rakov

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja

01. 10. 2023 08.34

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Med mlajšimi od 50 let vse več raka

06. 09. 2023 13.47

V treh desetletjih od leta 1990 se je število primerov raka pri mlajših od 50 let povečalo za 80, število smrti pa za 27 odstotkov, je pokazala doslej najobsežnejša tovrstna raziskava. Kaj je razlog za takšen razvoj dogodkov, še ni povsem jasno, med najverjetnejšimi pa so poleg genetskih dejavnikov našteli nezdravo prehrano, kajenje, pitje alkohola, pomanjkanje telesne aktivnosti in prekomerno telesno težo.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck

05. 09. 2023 15.13

Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

'Sevanje sončnih žarkov je podobno sevanju atomske bombe'

02. 07. 2023 12.00

Človeško telo je narejeno tako, da nekaj sonca mora dobiti, a težko je določiti mejo, kdaj sončni žarki postanejo škodljivi. Kot vemo, lahko povzročijo več vrst raka, zavirajo celice imunskega sistema in vplivajo tudi na videz kože, saj ta ob poškodbah postane bolj suha in nagubana, pojavijo pa se tudi t. i. starostne pege. Z dermatologom Borutom Žgavcem smo spregovorili o nevarnosti sevanja sonca, ki je, kot pravi, podobno sevanju atomske bombe.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni

17. 05. 2023 19.02

Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

40 jamarskih reševalcev vadilo tehnike reševanja v steni

29. 03. 2023 15.55

Člani Jamarske reševalne službe tehnike reševanja vadijo tudi zunaj jam, na primer v soteskah ali na žičniških napravah, vsaj enkrat na leto pa tudi v steni. Pred dnevi se jih je 40 zbralo v Rakovem Škocjanu, ki je zaradi svojega reliefa idealna točka za vajo v steni, saj je ta previsna in tako primerna za vajo ob vsakem vremenu.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo

12. 03. 2023 10.51

Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

08. 03. 2023 12.14

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge

01. 03. 2023 15.19

Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T

16. 02. 2023 15.48

Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi

04. 02. 2023 07.07

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Bo Slovenija prva v Evropi pri odpravi raka na materničnem vratu?

27. 01. 2023 19.50

Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb in rezultatov programa ZORA se je breme raka materničnega vratu v Sloveniji že zdaj pomembno zmanjšalo. A čeprav je ta rak med vsemi raki najlažje preprečiti – zanj imamo namreč učinkovito cepljenje proti HPV – je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T

14. 12. 2022 09.39

Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu

17. 11. 2022 11.46

Na drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), katere zaveza je odprava raka materničnega vratu – prva odprava katerega od rakov nasploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Manjše število diagnoz raka še ne pomeni manjšega števila rakavih bolnikov

16. 11. 2022 12.39

Analiza podatkov o novih primerih raka kaže, da je bil padec števila diagnoz raka največji v prvem valu epidemije covida-19 aprila 2020, in sicer 30-odstoten, in v prvih mesecih letos v času t. i. omikronskega vala, ko je bil padec 15-odstoten. Strokovnjake upad števila diagnoz skrbi, saj vedo, da je pojavnost raka v populaciji v resnici večja.

Redka vrsta raka zarodnih celic, s katero se je boril 25-letni glasbenik

02. 11. 2022 12.45

Po enoletnem boju z redko vrsto raka zarodnih celic je umrl mlad in talentiran glasbenik Cormac Roth. Po podatkih medicinskega centra Univerze Rochester takšni tumorji predstavljajo le okoli dva do štiri odstotke vseh rakov pri otrocih in mladostnikih, mlajših od 20 let. V veliki večini primerov je horiokarcinom ozdravljiv, kažejo podatki o tej redki vrsti raka. "Tudi rak, ki se je razširil, je s kemoterapijo še vedno zelo ozdravljiv," pravijo v britanski organizaciji Cander Research.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'

05. 10. 2022 20.05

Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Hitrejši od raka: krvni testi bolezen odkrijejo še pred pojavom simptomov

