rasla

Se Laško pripravlja na prevzem?
08. 04. 2002 00.00
Delnice Laškega so danes na borzi spet močno poskočile, kar bi lahko pomenilo tudi, da se v Laškem pripravljajo na prevzem Pivovarne Union.

Kučan iz Moldavije v Ukrajino
11. 07. 2002 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je drugi dan obiska v Moldaviji nastopil v moldavskem parlamentu in se srečal z moldavskim premierom Vasilejem Tarlevom. Popoldan bo predsednik odpotoval v Ukrajino.

Svetovnemu turizmu se ne godi najbolje
22. 06. 2002 00.00
Po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra lani hudo prizadeta turistična dejavnost si v naslednjem letu obeta okrevanje. Za leto 2003 napovedujejo, da se bo število turističnih potovanj povečalo za 6 odstotkov, kar bo omogočilo nastanek 6,4 milijona delovnih mest.

Koprčani ujeli Mariborčane
25. 04. 2002 00.00
Po tretjem krogu drugega dela vaterpolskega državnega prvenstva so se Koprčani na tretjem mestu izenačili z Mariborčani. Na vrhu so, še vedno s samimi zmagami, branilci naslova iz Kranja, njihovi vaterpolisti pa obvladujejo tudi vrh lestvice strelcev.

Princ Charles – odrešenik sveta
11. 03. 2002 00.00
Triinpetdesetletni britanski princ Charles bo kot prvi član britanske kraljeve družine že za časa življenja ovekovečen v velikem bronastem kipu. Za zasluge pri ohranjanju deževnega gozda mu nameravajo brazilske oblasti postaviti kip z imenom Odrešenik sveta.

Panathinaikos premagal Olimpijo
07. 03. 2002 00.00
Košarkarji Uniona Olimpije so v drugem krogu drugega dela evrolige izgubili na gostovanju v Atenah s Panathinaikosom s 67:85.

Gospodarska rast: več v glavi, več v žepu!
04. 03. 2002 00.00
Dosedanja letna inflacija, ki znašala 2.5 odstotkov je za vse opazovalce ekonomske politike precej neprijetno presenečenje, saj smo v enem mesecu »pokurili« skoraj tretjino celotne »letne kvote«, ki jo imamo na voljo, če hočemo tudi po inflaciji loviti Evropo. Agresivna bitka z inflacijo pa bi negativne gospodarske trende, ki jih ponazarjata odpuščanje v SCT in Muri še poslabšala.

Nasprotovanja prodaji Banke Koper
01. 12. 2001 00.00
Torinska banka San Paolo IMI je objavila javno ponudbo za odkup delnic, kar je naletelo na ostra nasprotovanja v javnosti. Mnogim se zdi sporno, da bi edina primorska banka prišla prav pod italijansko okrilje.

Globalizacija: zmote in prenagle sodbe
14. 11. 2001 00.00
Antiglobalisti se zavzemajo za cilje, s katerimi bi se strinjala tudi velika večina ekonomistov, celo tistih, ki jih pri nas imenujejo »neoliberalisti«.

Laškemu zmaga, Slovanu poraz
03. 11. 2001 00.00
Košarkarji Pivovarne Laško so v 6. krogu lige Goodyear doma z 71:67 premagali Zadar. Košarkarji Geoplina Slovana pa so izgubili proti Širokom Brijegu z 61:69.

Svetovna banka napoveduje
01. 11. 2001 00.00
Svetovna banka je v svojem poročilu o prihodnjih gospodarskih gibanjih v svetu napovedala krepko upočasnjevanje gospodarske rasti, pri čemer grozi hkratno nazadovanje treh najmočnejših svetovnih gospodarskih motorjev ZDA, Japonske in Evropske unije.

