računalniške

Yahoo odslej s Compaqovo opremo
23. 01. 2001 00.00
Internetni portal in trgovsko podjetje Yahoo je z računalniško družbo Compaq Computer podpisalo večletno pogodbo o dobavi računalniške opreme. Podrobnejši pogoji iz pogodbe sicer še niso znani, vendar je podpredsednik Compaqa Jeff Clarke povedal, da je vrednost posla primerljiva s pogodbo, ki jo je njegovo podjetje lani sklenilo z internetno skupino Walt Disney.

Prodaja osebnih računalnikov peša
19. 01. 2001 00.00
Umirjanje ameriške gospodarske rasti in prenasičen trg osebnih računalnikov sta po podatkih raziskovalnega inštituta Gartner Dataquest glavna vzroka za slabšo prodajo osebnih računalnikov v lanskem letu. Ta se je v ZDA lani v primerjavi z letom 1999 sicer povečala za 10,3 odstotka na 49,4 milijona prodanih računalnikov, vendar pa omenjeno povečanje prodaje predstavlja le polovica rekordnega povečanja prodaje v letu 1999, ko se je v primerjavi z letom 1998 prodaja osebnih računalnikov povečala za kar 21,7 odstotka. Svetovna prodaja osebnih računalnikov je zabeležila nekoliko večjo rast kot ameriška prodaja, k čemur je največ prispevalo veliko povpraševanje v Aziji in Latinski Ameriki.

Najnovejša tehnologija tudi v Slovenijo
11. 01. 2001 00.00
Ameriška vlada je že šestič od leta 1993 prevetrila omejitve, ki veljajo za izvoz visoko zmogljivih računalnikov in med drugim Slovenijo premaknila iz skupine 2 v skupino 1. V tej so države, ki lahko uvažajo visoko zmogljive ameriške računalnike brez omejitev, oz. brez poprejšnjega vladnega pregleda. Ameriška vlada pa ugotavlja še, da tehnološki razvoj krepko prehiteva uveljavljene nadzorne standarde in bo v kratkem kongresu priporočila, da jih popolnoma odpravi. Obstoječi standardi po katerih ameriška vlada omejuje izvoz visoko zmogljivih računalnikov temeljijo na "hardwareu", oz. na "milijonih teoretičnih operacijah na sekundo" (MTOPS). Obrambno ministrstvo ZDA je že leta 1999 ugotovilo, da so ti standardi zastareli, zato se bo potrebno osredotočiti na nadaljnji nadzor občutljive programske opreme, ki bi lahko v napačnih rokah ogrozila nacionalno varnost.

Korporacije in FBI skupaj proti hekerjem
10. 01. 2001 00.00
Okrog 500 ameriških podjetij, med katerimi so tudi giganti, kot je na primer IBM, se je pridružilo FBI-ju (ameriškemu zveznemu preiskovalnemu uradu) pri ustanavljanju sistema InfraGuard, preko katerega si bodo podjetja izmenjevala podatke o napadih v računalniške sisteme. Vdori hekerjev v interne mreže ameriških korporacij pred krakim so najbolj prispevali k hitri ustanovitvi oddelka in realizaciji projekta InfraGuard.

Novi 800 MHz Celeron
06. 01. 2001 00.00
Družba Intel je predstavila hitrejšo različico svojega procesorja Celeron, ki je namenjen predvsem za cenejše, in počasnejše, računalniške sisteme. Novi 800 MHz Celeron je tudi prvi procesor v Intelovi cenejši ponudbi, ki že vsebuje 100 MHz sistemsko vodilo, ki izboljšuje splošno hitrost celotnega sistema.

Shalikashvili priporočil podpis CTBT
06. 01. 2001 00.00
Nekdanji poveljnik generalštaba združenih poveljstev ameriške vojske general John Shalikashvili je v obsežni študiji, ki jo je eno leto oblikoval na prošnjo predsednika Billa Clintona, priporočil, da ZDA ratificirajo Sporazum o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), ki so jo republikanci v senatu s tesnim izidom 51:48 zavrnili oktobra 1999.

