rast prihodkov

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Kako premagati inflacijo in povečati svoje prihranke

19. 11. 2021 00.15

Želite dodatno razpršiti svoje premoženje z nakupom delnic? Postati lastnik delnic ter s tem biti upravičen do izplačila dividend ter preko skupščine sodelovati pri upravljanju največjih svetovnih korporacij?

Državni zbor potrdil državna proračuna z visoko rastjo investicij

18. 11. 2021 19.20

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki ju je vlada pripravljala v okoliščinah postopnega okrevanja gospodarstva po epidemiji covida-19, a bo ta še naprej zahtevala visoke stroške. Leta 2022 je načrtovanih za blizu 14 milijard evrov odhodkov, izstopa visoka rast sredstev za investicije. Primanjkljaj se bo postopoma zniževal.

Real se bo dodatno zadolžil

18. 11. 2021 18.33

Španski nogometni prvak Real Madrid načrtuje dvig dodatnih 225 milijonov evrov kredita, da bi končal prenovo svojega stadiona Santiaga Bernabea. Kot je sporočil predsednik Florentino Perez, bodo končno odločitev sprejeli na sobotni skupščini kluba.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov

17. 11. 2021 16.27

Državni zbor se je seznanil še s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2022 in 2023, v katerem sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov, glasovanje pa je napovedano v četrtek. Po tem, ko naj bi se prihodnje leto proračunski primanjkljaj z letošnjih štirih milijard evrov spustil na 2,47 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti še dodatno znižal, in sicer na 1,52 milijarde evrov. Marsikateri opozicijski poslanec tega ne verjame. "Gre za nadaljevanje popolnoma zgrešene fiskalne politike te vlade," so kritični v Levici.

Šircelj: Proračuna za prihodnji dve leti sta investicijsko usmerjena

16. 11. 2021 15.18

DZ je začel obravnavo predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Finančni minister Andrej Šircelj je ob njuni predstavitvi izpostavil investicije, ki jih bo prihodnje leto za dobro tretjino več kot letos in tudi leta 2023 bodo ostale na podobni ravni. Taka rast bo mogoča predvsem zaradi večjega črpanja evropskih sredstev. V opoziciji so do predloga proračunov pričakovano kritični. Opozarjajo predvsem na visoko rast odhodkov v volilnem letu 2022, ki da bo vodila v trajno poslabšanje stanja slovenskih javnih financ.

Neža in Karmen spoznali vrednost dobrega partnerja

09. 11. 2021 00.15

Še tako uspešen začetek vselej ne pomeni, da bo tudi preostanek poti potekal brez ovir. To dobro vesta mladi podjetnici Neža Mlakar in Karmen Meze, ki sta kot mladi podjetnici s svojimi sadnimi deserti na palčki, La Popsi prepričali slovenske televizijske gledalce. Po uspešni širitvih svojih produktov iz polic večjih krajev na vse konce Slovenije pa so nastopili novi izzivi širjenja onkraj domačih meja, ob tem pa tudi spoznanje, kako pomembno je izbrati takšnega partnerja, ki resnično verjame v tvoj produkt.

Gospodarska kriminalka o tem, kako ohraniti obraz pred svojim občinstvom in hkrati zadovoljiti interese

03. 11. 2021 22.27

Terme Čatež so bile v času prve vlade Janeza Janše eno tistih podjetij, po katerih so prste stegovali tajkuni - gospodarstveniki, ki naj bi do premoženja prišli preko nepreglednih spornih poslov, zavezništva s politiko pa naj bi jim ob tem prinesla še politični vpliv. Tipičen primer takšnega spornega prepletanja naj bi bila prav dogovarjanja tajkuna Bojana Petana, ki si je podjetje najbolj goreče želel in tedanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka, ki ministruje tudi v tokratni vladi. Vprašanja o njegovi vlogi v lastninjenju Term Čatež so se pojavljala že leta 2007. A takrat je minister očitke - tako kot danes - zanikal. Toda zgodba z veliko preobrati naj bi bila precej drugačna od predstave, ki jo je videla javnost.

Fiskalni svet: ključni razlog za povečanje izdatkov je izplačilo covidnih dodatkov

03. 11. 2021 18.44

Kam je šel denar, ki smo si ga izposodili predvsem za boj proti pandemiji (zanj smo do zdaj namenili 4,7 milijarde evrov) in kako ga bomo vrnili? Minister za finance je pred časom dejal, da bomo ta primanjkljaj nadomestili s polno zaposlenostjo in gospodarsko rastjo, a fiskalni svet opozarja, da so izračuni nerealistični. Trenutno smo pri 86 odstotkih javnega dolga glede na bruto domači proizvod, medtem pa je odbor za finance obravnaval proračuna za letos in prihodnje leto, ki predvidevata povečanje izdatkov.

