rajha

Kučanovo pismo Bajuku
25. 08. 2000 00.00
Iz urada predsednika republike so sporočili, da je predsednik republike Milan Kučan danes pisno zaprosil predsednika vlade Andreja Bajuka za stališča vlade do pomena Avnoja in njegovih odločitev za slovensko državnost. Sicer ne samo zaradi zahtev po pogojevanju vstopa Slovenije v EU z ukinitvijo teh sklepov. Po prepričanju predsednika Kučana predstavljajo sklepi Avnoja, vključno s sklepom o priključitvi Slovenskega Primorja k Sloveniji, temelj in kontinuiteto slovenske državnosti, so sestavni del celote odločitev takrat ustanovljene jugoslovanske države ter državotvornega statusa Slovenije v njej in so hkrati tudi temelj za pravico do nasledstva po razpadli jugoslovanski federaciji.

Nikoli več?
09. 05. 2000 16.59
9. maja letos mineva 55 let, odkar se je na evropskih tleh končala druga svetovna vojna - doslej najstrahotnejša vojna v zgodovini človeštva. V imenu nemškega rajha so generalpolkovnik Alfred Jodl, admiral Hans Georg von Fridenburg in general Wilhelm Oxenius 7. maja v Reimsu, kjer je bil glavni štab vrhovnega poveljnika zahodnih vojaških sil, generala Dwighta D. Eisenhowerja, podpisali brezpogojno kapitulacijo. Zaradi zahteve SZ, da morajo biti ob podpisu navzoči tudi predstavniki Rdeče armade, so kapitulacijo še enkrat podpisali 9. maja v Karlshorstu pri Berlinu. Zjutraj 9. maja 1945 se je na evropskih bojiščih uradno končala druga svetovna vojna. Od vojnih grozot razdejana Evropa je slavila zmago nad nacistično Nemčijo. Vojna je zahtevala okoli 55 milijonov žrtev, okrog 33 milijonov je bilo ranjenih, dva milijona pogrešanih.

Ob 55. obletnici konca druge svetovne vojne
04. 05. 2000 19.47
Druga svetovna vojna je zahtevala približno 55 milijonov smrtnih, 9. maja letos pa mineva 55 let odkar se je na evropski tleh končala doslej najstrahotnejša vojna v zgodovini človeštva.

Odprli najstarejši poštni muzej na svetu
25. 03. 2000 11.52
V Berlinu so včeraj v okviru muzeja za komunikacije ponovno odprli najstarejši poštni muzej na svetu. Nekdanji poštni muzej rajha v bližini Potsdamskega trga je po štiriletni obnovi na slovesni prireditvi odprl nemški predsednik Johannes Rau. Obiskovalci si ga bodo lahko prvič ogledali danes. Več kot 3000 razstavljenih predmetov prikazuje zgodovino pošte in komunikacij, od dimnih signalov do elektronske pošte. Muzej je leta 1872 ustanovil takratni direktor pošte Heinrich von Stephan. Sicer bodo v Berlina v prihodnjih letih za 70 milijonov nemških mark postopoma obnovili poslopja iz vilhelmske dobe.

Slovenski zaporniki in interniranci tožijo ZR Nemčijo
07. 05. 1999 15.43
Predsednik Komisije za bivše politične zapornike, internirance in druge žrtve nacifašizma pri glavnem odboru ZZB NOB Slovenije je 4. maja 1999 izročil računalniško obdelane podatke o še živih žrtvah koncentracijskih taborišč in zaporov nemškemu pravniku, ki bo v njihovem imenu sprožil odškodninsko pravdo, so sporočili iz ZZB NOB Slovenije.

Tujci v enotah SS lahko zahtevajo od Nemčije pokojnino za vojne poškodbe
22. 12. 1998 17.08
Nemško zvezno sodišče za socialne zadeve je presodilo, da lahko tuji državljani, ki so bili člani nekdanjih elitnih enot Tretjega rajha SS, od Nemčije zahtevajo pokojnino za vojne poškodbe tako kot vojaki redne vojske Wermacht.

Bormann naj bi pobegnil v Bolivijo
16. 10. 1998 10.33
Argentinski dnevnik Rio Negor je v četrtkovi izdaji zatrdil, da nekdanji nacistični veljak Martin Bormann, eden tesnejših Hitlerjevih svetovalcev, šef nacistične pisarne in minister, ni bil ubit v Berlinu leta 1945, ampak da je pobegnil v neko bolivijsko vas.

Mlada fronta danes: Praga bi se morala pogajati s sudetskimi Nemci
24. 11. 1997 00.00
Češki dnevnik Mlada fronta dnes se v ponedeljkovi izdaji odziva na najnovejše pozive bavarskih politikov k neposrednemu dialogu med češko vlado in sudetskimi Nemci.