ravnatelj

Joker Out pred novim ciljem: napolniti Stožice

17. 04. 2022 13.39

Na II. gimnaziji Maribor je potekal Kulturni maraton, dogodek, ki traja do zgodnjih jutranjih ur, na njem pa vsako leto igrajo velika imena slovenske glasbene scene. Tokrat so dijake držali pokonci shagadelični Joker Out in legenda s črno kitaro Vlado Kreslin. Slednji je za naš portal obujal spomine na srednješolske dni, medtem ko so nam rockerji razkrili nov izziv, ki so si ga zadali za prihodnje leto.

V obnovi OŠ Miška Kranjca tudi del s padlim ometom

12. 04. 2022 12.49

Na Osnovni šoli Miška Kranjca v ljubljanskih Dravljah, kjer je pred dnevi v eni od učilnic odpadel del ometa in poškodoval pet otrok, bodo v projekt prenove starega dela šole po napovedih župana Zorana Jankovića vključili tudi ta del. Z majem bo 15 razredov začasno premeščenih v BTC, celoten kompleks pa bo v novi podobi zaživel s septembrom. Objekt so pregledali tudi gradbeni strokovnjaki, ki ocenjujejo, da ne gre za kaj hujšega, denimo statični problem, ampak bolj za odpadanje ometa, ki je slabo oprijet, ali pa za napačno izbrane materiale.

Gradbeni strokovnjaki so si ogledali učilnico, s stropa katere je padel omet

11. 04. 2022 18.22

Potem ko je bilo na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa, so na ogled stavbe prišli strokovnjaki gradbenega inštituta. Sklenili so, da bodo zadevo obravnavali urgentno in v torek opravili še bolj podroben ogled. Šola in MOL medtem intenzivno iščeta nadomestno lokacijo za učence od 5. do 9. razreda, ki jo bodo najverjetneje uporabljali do konca šolskega leta.

Monumentalne zgradbe, ki jih država v 30 letih ni zgradila

09. 04. 2022 10.17

Zagotovo se spomnite lanskih posnetkov vdora vode v SNG Dramo, zaradi katerega so morali prekiniti predstavo in evakuirati gledalce. Po tej zadnji poplavi so zaposleni v Drami znova opozorili, kako nujna je obnova osrednje gledališke institucije, ki nima le izjemnega zgodovinskega in državotvornega pomena, temveč na simbolni ravni predstavlja celotno slovensko umetnost in kulturo. Koliko od 22 napovedanih projektov izgradnje institucionalnih stavb je država realizirala v prestolnici?

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo

08. 04. 2022 14.49

V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

V novogoriških in logaških šolah prvi otroci iz Ukrajine

30. 03. 2022 15.41

V torek so k pouku na treh novogoriških osnovnih šolah prišli prvi ukrajinski begunci. Skupno so sprejeli okrog 20 šolarjev, v prihodnje jih bodo nekaj sprejeli tudi na srednjih šolah. V Logatcu pa so ta teden šoloobvezne otroke iz nastanitvenega centra povabili na ogled treh tamkajšnjih šol; vsaka bo predvidoma sprejela po 24 ukrajinskih otrok.

Vključevanje Ukrajincev v družbo otežuje tudi birokracija

21. 03. 2022 20.08

4400 Ukrajincev je pri nas že zaprosilo za začasno zaščito, s katero Slovenija beguncem skladno s smernicami Evropske unije omogoča lažji dostop do osnovnih pravic, kot so dovoljenje za bivanje ter dostop do dela, nastanitve, izobraževanja in podobno. A kljub sprejetju direktive o začasni zaščiti so na terenu težave – predvsem otroci ne razumejo slovenščine, pri tistih, ki bi se radi zaposlili, pa so na primer težave s priznavanjem izobrazbe, saj Ukrajina ni članica Unije. Notranji minister ob tem upa, da se ne bomo spotikali ob birokracijo in bomo beguncem raje omogočili čimprejšnje vključevanje.

