razglasil

Najmanj 309 mrtvih v požaru

26. 12. 2000 00.00

Božični večer je bil včeraj v kitajskem mestu Luojang usoden za 309 ljudi, večinoma mladih. Ti so umrli v požaru, ki je zajel diskoteko v četrtem nadstropju neke stolpnice. Ogenj je terjal tudi življenja več gradbenih delavcev, ki so v nadstropju nižje opravljali obnovitvena dela.

Najboljši športniki ZDA

15. 12. 2000 00.00

Ameriški olimpijski komite je razglasil najboljše športnike ZDA v letu 2000. Nagrade so prejeli atletinja Marion Jones, rokoborec Rulon Gardner in ameriška olimpijska baseballska reprezentanca.

Vojna med Etiopijo in Eritrejo končana

06. 12. 2000 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je po današnjih pogovorih z etiopskim premierom Melesem Zenawijem v Adis Abebi razglasil vojno med Etiopijo in Eritrejo za končano. "To je dobra novica za Afriko, ki bo konec leta pričakala v miru," je dejal Annan, ki se mudi na turneji po črni celini. Tudi etiopski premier je izrazil optimizem.

Gore ni pripravljen priznati poraza

05. 12. 2000 00.00

Odvetnik ameriškega demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora David Boies je takoj po odločitvi okrožnega sodnika v Tallahasseeju Sandersa Saulsa, ki je zavrnil vse pritožbe Gorove strani na volilne izide na Floridi, vložil pritožbo na državno prizivno sodišče s prošnjo, naj to sodišče primer takoj prepusti floridskemu vrhovnemu sodišču. Boies se seveda ni strinjal s Saulsovo razsodbo in je novinarjem zatrdil, da je bila napačna, ker ni omogočil pregleda dokazov oziroma 14.000 spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade. "Izgubili smo, oni so zmagali, vendar se bomo pritožili," je dejal Boies.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje

12. 11. 2000 00.00

Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Obletnica prvega dvokolesa Tomos

10. 11. 2000 00.00

Ob slovesnosti 45-letnice proizvodnje prvega dvokolesa Tomos v Kopru je predsednik poslovodnega odbora podjetja Tomos Goran Petek razglasil tudi konec prve faze prestrukturiranja podjetja, ki je potekalo od njegovega vstopa v Holding Hidria pred tremi leti. Poleg proizvodnje dvokoles so v zadnjih letih v Tomosu uspešno prestrukturirali podjetje na Nizozemskem, kjer poteka trženje za trg EU, izoblikovali lastno distribucijsko mrežo v ZDA in postali razvojni dobavitelj proizvajalca dvokoles BMW.

Bitka za Belo hišo še neodločena?

08. 11. 2000 00.00

Ameriški podpredsednik, demokrat Al Gore, po poročanju ameriške televizije CNN ne priznava zmage republikanskega tekmeca Georgea W. Busha. Gore naj bi po poročanju CNN najprej že telefoniral Bushu in mu čestital ob zmagi, nato pa ga je poklical znova in svoje čestitke umaknil. Očitno je Gore dobil podatke, da je vendarle zmagal v zvezni državi Florida.

Politiki in parlamentarci v Vatikanu

04. 11. 2000 00.00

V Vatikanu so je danes začela slovesnost ob Jubileju parlamentarcev in politikov, ki se ga udeležuje 2500 predstavnikov parlamentov iz 93 držav,

Zaključek 11. paraolimpijskih iger

29. 10. 2000 00.00

Z barvito in sproščeno zaključno slovesnostjo so se v Sydneyju končale 11. paraolimpijske igre, na katerih je od 18. oktobra tekmovalo skoraj 4000 športnikov invalidov iz 122 držav. Predsednik mednarodnega paraolimpijskega komiteja Robert Steadward je zastavo predal predstavnikom Aten, kjer bodo leta 2004 naslednje paraolimpijske igre. Zadnji dan iger je nastopil le en slovenski predstavnik. Marko Sever je v svoji kategoriji v maratonu osvojil 28. mesto.

Annan izrazil začudenje

26. 10. 2000 00.00

V prestolnici Slonokoščene obale Abidjan je sinoči ponovno zavladal mir, potem ko je na tisoče ljudi na ulicah proslavilo odhod vodje vojaške hunte, generala Roberta Gueia. Ta naj bi namreč po poročanju britanskega radia BBC skupaj z družino zbežal v Benin.

