računalniška

Microsoft pozdravlja izid specifikacije Open eBook

29. 09. 1999 12.19

Skoraj leto dni za tem, ko je Microsoft predlagal standard Open eBook za nastajajočo industrijo elektronskih knjig je skupina Open eBook Authoring Group izdala specifikacijo Open eBook Publication Structure Specification 1.0.

Microsoft pripravil dva nova operacijska sistema

28. 07. 1999 09.37

Millenium in Neptun sta dva nova Microsoftova računalniška operacijska sistema, ki bosta namenjena najširšemu krogu uporabnikov, poudarek pa bo predvsem na enostavni uporabi. Millenium, ki naj bi se na tržišču pojavil naslednje leto, bo usmerjen predvsem na digitalne mulitimedije, hišna omrežja in boljšo povezanost z internetom. To bo tudi prvi Microsoftov operacijski sistem, ki je nastal v sodelovanju z Intelom. O drugem operacijskem sistemu Neptunu se ve le to, da se na tržišču ne bo pojavil pred letom 2001.

Prihodek IBM presegel vsa pričakovanja

20. 07. 1999 14.03

Dobiček IBM je zadnje četrtletje tega leta znašal 2,39 milijarde dolarjev, kar je za 65 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, ko je ta vsota znašala 1,45 milijarde dolarjev. Prihodek korporacije je z 18,82 milijarde dolarjev narastel na 21,91 milijarde dolarjev, kar je 16-odstotno povečanje rasti. Dobri rezultati so odraz uspešnega poslovanja na področju osebnih računalnikov, računalniških storitev ter na področju poslovanja s podatkovnimi omrežji.

Donosna prodaja iMacov

16. 07. 1999 18.02

Računalniška družba Apple je v tretjem četrtletju in prvih devetih mesecih tekočega poslovnega leta zabeležila precejšnje povečanje prodaje in dobička, predvsem zaradi izvrstne prodaje osebnih računalnikov serije iMac. Družba je v sredo po zaključku borznega trgovanja tudi napovedala umik lastnih delnic v skupni vrednosti pol milijarde dolarjev. Apple je objavil novico, da se je dobiček v tretjem četrtletju tekočega poslovnega leta (končalo se je 26. junija) povzpel na 203 milijone dolarjev, medtem ko je v enakem obdobju lani znašal 101 milijon dolarjev. K tako visokemu dobičku je prispevala tudi prodaja lastniškega deleža v družbi ARM Holdings v vrednosti 89 milijonov dolarjev. Promet se je povečal za 11 odstotkov na 1,56 milijarde dolarjev, pri čemer so 45 odstotkov prometa ustvarili v tujini.

Apple na poti navzgor

15. 07. 1999 14.25

Računalniška družba Apple je v tretjem četrtletju in prvih devetih mesecih tekočega poslovnega leta zabeležila precejšnje povečanje prodaje in dobička, predvsem zaradi izvrstne prodaje osebnih računalnikov serije iMac. Družba je v sredo po zaključku borznega trgovanja tudi napovedala umik lastnih delnic v skupni vrednosti pol milijarde dolarjev.

Dvopasovna GSM kartica za računalnike

01. 07. 1999 11.32

Nokia je na sejmu komunikacijske opreme CommunicAsia '99 v Singapurju predstavila prvi kartični terminal za mobilna omrežja, delujoč na visokih hitrostih. Računalniška telefonska kartica Nokia Card Phone 2.0 ima vgrajen GSM telefon in je namenjena osebnim računalnikom ter omogoča hitrost prenosa podatkov do 43.2 Kbit/s.

Prihodnji teden konferenca o računalniško podprti prodaji

20. 05. 1999 17.06

Prihodnji teden bodo v prostorih GZS pripravili mednarodno konferenco z delovnim naslovom Računalniško podprta prodaja, ki jo bo spremljal tudi sejem.