Gorenje z dobičkom
28. 08. 2001 00.00
Velenjska družba Gorenje je ob polletju ustvarila 51,8 milijarde tolarjev prihodkov iz prodaje, kar je približno 20 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

PCX Computers ostaja na čelu
08. 06. 2001 00.00
Podjetje PCX Computers kljub recesiji in stagnaciji prodaje tako na svetovnem in evropskem, kot tudi na slovenskem trgu v prvem četrtletju ohranja svoj vodilni položaj med slovenskimi dobavitelji računalniške opreme. Po rekordnem letu 1999 je prodaja računalnikov v Sloveniji leta 2000 stagnirala in zabeležila 9,4-odstotni upad. Od leta 2001 pa bo, po napovedih raziskovalnega podjetja IDC, slovenski trg računalniške opreme do leta 2005 beležil 13-odstotno letno rast prodaje.

Ericsson in Sony s skupnimi močmi
27. 04. 2001 00.00
Telekomunikacijski gigant Ericsson in korporacija Sony sta objavila, da sta podpisala sporazum o ustanovitvi nove družbe, ki bo združila njuna podjetja za mobilno telefonijo po vsem svetu. Nova družba, imenovana Sony Ericsson Mobile Communications, bo enakovredno v lasti Ericssona in Sonyja. Opirala se bo na Ericssonove vodilne strokovnjake za telekomunikacije in Sonyjeve vodilne strokovnjake za proizvode zabavne elektronike.

Inflacija v Sloveniji
17. 03. 2001 00.00
Precej višje so cene alkoholnih pijač in tobaka, podražila sta se tudi avtobusni in železniški promet. Že lani se je prevoz zaradi visokih cen nafte podražil za 12 odstotkov, stanovanjski stroški pa za skoraj 19 odstotkov. Še bolj so se lani dvignile cene v zdravstvu. Zdravstvene in zobozdravstvene storitve so se januarja letos sicer pocenile, zdravila pa so se podražila. Dokler bodo s cenami rasle tudi plače, standard ne bo nižji. Visoko inflacijo oziroma podražitev življenjskih potrebščin pa seveda bolj občutijo tisti z nižjimi dohodki. Kljub podražitvam na statističnem uradu napovedujejo, da se bo kupna moč povečevala, s tem, da bo inflacija še nekoliko rasla.

SNS ob projektu Rastoča knjiga
23. 02. 2001 00.00
Poslanci Slovenske nacionalne stranke (SNS) "z največjim veseljem" pozdravljajo in se pridružujejo akciji Rastoča knjiga, ki je prepotrebna v času, ki je tako mačehovski do slovenskih zgodovinskih in nacionalnih vprašanj. V današnjem sporočilu za javnost, ki ga je v imenu stranke podpisal Zmago Jelinčič, pa SNS dodaja, da bo moč začetke slovenske pismenosti od Brižinskih spomenikov premakniti "še za četrt tisočletja nazaj", namreč na slovenski napis o odhodu kneza Račisa v samostan leta 749, "pa še dlje", k omembam slovenskih imen v določenih spisih latinskih avtorjev in venetskim napisom v stoletja pred našim štetjem.

Projekt Rastoča knjiga
30. 01. 2001 00.00
Rastoča knjiga se imenuje projekt, s katerim pobudniki, dobronamerni Slovenci, ob tisočletnici Brižinskih spomenikov, 450-letnici prve slovenske knjige, 200-letnici Prešernovega rojstva in deseti obletnici samostojne in neodvisne Slovenije želijo postaviti pomnik slovenski istovetnosti, bodisi v obliki svetilnika, slavoloka ali svetišča. Projekt poteka v okviru Društva za izgradnjo pomnika slovenstvu Rastoča knjiga, usklajuje ga državni svet RS na čelu z njegovim predsednikom Tonetom Horvatom. Projekt naj bi povezal vse Slovence doma in po svetu, denar zanj naj bi začeli zbirati 8. februarja, je na današnji predstavitvi v parlamentu poudaril eden od pobudnikov Janez Pezelj.

