raziskovanje vesolja

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo

13. 11. 2022 10.35

NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.

Kitajska pripravlja tri misije: na Luni odkrili morebiten nov vir energije

11. 09. 2022 19.16

Vesoljska tekma med Kitajsko in ZDA je vse bolj napeta. Nacionalni vesoljski upravi v Pekingu so namreč prižgali zeleno luč, da v naslednjih 10 letih na Luno izstreli tri nove mise. Tja bodo poleteli zaradi novoodkritega minerala, ki bi lahko v prihodnosti predstavljal nov vir energije.

Rusija zapušča Mednarodno vesoljsko postajo: Ustvarili bomo svojo

27. 07. 2022 14.52

Moskva je sporočila, da namerava Rusija zapustiti Mednarodno vesoljsko postajo. Vodja ruske vesoljske agencije Jurij Borisov je naznanil, da bodo po izstopu leta 2024 Rusi v vesolju nastopali sami. "Zgradili bomo svojo postajo, s čimer bomo dvignili nivo profesionalnosti v vesoljski industriji," je dejal in dodal, da bo projekt postal njihova prednostna naloga. ZDA obžalujejo rusko odločitev. Tudi določeni ruski strokovnjaki na tem področju opozarjajo na morebitno nesmotrnost odločitve.

Nasa pokazala najglobljo in najostrejšo fotografijo zgodnjega vesolja

12. 07. 2022 07.04

Predsednik Joe Biden je predstavil eno od prvih fotografij najzmogljivejšega vesoljskega teleskopa James Webb, ki predstavlja enega od najglobljih pogledov v vesolje. Fotografija prikazuje SMACS 0723, kjer ogromna skupina galaktičnih kopic deluje kot povečevalno steklo za objekte za njimi. Tako imenovana gravitacijska leča, kar je ustvarilo prvi Webbov globoki pogled na neverjetno stare in oddaljene šibke galaksije.

V Vitanju nova zvezdna vrata v vesolje

31. 05. 2022 20.01

V Vitanju so se na novo odprla zvezdna vrata, ki nas bodo zdaj še hitreje peljala v vesolje. Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je posodobil svojo zbirko. In ta postaja vse bolj sodobna. S tehnologijo vam tam pričarajo pravo doživetje in vas prepričajo, da znanost niso le dolgočasne številke in risbe, ampak prava avantura, ki nam odpira čisto nove svetove.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov

26. 04. 2022 11.45

Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Znanstveniki opazili velikana, ki izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov

05. 04. 2022 09.50

Znanstveniki so opazili ogromen planet, ki je približno devetkrat večji od Jupitra. Planet naj bi bil v izjemno zgodnji fazi nastajanja – pravijo, da je še v "maternici" – odkritje pa izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov.

Mednarodna vesoljska postaja bo strmoglavila na Zemljo

04. 02. 2022 08.51

V začetku leta 2031 se bo ISS potopila v Tihi ocean, in sicer v del, znan kot Point Nemo. Gre za najbolj oddaljeno točko od kopnega, znano tudi kot pokopališče vesoljskih plovil. Tam je namreč strmoglavilo že veliko starih satelitov in drugih vesoljskih odpadkov, med njimi tudi ruska vesoljska postaja Mir leta 2001.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja

11. 01. 2022 13.08

Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

'V vesolju še zrak ni zastonj'

09. 01. 2022 07.36

Smo v vesolju res sami? Od kod prihajamo? Kako je vse skupaj nastalo? Kdaj bo človek znova stopil na Luno, kdaj na Mars? Kakšne posledice pušča vesoljski turizem? Kaj za nebesni svod pomeni vse večja gneča v vesolju, na tisoče satelitov, k jih nameravajo v Zemljino orbito poslati zasebna podjetja? Več kot 50 let po prvem pristanku na Luni se v vesolju dogajajo tektonski premiki, številni projekti obetajo odgovore na nekatera temeljna vprašanja človeštva.

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega

04. 01. 2022 17.47

Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

Pahor na srečanju poudaril pomen v tujini delujočih slovenskih znanstvenikov

26. 12. 2021 19.09

Predsednik republike Borut Pahor je gostil tradicionalni sprejem za Slovenke in Slovence, ki študirajo ali kot znanstveniki, raziskovalci in predavatelji delujejo v tujini. V nagovoru je dejal, da jih Slovenija potrebuje, ne glede na to, kje delujejo.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

'Največji umi bi se morali osredotočiti na reševanje tega planeta, ne na iskanje novega'

14. 10. 2021 17.01

Jeff Bezos, Richard Branson, Elon Musk – trojica bogatašev, katerih cilj je vesolje oziroma raziskovanje vesolja in iskanje načina, kako ga spremeniti v delovno okolje ali habitat. Vesoljski tekmi, ki jo bijejo med seboj, namenjajo milijone. A vse več je tistih, ki menijo, da je merjenje egov bogatašev nekoliko neokusno početje. Na čelo kritikov se je zdaj postavil britanski princ William, ki pravi, da se morajo največji umi sveta namesto na izlete v vesolje osredotočiti na to, kako rešiti Zemljo.

