računalniško

Končano devetdnevno kartografiranje Zemlje
21. 02. 2000 20.14
Posadka ameriškega raketoplana Endeavour je končala devetdnevno radarsko kartografiranje Zemlje. Astronavti so v tem času vsaj dvakrat posneli tri četrtine zemljine površine, ali več kot 100 milijonov kvadratnih kilometrov. Nasa je tudi že pokazala računalniško obdelane posnetke, s katerimi bodo izdelali doslej najpopolnejše tridimenzionalne zemljevide našega planeta.

Prva elektronska univerza na svetu
13. 02. 2000 10.48
Britanska vlada bo tujim študentom omogočila pridobitev univerzitetne izobrazbe preko interneta. Cilj tega projekta je predvsem povečati število tujih študentov in s tem napolniti prazne blagajne britanskih univerz, je dejal britanski premier Tony Blair. Univerze, ki se bodo vključile v projekt, bodo morale tesno sodelovati s podjetji, ki razpolagajo z računalniško tehnologijo. Kot piše britanski dnevnik The Independent, še ni znano, koliko od skupno 107 britanskih univerz se bo vključilo v projekt podeljevanja elektronskih zaključnih spričeval. Tradicionalni univerzi Oxford in Cambridge se bojita, da bo elektronska konkurenca povzročila padec njunih standardov.

Clinton o vdorih na spletne strani
11. 02. 2000 10.05
Ameriški predsednik Bill Clinton se bo prihodnji teden sestal s strokovnjaki za računalniško varnost, s katerimi bo razpravljal tudi o zadnjih napadih ''hackerjev'', ki so onemogočili delovanje nekaterih največjih spletnih strežnikov. Neznanci so sredi tedna onemogočili delovanje spletnih portalov, kot so Yahoo.com, EBay.com, CNN.com, ETrade.com, Amazon.com, Buy.com in še nekatere druge, ko so jih zasuli s prevelikim številom informacij. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost David Leavy je zavrnil namigovanja, da je bil sestanek sklican le zaradi omenjenih primerov računalniškega vandalizma, temveč je bil predviden že prej.

Tožba proti AOL
03. 02. 2000 10.33
Skupina odvetnikov je na sodišču v Alexandriji v zvezni državi Virginiji vložila tožbo proti največjemu svetovnemu ponudniku spletnih storitev America online (AOL) zaradi težav z najnovejšo verzijo softwarea 5,0. Odvetniki v imenu osmih milijonov uporabnikov, ki uporabljajo verzijo AOL 5,0, zahtevajo milijone dolarjev odškodnine, oziroma do tisoč dolarjev za vsakega od njih. AOL ima skupaj 21 milijonov naročnikov po vsem svetu, vendar vsi še ne uporabljajo nove verzije. Podjetje AOL po zagotovilih odvetnikov krši zakone o računalniškem kriminalu, zakone zvezne države Virginije o zaščiti potrošnikov in povzroča računalniško škodo uporabnikom.

Iztok Čop drugi v Tallinnu
15. 01. 2000 20.09
Slovenski veslač Iztok Čop je na mednarodni tekmi na ergometrih v estonskem Tallinnu osvojil drugo mesto. Na 1.000-metrski tekmi je v finalu za šest desetink sekunde zaostal za domačinom Jurijem Jaansonom, tretji je bil finski specialist za ergometre Klaus Gaiger.

Največ pozornosti Novi Zelandiji
30. 12. 1999 20.25
Na Novi Zelandiji pričakujejo, da bo njihova država jutri deležna največje pozornost v njeni zgodovini. Na Milenijski otok v Tihem oceanu, kjer bo sonce vzšlo še nekoliko prej, pa je priprave prišel nadzirat sam predsednik otoške državice Kiribati. V pristanišče v Sydneyu, kjer bo največja avstralska milenijska norija, pa so se na nekaterih od zbranih stotnij čolnov prve zabave že začele. Sicer pa iz vsega sveta poročajo, da so na milenijskega hrošča dobro pripravljeni.

Bančna okenca na silvestrovo zaprta
28. 12. 1999 11.08
Zadnji dan letošnjega leta Banka Slovenije, banke, hranilnice, Agencija za plačilni promet ter Pošta Slovenije po zakonu o ureditvi plačilnega prometa na dan 31. december 1999, ki ga je pripravilo Ministrstvo za finance, ne bodo opravljale plačilnega prometa doma in s tujino. S tem naj bi bilo zagotovljeno varno delovanje računalniško tehnoloških in informacijskih sistemov ob premiku letnice. Vse zakonske in pogodbene obveznosti, ki zapadejo v plačilo na omenjeni dan, se bodo štele za pravočasno poravnane, če bodo plačane do 3. januarja 2000. Po besedah predsednika Združenja bank Slovenije Darka Tolarja na omenjeni dan na bančnih okencih ne bo mogoče opravljati transakcij, bančni avtomati, terminali POS in menjalnice pa bodo po njegovih zagotovilih nemoteno delovali.