Microsoftove rešitve z uporabo močne kriptografije za slovenske finančne ustanove

20. 05. 1999 10.59

<B>Slovenija se je pred kratkim po posredovanju slovenskega Microsofta uvrstila med tiste države, v katere ameriška administracija dovoljuje izvoz napredne 128-bitne kriptografske tehnologije. Že pred tem je slovenski Microsoft s posredovanjem pri ameriški vladi dosegel, da sta dve slovenski finančni ustanovi, SKB banka in Ljubljanska borza, pridobili dovoljenje za uporabo. Tako je zagotovljena najvišja varnost komitentom pri opravljanju storitev in finančnim ustanovam pri njihovem vsakodnevnem poslovanju. </B>

Računalniška kriminaliteta ne pozna meja

19. 05. 1999 17.52

Računalniška kriminaliteta ne pozna meja, je ena izmed misli svetovalca ministra za notranje zadeve v Uradu za javno varnost Andreja Rupnika na predavanju z naslovom Vdori v računalniške sisteme in zaščita pred njimi. Potekalo je v okviru sejma Varovanje, namenjeno pa zlasti problematiki računalniške kriminalitete, ki z globalizacijo dobiva vse večje razsežnosti.

Mednarodna izobraževalna računalniška konferenca

18. 05. 1999 16.49

Na osnovni šoli Cirila Kosmača v Piranu se bo jutri začela četrta mednarodna izobraževalna računalniška konferenca - MIRK '99. Osrednja tema tridnevne konference je uporaba informacijske in komunikacijske tehnologije pri pouku. Prireditelji: zavod RS za šolstvo, ministrstvo za šolstvo in šport, Zavod za projektno in raziskovalno delo na omrežju internet in Zavod za odprto družbo Slovenija, želijo, da bi se nove izkušnje pri uporabi računalnika in interneta pri pouku začele uveljavljati na vseh šolah v Sloveniji.

Sejem Vse za otroka in družino danes odprl vrata

11. 05. 1999 15.56

V Celju je danes odprl vrata 23. sejem Vse za otroka in družino. Petdnevna prireditev je namenjena otrokom, staršem, poslovnežem ter strokovnjakom s področja izobraževanja in vsem drugim, ki jih zanima kaj v zvezi s kakovostnim bivanjem, igro, razvojem in rastjo otrok. V okviru sejma se predstavlja 113 razstavljalcev in 52 zastopnikov. Sejma se udeležuje tudi 47 vrtcev, 15 osnovnih šol in tri srednje šole.

TV Srbija: Slike množičnih grobišč so računalniška animacija

19. 04. 1999 22.56

Srbska televizija je danes poročala, da njeni novinarji v bližini vasi Izbica severno od Peći, ki so jo označili pripadniki zveze NATO kot množično grobišče, niso našli nikakršnih dokazov o tem. Domnevajo tudi, da so slike narejene z računalniško animacijo. NATO je slike posredoval v soboto, predstavniki pa so povedali, da gre za grobišče približno 150 oseb.

Apple rešil iMac

15. 04. 1999 10.23

Ameriška računalniška družba Apple Computer je dobiček v letošnjem prvem četrtletju več kot podvojila in s tem močno presegla pričakovanja analitikov Wall Streeta. Appleovo vstajenje je spodbudilo predvsem močno povpraševanje po novem osebnem računalniku iMac.

Microsoftovi novi brezplačni orodji za pripravo na letnico 2000

14. 04. 1999 18.36

<B>Microsoft je sporočil, da sta uporabnikom na voljo novi brezplačni orodji, ki jim bosta v pomoč pri pripravi svojih Microsoftovih izdelkov na letnico 2000. Microsoft Year 2000 Product Analyzer in Microsoft Year 2000 Product Guide Workbook lahko uporabnikom pomagata oceniti njihova računalniška okolja in ustrezno ukrepati.</B>

IBM-ova prodaja osebnih računalnikov v krizi

25. 03. 1999 18.18

IBM je pri prodaji osebnih računalnikov lani izgubil skorajda milijardo dolarjev, kar je bistveno več kot v minulih dveh letih. Po objavi poslovnih rezultatov pred odbitjem davkov so tako znova aktualna namigovanja analitikov z Wall Streeta o umiku IBM-a iz trgovine z osebnimi računalniki.

Intel Corp postavil ključni mejnik v moderni tehnologiji

25. 02. 1999 08.13

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji; razvili so namreč izjemno hiter mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil. Največji svetovni izdelovalec čipov za osebne računalnike naj bi množično proizvodnjo nadzmogljivih čipov Pentium III začel konec prihodnjega leta oziroma v prvi polovici leta 2001. Sprva bodo te čipe vgrajevali v poslovne računalnike, osebne računalnike s hitrimi mikroprocesorji pa bodo po mnenju strokovnjakov trgu ponudili konec leta 2001. Pentium III z zmogljivostjo enega gigahertza, ki ga je predstavil Intel, je dvakrat hitrejši od njegove komercialne različice, ki bo naprodaj konec tega tedna in bo zamenjala Pentium II. Večja hitrost bo najdražjemu Intelovemu čipu omogočila bolj realistične tridimenzionalne računalniške igre, boljše odzivanje na govor in druge posebne sposobnosti. Tudi druga računalniška podjetja so sicer že predstavila enogigaherčne mikroprocesorje, vendar pa je Intelov izdelek prvi čip, ki je tako hiter in hkrati namenjen široki uporabi v osebnih računalnikih.