Slovenski dan v Chicagu

22. 10. 2000 00.00

Slovenski konzul v Clevelandu Tone Gogala je v Lemontu pri Chicagu ob 50. obletnici predvajanja slovenskih radijskih oddaj izročil priznanje slovensko-ameriškemu radio klubu. "Klub je pet desetletij skrbel za širjenje slovenske besede in ohranjanje slovenske dediščine, saj je radijska ura v slovenščini združevala Slovence v Chicagu in okolici ter širila slovensko kulturo tudi med širšo ameriško javnostjo, kar si nedvomno zasluži posebno priznanje," je dejal Gogala.

Veleposlanik Petrič v Slovenj Gradcu

20. 10. 2000 00.00

Veleposlanik Slovenije pri ZN Ernest Petrič bo iz New Yorka odpotoval v Slovenijo, kjer se bo v Slovenj Gradcu kot slavnostni govornik udeležil proslave ob mednarodnem prazniku Dnevu ZN. Slovenj Gradec je kot mesto Glasnik miru Združenih narodov tradicionalni prireditelj osrednje državne proslave ob Dnevu ZN, ki jo bo 23. oktobra prenašala tudi nacionalna televizija. Poleg državne proslave, ki bo ob 20. uri v Galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu, bosta v mestu potekali še razstava otroških likovnih in literarnih del na mirovniške teme v Galeriji likovnih umetnosti ter Mirovniški festival, ki bo potekal na Glavnem Trgu svobode v starem mestnem jedru.

Podelili Nobelovo nagrado za mir

13. 10. 2000 00.00

Južnokorejskega predsednika Kim Dae-Junga je norveški odbor za Nobelove nagrade razglasil za letošnjega nagrajenca za mir.

Rusija ne proučuje podelitve političnega zatočišča Miloševiću

06. 10. 2000 00.00

Ruski premier Mihail Kasjanov je danes izjavil, da ruske oblasti ne proučujejo vprašanja morebitne podelitve političnega zatočišča dosedanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Kot je še zatrdil ob obisku v kazahstanski Astani, v Moskvi doslej niso dobili nobene tovrstne prošnje, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Po besedah ruskega premiera je mirna rešitev krize v ZRJ še vedno možna, vsa razhajanja pa bi morali sprti strani reševati s pogajanji. Moskva je še naprej pripravljena v Beograd poslati svoje pogajalce, ki bi sedli za mizo z vsemi sprtimi stranmi, je dejal Kasjanov in dodal, da Rusijo pri tem še naprej vodijo načela demokracije. Predsednik ruske dume Genadij Seleznjov pa je na današnji novinarski konferenci izjavil, da se je v ZR Jugoslaviji zgodil državni udar, med katerim se je Vojislav Koštunica razglasil za predsednika. Ob tem je Seleznjov izrazil obžalovanje, ker v ZRJ niso poslušali pozivov iz Moskve, naj spor rešijo s političnimi sredstvi in ob upoštevanju odločitve ustavnega sodišča. Po mnenju predsednika spodnjega doma ruskega parlamenta "se v ozračju kaosa, ki je nastalo v državi in ga Koštunica ne more nadzirati, glas zakonito izvoljenega jugoslovanskega parlamenta ne sliši". To ga spominja na dogodke v Romuniji, pa tudi v Rusiji iz let 1991 in 1993. Seleznjov je še dejal, da nova oblast v Jugoslaviji ne bo zakonita, pa tudi trajna ne. Obe strani je pozval, naj nemudoma začneta politični dialog.

Danes Svetovni dan učiteljev

05. 10. 2000 00.00

Leta 1994 je UNESCO razglasil 5. oktober kot Svetovni dan učiteljev, da bi okrepil zavest o pomembnosti učiteljskega poklica in odgovornost držav do učiteljev. Učitelji in učiteljice, ki danes predstavljajo en odstotek vsega svetovnega prebivalstva in poučujejo eno milijardo otrok, dijakov in študentov, s svojim posredovanjem znanja in lastnim zgledom širijo obzorja.

Jutri Svetovni dan učiteljev

04. 10. 2000 00.00

Leta 1994 je UNESCO razglasil 5. oktober kot Svetovni dan učiteljev, da bi okrepil zavest o pomembnosti učiteljskega poklica in odgovornost držav do učiteljev. Učitelji in učiteljice, ki danes predstavljajo en odstotek vsega svetovnega prebivalstva in poučujejo eno milijardo otrok, dijakov in študentov, s svojim posredovanjem znanja in lastnim zgledom širijo obzorja.

Makedonska vladna koalicija razglasila zmago

27. 09. 2000 00.00

Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je včeraj razglasil zmago vladne koalicije na nedeljskih občinskih volitvah. Državna volilna komisija je namreč objavila delne izide iz 40 od 54 občin, v katerih je potekal drugi krog volitev. Po teh izidih je vladna koalicija zmagala v 30 občinah, medtem ko je opozicija zmagala v šestih občinah.

