računskega

Poslovanje Pahorjevega urada: vozilo po meri in neplačane nadure

06. 04. 2017 10.35

Medtem ko je en uslužbenec z neupravičenim napredovanjem v enem letu zaslužil 1867 evrov preveč, sta dva druga delala več, kot bi smela – za nič. Eden je tako od 606 nadur dobil izplačanih le 230, za preostale pa ni dobil niti prostih dni. 606 nadur sicer pomeni skoraj 76 dodatnih delovnih dni. Razpis za nakup avtomobila pa je bil opis točno določenega modela.

Če bi vlada pri ravnanju z nepremičninami upoštevala normative, bi privarčevala 7,6 milijona evrov

28. 02. 2017 09.04

Vlada ni bila učinkovita pri zagotavljanju nepremičnin za svoje delovanje, so ugotovili na računskem sodišču, ki je pod drobnogled vzelo leto 2014 in prvih devet mesecev v letu 2015. Če bi vlada in ministrstva v celoti upoštevali normative, bi lahko vsako leto prihranili najmanj 7,6 milijona evrov. Ministrstvo se z večino ugotovitev strinja.

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov

31. 01. 2017 09.02

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.

UKC pod drobnogledom računskega sodišča

03. 12. 2016 18.50

V slovenskem zdravstvu se vsako leto obrnejo skoraj tri milijarde evrov in pol. Računsko sodišče je po sedmih letih spet vzelo pod drobnogled največjo zdravstveno ustanovo pri nas - ljubljanski klinični center. Leta 2007 so ugotovili za skoraj 64 milijonov nepravilnosti. Kaj bodo revizorji preverjali tokrat?

Prenos terjatev pod drobnogledom Računskega sodišča

10. 11. 2016 19.20

Državni revizorji so med pregledovanjem naše največje banke - NLB - odkrili, da so se terjatve na slabo banko prenašale zelo po domače. Seznam je nastajal kot na tržnici, na podlagi osebnih in nikakor ne splošnih interesov, kar smo na koncu z nekaj sto milijoni plačali davkoplačevalci.

Marko Simoneti odstopil kot predsednik in član upravnega odbora DUTB

27. 10. 2016 17.40

Predsednik upravnega odbora DUTB Marko Simoneti je odstopil. Kot je sporočil, je spoznal, da osebno ne uživa več tistega minimalnega zaupanja s strani vseh članov vlade. Dodal je, da želi, da se čimprej zagotovijo stabilni pogoji za še boljše delovanje DUTB.

Zapravljiva EU: leta 2015 je bilo 'stran vrženih' 5,5 milijarde evrov

13. 10. 2016 11.51

Evropsko računsko sodišče je ugotovilo, da je EU v letu 2015 neracionalno porabila 5,5 milijarde evrov. Bruselj je opozorilo, da mora ob Brexitu in drugih težavah ponovno pridobiti zaupanje Evropejcev.

Opozicija kritična do predloga proračuna

05. 10. 2016 15.32

Opozicijski poslanci so bili po predstavitvi kritični do predloga proračuna za prihodnji dve leti, zato ga po pričakovanjih in napovedih tudi ne bodo podprli. Opozarjajo na preveliko povečanje porabe, na drugi strani pa po njihovem mnenju ni dovolj sredstev namenjenih investicijam in razvoju, ki bi poganjala gospodarsko rast.

Mariborski občini negativno mnenje za poslovanje: proračun in zaključni račun pomanjkljiva

10. 08. 2016 10.14

Računsko sodišče je mariborski občini izreklo negativno mnenje za poslovanje v letu 2014. Očitki se nanašajo na pripravo proračuna in zaključnega računa ter izvrševanje proračuna, revizija pa se je med drugim nanašala tudi na zaposlovanje, investicijske odhodke, zadolževanje in druga področja poslovanja.

Slovenec na pomembnem položaju pri Fifi, kmalu tudi pri Uefi?

06. 07. 2016 16.33

Predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel je zasedel pomemben položaj v okviru Mednarodne nogometne zveze (Fifa). Fifa ga je imenovala za predsednika neodvisne komisije za revizijo in skladnost (Audit and Compliance Committee).

Računsko sodišče: država bi lahko iztržila več davčnega dolga, če bi bila hitrejša

22. 06. 2016 11.41

Država bi od davčnih dolžnikov lahko iztržila več, če bi postopek davčne izvršbe začela prej in hitreje stopnjevala pritisk na davčne dolžnike, v svoji reviziji ugotavlja Računsko sodišče. V povprečju so namreč uradi z davčno izvršbo začeli šele 201. dan po zapadlosti davčnega dolga.