Intel predstavil super hiter mikroprocesor

24. 02. 1999 09.35

Z Intel Corp. so sporočili, da so postavili ključni mejnik v moderni tehnologiji, razvili so namreč izjemno hiter nov mikroprocesor, ki osebnim računalnikom omogoča odzivanje na človeški glas in je sposoben še mnogih drugih naprednih opravil.

Računalniška industrija raste

30. 01. 1999 09.44

Svetovna industrija osebnih računalnikov je lani zrasla za 15 odstotkov. Rast je predvsem posledica močnega povpraševanja v ZDA, kjer je kar 37 odstotkov vseh gospodinjstev povezanih z internetom. Vse večja cenovna dostopnost in pomen interneta zagotavljata ZDA dvoštevilčno rast proizvodnje osebnih računalnikov. Med vodilnimi svetovnimi ponudniki ostaja Compaq Computer, ki ob letni dobavi 12,8 milijona računalnikov zavzema 14- odstoten tržni delež. Sledi mu International Business Machines z 8,2 odstotnim deležem tržišča, tretji je Dell Computer. Hewlett Packard je s 5,8 odstotka trga četrti, peti pa je Packard Bell NEC Inc., ki pokriva 4,3-odstoten delež svetovnega trga osebnih računalnikov.

Rekorden zaslužek IBM

29. 01. 1999 08.06

Računalniška korporacija IBM je v zadnjem trimesečju lanskega leta presegla vsa pričakovanja finančnih analitikov, saj je ustvarila za 25,1 milijarde dolarjev prometa in 2,3 milijarde dolarjev dobička. IBM je lani ob prihodkih v višini 81,7 milijarde dolarjev zabeležil za 6,3 milijarde dolarjev dobička, navkljub nekaterim negativnim gibanjem na tržišču. Poleg finančne krize v Južni Ameriki in Aziji se podjetje srečuje tudi z stalnim padanjem cen spominskih čipov in povečanim cenovnim pritiskom porabnikov. Področje storitev in programske opreme je k skupnem dobičku prispevalo kar 60 odstotkov.

Gates na COMDEX-u '98 predstavil novo tehnologijo ClearType

23. 11. 1998 07.44

<B>Microsoftov glavni izvršni direktor je na jesenskem sejmu COMDEX '98 predstavil novo tehnologijo za izboljšanje ločljivosti pisave, s katero bodo po njegovih besedah računalniški zasloni postali enako berljivi kot knjige. Ta programska inovacija, imenovana ClearType, izboljša ločljivost pisave kar za 300 odstotkov, kar bo omogočilo lažje branje preglednic, internetne vsebine in dokumentov urejevalnikov besedil na zaslonu. Kot je dejal Gates, je pričakovati tudi, da bo ta novost omogočila razmah novih izdelkov, kot so elektronske knjige. </B>

Zaslužek Hewlett-Packarda je padel za 12 odstokov

18. 11. 1998 09.08

Zaslužek Hewlett-Packarda je v tem četrtletju padel za 12 odstotkov, kar gre pripisati 170 milijonom dolarjev dodatnih obremenitev in oslabitvam na azijskih in latinsko ameriških trgih. Kljub padcu dobička je Hewlett-Packard presegel pričakovanja Wall streeta.

Podpisan dogovor o razvoju novega operacijskega sistema Unix

29. 10. 1998 07.49

Računalniška korporacija IBM, proizvajalec čipov Intel in družba Sequent so podpisali dogovor o razvoju novega operacijskega sistema Unix, pod delovnim imenom Monterey. Sestavljen bo iz IBM-ovega Unix operacijskega sistema AIX, Sequentove tehnologije PTX, SCO Unixware verzije Unixa za mala podjetja, deloval pa bo na IBM Power in Intelovih 32-bitnih in prihajajočih 64-bitnih procesorjih. Novi operacijski sistem naj bi na trg prišel z Intelovim Merced čipom čez približno 18 mesecev.

