od stroškovne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva - v primerjavi z EU lani poslabšala.

Kolokvij o razvoju slovenskega parlamentarizma

09. 05. 2000 10.51

Državni zbor bo ob današnji deseti obletnici prvih demokratičnih volitev v Sloveniji, v veliki dvorani pripravil kolokvij s temo Razvoj slovenskega parlamentarizma. Strokovno srečanje, na katerem naj bi v dveh vsebinskih sklopih zajeli prikaz zgodovinskih okoliščin družbene demokratizacije ter rezultate slovenske (re)parlamentarizacije v minulem desetletju, sovpada z dnem, ko so se pred desetimi leti na ustanovni seji zbrali vsi trije zbori demokratično izvoljene skupščine in za predsednika izvolili Franceta Bučarja.

Knjigarji z muzealci ponujajo kataloge

11. 04. 2000 13.39

V prireditvenem prostoru knjigarne Konzorcij na Slovenski cesti v Ljubljani je od danes do 17. aprila na ogled razstava katalogov slovenskih muzejev in galerij. S svojimi izdajami se predstavlja več kot 30 muzejev in galerij iz cele Slovenije z več kot 1000 publikacijami, ki pregledno in strnjeno predstavljajo delo domačih muzealcev v zadnjem letu, pa tudi nekatere odmevnejše muzejske projekte iz prejšnjih let. Razstavo sta odprla predsednica Skupnosti muzejev Slovenije in obenem direktorica Muzeja novejše zgodovine Celje Andreja Rihter in državni podsekretar v ministrstvu za kulturo Gojko Zupan.

Vse izdaje Prešernovih Poezij skozi čas

09. 04. 2000 20.12

<A HREF=http://www.nuk.uni-lj.si/ target=_blank>Narodna in univerzitetna knjižnica</A> je v počastitev Prešernovega leta pripravila pregled vseh izdaj pesnikovih Poezij skozi čas, od leta 1847 do 1999, skupno 156 izdaj, od tega devet v rokopisni in 147 v knjižni obliki. Razstava ima naslov Prešernove Poezije - knjiga, ki je oblikovala Slovence. Slovesno jo bodo odprli v torek, 11. aprila, ob 11. uri v razstavni dvorani NUK. Avtor razstave je Samo Kristan. Gradivo je razvrstil v tri sklope - Poezije 1847, Slovenske izdaje Prešernovih pesmi in Prevodi.

Dve publikaciji Maske

07. 04. 2000 16.12

V letu 2000, ko mineva 80 let od ustanovitve prve Maske, sta izšli že dve publikaciji zavoda za založniško, kulturno in producentsko dejavnost Maska. To sta prva številka revije Maska z letnico 2000, katere nosilni del so razprave o erotizmu, in prva številka publikacije FAME, skupne izdaje Maske in zagrebške revije Frakcija, katere tematsko izhodišče je kulturna produkcija telesa.

Koncert tržaške glasbene matice

23. 01. 2000 17.05

V Kulturnem domu v Trstu je bil sinoči prvi abonmajski koncert glasbene matice v sezoni 1999/2000. Letošnja sezona poteka v znamenju 90-letnice delovanja tržaške glasbene matice in v njenem okviru je dan poudarek predvsem domačim glasbenikom, ki so se šolali na tej osrednji zamejski glasbeni ustanovi in ki bodo nastopili na vsakem koncertu bodisi kot solisti, člani skupin ali dirigenti.

Oktobrska inflacija 0,5 odstotka

08. 11. 1999 16.34

Septembrska inflacija je dosegla 0,8 odstotka. V devetih mesecih letos so se cene življenjskih potrebščin skupno zvišale za 6,1 odstotka, v zadnjih dvanajstih mesecih pa za 7,5 odstotka. V septembru so se cene na drobno povečale za 0,9 odstotka, letos so bile višje za 6,6 odstotka, na letni ravni pa za osem odstotkov. Kot je razvidno iz najnovejše, oktobrske publikacije Ekonomskega ogledala, so bili industrijski proizvodi pri proizvajalcih v septembru dražji za 0,7 odstotka, v letošnjem letu za pol odstotka in v zadnjih dvanajstih mesecih v povprečju za 1,9 odstotka. Oktobrska inflacija je znašala 0,5 odstotka, nanjo pa so vplivale za štiri odstotke višje cene električne energije za gospodinjstva, za 7,7 odstotka dražji butan plin ter višje cene obleke, obutve in stanovanjske opreme.

Dokumenti Slovenskega gledališkega muzeja

21. 09. 1999 13.49

Slovenski gledališki muzej je v sodelovanju z veleposlaništvom Republike Poljske v Sloveniji dvojno številko svoje redne publikacije Dokumenti tokrat posvetil sodobnemu poljskemu gledališču. Z razstavo sodobnega poljskega gledališkega plakata, ki je bila spomladi na ogled v tem muzeju, s ciklusom predavanj poljskih teatrologov in gledaliških ustvarjalcev ter z video projekcijami najzaminivejših predstav poslednjih desetletij je Slovenski gledališki muzej namenil ustrezno pozornost povojnemu poljskemu gledališču. Kot poudarja direktor muzeja Ivo Svetina, je bilo to zanimivo in inspirativno dogajanje na Slovenskem premalo poznano.

