rak

V Sloveniji odslej na voljo zdravilo za napredovalega raka dojk
08. 06. 2021 09.33
Bolnikom v Sloveniji je odslej na voljo prvo in edino tarčno zdravilo za napredovalega raka dojk. Kot so sporočili iz Novartisa, je zdravilo z učinkovino alpelizib novo upanje za bolnike z napredovalim rakom dojk z mutacijo PIK3CA, ki imajo navadno slabšo splošno prognozo.

Shannen Doherty se upira lepotnim standardom Hollywooda
08. 06. 2021 06.00
Zvezdnica serije Beverly Hills 90210 je na Instagramu objavila neobdelano fotografijo, na kateri nima ličil, in ob tem zapisala, da bi si na spletu in v filmih želela videti več resničnih žensk, takšnih, kot je ona. Ponosna je na to, da njen obraz pripoveduje zgodbo in kaže življenjske izkušnje.

V Nemčiji se na cepljenje lahko prijavi vsak, Slovaška že cepi s Sputnikom
07. 06. 2021 12.20
V Nemčiji z današnjim dnem ukinjajo sistem prednostnih skupin za cepljenje proti covidu-19, kar pomeni, da je lahko cepljen vsak, ki je starejši od dvanajst let. Kljub sprostitvi cepljenja pa se vrstijo opozorila, da v Nemčiji cepiva ni dovolj in da se ne bodo mogli takoj cepiti vsi, ki bodo to želeli. Slovaška pa je kot druga država v Evropski uniji začela cepljenje proti covidu-19 z ruskim cepivom Sputnik V. Kot prvi se je s cepivom, ki še ni odobreno na ravni EU, cepil moški iz mesta Žilina.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov
06. 06. 2021 12.29
Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

Ko ti bolezen življenje v sekundi sesuje do temeljev
06. 06. 2021 09.29
Vsi imamo v življenju neke strahove. So stvari, ki se jih zelo bojimo. Sama sem se najbolj bala, da bi me doletela diagnoza rak. Neizmerno sem se bala te bolezni, tega agresivnega zdravljenja, ki te čaka, predvsem kemoterapije. Vedno sem govorila, da če se mi to zgodi, se ne bom zdravila. Da se ne bom borila za življenje. Da se bom pač vdala v usodo. Točno pred dvema letoma pa mi je vesolje poslalo prav to hudo preizkušnjo. Diagnozo, ki me je na smrt prestrašila. Dobesedno! In me izzvala na dvoboj. Kar naenkrat nimaš več poguma, da bi se odrekel zdravljenju. Nimaš izbire, če želiš preživeti. Operacija, kemoterapija, obsevanja, biološka zdravila, hormonska terapija. Vse to me je doletelo. Pa tudi ogromno stranskih učinkov zdravljenja.

Kožni melanom: ključno je zgodnje odkrivanje vseh sprememb na koži
03. 06. 2021 19.05
Prihaja poletje, visoke temperature in več sonca, tudi kopalna sezona se počasi začenja. Strokovnjaki ob tem opozarjajo na nevarnosti kožnega raka. V Sloveniji letno za kožnim melanomom zboli več kot 600 ljudi, to je šesti najpogostejši rak pri nas. In je eden najhitreje rastočih rakov. Skupni imenovalec pa je pretirano sončenje. Lani so zaradi epidemije odkrili za 35 odstotkov manj primerov kožnega melanoma kot leto prej.

Družini iz Dolenjske, ki se je po epidemiji končno postavila na noge, zdaj preti bolezen
03. 06. 2021 20.17
Družina iz Dolenjske z dvema malima punčkama je prosila za pomoč. Živeli so v vlagi, neurejenih prostorih, ostali pa so zgolj z materino plačo. Oče je zaradi covida-19 namreč izgubil službo. Zdaj je njihov dom povsem drugačen, kot je bil pred pol leta, a kot da težkih preizkušenj še ne bi bilo dovolj, je na vrata potrkala bolezen.