Novi izdelek Intela in Kodaka

01. 10. 1998 11.35

Ameriška računalniška družba Intel in proizvajalec avdiovizuelne opreme in materialov Kodak sta napovedala, da bosta v kratkem ponudila tržišču nov izdelek, namenjen široki uporabi.

Ameriška računalniška industrija bo potrebovala 300.000 tujih tehnikov in programerjev

28. 09. 1998 07.51

ZDA nameravajo v prihodnjih treh letih podvojiti število dovoljenj za bivanje in delo tujim tehnikom računalništva. Ameriška informacijska industrija bi morala za zadostitev potreb v treh letih namreč zaposliti 300.000 novih računalniških tehnikov in programerjev, zato direktorji računalniških podjetij močno pritiskajo na kongres in Clintonovo administracijo, naj ublažita zakonodajo o podeljevanju vizumov. ZDA zdaj izdajo 65.000 vizumov kvalificiranim delavcem iz tujine na leto. V skladu s pravkar sklenjenim sporazumom med Belo hišo in kongresom bodo prihodnje leto in leta 2000 izjemoma izdali 115.000 in leta 2001 107.500 vizumom tujcem, nato pa bodo spet izdajali 65.000 vizumov na leto, so sporočili iz Bele hiše.

IBM bo po 40 letih prekinil pogodbo z MOK

07. 08. 1998 14.46

Ameriška računalniška družba IBM po olimpijskih igrah (OI) leta 2000 v Sydneyju ne bo več sponzor olimpijskih iger. Po štiridesetih letih bo IBM prekinil pogodbo z Menarodnim olimpijskim komitejem (MOK).

Nemška industrija ima premalo strokovnjakov

20. 07. 1998 08.51

Razvoj informacijske tehnologije in večjo proizvodno aktivnost v tem sektorju v Nemčiji v veliki meri onemogoča pomanjkanje kvalificirane delovne sile. Več kot 40 odstotkov nemških podjetij v sektorju informacijske elektronike je v nedavni anketi povedalo, da prav zaradi pomanjkanja strokovnjakov ne more širiti poslovanja.

Compaq objavil izgubo v višini 3,6 milijarde dolarjev

18. 07. 1998 09.35

Računalniška korporacija Compaq je v drugem trimesečju letos imela izgubo v višini 3,6 milijarde dolarjev, kar je za 3,34 milijarde manj v primerjavi z prihodkom v enakem obdobju lani, so sporeočili iz tega podjetja. Analitiki ocenjujejo, da je ta izguba posledica nedavne 8,4 milijarde dolarjev vredne pripojitve družbe Digital Equipment.

Svetovni kongres otroške nevrologije v Ljubljani

15. 07. 1998 15.52

Mednarodno združenje otroških nevrologov, ki je bilo ustanovljeno leta 1973 v Belgiji, vsake tri do štiri leta pripravi Svetovni kongres otroške nevrologije - ICNA (International Child Neurology Congress). Letošnji bo že osmi, od 13. do 17. septembra pa bo potekal v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Vključevanje v EU zahteva prilagoditev novim tehnologijam

29. 06. 1998 16.20

Na današnji tiskovni konferenci so predstavniki podjetij IBM Slovenija, Marand, Microsoft Slovenija, Oracle Software in SRC predstavili skupno listino, ki so jo poimenovali Tehnološka pobuda, junij 1998, pobuda za informacijski razvoj Slovenije. Namen pobude je vzpodbuditi vse dejavnike v državni in javni upravi ter gospodarstvu, da v svojih razvojnih usmeritvah poudarijo prehod v informacijsko družbo in ga tudi aktivno podprejo.

Računalniška in telekomunikacijska dejavnost ustvarjata nova delovna mesta

19. 03. 1998 08.53

Nemška računalniška in telekomunikacijska industrija bo v letu 1998 ustvarila 100.000 novih delovnih mest. Lani je promet omenjene industrije znašal 180 milijard nemških mark (DEM), letos pa naj bi se povečal na 193 milijard DEM. Nemška računalniška in telekomunikacijska industrija zavzema v svetu tretjo mesto, saj dosegajo osem odstotkov nemškega BDP-ja, večji odstotek pa dosegajo le v Združenih državah Amerike in Japonski.