13. 09. 2022 08.10

Preprosti krvni testi lahko zaznajo več vrst rakov, še preden se pri pacientih pokažejo prvi simptomi, je potrdila raziskava ameriškega inštituta Grail. Vključenih je bilo 6621 oseb, starih od 50 let navzgor, odkrili pa so 94 primerov rakov. Med njimi so bili številni v zelo zgodnji fazi, kar tri četrtine pa je bilo takih, za katere se ne izvajajo presejalni pregledi. Še več, pokazali so tudi na prisotnost raka jajčnikov in trebušne slinavke, ki jih ponavadi pozno odkrijejo, smrtnost pa je zato zelo visoka.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Ikonično ladijsko razbitino 'zavzeli' morski črvi

14. 08. 2022 19.57

HMS Endeavour, znamenita raziskovalna ladja britanske kraljeve mornarice, s katero je kapitan James Cook odkril vzhodno obalo Avstralije, je postala žrtev ladijskih črvov in rakov, ki so se zažrli v les plovila. "To pomeni, da se ena najpomembnejših razbitin v človeški zgodovini uničuje pred našimi nosovi," je opozoril profesor morske biologije.

Kako je živeti z rakom na dojki in kaj bolnicam daje moč?

13. 08. 2022 07.00

Po tem, ko je odjeknila novica, da se je poslovila priljubljena igralka in pevka Olivia Newton John, po tem, ko je že tretjič zbolela za rakom dojke, smo tudi pri nas preverili, kako pogosto se ta rak ponovi in razširi, kako uspešno je zdravljenje. Za Vizito je spregovorila Nataša Medvedić, ki je prvič zbolela pred devetim leti, zdaj pa se je bolezen ponovila že tretjič. Kako je živeti po takšni diagnozi in kaj ji daje upanje ter moč?

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Britansko plažo prekrilo na tisoče strupenih rakov

07. 08. 2022 19.41

Na tisoče strupenih rakov je preplavilo plaže v Cornwallu ter tam odvrglo svoje lupine, preden so se znova vrnili v morske globine. Takšni dogodki so zaradi naraščanja temperature morja vse pogostejši. Njihov ugriz je sicer strupen za druge živali, vendar neškodljiv za ljudi.

Gneča proti večeru manjša, a ponekod na meji še vedno dve uri čakanja

07. 08. 2022 08.03

Na mejnih prehodih s Hrvaško beležijo podaljšane čakalne dobe. Na prometnoinformacijskem centru voznike pozivajo, naj bodo strpni, naj načrtujejo pot, spremljajo prometne informacije in se na ceste odpravijo spočiti in z brezhibnim vozilom.

Inšpektorji v podjetju Marinblu ugotovili higiensko-tehnične pomanjkljivosti

17. 06. 2022 08.07

Potem ko je Delavska svetovalnica s pomočjo medijev opozorila na hude kršitve pravic delavcev v podjetjih Marinblu in Selea s Kozine, nepravilnosti pa je že ugotovil tudi inšpektorat za delo, je izredni inšpekcijski pregled v družbi Marinblu opravila tudi uprava za varno hrano. Med drugim je v obratu ugotovila higiensko-tehnične pomanjkljivosti.

Bolniki z rakom pozivajo: 'Ko opazite prvo spremembo, takoj poiščite pomoč'

01. 06. 2022 18.54

Vse večji javnozdravstveni problem so tudi rakava obolenja in njihovo zgodnje odkritje v ogromnem odstotku primerov pomeni mejo med življenjem in smrtjo. Več kot tretjino rakov je namreč možno preprečiti, druga tretjina pa je ob zgodnjem odkritju povsem ozdravljiva. Zato v Združenju organizacij bolnikov z rakom začenjajo kampanjo Brez izgovorov, s katero pozivajo: Ko opazite prvo spremembo, ne iščite izgovorov, pač pa poiščite pomoč. Kateri so poglavitni simptomi, ki jih ne smemo zanemariti, je pojasnila predsednica Združenja Onko net Kristina Modic.