Novi publikaciji pri založbi ZRC
05. 01. 2001 00.00
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je pri založbi ZRC izdal monografijo Samodejno tvorjenje govora iz besedil avtorice Jerneje Gros. Delo je predelana doktorska disertacija, ki so jo uvrstili v zbirko Linguistica et Philologica. Etimolog, leksikolog in frazeolog Janez Keber je na tiskovni konferenci predstavil še šesto številko glasila omenjenega inštituta Jezikoslovni zapiski 6.

Ukinjene carine na industrijske izdelke iz EU
03. 01. 2001 00.00
Slovenija je ukinila carine na industrijske izdelke iz Evropske unije. Kljub ukrepu, ki potrošnike precej razbremenjuje, pa se naši prodajalci in uvozniki vsaj zaenkrat na ukinitev carin na skoraj vse blago iz Evrope ne nameravajo odzvati.

Velika Britanija razvija elektronsko bombo
02. 01. 2001 00.00
Britanski strokovnjaki so razvili novo orožje, s katerim je mogoče blokirati celotno elektroniko in sistem poveljevanja nasprotne strani. Orožje, znano tudi pod imenom elektronska bomba (E-bomba), je pravzaprav odgovor na odkritje, da je Rusija že precej napredovala pri razvoju tovrstnega vojaškega sistema. Razvoj E-bombe sega še v čase bivše Sovjetske zveze, Rusija pa je nato omenjeno orožje povsem izpopolnila in naj bi bila trenutno edina država na svetu, ki razpolaga s tako učinkovito tehniko. Velika Britanija razpolaga celo z informacijami svojih vohunov, da bi se do ruske E-bombe utegnila dokopati Irska republikanska armada, ki bi z njo lahko blokirala elektronske sisteme v londonskem Cityju.

Slovenske aktivnosti v Paktu stabilnosti
27. 12. 2000 00.00
Slovenija bo v prvi polovici leta 2001 sopredsedovala delovnemu omizju demokratizacija in človekove pravice v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo. V sklopu tega omizja je Slovenija že v letu 2000 v sodelovanju s Svetom Evrope vodila delovno skupino za človekove pravice in manjšine, podporo pa sta dobila dva slovenska projekta: ustanovitev mednarodnega centra za medetnične odnose in manjšine ter mednarodne podiplomske šole ekonomije za južno in jugovzhodno Evropo.

Dell z novo delovno postajo
15. 12. 2000 00.00
Dell je na trg poslal novo delovno postajo Dell Precision Workstation 330, ki vsebuje nove 1.40-GHz in 1.50-GHz procesorje Intel Pentium 4 ter čipe Intel 850 s 400-MHz sistemskim vodilom. Delovne postaje Dell Precision so namenjene profesionalnim uporabnikom, ki zahtevajo izjemno zmogljivost na področju finančne analize, izdelave digitalne vsebine, računalniško podprtega načrtovanja, geografskih informacijskih sistemov, računalniške animacije in razvoja programske opreme. Dell v bližnji prihodnosti načrtuje tudi ponudbo delovnih postaj s 64-bitnimi procesorji Intel Itanium.

Širjenje Perftecha na Hrvaško
13. 12. 2000 00.00
Vodstvo blejskega Perftecha, podjetja iz Skupine Autocommerce, ki se ukvarja z informacijskimi tehnologijami, z razvojem programske opreme, inženiringom na področju aktivne in pasivne mrežne opreme ter s storitvami vezanimi na dostop do interneta preko lastnega omrežja S5.net, je v Zagrebu podpisalo pogodbo o nakupu podjetja FIST. Gre za družbo, ki prav tako posluje na področju računalniške programske opreme in računalniške podpore uporabnikov. Njihova aplikativna programska oprema je doslej bila usmerjena predvsem v reševanje problemov informacijskih sistemov poslovodstev v srednje velikih družbah, med reference pa še posebej štejejo banke kot so Privredna banka Zagreb, Reiffeisen Banka Zagreb, Volksabank Zagreb, in druge. Z nakupom družbe FIST, in sicer njenega stoodstotnega deleža, je blejski Perftech naredil prvi korak v smeri uresničevanja tako lastne strategije kot strategije krovne delniške družbe Autocommerce v smeri širitve svoje dejavnosti tudi na sosednje trge. Kupoprodajno pogodbo je danes v Zagrebu podpisal direktor Perftecha Valter Nemec, družbo FIST pa bo še naprej vodil njen dosedanji direktor Boris Urščumlič, ki je hkrati bil tudi eden izmed treh Fistovih solastnikov.