DDV mejnik gospodarskih gibanj

10. 09. 1999 18.18

Pričakovane posledice uvedbe DDV bodo letošnja gospodarska gibanja prek učinkov na domače povpraševanje, trgovinsko menjavo in cene razdelile na dve povsem različni obdobji, pišejo strokovnjaki Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) v poletni številki publikacije Gospodarska gibanja. Tako ocene za julij in avgust na področju trošenja kažejo hiter in močan zasuk navzdol, še maja in junija pa je bilo opaziti rekordno povečanje. Ob tem pa zaradi povečanja uvoza niti preobrat v drugi polovici leta ne bo preprečil velikega letnega primanjkljaja v blagovni menjavi.

Poletni festival Križanke '99

12. 08. 1999 13.20

Križanke morajo ostati glavno prizorišče Mednarodnega poletnega festivala Križanke '99 v Ljubljani, poudarja Janja Rozman, vodja za stike z javnostmi Festivala Ljubljana, v uvodniku četrte številke Festivalovega bisa, publikacije, ki spremlja letošnje prireditve 47. mednarodnega poletnega festivala Ljubljana. Najrazličnejše očitke in kritike, ki jih prejemajo zaradi domnevne neustreznosti prizorišč poletnega festivala, o organizaciji in vodenju, pa je po mnenju Rozmanove mogoče zavrniti s preprostim dejstvom, da je ljubljanski festival mnogim njegovim zvestim obiskovalcem v ponos.

AMZS želi sodelovati pri turistični ponudbi

15. 07. 1999 15.12

Predstavniki AMZS so ministru za malo gospodarstvo in turizem Janku Razgoršku v sredo predstavili svojo dejavnost na področju turizma in ob tem izrazili željo po tesnejšem sodelovanju z ministrstvom in Centrom za promocijo turizma Slovenije.

Mednarodni knjižni sejem v Izraelu

21. 06. 1999 12.31

V Jeruzalemu se je v nedeljo zvečer odprl 19. mednarodni knjižni sejem. Slovesnosti ob odprtju se je poleg številnih obiskovalcev z vsega sveta med drugim udeležil tudi nekdanji premier Šimon Peres. Na sejmu, ki poteka vsaki dve leti, sodeluje približno tisoč založb iz 55 držav, ki predstavljajo svoje najnovejše publikacije.

Točen datum Clintonovega obiska v Sloveniji znan po potrditvi iz Washingtona

19. 05. 1999 14.02

Točen datum junijskega obiska ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji bo znan po potrditvi programa iz Washingtona. Clintonova gostitelja v naši državi bosta slovenski predsednik Milan Kučan in premier Janez Drnovšek. V številni ameriški delegaciji bo ob predsedniku in soprogi Hillary predvidoma tudi državna sekretarka Madeleine Albright.

Slabšanje likvidnosti gospodarstva

09. 05. 1999 09.45

Sredstva na žiro računih gospodarstva so konec marca znašala 92,6 milijarde tolarjev, kar je nominalno za 7,7 odstotka več kot mesec prej, vendar pa za 8,6 odstotka manj kot ob koncu preteklega leta. V primerjavi s celotnim sredstvi na žiro računih je delež sredstev gospodarstva na žiro računih znašal 40 odstotkov in je bil za 1,6 odstotne točke višji kot februarja. Vendar pa Urad za makroekonomske analize in razvoj v zadnji številki publikacije Ekonomsko ogledalo opozarja na poslabšanje likvidnosti. Na to kažeta dva znaka: rast števila pravnih oseb z blokiranimi žiro računi nad pet dni (konec marca 9112 pravnih oseb) in rast zneska blokacij (konec marca 97,2 milijarde tolarjev).

Gospodarska gibanja: Neugodni signali vse močnejši

23. 04. 1999 11.51

Skupno povpraševanje v prvih dveh mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani realno zaostaja za skoraj toliko kot industrijska proizvodnja, ki se je v omenjenem primerjalnem obdobju znižala za 6,5 odstotka. Razloga za takšna gibanja sta po mnenju strokovnjakov Ekonomskega inštituta pravne fakultete (EIPF) stagnacija domačega domačega povpraševanja in padec izvoza, ki je posledica zmanjšanja trgovanja z državami v razvoju. Kljub padcu obsega naročil in zalog, pa proizvajalci še naprej upajo na rast povpraševanja in proizvodnje v naslednjih mesecih.