Računsko sodišče: zaposleni v UKC Ljubljana ročno izpolnjujejo obrazce in pretipkavajo podatke

08. 06. 2016 08.10

Računsko sodišče je ugotovilo, da ima UKC Ljubljana razdrobljeno informacijsko okolje z nepovezanimi rešitvami. Delo v veliki meri temelji na dokumenatciji v papirni obliki. Zaposleni ročno izpolnjujejo podatke in jih morajo pretipkavati. Kupovali so informacijske rešitve, ki so jih začeli uporabljati šele čez več let ali pa sploh ne.

Bratuškova kritično o Cerarju: Manjka nekdo, ki bi bil pripravljen sprejemati težke odločitve za boljšo prihodnost

21. 05. 2016 12.01

Nič več ZaAB, ampak Zavezništvo socialno-liberalnih demokratov. Preimenovanje stranke pa ne pomeni, da se spreminjajo politične usmeritve, temveč bodo z novim imenom še bolj jasno povedali, kakšna je ta usmeritev, je povedala predsednica zavezništva Alenka Bratušek. Na kongresu je bila kritična do premierja Cerarja.

Od 12 političnih strank le dve dobili pozitivno mnenje računskega sodišča

18. 05. 2016 08.47

Od 12 revidiranih političnih strank sta le dve dobili pozitivno mnenje računskega sodišča za svoje poslovanje. Ostale stranke so dobile mnenje s pridržkom.

Zaradi tehnične napake na šempetrski urgenci umrlo več oseb. Koliko kriminalisti še ugotavljajo

19. 04. 2016 12.45

Po smrti delavca na šempetrski urgenci, ki je umrl zaradi tehnične napake, saj je namesto kisika med oživljanjem vdihaval smejalni plin, je nekaj podrobnosti kriminalistične preiskave pojasnila novogoriška policija. Kot je dejal vodja kriminalistov, preiskava poteka v smeri utemeljitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, zaradi katerega je umrlo več oseb.

Ministrstvo: Naročnik ne more ugotoviti napačno povezanih cevi

21. 03. 2016 13.58

Naročnik ne more biti povsem pasiven, predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel komentira izogibanje prevzemu odgovornosti vseh vpletenih v gradnjo nove šempetrske urgence. Naročnik bi moral pred prevzemom preveriti, ali je dobil vse, kar bo plačal. Z ministrstva za zdravje pa odgovarjajo, da takšnih napak, kot so napačno povezane cevi, naročnik ne more ugotoviti, ter da so v ta namen izbrali izvajalca nadzora.

'Cenzorski popadki' in pogodbe tik pred zdajci

10. 02. 2016 16.17

Ministrstvo za kulturo poudarja, da je z ekipo, ki je pripravljala državno proslavo ob 8. februarju, sklenilo pogodbo takoj, ko je bilo to mogoče. Torej, ko je bila oblikovana celovita ponudba izvajalca in ko so bili zaključeni dogovori o njeni vsebini. Pogodbe naj bi vsem izvajalcem dali v podpis 14 dni pred proslavo.

Računsko sodišče zahteva vrnitev preveč izplačanih sejnin. Makovec Brenčičeva: Ni podlage za vračilo

25. 01. 2016 12.08

Ministrica Maja Makovec Brenčič še vedno uživa Cerarjevo podporo in ne namerava odstopiti, čeprav nanjo letijo očitki, da so si na Nakvisu pod njenim vodstvom izplačevali previsoke sejnine oziroma plačilo za delo na sejah. Ministrica vztraja, da ni podlage za vračilo sredstev, a na računskem sodišču menijo drugače.

Makovec Brenčičevi poleg dvojnega plačila za delo na sejah tudi dvojno plačilo potnih stroškov

22. 01. 2016 18.00

Ministrica za izobraževanje Makovec Brenčičeva je kot predsednica Sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu v letu 2011 neupravičeno prejela plačilo za delo v znesku 5.107 evrov, je ugotovilo računsko sodišče. Ministrici je agencija plačala tudi potne stroške, ki ji jih je plačal že delodajalec.

VIDEO: 'Ministrstvo je zagotavljalo OŠ dodatna sredstva za dela, ki bi morala biti opravljena v okviru redne delovne obveznosti'

21. 01. 2016 09.07

Računsko sodišče se je lotilo osnovnih šol in ministrstva za izobraževanje. Ugotovilo je številne nepravilnosti, tudi dodatno plačevanje za dela, ki bi morala biti opravljena med redno delovno obveznostjo. Kako se odziva ministrstvo?

KOMENTAR: Ne imejte nas za norce in vrnite denar!