Plaz pri Ajdovščini ne miruje
26. 11. 2000 00.00
Zemeljski plaz nad Lokavcem pri Ajdovščini še vedno ne miruje. Blato, zemlja in polomljena drevesa vasi zaenkrat še ne grozijo, vaščani pa se bojijo, da jih bo zalila voda. Danes je na vsem pobočju, kjer so rasla drevesa, le blato in voda. Zemlja pa še vedno ne miruje. Vsak dan se plaz spusti dva metra bližje vasi Lokavec.

Pričetek Sobotnih Škucovih igrarij
07. 11. 2000 00.00
Društvo ŠKUC v sodelovanju z Mini teatrom Ljubljana prireja že tretje Sobotne Škucove igrarije, ki bodo potekale vsako soboto med 11. novembrom in 23. decembrom v prostorih ŠKUC-a od 10. do 12.30 ure. Udeležba na igrarijah je tudi letos brezplačna. Igrarije se bodo pričele v soboto, 11. novembra, ko bo na sporedu predstava gledališča Zapik Ta z drevesa hruške stresa, po predstavi pa bo sledila otroška lutkovna delavnica pod vodstvom lutkarjev Jelene Sitar in Igorja Cvetka.

Stota uprizoritev vajenca Hlapiča
27. 09. 2000 00.00
Ob prvi obletnici poklicnega delovanja in ob začetku nove sezone bo Mini teater Ljubljana v nedeljo, 1. oktobra, uprizoril že stoto ponovitev lutkovne uspešnice Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča. Teater je v letu dni organiziral več kot 450 najrazličnejših kulturnih prireditev, ki si jih je ogledalo 50.000 obiskovalcev, na Ljubljanskem gradu pa so uredili novo lutkovno gledališče. S predstavo Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča je Mini teater gostoval v več slovenskih krajih in na devetih mednarodnih lutkovnih festivalih v Italiji, Španiji, Iranu in Sloveniji.

Uspešno leto za BASF
07. 06. 2000 08.49
Eden največjih kemičnih proizvajalcev v Evropi, nemški BASF, pričakuje, da bo letošnje leto najuspešnejše doslej. Družba naj bi za vsaj 10 odstotkov povečala prihodke, prav toliko pa naj bi bil višji tudi dobiček, je povedal predsednik uprave družbe Jürgen Strube. Vodstvo družba je ob začetku leta napovedovalo, da bo prodaja v naslednjih treh letih rasla po 10-odstotni letni stopnji, rezultati v prvih štirih mesecih pa kažejo, da bodo letošnja pričakovanja presežena. BASF je lani ustvaril za 29,5 milijarde evrov prihodkov od prodaje, dobiček pa je presegel 2,6 milijarde dolarjev.

Ljubljanska županja v Moskvi
21. 05. 2000 12.05
Ljubljanska županja Vika Potočnik je včeraj na povabilo moskovskega kolega Jurija Lužkova danes z delegacijo Mestne občine Ljubljana (MOL) prispela na tridnevni obisk v rusko prestolnico. Z moskovskim županom bosta jutri podpisala protokol o prijateljstvu in sodelovanju med prestolnicama, Potočnikova pa se bo vpisala tudi v zlato knjigo Moskve.

Razburjenje zaradi kloniranja v Angliji
03. 04. 2000 18.21
V Angliji je veliko prahu dvignila novica, da naj bi britanska vlada odobrila kloniranje človeških zarodkov za potrebe medicinskih raziskav. Izkazalo pa se je, da gre le za kloniranje posameznih celic, ki bi jih pridobili iz človeškega zarodka, in sicer izključno za zdravstvene namene.

Bogata žetev pšenice na postaji Mir
22. 07. 1999 19.49
Rusko-francoska posadka vesoljcev na orbitalni znanstveni postaji Mir je prvikrat požela pšenico, ki je zrasla iz prej posajene pšenice.