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'
01. 06. 2021 16.38
Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'
29. 05. 2021 17.13
Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Novi 'testi' za odkrivanje okužbe s koronavirusom
24. 05. 2021 10.48
Nova raziskava, ki so jo izvedli v Londonu, je odkrila novo 'skrivno' orožje za zaznavanje covidnih bolnikov. Izkazalo se je, da imajo ti 'testi' moker smrček in kosmata ušesa. Rezultati so namreč pokazali, da lahko psi prepoznajo covidne bolnike v roku manj kot sekunde.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki
21. 05. 2021 12.57
V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Tekmovalki Otoka ljubezni odkrili raka ščitnice
21. 05. 2021 11.13
Nekdanja tekmovalka priljubljenega britanskega šova Otok ljubezni, ki ga lahko spremljamo tudi na VOYO, je povedala, da so ji odkrili raka ščitnice. 22-letna Demi Jones je slabo vest delila kar na Instagramu.

Študija: po dveh odmerkih cepiv Pfizerja in AstraZenece zaščita skoraj 100-odstotna
18. 05. 2021 09.41
Cepiva proti novemu koronavirusu so izjemno učinkovita. To je dokazala še ena, tokrat britanska študija, ki je zajela 8.517 oseb, cepljenih s cepivom Pfizerja ali AstraZenece. Več kot 96 odstotkov sodelujočih je protitelesa razvilo že v nekaj tednih po prvem odmerku, po drugem pa je bilo takih skoraj 100 odstotkov.

Telesna dejavnost pomembna tudi za duševno zdravje. Se dovolj gibate?
10. 05. 2021 08.17
Obeležujemo svetovni dan gibanja. Zadostna telesna dejavnost je varovalni dejavnik zdravja, saj vpliva tako na telesno kot tudi duševno zdravje in kakovost življenja. Prav tako pa vpliva tudi na prevalenco kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen in rak, hkrati pa tudi na dejavnike tveganja, so sporočili z NIJZ.

Mati in hči skupaj na Mount Everestu, potem ko je hči prebolela raka
06. 05. 2021 13.31
Osvojiti streho sveta je želja ne le mnogih alpinistov, ampak tudi drugih ljubiteljev gora. Je težka fizična in psihična preizkušnja, ki pa najbrž postane le eden izmed izzivov, če pred tem osvojiš oziroma premagaš nekaj precej težjega. Uživati v vsakem trenutku je bil moto mame in hčere iz ZDA, ko sta zagrizli v najvišjo goro sveta, potem ko je hči premagala raka.

Hrgota še naprej na čelu moške skakalne A-reprezentance
23. 04. 2021 20.26
Na seji odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo so sprejeli sklepe in predloge za sestavo reprezentanc za sezono 2021/22. Moško vrsto bo še naprej vodil Robert Hrgota, v A-reprezentanci pa so Anže Lanišek, Bor Pavlovčič, Domen in Peter Prevc, Žiga Jelar, Timi Zajc in Tilen Bartol, zunaj je ostal Cene Prevc.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13
146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

So tobačnim izdelkom šteti dnevi? Nova Zelandija želi ustvariti generacijo brez cigaret
18. 04. 2021 09.21
Novozelandske oblasti in različne zdravstvene organizacije so zaskrbljene zaradi porasta števila kadilcev in povečane smrtnosti zaradi kajenja, tudi med Maori. Zato je tamkajšnja vlada objavila sveženj predlogov, katerih cilj je prepovedati kajenje naslednjim mlajšim generacijam in državo približati cilju, da do leta 2025 odpravi kajenje.

Nina je zaradi grozljivih izkušenj v preteklosti izgubila vero v ljubezen
06. 04. 2021 11.19
Nina Radi že dve desetletji trenira in tekmuje v orientacijskem in gorskem teku. Na njeni poti je ni ustavil ne rak ne huda poškodba. Sedaj previdno vstopa v bitko za srce Sanjskega moškega, kajti v ljubezni je izkusila tudi prevaro in nasilje.