Ukrajino zapustilo že 3,4 milijona ljudi, na Hrvaškem beguncem 330 evrov enkratne pomoči

21. 03. 2022 10.42

V Ukrajini je od začetka ruske invazije pred skoraj enim mesecem svoje domove zapustilo že več kot deset milijonov ljudi, kar je več kot četrtina prebivalstva. Več kot dva milijona se jih je zateklo na Poljsko. Slovenska policija je od 24. februarja do vključno 16. marca sprejela 766 namer za podajo vloge za mednarodno zaščito državljanov Ukrajine in 1648 vlog za začasno zaščito. Na Hrvaškem je začel delovati spletni portal, ki je namenjen ukrajinskim beguncem na Hrvaškem in vsem Hrvatom, ki jim nudijo pomoč. Vzpostavili so tudi posebno telefonsko številko, čaka pa jih tudi 330 evrov enkratne pomoči.

Ukrajinske otroke želijo vsaj čustveno vključiti v naš šolski sistem

16. 03. 2022 18.39

Šoloobveznih beguncev iz Ukrajine je v Logatcu trenutno skoraj 90, drugod po Sloveniji pa še 50. Šole so prejšnji teden dobile prve usmeritve, kako vstopiti v proces vključevanja oziroma všolanja teh otrok v slovenske šole. Integracija otrok je sicer hitra in traja morda nekaj tednov, da se dovolj dobro naučijo slovenskega jezika in lahko sledijo pouku, pa potrebujejo tri leta. Matere ali skrbniki ukrajinskih otrok morajo zaprositi za formalni status beguncev, saj je to pogoj, da lahko postanejo del uradnega izobraževalnega sistema. Pomembno je, da otroci pridejo v šole kot prostor izobraževanja, na kakšen način naj se vpeljejo, pa bo povedala strokovna presoja, menijo šolniki.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja

09. 03. 2022 06.48

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

Stavko je podprlo 91 odstotkov zaposlenih: 'Učitelji so resno izgoreli'

19. 02. 2022 19.42

Ravnatelji osnovnih in srednjih šol niso presenečeni, da se je za stavko odločilo kar 91 odstotkov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki so o tem glasovali. Učitelji so po dveh letih prilagajanj, nadomeščanj in usklajevanj zaradi epidemije izgoreli, na strani vlade pa so do njih povsem ignorantski, poudarjajo. Upajo, da je napoved stavke trenutek streznitve in da bo dialog vendarle dosežen.

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'

13. 02. 2022 12.15

"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Predsednik je deklico z Downovim sindromom peljal v šolo, ker so se ji sošolci izogibali

11. 02. 2022 13.00

Predsednik Severne Makedonije je navdušil, ko je v šolo pospremil osnovnošolko, ki so se ji sošolci izogibali in se do nje grdo vedli, ker ima Downov sindrom. Otrokom je želel pokazati, da morajo drugačne od sebe spoštovati, jih sprejeti in jim, če to potrebujejo, pomagati.

Vse več okuženih šolarjev: 'V enem razredu samo dva učenca, v nekaterih le pet'

02. 02. 2022 19.04

Največ potrjenih primerov okužbe je med otroki, v starostni skupini med pet in 14 let jih je bilo včeraj 4633. Zaradi tega ponekod že zapirajo vrtce in šole. Podružnična šola v Cerknici je zaprte že več dni, jutri bosta zaprta tudi vrtec in šola v Cankovi. Otroci bodo imeli pouk na daljavo, čeprav je bolna tudi skoraj polovica zaposlenih.

Na delovna mesta se vračajo upokojenci, v ribniškem vrtcu navdušeni

02. 02. 2022 18.23

Koronavirus povzroča vedno večje težave tudi delodajalcem, saj zaradi karanten in bolniških odsotnosti skoraj v vseh dejavnostih primanjkuje kadra. Kot kaže, bodo zdaj težave pomagali reševati upokojenci, ki jim vlada pripravlja pravno podlago, s katero se lahko začasno vrnejo na delo. Tako bo tudi v ribniškem vrtcu, kjer so na pomoč poklicali upokojene vzgojiteljice. Korist je obojestranska: ravnatelj bo s tem rešil težavo pomanjkanja kadra, vzgojiteljice pa so navdušene, ker se bodo znova znašle v vrvežu otroških igralnic.