Provladni tisk brez zmagovitega zanosa

25. 09. 2000 00.00

Beograjski časniki, ki so pod nadzorom vladajoče levice, so danes izšli brez običajne razglasitve volilne zmage na prvih straneh in so to tokrat prepustili opoziciji naklonjenemu tisku.

Olimpijske igre v Sydneyju odprte

15. 09. 2000 00.00

V Sydneju se je začel največji športni spektakel. Do prvega oktobra bodo v središču pozornosti 27. olimpijske igre moderne dobe. Olimpijski ogenj je na otvoritveni slovestnosti pred 110 tisočimi gledalci prižgala avstralska atletinja aboridžinskega rodu Cathy Freeman. Že jutri, na prvi tekmovalni dan, bodo razdelili 13 kompletov medalj. Slovensko zastavo je v mimohodu več kot 10.000 športnikov iz vsega sveta nosil Iztok Čop. Slovenske športnice in športnike je na stadionu pozdravil tudi predsednik države Milan Kučan. Na nabito polnem Stadiumu Australia, ki sprejme 110.000 obiskovalcev, je ob navzočnosti predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha igre razglasil za odprte avstralski guverner William Deane, ki je tudi posebni predstavnik britanske kraljice Elizabete II. v Avstraliji.

Dobitnik kristala Vilenice Istvan Voeroes

09. 09. 2000 00.00

Dvorišče gradu v Štanjelu je bilo opoldne prizorišče tradicionalne literarne matineje v okviru vileniških prireditev in podelitve kristala Vilenice, ki kot priznanje kolegov - pesnikov za najboljši prispevek v zborniku velja za "malo vileniško nagrado". Dobitnik kristala je madžarski pesnik in prevajalec iz češčine Istvan Voeroes (1964), od konca 80. let naprej avtor petih pomembnejših zbirk, tudi pisec kratkih zgodb in esejev. Štanjelska matineja je bila tudi priložnost za predstavitev slovenskega prevoda romana Najožja domovina, dela lanskoletne nagrajenke Vilenice Erice Pedretti. Knjigo v prevodu Anje Uršič je izdala Cankarjeva založba.

Naslov članka

02. 09. 2000 00.00

Indijska opozicijska voditeljica Sonia Gandhi je postala babica. Indijski tisk je naraščaj dinastije Nehru-Gandhi že razglasil za bodočega politika. Deček, ki se je rodil v torek, je sin Priyanke Gandhi Vadre, vnukinje leta 1991 ubitega nekdanjega indijskega premiera Radživa Gandhija, pravnukinje v atentatu leta 1984 ubite premierke Indire Gandhi in prapravnukinje Jawaharlala Nehruja - prvega premiera neodvisne Indije. Vendar pa družina ni v sorodu z borcem za indijsko neodvisnost Mahatmo Gandhijem.

Pukšičeva komisija potrdila končno poročilo

29. 08. 2000 00.00

Pukšičeva komisija, ki je več kot dve leti preiskovala zlorabe javnih pooblastil med lastninjenjem, zlasti v Elanu in Smeltu, je danes vendarle potrdila končno poročilo in sprejela sklep, da se je CK ZKS nezakonito financiral s sredstvi delovnih organizacij preko črnih računov in dvigovanjem gotovine ter prelivanjem financ preko organizacij sumljivega porekla v tujini, ki so bile ustanovljene z namenom pranja denarja. Opozicija je poročilo že razglasila za konstrukt, utemeljen na številnih ugibanjih, ponarejenih dokumentih in lažnih izpovedih neverodostojnih prič. Kljub temu večina med trinajstimi predlogi sklepov ni potrdila le enega: tistega, ki bi politično odgovornost zaradi zastaranja številnih primerov gospodarskega kriminala naprtil Janezu Drnovšku in Meti Zupančič. Sicer pa je ob splošnih ugotovitvah, da prejšnja slovenska oblast ni bila demokratična in da organi pregona niso uspešno preganjali najhujših primerov kraje družbenega premoženja, komisija med drugim sklenila še, da je zaradi ravnanja sodnika Šubica zastaral kazenski pregon zoper Aljančiča in Kodra, da je Kučan pred preiskovalno komisijo spreminjal navedbe ter da se je partijski centralni komite nezakonito financiral s pomočjo črnih računov v podjetjih in pranjem denarja v tujini. Pukšič je dognanja komisije razglasil za veliko politično zmago. Poročilo in sklepe pa mora potrditi še državni zbor. Dokumenta naj bi skupaj z odklonilnim ločenim mnenjem Sama Bevka obravnaval na svoji zadnji seji v tej sestavi.