Začetek gradnje južnega dela 3. razvojne osi predvidoma proti koncu zime

29. 10. 2021 13.28

Izdaja gradbenega dovoljenja za prvi petkilometrski odsek južnega dela ceste 3. razvojne osi ima velik regionalni pomen, saj bo zagotovil boljšo povezavo Bele krajine z Novim mestom in osrednjo Slovenijo ter izboljšal pretočnost prometa na tem območju, zlasti v času turistične sezone, je poudarili minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Če ne bo nadaljnjih zapletov, bo začetek gradnje stekel januarja ali februarja. Naložbe je vredna 102,5 milijona evrov, gradnjo naj bi končali v štirih letih.

V proračunu v devetih mesecih blizu 2,5 milijarde evrov primanjkljaja

29. 10. 2021 10.41

Prihodki državnega proračuna so v prvih devetih mesecih dosegli 7,97 milijarde evrov, kar je 19,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so se povečali za 15,3 odstotka na 10,42 milijarde evrov. Primanjkljaj je tako znašal 2,45 milijarde evrov in je bil še nekaj višji kot lani ob tem času.

Ste doma, a vam poštni dostavljavec pošiljke ne dostavi?

25. 10. 2021 11.35

Ali ste v zadnjem času prejeli SMS-sporočilo "Nismo vam mogli dostaviti pošiljke"? Niste edini. Težava je, da so ga dobili tudi ljudje, ki so bili na dan dostave doma in bi pošiljko lahko prevzeli. Kje in zakaj se zaplete? Zakaj zunanji izvajalci poštnih storitev Pošte Slovenije ne vročajo pošiljk naslovniku, ampak jih vrnejo pošti? In kaj lahko pri tem naredi potrošnik?

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'

22. 10. 2021 07.00

Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.

Počivalšek: Vlada v sredo o morebitni regulaciji marž pri kurilnem olju

19. 10. 2021 15.35

GZS zaradi vpliva izjemnega dviga cen energentov na energetsko intenzivno industrijo predlaga prerazporeditev sredstev iz sklada za podnebne spremembe. Pripravila je tudi konkreten predlog sheme za najbolj prizadeta podjetja. V zvezi s problematiko na zbornici pričakujejo čimprejšnje srečanje z ministroma za okolje in za infrastrukturo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem sporočil, da bo vlada v sredo razpravljala o stanju na področju plina, električne energije in naftnih derivatov. Ali in kako bo ukrepala zaradi naraščajočih cen, ni mogel povedati, dejal pa je, da se bo mogoče odločila za reguliranje marž pri kurilnem olju.

Zaprte občinske meje prinesle 2300 novih Kranjskogorčanov

10. 10. 2021 16.04

V času epidemije covida-19 oziroma v času omejitve gibanja na občine se je število prebivalcev v občini Kranjska Gora močno povečalo. V zadnjem letu je zraslo kar za 44 odstotkov oziroma za 2300 prebivalcev. Gre za fiktivno rast zaradi prijave prebivališča, dejansko pa število prebivalcev upada. Epidemiološki ukrepi so v zadnjem letu vplivali na rast števila prebivalcev tudi v nekaterih drugih letoviških krajih, vzporedno s tem pa se je število prebivalcev zmanjšalo v nekaterih mestih, v Ljubljani celo za več kot 1000.

Fiskalni svet: Obseg koronskih ukrepov trikrat večji od predvidenega

05. 10. 2021 12.47

Primanjkljaj v državnem proračunu je bil po začasnih podatkih v prvih devetih mesecih 2,453 milijarde evrov, predvsem zaradi koronskih ukrepov. Fiskalni svet poudarja, da je neposredni obseg teh ukrepov v devetih mesecih 2,311 milijarde evrov, kar je okoli trikrat toliko, kot je bilo za vse leto 2021 predvideno s spremembo proračuna oktobra lani.

Država v drugem četrtletju ustvarila primanjkljaj v višini 757 milijonov evrov

30. 09. 2021 10.48

Javnofinančni primanjkljaj je v drugem četrtletju 2021 znašal 757 milijonov evrov, kar predstavlja 5,8 odstotka BDP, kažejo novi podatki Statističnega urada Slovenije. Primanjkljaj se je v primerjavi s prvim četrtletjem zmanjšal.

Država lani pobrala manj davkov in socialnih prispevkov

26. 09. 2021 10.42

Potem ko so se šest let zapored povečevali, so se skupni prihodki od davkov in socialnih prispevkov lani zmanjšali. V javne blagajne se jih je steklo skupaj 17,7 milijarde evrov, kar je 2,3 odstotka manj kot leto prej. Vendar so na skupni padec vplivali le pobrani davki, saj so se prilivi od socialnih prispevkov povečali.

