rak

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

Norveška princesa po odpovedi kraljevim dolžnostim vstopa v alternativno medicino

08. 11. 2022 16.04

Norveška princesa Martha Louise se odpoveduje opravljanju kraljevih dolžnosti in se bo v prihodnje s svojim zaročencem, samooklicanim šamanom, posvetila področju alternativne medicine. Kraljeva palača v Oslu je v torek sporočila, da bo 51-letna princesa na ta način jasneje ločila svoje poslovne dejavnosti od svoje vloge na dvoru.

Kitarist skupine Duran Duran o diagnozi raka prostate: Zdravila ni

07. 11. 2022 14.11

Andy Taylor, kitarist skupine Duran Duran, je javnosti razkril, da je zbolel za rakom prostate. Zvezdnikovo diagnozo so med slovesnostjo ob sprejemu v Dvorano slavnih rock and rolla v Los Angelesu obelodanili ostali člani skupine, ki so dejali, da se 61-letnik bori z rakom prostate, bolezen pa je že napredovala v četrti stadij.

Dve sestavini, ki pri negi las ne smeta manjkati

04. 11. 2022 05.00

Pravilna nega las je ključnega pomena, da bodo vaši lasje zažareli v vsej svoji lepoti, pri tem pa vam lahko pomagata dve sestavini, ki pri negi nikakor ne bi smeli manjkati. Prva je morebiti malce bolj eksotična, drugo pa imamo vsi doma.

Neuer je razkril, da se je boril s kožnim rakom

02. 11. 2022 15.26

Vratar Bayerna Manuel Neuer je ob izdaji svoje linije izdelkov za skrb za kožo prvič javno spregovoril o svoji borbi s kožnim rakom.

Redka vrsta raka zarodnih celic, s katero se je boril 25-letni glasbenik

02. 11. 2022 12.45

Po enoletnem boju z redko vrsto raka zarodnih celic je umrl mlad in talentiran glasbenik Cormac Roth. Po podatkih medicinskega centra Univerze Rochester takšni tumorji predstavljajo le okoli dva do štiri odstotke vseh rakov pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 20 let. V veliki večini primerov je horiokarcinom ozdravljiv, kažejo podatki o tej redki vrsti raka. "Tudi rak, ki se je razširil, je s kemoterapijo še vedno zelo ozdravljiv," pravijo v britanski organizaciji Cander Research.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke

02. 11. 2022 07.47

Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Po enoletnem boju z redko vrsto raka umrl 25-letni glasbenik Cormac Roth

31. 10. 2022 20.36

"Počnite stvari, ki jih imate radi. Življenje je kratko. Je kaos. In nikoli ne veste, kdaj se vam to lahko zgodi," je na družbenem omrežju v enem izmed zapisov pred smrtjo svojim oboževalcem sporočil 25-letni glasbenik Cormac Roth. Najmlajši sin igralca Tima Rotha je novembra 2021 razkril, da so mu diagnosticirali raka zarodnih celic 3. stopnje oz. horiokarcinom.

Kako lahko darujete svoje matične celice?

31. 10. 2022 19.36

V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki, tako odraslih kot tudi otrok, potrebuje nesorodnega darovalca krvotvornih matičnih celic. Slovenija Donor je slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice za bolnike s krvnim rakom, za katere je presaditev matičnih celic velikokrat edina možnost za preživetje. Če želite postati darovalec matičnih celic, je to preprost postopek. Z akcijo Daj se na seznam se lahko vsak izmed nas vpiše v register darovalcev, potem po pošti prejme palčko za odvzem brisa, odda bris in paket pošlje nazaj na register Donor Slovenije. Težave se pojavijo, ker ljudje na paket čakajo tudi po dva meseca. Zakaj tako zamujajo in na kakšne težave opozarjajo na Zavodu za transfuzijsko medicino?