Dvig Kurska šele prihodnje leto

23. 08. 2000 00.00

Rusija danes žaluje za 118 mornarji potopljene jedrske podmornice v Barentsovem morju. Vlada v Moskvi bo vsaki družini umrlega mornarja nakazala 7000 ameriških dolarjev, oziroma nekaj več kot poldrugi milijon slovenskih tolarjev. Svojci umrlih mornarjev se danes niso udeležili dneva žalovanja, ki ga je razglasil ruski predsednik Vladimir Putin, saj želijo, da bi še pred žalovanjem iz Barentsovega morja potegnili posmrtne ostanke umrlih. Dopoldne pa se je ob tihomorskem polotoku Kamčatka zgodila nova nesreča na eni od ruskih vojaških ladij, kar še bolj priča o tem, da so razmere v ruski mornarici več kot porazne. Načelnik generalštaba ruske mornarice Viktor Kravčenko je danes zanikal informacije ruskih meteorologov o občutnem povečanju stopnje radioaktivnega sevanja v Barentsovem morju.

Prostitutke pobegnile čez mejo

22. 08. 2000 00.00

Nekaj sto nigerijskih prostitutk je čez noč pobegnilo v sosednji Niger, potem ko so v Nigeriji uvedli islamsko šeriatsko pravo, ki temelji na koranu. Prostitutke so se za beg odločile iz strahu pred morebitnim maščevanjem, ko so se v treh zveznih državah Zamfari, Kani in Katsini na severu Nigerije odločili za stroge šeriatske zakone. Župan obmejnega mesta na jugu Nigra je zaskrbljen, saj bi številne prostitutke v mestu lahko nadaljevale svojo dejavnost, zato je že razglasil, da so prostitutke tveganje, nevarno za zdravje.

Dan žalovanja za mornarji s Kurska

22. 08. 2000 00.00

Družine 118-tih nesrečnih žrtev potopljene ruske jedrske podmornice Kursk zahtevajo odgovor, kdo v Moskvi je kriv za smrt mornarjev. Med tem pa ruski obrambni minister Igor Sergejev trdi, da je vzrok za nesrečo trčenje Kurska z britansko podmornico iste velikosti in da zveza Nato tega ne bo nikoli priznala.

Bo razglasitev palestinske države prestavljena?

14. 08. 2000 00.00

Palestinci bi lahko razglasitev neodvisne države prestavili na november, je danes izjavil predstavnik izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Zakaria al-Agha. Kot je pojasnil, je razglasitev sicer napovedana za 13. september, prestavili pa bi jo lahko predvidoma na 15. november, vendar mora odločitev o tem sprejeti osrednji svet PLO. Palestinski parlament v eksilu je namreč 15. novembra leta 1988 v Alžiru simbolično razglasil neodvisno palestinsko državo.

Vladna kriza v Izraelu

03. 08. 2000 17.29

Izraelski premier Ehud Barak se spopada z novo vladno krizo. Potem ko je iz njegove vlade izstopil vplivni zunanji minister David Levy, so opozicijske stranke v prvem branju izglasovale še predčasne parlamentarne volitve. Levy je odstopil zaradi nestrinjanja s premierom Barakom, ki mu očita, da je na pogajanjih v Camp Davidu Palestincem preveč popuščal.

Znana imena kandidatov za predsednika

25. 07. 2000 10.15

V senci izraelsko-palestinskih mirovnih pogajanj v ameriškem Camp Davidu se je včeraj uradno začel predvolilni boj za novega izraelskega predsednika. Predsednik parlamenta je razglasil dva predsedniška kandidata, Šimona Peresa iz vladajoče stranke En Izrael in Mošeja Katsava iz opozicijske stranke Likud, 120 poslancev pa naj bi med njima izbiralo 31. julija.

Moratorij za vse sklepe Beograda

07. 07. 2000 17.58

Črnogorski parlament bo na današnjem zasedanju razglasil moratorij za vse sklepe zvezne skupščine, zvezne vlade in organov zvezne države, pišejo podgoriške Vijesti. Moratorij bo veljal tudi za ustavne spremembe, ki jih je včeraj sprejel zvezni parlament ZRJ in ki predvidevajo neposredne volitve jugoslovanskega predsednika in poslancev zgornjega doma zvezne skupščine.

Črnogorski moratorij na srbske sklepe

07. 07. 2000 17.58

Črnogorski parlament bo na današnjem zasedanju razglasil moratorij za vse sklepe zvezne skupščine, zvezne vlade in organov zvezne države, pišejo podgoriške Vijesti. Moratorij bo veljal tudi za ustavne spremembe, ki jih je včeraj sprejel zvezni parlament ZRJ in ki predvidevajo neposredne volitve jugoslovanskega predsednika in poslancev zgornjega doma zvezne skupščine.