14. 01. 2016 06.30

Lahkotnost in vehementnost politično-akademske srenje pri pojasnjevanju razlogov za izplačevanje dodatkov me skrbi. Skrbi, ker je vedno bolj jasno, da smo poleg rušilnih gospodarsko političnih spreg zdaj dobili še eno elito, ki se ji zdi, da lahko počne, kar hoče.

ČASOVNICA: Po čem si bomo Slovenci najbolj zapomnili leto 2015?

29. 12. 2015 06.48

Le še ščepec leta 2015 je pred nami. Na domačih tleh so ga zaznamovali številni dogodki, tako tisti, ki so nas navdušili, kot tudi tisti, ki se jih bomo spominjali z grenkim priokusom. V pregled leta smo strnili nekaj najbolj odmevnih domačih zgodb.

Je občinsko kupovanje medijev in vinskih kleti primerno?

23. 12. 2015 19.11

Početje Računskega sodišča je nespodobno in v nasprotju z etično moralnimi standardi, je prepričan koprski župan. Pravi, da se je predsednik sodišča Tomaž Vesel precenil in z mnenjem o neprimernosti pretiranega gospodarskega udejstvovanja občin udaril mimo. Pravila za občine so jasna in jih je trebna spoštovati, pa odgovarja Vesel.

Ne le, da se občine zelo zadolžujejo, pogosto tudi zaobidejo javnofinančne predpise o zadolževanju

22. 12. 2015 13.39

Računsko sodišče je v več revizijah ugotovilo, da so nekatere občine ustanovile gospodarske družbe, zato da bi zaobšle javnofinančne predpise, ter s tem povzročile pomembna javnofinančna tveganja. To so počele predvsem občine, ki so že tako na meji dopustnega zadolževanja.

Poslanci SDS in NSi Klemenčiču očitali koruptivno ravnanje. Klemenčič: Gre za prikrito interpelacijo

09. 12. 2015 17.09

Državni zbor je na izredni seji razpravljal o ravnanju pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča. Očitki o koruptivnih ravnanjih, ki so jih navajali predvsem poslanci SDS in NSi, ki so sejo zahtevali, so leteli zlasti na čas Klemenčičevega vodenja KPK. Minister očitke zavrača in meni, da je to, kar se dogaja, nesporno prikrita interpelacija.

SDS in NSi predlagata, naj DZ pri KPK zahteva uvedbo postopka zoper Klemenčiča

26. 11. 2015 14.42

Poslanci SDS in NSi predlagajo, naj DZ na podlagi zakona o integriteti pri KPK zahteva uvedbo postopka zaradi suma korupcije in kršitve integritete javnega sektorja zoper Klemenčiča. Na pravosodnem ministrstvu pravijo, da gre za ponavljanje starih, že uporabljenih in zlorabljenih zgodb.

Predstavniki zdravilišč: Visokih koncesnin ne bomo zmogli

05. 11. 2015 16.14

Vlada je sprejela uredbe o koncesiji za rabo termalne vode za devet slovenskih zdravilišč. Te bodo podlaga za sklenitev koncesijskih pogodb, na podlagi katerih bodo zdravilišča od leta 2016 plačevala koncesnino. A zdravilišča opozarjajo, da bodo koncesnine previsoke, kar lahko pomeni izgubo delovnih mest in tudi zapiranje zdravilišč.

DUTB želi prevzeti vodenje poslov Save. Odvetnik družbe Sava: 'Na sodišču jim niti Che Guevara ne more pomagati'

23. 10. 2015 17.50

DUTB je pri ljubljanskem Okrožnem sodišču že drugič v dveh mesecih vložila zahtevo za prenos pooblastil z dolžnika na upnika. S tem bi slaba banka pridobila možnost odpoklicati celotno poslovodstvo družbe Sava. V Savi menijo, da gre očitno za še en poskus oviranja uspešne izvedbe prisilne poravnave, ki da je zdaj že v polnem zamahu.

FOTO in VIDEO: DUTB pod drobnogledom kriminalistov: več oseb naj bi zlorabilo svoj položaj

15. 10. 2015 08.32

Preiskovalci NPU so obiskali DUTB. Obstaja namreč utemeljen sum, da so vodilni zlorabili položaj in drugim omogočili večmilijonsko premoženjsko korist. Osumljene osebe naj bi na podlagi sklenjenih svetovalnih pogodb odredile izplačilo večjega števila računov.

Nyberg in Mansson čakata na uradno sporočilo o nezaupnici vlade

07. 10. 2015 18.28

Predsednik upravnega odbora DUTB Nyberg in njen glavni izvršni direktor Mansson sta še vedno na svojih funkcijah. Od vlade namreč nista prejela uradnega dokumenta, da sta razrešena oz. odpoklicana. Nyberg je dejal, da je vlada podlegla pritiskom za njun odhod. Dragonja ta očitek zavrača.