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka

21. 10. 2022 16.24

Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

Christoph Daum je zbolel za rakom

21. 10. 2022 14.12

Dolgoletni nogometni trener v nemškem prvenstvu bundesliga Christoph Daum je zbolel za rakom. "Saj me poznate: sem borec in s tem izzivom se bom spopadel optimistično in z vso močjo," je med drugim zapisal v sporočilu navijačem Daum.

Na Hrvaškem z novo metodo zdravljenja uspešno odstranili tumorje

20. 10. 2022 13.45

V zagrebškem kliničnem centru Sestre milosrdnice so bolnikoma s karcinomom jeter z razvitimi metastazami z ireverzibilno elektroporacijo odstranili tumorje. Poseg so na Hrvaškem in v tem delu Evrope opravili prvič, njegova prednost pa je naravno odmiranje tumorjev, ki ne poškoduje zdravih tkiv.

Dobrodelni roza kruh

14. 10. 2022 08.50

V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

'Sedimo pred zaslonom, se prepiramo z ljudmi na internetu in doniramo denar'

19. 10. 2022 07.19

Vojna v Ukrajini je nedvomno tudi vojna spletnih trolov. To je sicer povsem nepresenetljivo dejstvo, navsezadnje je prav Rusija tista, ki že leta strateško širi dezinformacije, med bolj razvpitimi primeri so bile farme trolov v Sankt Peterburgu, od koder so v svet pošiljali novice pred ameriškimi predsedniškimi volitvami leta 2016. A če so včasih Rusi nesporno vodili v tekmi trolov, so v času ukrajinske vojne naleteli na dostojne nasprotnike, ki jih premagujejo v njihovi lastni igri.

Ustanovitelja BioNTecha do leta 2030 napovedujeta mRNA cepiva proti raku

17. 10. 2022 11.50

Ugur Sahin in Ozlem Tureci, zakonca in soustanovitelja podjetja BionTech, sta prepričana, da bi lahko tehnologijo mRNA, ki je bila uporabljena za revolucionarno cepivo proti covidu-19, ponovno uporabili zato, da bi uničili rakave celice. Takšno cepivo naj bi bilo na voljo do leta 2030. Podjetje je lani prodalo 2,6 milijarde doz cepiva proti covidu-19, ki temelji na tehnologiji mRNA, kar mu je prineslo 19 milijard evrov prihodkov.

Bešič Loredan: Želimo se pogovarjati o covidu, kot se pogovarjamo o gripi

13. 10. 2022 12.56

Vlada je sprejela predlog Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva, je povedal minister Danijel Bešič Loredan. Po njegovih besedah so z "izhodnim covidnim zakonom" postavili pravne podlage, da covid-19 "do spomladi postane endemično obolenje". Vlada ga v DZ pošilja po nujnem postopku.

Boksarski dvoboj Zavca in Klakočar Zupančičeve za otroke z rakom

07. 10. 2022 12.55

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v luči meseca boja proti otroškemu raku s poslancem Dejanom Zavcem obiskala ljubljansko pediatrično kliniko. Srečala sta se z vodstvom klinike in UKC in si z otroki 3. nadstropja ogledala boksarski film, ki sta ga z bivšim boksarjem posnela v DZ. Otroci so bili še posebej veseli obiska Zavca, je dejala predsednica.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje

01. 10. 2022 07.44

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Svindal o raku na modih: Brez hitrega odkritja bi bilo lahko usodno

26. 09. 2022 18.56

Prepozno odkritje zdravstvenih težav je lahko usodno. K sreči je nekdanji smučarski kralj Aksel Lund Svindal zdravnika obiskal takoj, ko je na svojem telesu občutil spremembe. Na družbenem omrežju Facebook je tako delil svojo izkušnjo v boju z rakom na modih. Izrazil je zadovoljstvo s hitrim zdravljenjem, ki ga prestaja, obenem pa opozoril tudi na preboj stigme, ki obkroža najpogostejšega raka pri moških. Podobne izkušnje so imeli tudi znani Slovenci. Kako pogost je pri nas rak mod in kako ozaveščeni so moški pri nas?