Potreba po šolskih informatorjih velika, denarja zanje ni

28. 01. 2022 13.13

Šolski informatorji so se v času epidemije izkazali za nepogrešljiv člen na marsikateri šoli. A omenjeno delovno mesto ni sistematizirano, zato je njihova zaposlitev otežena. Lahko so zaposleni preko javnih del ali pa jih šole zaposlijo drugače. Na OŠ Nove Jarše v Ljubljani tako iščejo različne možnosti, med njimi je tudi predlog, da bi si finančni strošek za informatorja razdelili šola in starši otrok.

Samomorilne misli se pojavljajo tudi pri otrocih, potrebna je takojšnja pomoč

26. 01. 2022 20.05

Smrt otroka pretrese vsakega, kaj šele samomor. Ob takšnem dogodku se zdrznemo vsi – starši, prijatelji, sosedje, šole in tudi vse ostale institucije, ki dnevno delajo z otroki in jim pomagajo na poti odraščanja. V Osnovni šoli Vita Kraigherja so v obdobju enega leta obravnavali štiri učence, ki so imeli samomorilne misli. Vsak tragičen dogodek je zanje opomin, zato se trudijo stiske otrok spremljati vsak dan sproti. Psihologinja Andreja Poljanec pravi, da so se stiske mladostnikov še poglobile, da v večini primerov gre za občutek ničvrednosti, da nikamor ne spadajo, in da niso cenjeni.

Objave iz eAsistenta na Instagramu: gre za zlorabo osebnih podatkov?

25. 01. 2022 19.00

O dobrih in slabih ocenah, neopravičenih urah in zamujanju k pouku so starši danes lahko prav hitro seznanjeni prek platforme eAsistent, a taka komunikacija med učitelji in starši mnoge očitno zabava. Med drugim tudi avtorje novega Instagram profila eAsistent_vpisi, ki v objavah deli sporočila o šolskih prekrških, namenjena seveda staršem. In kaj bi vi storili, če bi o ukoru svojega otroka izvedeli na družbenem omrežju? Ali če bi kot učitelj v spletni objavi opazili svoje podatke? Ali bi to lahko pomenilo zlorabo osebnih podatkov?

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce

24. 01. 2022 19.49

Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

Meh: Tak ukrep, kot je v šolstvu, bi bil več kot dobrodošel tudi v gospodarstvu

18. 01. 2022 06.00

Število okuženih v državi še naprej narašča, nekateri ugibajo, da bi lahko že danes dosegli 10.000 dnevnih okužb. To pomeni, da drvimo proti samodejnemu zaprtju države, saj se lahko zgodi, da s takim številom okužb ne bo dovolj ljudi, ki bi lahko delali ali poučevali naše otroke. Tudi zato je vlada določila nove izjeme pri karanteni, še več jih bo v veljavo stopilo v sredo. Da bi takšne ukrepe, kot jih je vlada določila za šolstvo, potrebovali tudi v gospodarstvu, pa pravi predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh.

Gojmir Lešnjak in Saša Pavček: To je najlepši ambient, v katerem sem kadar koli snemal

17. 01. 2022 08.00

Mnogi so si že ogledali prvih pet delov prve sezone serije Gospod profesor, ki se 8. februarja nadaljuje z novimi deli. V njej nastopata tudi legendarna Gojmir Lešnjak in Saša Pavček. Prvi igra strogega, a malce zmedenega ravnatelja, druga pa strogo profesorico zgodovine. "Olga je že nekakšen inventar te šole, zdi se mi, da je tu že vse svoje življenje," pove igralka, igralec pa nam zaupa, da ni še nikoli igral v lepšem ambientu kot takrat, ko je snemal novo VOYO serijo. Zakaj? Več v intervjuju.