Pomoč skladu za razminiranje
13. 12. 2000 00.00
Evropska komisija je mednarodnemu skladu za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), ki ga upravlja Slovenija, prispevala dva milijona evrov. Sporazum sta danes v Ljubljani podpisala vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden in direktor ITF Jernej Cimperšek. Denar bo namenjen razminiranju bregov Save na bosansko-hercegovski in hrvaški strani in projektu izgradnje informacijskega centra obeh držav, ki naj bi usklajeval podatke in zbiral zemljevide minskih polj. To bo prvi projekt ITF, ki naj bi dokazal regionalni pristop in čezmejno sodelovanje.

Perftech se širi na Hrvaško
11. 12. 2000 00.00
Vodstvo blejske družbe Perftech, ki se ukvarja z informacijskimi tehnologijami, z razvojem programske opreme, inženiringom na področju aktivne in pasivne mrežne opreme ter s storitvami, vezanimi na dostop do interneta prek lastnega omrežja S5.net, je danes v Zagrebu podpisalo pogodbo o nakupu podjetja Fist. Z nakupom 100-odstotnega lastniškega deleža omenjenega podjetja je Perftech naredil prvi korak v smeri uresničevanja tako lastne strategije kot tudi strategije krovne družbe Autocommerce, v kateri je med drugim predvidena širitev dejavnosti tudi na sosednje trge.

Motorola ustanovila podružnico v Sloveniji
08. 12. 2000 00.00
Motorola, eden največjih ponudnikov integriranih komunikacij in specialnih rešitev s področja elektronske opreme na svetu, je odprla svojo podružnico v Ljubljani, ki bo pokrivala področje Slovenije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Slovensko podružnico Motorole, ki bo delovala predvsem na področju trženja mobilnih telekomunikacij, zastopa Urša Manček.

Na Pixxelpointu 2000 podelili nagrade
05. 12. 2000 00.00
Na mednarodnem festivalu računalniške umetnosti Pixxelpoint 2000 v novogoriški Mestni galeriji, ki se je začel minuli petek in na katerem je razstavljalo 83 avtorjev iz 32 držav, je tričlanska žirija podelila nagrade v štirih kategorijah, in sicer v 3D, 2D, Vector in Animacija. Med nagrajenci je bil tudi Roman Peklaj, ki je s svojim delom Oligumica dobil tretjo nagrado v kategoriji Vector.

Teden ljubljanske univerze
04. 12. 2000 00.00
Na Univerzi v Ljubljani praznujejo 3. decembra dan univerze, saj se je na ta dan leta 1919 resnično začelo delo na univerzi, ki je bila ustanovljena julija istega leta. Letos se bo obeležitev njenega rojstnega dne raztegnila kar na teden Univerze v Ljubljani, v okviru katerega se bo od danes do petka zvrstila vrsta zanimivih prireditev. Slavnostni teden se bo začel danes z otvoritvijo mednarodnega znanstvenega simpozija ob 200. obletnici rojstva Franceta Prešerna z naslovom Romantična pesnitev, ki ga pripravlja oddelek za slovanske jezike in književnosti na filozofski fakulteti. Na fakulteti za elektrotehniko bodo svojim študentom podelili Vidmarjeve nagrade in priznanja, skupaj s fakulteto za računalništvo in informatiko pa bodo predstavili sistem računalniške telefonije. Na naravoslovnotehniški fakulteti bodo ob dnevu rudarjev in montanistov pripravili strokovno posvetovanje, na ekonomski fakulteti bodo imeli novinarsko konferenco ob 9000. diplomi univerzitetnega programa ekonomije, na medicinski fakulteti pa bodo podelili diplome gostujočim profesorjem fakultete.