Igralka Rachel Zegler o tumorju, ki ga je odkrila pri 19 letih: Bilo je strašljivo!

26. 09. 2022 11.04

Igralka Rachel Zegler, ki je zaigrala v muzikalu Zgodba z zahodne strani, je pred kratkim spregovorila o preizkušnji, ki jo je prestala pred dvema letoma, ko je cel teden čakala, kaj bodo pokazali testi tumorja, ki se ji je pojavil na dojkah. Zvezdnica je na družbenem omrežju delila fotografijo brazgotine, ki ji je ostala od biopsije in predvsem sledilke pozvala, naj se udeležujejo preventivnih pregledov, ki lahko rešijo življenje.

'Pet tednov sem prejemal injekcije, ki so popolnoma izkoreninile raka'

23. 09. 2022 13.24

Nova vrsta zdravljenja raka, ki za okužbo in uničenje škodljivih celic uporablja virus, je v prvih poskusih na ljudeh zelo obetavna, pravijo znanstveniki iz Združenega kraljestva. Pri enem od bolnikov je rak izginil, pri drugem pa so se tumorji zmanjšali. Zdravilo je oslabljena oblika virusa herpesa simpleksa, ki je bila spremenjena tako, da uničuje tumorje.

WHO: Nenalezljive bolezni odgovorne za smrti 41 milijonov ljudi

21. 09. 2022 15.24

Nenalezljive bolezni, kot so bolezni srca, rak ali sladkorna bolezen, so odgovorne za 74 odstotkov vseh smrti na svetu, z odpravljanjem dejavnikov tveganja za te bolezni pa bi lahko rešili na milijone življenj, je danes sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in vlade po svetu pozvala k ukrepanju na tem področju.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Francozi športno priznali poraz: Španci so bili boljši od začetka do konca

19. 09. 2022 17.00

Eurobasket 2022 je za nami, veliki zmagovalci pa so Španci, za katere so pred turnirjem le redki upali trditi, da lahko gredo do konca. Veliko več ljudi je kot ene glavnih favoritov za zmago videlo aktualne olimpijske podprvake Francoze, ki so na koncu morali priznati premoč varovancem Sergia Scariola.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

'Če bika ne znaš držati za roge, je bolje, da odstopiš'

15. 09. 2022 14.33

Katastrofa, polom, groza ... Težko je z besedami opisati razočaranje, ki so ga doživeli in majhni dvomilijonski naciji pripravili slovenski košarkarji. Veliko stvari je šlo narobe, še posebej na ta usodni večer, ko so Luka Dončić, Goran Dragić in preostala druščina odigrali morda najbolj bledo predstavo, četrtino v zgodovini samostojne Slovenije. Medla obramba, zgrešeni (prosti) meti, podaje, ki so končale v rokah poletnih Poljakov, ekipe, ki ni imela česa izgubiti. "Ponudili smo jim prst, oni so nam iztrgali roko," je jasen legendarni košarkarski strateg Zmago Sagadin.

Ob svetovnem dnevu limfoma opozorila o pomenu celostne oskrbe bolnikov

15. 09. 2022 13.44

Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki. Ob peti obletnici programa Skupaj na poti do zdravja so njegovi predstavniki poleg samega zdravljenja izpostavili tudi ključen vpliv socializacije bolnikov.

Hitrejši od raka: krvni testi bolezen odkrijejo še pred pojavom simptomov

13. 09. 2022 08.10

Preprosti krvni testi lahko zaznajo več vrst rakov, še preden se pri pacientih pokažejo prvi simptomi, je potrdila raziskava ameriškega inštituta Grail. Vključenih je bilo 6621 oseb, starih od 50 let navzgor, odkrili pa so 94 primerov rakov. Med njimi so bili številni v zelo zgodnji fazi, kar tri četrtine pa je bilo takih, za katere se ne izvajajo presejalni pregledi. Še več, pokazali so tudi na prisotnost raka jajčnikov in trebušne slinavke, ki jih ponavadi pozno odkrijejo, smrtnost pa je zato zelo visoka.