Predstavitev poročila o človekovem razvoju

09. 03. 1999 16.35

Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

Equrna: odkupljena dela mecena Faktor banke

02. 03. 1999 17.06

Faktor banka je v lanskem letu kot mecen odkupila oz. omogočila nastanek sedemnajstih slik petnajstih slovenskih sodobnih likovnikov in likovnic ''postmodernih smeri'' - od del Bogdana Borčiča, Emerika Bernarda in Valentina Omana do stvaritev najmlajših avtorjev, npr. Žiga Kariža. Dela so na ogled v galeriji Equrna, odprtje razstave pa je bilo tudi priložnost za nekaj slovesnih besed, s katerimi je minister za kulturo Jožef Školč opozoril na zgledno podporo te banke kulturi, ki bi jo lahko posnemali tudi drugi, selektor oz. oblikovalec zbirke dr. Tomaž Brejc pa je napovedal letošnji izid publikacije z reprodukcijami vseh približno 60 zbranih eksponatov in predstavitvijo celotne zbirke.

Novosti v seriji Razprave FF

18. 02. 1999 15.56

V Kulturno-informacijskem centru Mestnega muzeja v Ljubljani so danes predstavili štiri publikacije s področja umetnostne zgodovine, filozofije in psihologije, ki zaokrožujejo lanski, 14. letnik Razprav. Slednje izhajajo pri Znanstvenem inštitutu Filozofske fakultete in jih ureja Jadranka Šumi. Skupaj z urednico so jih predstavili avtorji sami.

NUK izdal katalog tujega časopisja

31. 01. 1999 10.13

Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) je izdala katalog Tuje časopisje, ki vsebuje izpis naslovov tujejezičnih strokovnih in znanstvenih revij, letnih poročil in bibliografij ter informativno-političnega in drugega poljudnega časopisja, ki ga redno prejema z nakupom, zameno ali darovi. Izpis, ki vsebuje 1758 enot, sta urednici kataloga Vilenka Jakac Bizjak in Karmen Štular Sotošek uredili glede na vsebino publikacij in mu dodali abecedno-naslovno ter predmetno kazalo.

Gospodarski pesimizem se poglablja

19. 01. 1999 14.13

Slovensko gospodarstvo sledi gospodarskim gibanjem v Evropi. Rast industrije se je, kot pišejo strokovnjaki ekonomskega inštituta ljubljanske pravne fakultete v zadnji številki redne mesečne publikacije Gospodarska gibanja, v zadnjih mesecih lanskega leta ohranjala le še na račun rudarstva in elektrogospodarstva. Stopnja brezposelnosti je do novembra že presegla predlansko, pri čemer se je zelo zmanjšalo število samozaposlenih. Vprašanje pa je tudi, ali bo večje domače trošenje lahko nadomestilo padec izvoznih naročil.

Odprtje informacijskega centra USIS

13. 01. 1999 12.49

Potem ko so zaradi odločitve ameriške vlade po skoraj 30 letih zaprli knjižnico Ameriškega centra v Ljubljani, bodo v petek, 15. januarja, v prostorih na Cankarjevi 11 odprli Informacijski center.

Založba ZRC: znanstveni monografiji o Postojnski jami in dolini Mirne ter povzetek raziskav južnokitajskega krasa

08. 01. 1999 14.30

Tri nove publikacije Založbe Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU, Tektonska zgradba sistema Postojnskih jam geologinje in krasoslovke Stanke Šebela, Mirnska dolina - monografska raziskava ene dolenjskih pokrajin geografinje Maje Topole - ter South China Karst 1 - povzetek speleoloških in krasoslovskih raziskav več območij južnokitajskega krasa, delo skupine kitajskih in slovenskih znanstvenikov, so po mnenju urednika založbe dr. Voja Likarja ''lepi znanstveni dosežki na področjih krasoslovja in geografije''; ob tem je direktor ZRC SAZU dr. Oto Luthar opozoril ''na hud disproporc med doseženimi znanstvenimi rezultati in finančno podporo le-tem s strani ministrstva za znanost in tehnologijo'' (MZT). Občutek nemoči vodje ZRC ''ob nesmiselnosti in neupravičenosti odločitev MZT kot financerja'' je že tolikšen, da po Lutharjevih besedah ''nismo daleč od tega, da bomo prisiljeni javnost še drugače opozoriti na to diskrepanco''.

Razstava o 50-letnici in klub ljubiteljev Moderne galerije

22. 12. 1998 15.43

Ob petdesetletnici delovanja je Moderna galerija pripravila dokumentarno razstavo o najpomembnejših mejnikih v zgodovini galerije od njene ustanovitve 30. decembra leta 1947 do danes.

Nova fakultetna knjigarna v Ljubljani

07. 12. 1998 12.46

Dekan Filozofske fakultete Ludvik Horvat je danes slovesno prerezal trak in odprl prostore nove knjigarne Filozofske fakultete v Ljubljani na Slovenski cesti 1. Z odprtjem knjigarne, kjer bodo na enem kraju naprodaj zlasti fakultetni učbeniki in publikacije Znanstvenega inštituta Filozofske fakultete (ZIFF), so se sklenile prireditve ob Tednu univerze v Ljubljani.