Belgija opozarja pred težavami v prometu
26. 12. 1999 12.24
Belgijska vlada je izdala poseben potovalni priročnik za vse tiste, ki bodo med novoletnimi prazniki potovali, da bi jih tako opozorila pred morebitnimi nevšečnostmi, ki jih utegne povzročiti računalniški hrošč.

Podražitve tečajev delnic
10. 12. 1999 11.59
Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se danes v povprečju nekoliko zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je porasel za 11,13 točke in trgovanje končal pri 18.271,85 točke.

2. sejem rabljene računalniške opreme
26. 11. 1999 18.31
Jutri, 27. novembra 1999, bo v Škofji Loki potekal 2. sejem rabljene računalniške opreme ter Linux install fest 4, ki ga organizirata Računalniška sekcija (RAS) Kluba škofjeloških študentov in LUGOS - Društvo uporabnikov operacijskega sistema Linuxa.

V začetku decembra tretja konferenca za šport UNESCA
26. 11. 1999 13.32
Tretja konference ministrov, odgovornih za šport držav članic UNESCA (MINEPS III), bo v Urugvaju od 3. do 5. decembra 1999, Slovenijo pa bo zastopala delegacija, v kateri bodo državni sekretar za šport Janko Strel, direktorica Zavoda za šport Marjeta Kovač in direktorica Urada slovenske nacionalne komisije za UNESCO Zofija Klemen Krek.

Compaq še ambiciozneje v Sloveniji
23. 11. 1999 18.29
Ameriško računalniško podjetje Compaq Computer MDG se je zaradi stalne rasti poslovanja v Sloveniji odločilo za spremembo delovanja na slovenskem trgu, ki bo iz oddaljenega prešlo v lokalno. Slovenija je namreč po mnenju podjetja najpomembnejše tržišče znotraj skupine Compaq MDG, zato naj bi novoimenovani glavni direktor za Slovenijo Luis Baptista-Coelho z močno slovensko ekipo postavil temelje za bodočo slovensko organizacijo.

Piratstvo se je razširilo
22. 11. 1999 20.30
Avdiovizuelno in računalniško piratstvo se je ponekod v svetu že tako razbohotilo, da je prešlo v roke organiziranega kriminala. S piratstvom se srečujemo tudi pri nas, kako ga preprečiti ali vsaj omejiti pa so se predstavniki različnih služb posvetovali danes.

Utrinke bomo lahko opazovali tudi na računalnikih
17. 11. 1999 20.41
Na našem nebu se je v teh dneh začela prava mala gneča z utrinki. Zemlja je namreč prvič po letu 1966 sekala krožnico kometa Tempel-Tuttle, pravzaprav njegov rep. Utrinke lahko od včeraj do konca novembra najbolje opazujemo ob jasnih nočeh v Evropi, Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Bančna okenca na silvestrovo zaprta
10. 11. 1999 18.11
Ministrstvo za finance je danes predstavilo predlog zakona o ureditvi plačilnega prometa na dan 31. december 1999, ki določa, da zadnji dan letošnjega leta Banka Slovenije, banke, hranilnice, Agencija RS za plačilni promet ter Pošta Slovenije ne bodo opravljale plačilnega prometa doma in s tujino. S tem naj bi zagotovili varno delovanje računalniško tehnoloških in informacijskih sistemov ob premiku letnice. Vse zakonske in pogodbene obveznosti, ki zapadejo v plačilo na omenjeni dan, pa se bodo štele za pravočasno poravnane, če bodo plačane do 3. januarja 2000. Po besedah predsednika Združenja bank Slovenije Darka Tolarja na omenjeni dan na bančnih okencih ne bo mogoče opravljati transakcij, bančni avtomati in menjalnice pa bodo nemoteno delovali.

Zakon o ureditvi plačilnega prometa
30. 10. 1999 10.19
Slovenska vlada je na predlog finančnega ministrstva v parlamentarni postopek vložila zakon o ureditvi plačilnega prometa na dan 31. december 1999, ki določa, da zadnji dan letošnjega leta Banka Slovenije, banke, hranilnice, Agencija RS za plačilni promet ter Pošta Slovenije ne bodo opravljale plačilnega prometa doma in s tujino. S tem želi vlada zagotoviti varno delovanje računalniško tehnoloških in informacijskih sistemov ob premiku letnice. Vse zakonske in pogodbene obveznosti, ki zapadejo v plačilo na omenjeni dan, pa se bodo štele za pravočasno poravnane, če bodo plačane do 3. januarja 2000.