'Morda ne bo počitnic, ampak prisilna zaustavitev velikega dela javnega življenja'

14. 01. 2022 06.00

Razmere v šolah in vrtcih so zelo resne, sporočajo ravnatelji. Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu, Borisa Zupančiča, je v karanteni že 53.126 učencev in vrtčevskih otrok. A vseeno počitnic ne bomo premikali ali podaljševali. Kaj to pomeni? Bomo morali šole že kmalu zapirati?

Karantene in okužbe ohromile delovanje šol: bodo počitnice prestavljene?

12. 01. 2022 14.09

Število otrok in mladostnikov, ki so v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji se povečuje. Trenutno je v karanteni več kot 35.000 osnovnošolcev in dijakov. V karanteno pa morajo po novem, od ponedeljka, tudi učitelji, če so bili v razredu oziroma zaprtem prostoru s potrjeno okuženim učencem več kot 15 minut. Novo pravilo razburja ravnatelje, ki opozarjajo, da bi lahko v roku 14 dneh ostali brez učiteljev in zaprli vrata šol. Na sestanku z ministrstvom je beseda tekla tudi o možnosti predčasnih zimskih počitnic oziroma o njihovem podaljšanju.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju

12. 01. 2022 07.00

Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

'Vzorci nasilništva še vedno najpogosteje izvirajo iz virtualnega sveta'

05. 01. 2022 19.56

Po zadnjem incidentu na srednji šoli v Celju, v katerem je dijak s škarjami napadel profesorico matematike, smo preverili, kako pogosti so napadi učencev na učitelje v Sloveniji, in ugotovili, da so k sreči redki. V sindikatu vzgoje in izobraževanja so nad incidentom pretreseni. V zadnjih dveh letih sicer opažajo stopnjevanje nasilja nad učitelji, še posebej v višjih razredih osnovne šole. In kako pojasniti takšna dejanja? Po mnenju psihoterapevta Mihe Kramlija je nasilno obnašanje pri mladostnikih večinoma posledica spremljanja nasilnih vsebin.

Deklici s posebnimi potrebami pomoč spremljevalca pripadala le v šoli, ne pa tudi doma

05. 01. 2022 18.30

Šolanje na daljavo je bil velik zalogaj za celoten šolski sistem, marsikdo je imel z njim nemalo težav, še zlasti otroci s posebnimi potrebami in invalidni otroci. Zagovornik načela enakosti je izpostavil primer deklice s posebnimi potrebami, ki je morala zaradi nevarnosti respiratornih okužb šolske obveznosti opravljati od doma. Ministrstvo za izobraževanje ji ni zagotovilo fizične pomoči spremljevalke pri pouku na daljavo, kar je zagovornik načela enakosti opredelil kot diskriminatorno dejanje. Če je bila deklici spremljevalka dodeljena v šoli, zakaj ji ni bila doma?

Učiteljico aretirali, ker je cepila 17-letnega dijaka

05. 01. 2022 08.52

Newyorško učiteljico, ki nima uradne zdravstvene izobrazbe, so aretirali, ker naj bi dijaku vbrizgala cepivo proti covidu-19.

Šolstvo in gospodarska zbornica pozdravljata možnost skrajšanja karanten

04. 01. 2022 19.24

Bomo tudi v Sloveniji skrajšali karanteno za stike z okuženimi in na koliko dni? O tem odločajo epidemiologi, ki pa bodo svoj predlog najprej predstavili ministru za zdravje. Ukrep podpirajo v gospodarstvu, saj se nekatera podjetja zaradi številnih odsotnosti že soočajo s velikimi težavami. Ker je inkubacijska doba omikrona nekoliko krajša, je minister za zdravje naklonjen skrajšanju karantene z desetih na pet dni. Prekinili bi jo lahko le z negativnim testom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pa so bolj previdni.

Zvezdniki, od katerih smo se poslovili v letu 2021

30. 12. 2021 07.00

V letu, ki se izteka, so se poslovila številna velika imena iz sveta gledališča, filma, mode, glasbe in športa, žalostna novica pa je zaznamovala tudi pomlad na britanskem kraljevem dvoru.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov

22. 12. 2021 10.46

Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.