Pixxelpoint 2000
02. 12. 2000 00.00
V novogoriški Mestni galeriji se je v petek začel mednarodni festival računalniške umetnosti - Pixxelpoint 2000. Čeprav je bilo prvotno zamišljeno, da bo 147 računalniških slik in 13 animacij na ogled le do nedelje, so se organizatorji zaradi velikega zanimanja, predvsem srednjih šol, odločili, da razstavo podaljšajo za tri dni.

Kopa in Compaq o e-poslovaju
24. 11. 2000 00.00
Kopa je v sodelovanju s Compaqom v Slovenj Gradcu pripravila seminar o e-poslovanju, kjer so bile predstavljene tudi najnovejše računalniške rešitve.

Škodljivi računalniški monitorji
22. 11. 2000 00.00
Ruski očesni zdravniki so s svojimi raziskavami ugotovili, da računalniške igrice, ki tako zelo pritegnejo otroke, škodujejo njihovemu vidu. Več ur, preživetih pred računalniškim monitorjem, lahko vpliva na nastanek kratkovidnosti in astenopio - opešanje vida, ki ga pogosto spremljajo bolečine in glavobol. Delo z računalnikom namreč bolj utruja oči kot običajno branje. Ruski očesni zdravniki svetujejo, da bi morali otroke očesni zdravniki redno pregledovati enkrat letno.

Najnovejši Intelov procesor
21. 11. 2000 00.00
Največji proizvajalec čipov na svetu Intel je predstavil računalniški procesor Pentium 4. To je prva korenita sprememba prvega Intelovega čipa Pentium, ki je prišel na trg leta 1995, in naj bi na začetku omogočal 1,4- in 1,5-gigaherčno hitrost. Najnovejši Pentium je sestavljen iz 42 milijonov tranzistorjev, kar je za 50 odstotkov več, kot jih ima Pentium III. Kot so povedali predstavniki Intela, bodo računalniški sistemi z omenjenim procesorjem omogočali hitrejše delo z audio in video posnetki ter grafiko, vgrajeni v primerne računalniške sisteme pa naj bi prve kupce stali okrog 2500 ameriških dolarjev.

Tipkovnica iz blaga
13. 11. 2000 00.00
Pri podjetju ElekTex trdijo, da so izdelali prvo tipkovnico, narejeno povsem iz blaga. Posledica tega je seveda zelo enostavno prenašanje in spravljanje tega standardnega kosa računalniške periferije. Tipkovnico enostavno prepognemo, spravimo v žep in že jo nesemo kamorkoli. V ElekTexu pravijo, da lahko njihove tipkovnice brez strahu operemo, prepogibamo, mečkamo, skratka počnemo vse, česar ponavadi s tipkovnico ne bi počeli. Glede na to, da gredo njene navadne plastične sorodnice zelo dobro v prodajo, pri ElekTexu pričakujejo, da bo tudi njihova dosegla velik tržni uspeh. Tipkovnica naj bi prišla na ameriški trg v začetku naslednjega leta, cena pa naj bi se vrtela okrog 60 ameriških dolarjev.

Začetek taktične vaje SV
07. 11. 2000 00.00
Slovenska vojska je danes v organizaciji 3. operativnega poveljstva v Celju na

Hekerji vdrli v Microsoft
30. 10. 2000 00.00
Konec prejšnjega tedna so zaenkrat še neznani hekerji vdrli v interno mrežo največjega izdelovalca programske opreme na svetu, Microsofta, ter si ogledali izvorno kodo nekaterih programov.