SDH v polletju s 26 milijoni evrov čistega dobička

22. 09. 2021 17.14

Ustvarjeni čisti poslovni izid družbe SDH v prvem polletju 2021 znaša 26 milijonov evrov, medtem ko je v enakem obdobju preteklega leta znašal slabih pet milijonov evrov. Še naprej izstopa poslovanje Krke, ki dosega najboljše rezultate od vseh družb, ki spadajo med 20 največjih naložb SDH, so izpostavili.

Nadzorniki v upravo Pošte Slovenije imenovali Sebastijana Gostenčnika

10. 09. 2021 18.27

Nadzorni svet Pošte Slovenije je za drugega člana poslovodstva imenoval Sebastijana Gostenčnika. Dveletni mandat bo nastopil 16. septembra, ko se mandat po sporazumnem razhodu izteče dolgoletnemu članu uprave Vinku Filipiču. Pošto Slovenije začasno še naprej vodi Tomaž Kokot.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani

07. 09. 2021 10.06

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.

Nakup Komercijalne banke pognal polletni dobiček skupine NLB

12. 08. 2021 18.14

Skupina NLB je v letošnjem prvem polletju ustvarila 139,8 milijona evrov dobička po davkih, kar je 90 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. K temu je vidni del prispevala skupina Komercijalne banke, so sporočili iz banke.

Številna podjetja okrepila dobičke in presegla pričakovanja

29. 07. 2021 13.31

Številna podjetja, od farmacevtskih do proizvodnih in tistih s hitro prehrano, so po velikih lanskoletnih izgubah povečala četrtletni dobiček in prihodke. Facebook je tako v četrtletju na primer podvojil dobiček, Apple je zaslužil toliko kot običajno le v času božično-novoletnih praznikov, Samsung je zabeležil več kot 70-odstotno rast, o rekordnem dobičku poroča Volkswagen, pričakovanja pa je presegel tudi McDonalds.

Vladno oglaševanje za 56 tisoč evrov prineslo le 36,6-odstotno precepljenost

22. 07. 2021 06.00

Vlada oziroma Urad vlade za komuniciranje je za promocijo cepljenja namenil 56 tisoč evrov. Na digitalnih kanalih je oglaševal tudi NIJZ, ministrstvo za zdravje pa je naročalo dodatne televizijske in radijske oglase. Kljub temu ni dosežen vladni cilj vsaj 60-odstotne precepljenosti – polno cepljenih je le 36,6 odstotka ljudi. Kje se je zataknilo? So izbrali najboljše načine promocije in medije z največjim dosegom? Občini z najvišjo precepljenostjo, Osilnica in Kostel, sta to dosegli z dobro organizacijo kočevskega zdravstvenega doma. Recept pa preprost – letaki, izobraževalni filmčki, cepljenje 'drive through', mobilne enote in dobra izkušnja ljudi, ki so bili cepljeni na ta način, kar je najboljša promocija cepljenja.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035

14. 07. 2021 15.30

Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

Skupina Gen-I tudi letos podira rekorde

09. 07. 2021 15.23

Skupina Gen-I je v prvih šestih mesecih ob 1,3 milijarde evrov prihodkov ustvarila 30,6 milijona evrov čistega dobička, potem ko je lani zabeležila rekordnih 15,43 milijona evrov dobička. Ustvarjeni dobiček ob polletju je štirikrat večji od načrtov. Kot so poudarili v Gen-I, je za družbo najuspešnejše poslovno obdobje v zgodovini.

Skupina Krka z najboljšim polletnim poslovanjem doslej

09. 07. 2021 15.05

Skupina Krka je v prvih šestih mesecih po prvih podatkih ustvarila 808,6 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je odstotek več kot v tem času lani. Čisti dobiček je bil s 177,4 milijona evrov za 11 odstotkov višji, je na skupščini Krke delničarjem povedal prvi mož družbe Jože Colarič. Gre za največjo polletno prodajo in dobiček doslej.

Škoda covida-19 v turizmu bi lahko presegla 3.300 milijard evrov

30. 06. 2021 16.57

Padec turistične panoge zaradi lanskega izbruha pandemije covida-19 bi lahko svetovnemu gospodarstvu odnesel več kot 3.364 milijard evrov, je razvidno iz danes objavljenega poročila Svetovne turistične organizacije in Konference ZN za trgovino in razvoj. Zaustavitve letalskega prometa so v turizmu in z njim povezanimi sektorji povzročile izgubo, vredno 2.018 milijard evrov. UNWTO pričakuje, da se bo mednarodni turizem na predkoronsko raven vrnil najhitreje leta 2023.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi

27. 06. 2021 11.54

Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Izteka se ponudba Fortenove za prevzem Mercatorja

23. 06. 2021 07.58

Danes se izteče ponudba mešane skupine Fortenova za odkup preostalih 724.764 Mercatorjevih delnic. Fortenova, ki je po prenosu delnic Mercatorja s propadlega Agrokorja postala lastnica 88,10-odstotnega deleža v slovenskem trgovcu, za delnico ponuja 36 evrov in plačilo kupnine v denarju.