V Celju že 11 let operirajo s pomočjo robotskega kirurga
03. 04. 2021 07.00
Bi operacijo tumorja zaupali robotu? V celjski bolnišnici so pred skoraj 11 leti kot prvi v Sloveniji začeli operirati s pomočjo robota, pred slabimi tremi leti so ga nato začeli uporabljati tudi v ljubljanskem UKC. A robotski sistem seveda ne operira sam, pač pa le pomaga kirurgu, saj mu večkratno poveča sliko in odpravi tresenje rok, s tem pa omogoči izredno natančno gibanje instrumentov.

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma
31. 03. 2021 19.00
Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Zaradi raka poginila sibirski tiger Vito in kapibara Stinky
18. 03. 2021 12.05
Tako kot ljudje, lahko tudi živali v divjini ali živalskih vrtovih zbolijo za rakom. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja. Živali bolezni nista premagali, kljub temu da je veterinarska ekipa Vita operirala, Stinkyja pa zdravila.

Cheryl Tweedy o kolegici iz skupine Girls Aloud: Ves čas mislim nanjo
16. 03. 2021 18.18
Po tem, ko je Sarah Harding lani poleti razkrila, da je sredi največje bitke življenja, saj se je soočila z diagnozo rak dojke, je sedaj o njenem stanju spregovorila nekdanja kolegica iz nekoč izjemno priljubljene otoške skupine Girls Aloud.

Zaradi koronavirusa večje število bolnikov z napredovanim rakom?
13. 03. 2021 17.33
Posledice zapostavljanja obravnave rakavih bolezni, predvsem pljučnega raka, ki sicer med vsemi raki povzroči največ smrti, so lahko resne, opozarjajo strokovnjaki. V zadnjem letu je namreč pandemija covida-19 dodatno prizadela učinkovitost zgodnjega odkrivanja pljučnega raka. V Centru Na-vdih tako poudarjajo, da lahko zaradi tega pričakujemo povečanje deleža bolnikov z napredovalo boleznijo.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih
11. 03. 2021 15.01
S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.

Prihajata dve napravi. Zver: Sem brez besed
11. 03. 2021 09.44
Pomemben mejnik je dosežen. Akcija zbiranja 613.000 evrov za napravo Miltenyi Prodigy je bila ne le uspešna, ampak je presegla vsa pričakovanja. Nad akcijo bedijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer sicer zbirajo še sredstva za dodaten instrument. Prav tako se je našel donator, ki bo sam kupil še eno napravo za CAR-T.

Odlične novice: Zbrali vsa sredstva za nakup naprave za celično zdravljenje
10. 03. 2021 14.36
"Dan D za CAR-T. Prišli smo do cilja," so sporočili iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo. Zbrali so namreč vsa sredstva za napredno terapijo CAR-T, ki predstavlja zadnjo možnost za bolnike, ki se jim rak ponavlja in pri katerih so že izčrpali obstoječe oblike zdravljenja.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Mamica Klara, ki se bori z rakom dojk: 'Hvaležna sem, da sem sploh živa'
05. 03. 2021 21.55
Vsako leto za rakom na novo zboli več kot 15.000 Slovenk in Slovencev, več kot 6.000 jih zaradi te diagnoze žal umre. Danes živi med nami približno 110.000 ljudi z rakom. Med njimi je tudi 30-letna Klara, mamica dveh deklic, to preizkušnjo prestaja z neverjetnim optimizmom in dobro voljo. Verjame namreč, da je uspeh zdravljenja odvisen tudi od pozitivne naravnanosti.

Za napravo zbrali 532.380 od potrebnih 613.000 evrov: Zdaj ne smemo popustiti
04. 03. 2021 12.58
Smo pred ciljem, ampak pomembno je, da zdaj ne popustimo, pravijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, potem ko so za nakup nujno potrebne naprave Miltenyi Prodigy zbrali že 532.380 evrov od potrebnih 613.000.