O dosežkih kongresa Ro na Infosu 99
26. 10. 1999 21.47
Na sejmu <A HREF=http://www.infos.si/ target=_blank>Infos 99</A> so včeraj predstavili tudi dosežke kongresa Ro, šestletnega računalniškega opismenjevanja. Omenjeni projekt so uvedli leta 1994, ko je bil sprejet šolski tolar. Alojz Pluško, državni sekretar ministrstva za šolstvo in šport, je poudaril, da so slovenski učitelji, učenci, dijaki in študenti že precej računalniško izobraženi, k temu pa je pripomogel ravno projekt Ro. Projekt zajema tri temeljna področja: izobraževanje pedagoških delavcev, opremljanje ter raziskovanje in razvoj. Globalizacija zahteva spoznavanje in uporabljanje pravih informacij, računalništvo prerašča v informacijsko izobraževanje. Na ministrstvu bodo zato v prihodnje največ pozornosti namenili novim vzpodbudam in vlaganjem. Kot je poudaril državni sekretar Pluško bo bistvena informatizacija šole, ki bo omogočila tudi raziskovalno in razvojno delo. Kljub temu, da se je šolski tolar iztekel, bo vlada nadaljevala z vlaganjem na tem področju. Precej pozornosti bodo namenili tudi prenavljanju strojne opreme in omrežja, vzpostavljanju notranjih sistemov. Ob tem bo potrebno še veliko postoriti pri usposabljanju učiteljev in sistematičnem raziskovalnem delu na fakultetah. V ta namen bodo skušali doseči nacionalni korikulum na področju informatizacije šolstva.

Začel se je Infos '99
25. 10. 1999 13.11
Danes so v Cankarjevem domu odprli izobraževalno-sejemsko prireditev Infos '99, kjer bodo sodelujoči soočali poglede na vlogo in položaj informatike v sodobni družb, predvsem slovenski, pod geslom Oditi? Slediti? Voditi!.

Preklopitev na ročno vodenje
23. 10. 1999 11.37
Rusija bo nekatere najpomembnejše sisteme ob vstopu v novo tisočletje preklopila na ročno vodenje, saj jim ne bo uspelo pravočasno urediti vseh težav prestopa v leto 2000, povezanih s hroščem tisočletja - Y2K. Kot pravijo ruski uradniki, gre za preventivni ukrep zaradi pomanjkanja denarja, vendar pa ti ne želijo razkriti, kakšen je delež računalnikov, ki še niso pripravljeni na zamenjavo letnice in koliko denarja bi potrebovali za ustrezno usposobitev vseh računalnikov. Rusija bo tako za nekaj časa nekatera področja prestavila iz računalniško vodenih sistemov na druge. Oblasti niso želele razkriti, katere sisteme bodo prestavili na ročno vodenje, niti tega kako dolgo bo trajalo, preden jih bodo znova preklopili na avtomatično računalniško vodenje. Državni odbor za komunikacije, ki v Rusiji vodi priprave na leto 2000, je ob tem dodal, da bo Rusija 31. decembra zmanjšala tudi število poletov in zaustavila nekatere industrijske procese, kjer je tveganje največje. Namestnik ministra za železnice Viktor Semjonov je povedal, da so opremo za prehod v leto 2000 že pripravili pri nadzoru prometa in prodaji vozovnic in da ob predhodnih testih ni bilo nikakršnih težav.

Borčičeve grafike v Piranu in Kopru
21. 10. 1999 13.08
Eden najvidnejših predstavnikov slovenske grafike in t. i. ljubljanske grafične šole, Bogdan Borčič, se bo od danes do 19. novembra predstavil v dveh razstaviščih piranskih Obalnih galerij - v Mestni galeriji Piran in v galeriji Meduza v Kopru. Dela in avtorja bo v petek, 22. oktobra, ob 19. uri v Piranu predstavila Milena Zlatar, ravnateljica Galerije likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, kjer Borčič domuje zadni dve desetletji. V Slovenj Gradcu je bila letos poleti tudi velika pregledna razstava Borčičevih grafik.

Uporaba računalniške tehnologije v parlamentu
19. 10. 1999 20.55
Računalniki in računalniško podprti mediji prinašajo v svet obilico novosti; seveda se jim ne morejo izogniti niti poslovneži ali politiki. Slovenski parlament gre, kar zadeva računalniško tehnologijo, s svetom v korak. Poslanci pa malce zaostajajo.