Youssou N'Dour za razvoj interneta
25. 10. 2000 00.00
Senegalski glasbenik

Odobren izvoz enkripcijskih tehnologij
24. 10. 2000 00.00
Po večletih pritiskov s strani računalniške industrije se je Clintonova administracija odločila dovoliti izvoz najmočnejših enkripcijskih tehnologij v 23 različnih držav. Od prejšnjega četrtka dalje so varnostni mehanizmi tako na voljo tudi vladam evropske unije, Avstralije, Japonske, Nove Zelandije, Norveške, Švice, Češke, Poljske in Madžarske. Letos je Commerce Department, ameriški ekvivalent našega Ministrstva za gospodarstvo, že odobril prodajo enkripcije gospodarskim subjektom v teh in še nekaterih drugih državah, med katerimi je tudi Slovenija. Omenjene spremembe so sad dolgoletnih prizadevanj ameriške računalniške industrije, saj so se nekatera velika podjetja že nekaj časa trudila dobiti dovoljenje za prodajo orodij, ki bodo pripomogla k varnejšim elektronskim transakcijam na stari celini in v ostalih z ameriško enkripcijo blagoslovljenih državah. Zanimiv je pri tem predvsem nenaden obrat Bele hiše od nasvetov pravne stroke in varnostnih agencij k čistemu kapitalističnemu razmišljanju, saj ni skrivnost, da bo dobiček ob takšnem povečanju trga najbrž velikanski, razen tega pa bo ameriškim podjetjem, ki se ukvarjajo z razvojem tovrstne programske opreme tako tudi omogočeno obdržati vodilno vlogo na tržišču. Pri BSA (Business Software Alliance) so po desetih letih boja proti mlinom na veter na moč zadovoljni s takšnim stališčem vlade. “

Inšpektorji proti piratskim programom
20. 10. 2000 00.00
Tržni inšpektorat Republike Slovenije je pri inšpekcijskem pregledu programske opreme v letošnjem prvem polletju pri 81 pravnih osebah in samostojnih podjetnikih odkril kar 66,6 odstotka takih, ki računalniške programe uporabljajo na nelegalen način. Brez licenčne pogodbe in računov je bilo namreč kar 54 podjetij, so sporočili iz gospodarskega interesnega združenja proizvajalcev programske opreme BSA (Business Software Alliance). Inšpektorji so med drugim opravili pregled tudi pri podjetju Summit Motors, zastopniku znane avtomobilske znamke, kjer so preverili 18 računalnikov. Podjetje za nobenega od 41 inštaliranih računalniških programov ni predložilo ne računa, ne licenčne pogodbe. Tržni inšpektor je zato zoper podjetje izdal odločbo o prepovedi nadaljnje uporabe teh programov in ga predal sodniku za prekrške. Poleg tega pa lahko sodišče zaradi kršitve zakona o avtorskih in sorodnih pravicah obsodi podjetje še na plačilo civilne kazni v višini trikratne vrednosti cene računalniških programov, za katere bo ugotovljena nelegalna uporaba. Ker gre kar za 41 programov, grozi podjetju plačilo civilne kazni v višini skoraj devet milijonov tolarjev.

Compaq in Ericsson utrjujeta sodelovanje
14. 10. 2000 00.00
Compaq, eden največjih izdelovalcev računalniške opreme na svetu in Ericsson, ki sodi med vodilna svetovna telekomunikacijska podjetja z več kot 100.000 zaposlenimi v 140 državah, že tesno sodelujeta, saj Compaq oskrbuje Ericsson s široko paleto proizvodov in storitev. Podjetji pa nameravata sodelovanje še poglobiti.

Microsoft odprl javni testni laboratorij
14. 10. 2000 00.00
Microsoft je minuli teden v Ausstinu v ameriški zvezni državi Texas odprl nov tehnološki center, ki bo spletnim trgovcem dovoljeval izdelovanje in testiranje različnih pripomočkov. V tehnološkem centru bo potekala tudi demonstracija prednosti ponudbe Microsofta pred konkurenčnimi izdelki in storitvami. S tem naj bi podjetje pospešilo razvoj v panogi in omogočilo hitrejše lansiranje proizvodov na trg.

Silicijeva dolina izgublja svoj čar
13. 10. 2000 00.00
Regionalna organizacija Silicijeve doline, Joint Venture: Silicon Valley Network, je objavila rezultate raziskave o kvaliteti življenja v leglu informacijskega napredka, znani Silicijevi dolini. Rezultati govorijo, da to področje južno od San Francisca izgublja primat kot delovno in življenjsko področje za računalniške strokovnjake in mala podjetja v vzponu (start up). Najboljšo klimo za nova, internet podjetja, trenutno ponujajo »