Najtežji pes na svetu tehta 120 kilogramov
14. 06. 1999 09.13
Najtežji pes na svetu tehta preko 120 kilogramov. Vsaj za Guinnessovo knjigo rekordov doslej še niso našli težjega. Rekorderka je komaj dve leti in pol stara ''psička'', ki sploh še ni dorasla. Njen lastnik, kmet Tom Scott, je za časnik Times povedal, da je angleškega mastifa dobil v dokaj klavrnem stanju, ko je bil star komaj pet mesecev. ''V prvih mesecih je jedla bolj malo, ko pa je enkrat začela, sem takoj vedel, da je nekaj posebnega, kajti psica je rasla in rasla,'' je pojasnil Scott, ki mora za pasjo hrano sedaj vsak teden odšteti 80 funtov. Psička ''izgleda tako zoprno kot Mike Tyson, ampak v resnici je zelo mila'', zatrjuje njen lastnik.

Hitro naraščanje produktivnosti med ameriškimi delavci
11. 02. 1999 09.10
Ameriško ministrstvo za delo je objavilo podatek, da produktivnost med ameriškimi delavci raste hitreje, kot je bilo pričakovati. Produktivnost, ki se meri po količini izdelkov posameznega delavca na uro dela, je v zadnjem četrtletju lanskega leta rasla najhitreje v zadnjih dveh letih in pol. Produktivnost med delavci, brez tistih v kmetijskem sektorju, je po podatkih ministrstva za delo v zadnjem letu narasla za 3,7 odstotke. To predstavlja največjo letno rast produktivnosti od prvega četrtletja leta 1996, ko je narasla za 4,2 odstotka.

Košir po dobrih dveh letih na stopničkah
15. 12. 1998 09.14
Slovensko moško alpsko smučanje se po dolgem času lahko veseli novih stopničk za zmagovalce. Jure Košir je namreč na nočnem slalomu v Sestrieru zasedel tretje mesto, hitrejša od Mojstrančana sta bila le Norvežan Finn Christian Jagge, ki je dosegel svojo drugo zaporedno zmago v tem italijanskem smučarskem središču, in zmagovalec zadnjega slaloma v Aspnu Avstrijec Thomas Stangassinger.

Brezposelnost v svetu bo še rasla
24. 09. 1998 11.19
Zaradi azijske in drugih finančnih kriz se bo brezposelnost v svetu močno povečala, v posebnem poročilu ugotavlja Mednarodni urad za delo s sedežem v Ženevi.

Nove podražitve na Poljskem
02. 02. 1998 08.21
Na Poljskem so se te dni podražile telekomunikacijske storitve, višje so cene v železniškem in avtobusnem prevozu, predvidena pa je tudi podražitev poštnih storitev. Najbolj so se narasle cene telefonskih storitev, in sicer zaradi večjega davka na dodano vrednost, ki se je povečal s sedem na 22 odstotkov. Telefonski pogovori so tako odslej dražji za 15 odstotkov. Cene v železniškem prometu so višje za devet odstotkov, avtobusni prevoz pa je dražji za 10 odstotkov. Dražje bodo tudi poštne storitve, in sicer za 10 odstotkov, cene žganih alkoholnih pijač pa bodo višje za povprečno 12 odstotkov.

Poraba zemeljskega plina po svetu narašča
25. 01. 1998 11.30
Zemeljski plin po podatkih mednarodne zveze za plin že zdaj zadovolji približno četrtino svetovnih potreb po energiji. Ocene strokovnjakov kažejo, da bo do leta 2005 njegova poraba v povprečju rasla z osemodstotno stopnjo letno, ko naj bi dosegla 3,3 krat večjo porabo kot v letu 1990. Ugotovljene svetovne zaloge zemeljskega plina znašajo približno 150 tisoč milijard kubičnih metrov, kar bi ob današnji potrošnji v višini dveh milijard kubičnih metrov letno, zadostovalo za naslednjih sedemdeset let. Ob upoštevanju ocen nepotrjenih zalog pa naj bi bilo plina dovolj za prihodnjih sto let, ob uvedbi novih tehnologij in boljši izkoriščenosti tega energenta pa za še enkrat toliko, torej za prihodnjih dvesto let.