Prihodnji teden odpira vrata sejem Infos '99
19. 10. 1999 16.48
V Cankarjevem domu bo med 25. in 29. oktobrom potekala izobraževalna in sejemska prireditev <a href= http://www.infos.si:/infos/hpproto/infos.html target=_new>Infos '99</a> pod sloganom <i>Vrata v novo tisočletje</i>. Na sejmu, ki je v prejšnjih letih gostil pretežno razstavljalce z računalniško strojno in programsko opremo, bo tako kot lani največji poudarek na izobraževanju oz. seminarskem delu prireditve. V petih dneh se bo tako zvrstilo skoraj 200 predavanj in 67 komercialnih predstavitev. Kljub temu pa tudi letošnji Infos ostaja razstavna prireditev; na 2350 kvadratnih metrih razstavne površine bo 106 razstavljalcev s 126 sorazstavljalci predstavilo ponudbo preko 300 podjetij.

SFOR v akciji v Mostarju
15. 10. 1999 14.51
Pripadniki Mednarodnih mirovnih enot v BiH (SFOR) so včeraj v Mostarju zaplenili orožje in razstrelivo ter dodatne dokaze, ki bi bili lahko povezani z nezakonitim delovanjem tajnih služb, so danes sporočili s sedeža SFOR v Sarajevu.

Zmeda na glavni železniški postaji v Rimu
13. 10. 1999 11.54
Predstavniki italijanske železnice so sporočili, da bodo danes približno polovico vlakov preusmerili z glavne železniške postaje v Rimu, tako da bodo tehniki lahko odpravili računalniško napako, ki je v zadnjih dveh dneh povzročila številne zamude in odpovedi vlakov.

Multimedijski performans brez filma v Kinoteki
11. 10. 1999 14.09
V Slovenski kinoteki bo v torek, 12. oktobra, evropska premiera radikalnega multimedijskega performansa Yugoslavia Suite ameriškega avtorja Boba Ostertaga, virtuoza na samplerju, in soizvajalca Richarda Boarda, ki skrbi za računalniško igro, animacijo, svetlobo in video. Premiero projekta v dveh delih - Vojne igre in Te roke - so pripravili mariborska Kibla, koprski MKC in Slovenska kinoteka. Koprski nastop bo sledil 13., mariborski pa 14. oktobra.

Athena 2 utirila Ikonos
25. 09. 1999 09.38
Na izstrelišču v vojaškem letalskem oporišču Vandenberg so točno ob napovedanem času, ob 20.21 in sedem sekund po srednjeevropskem času, uspešno izstrelili nosilno raketo athena 2 s satelitom za daljinsko zaznavanje Ikonos (prvotno Ikonos-2).

KC podpisal pogodbo z Eurotransplantom
07. 09. 1999 12.36
Slovenija je danes postala članica <a href=http://www.eurotransplant.nl/ target=_new>Eurotransplanta</a>. S tem se je pridružila še petim evropskim državam, ki z računalniško povezavo poskrbijo, da organe, ki jih imajo na razpolago za presaditev, med seboj razporejajo na najboljši možni način. V nujnih primerih, ko gre za ohranitev življenja, bodo bolnišnice posebno urejenim letalskim prevozom v najkrajšem možnem času dobile želeni organ. Od prve presaditve ledvice, ki so jo v Kliničnem centru izvedli leta 1970, pa do danes, so presadili skupno 392 organov, od tega 356 ledvic.

SNG Maribor o sezoni 1999/2000
02. 09. 1999 19.24
V Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru so novinarjem predstavili abonmajsko ponudbo za jubilejno sezono 1999/2000, v kateri mariborsko gledališče praznuje 80-letnico obstoja. Poleg običajnih abonmajev so za letošnjo sezono pripravili še štiri nove. V abonmajih Dramski petek''in Dramska sobota si bodo obiskovalci lahko ogledali vse najnovejše predstave, v Novi dramski abonma so uvrstili najbolj uspešne in najbolj popularne predstave, pripravili pa so tudi Abonma za dva, namenjen parom.

NUK izdala poskusno številko Novic
30. 08. 1999 15.36
Narodna in univerzitetna knjižnica je začela izdajati Novice - občasno publikacijo, ki ni namenjena knjižničarjem -, s katero nameravajo po besedah programske direktorice nacionalne knjižnice Vilenke Jakac Bizjak širši domači in mednarodni javnosti predstavljati najzanimivejše dogodke, obveščati o posegih, ki zadevajo namestitev NUK v sedanji in bodoči stavbi, predvsem pa o dejavnosti knjižnice seznanjati ustanove v Sloveniji in širom po svetu - potencialne partnerje pri organiziranju prihodnjih predstavitvenih dejavnosti.

Loterija za ameriške vizume
19. 08. 1999 16.22
Ameriški program za priseljevanje bo tudi letos pripravil loterijo, na kateri bodo računalniško izžrebali 55.000 prosilcev, ki bodo dobili posebne imigrantske vizume, so danes sporočili z ameriškega informacijskega središča v Ljubljani.