Helikopter Ingenuity opravil prvi polet na Marsu

19. 04. 2021 13.31

Helikopter Ingenuity je uspešno opravil prvi polet na Marsu, je sporočila ameriška vesoljska agencije Nasa. Polet helikopterja so doslej zaradi tehničnih težav večkrat preložili.

Helikopter je 'zdrav', pred vnovičnim poletom potrebuje posodobitev programske opreme

13. 04. 2021 09.36

Iz Nasinega laboratorija za reaktivni pogon so sporočili, da je ekipa, ki je razvila letalnik Ingenuity, ki na Marsu čaka na zgodovinski polet, našla rešitev za tehnične težave. Mali helikopter je zdaj 'zdrav', a bodo morali posodobiti programsko opremo, kar bo trajalo nekaj časa. Nov datum poleta bodo določili naslednji teden, so sporočili z Nase.

Sprememba načrtov: Nasin helikopter nad Marsom ne bo poletel pred sredo

11. 04. 2021 07.54

Ameriška vesoljska agencija Nasa je preložila prvi polet helikopterja Ingenuity na Marsu. Kot so v soboto zvečer sporočili iz Nase, so se za preložitev odločili zaradi tehničnih težav, vnovič pa ne bodo poskusili pred sredo. To bo sicer prvo zračno plovilo, ki bo skušalo opraviti nadzorovan motorni polet na drugem planetu.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?

02. 01. 2021 17.43

Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Asteroidni prah z Ryuguja že na Zemlji, kapsula pristala v avstralski puščavi

06. 12. 2020 10.29

Asteroidni prah je na Zemlji. Japonska sonda Hajabusa 2 je nad avstralsko puščavo uspešno odvrgla kapsulo z dragocenim tovorom, ki bi po mnenju znanstvenikov lahko pomagal odgovoriti na vprašanja o izvoru življenja na Zemlji. Sonda pa se podaja nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Po 6 letih in 6 milijardah kilometrih se sonda z asteroidnim prahom vrača domov

04. 12. 2020 17.47

Šest let in tri dni po začetku misije, ki je poslala Hayabusa-2 na 300 milijonov kilometrov oddaljen asteroid, se japonska sonda naposled vrača domov. A z dragocenim tovorom na krovu - delci asteroida, ki ga je odvzela z Ryuguja. Kapsulo z asteroidnim prahom bo spustila nad avstralsko puščavo, sonda pa se bo zatem podala nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Kitajska sonda uspešno pristala na Luni, zbrala bo dva kilograma vzorcev površja

01. 12. 2020 17.15

Sonda Chang’e-5 je uspešno pristala na Luni, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V naslednjih nekaj dneh bo zbrala okoli dva kilograma vzorcev z luninega površja - najmlajših doslej. Površje okoli vulkana Mons Rümker, kjer naj bi sonda pristala, ni starejše od 1,3 milijarde let. Lunini vzorci, ki so jih v preteklosti z Lune prinesle ameriške in sovjetske misije, pa so starejše od treh milijard let. Gre sicer za prvo takšno misijo po 44 letih.

Veliko odkritje Nase: na površju Lune našli sledi vode

26. 10. 2020 17.12

Ameriška vesoljska agencija Nasa je svetovno javnost presenetila z najnovejšim odkritjem: odkrili so 'nedvoumno' prisotnost vode na Luni. Gre za izjemno dognanje, ki pomembno prispeva k prizadevanjem za raziskovanje tako imenovanega globokega vesolja.

Roskozmos: Venera je ruski planet

19. 09. 2020 15.51

Po odkritju fosfina v atmosferi Zemljinega "sestrskega planeta" je ruska vesoljska agencija napovedala nova neodvisna raziskovanja. Vodja Roskozmosa je dejal, da je Venera "ruski planet", in spomnil na odprave proti Veneri iz časov Sovjetske zveze.

Popolnoma nov način potovanja: ogledate si lahko vse od globin oceana do Himalaje

13. 09. 2020 11.47

Turisti bodo lahko obiskali do zdaj zaprte in ogrožene svetove, od globin oceana do Himalaje, in premagali nepremostljive fizične ovire, da bi uživali v cilju. Vse to ponuja virtualni turizem, a nekateri strokovnjaki pojasnjujejo, da nas zanima ne samo ali večinoma užitek, ampak želimo, da ima naše življenje neko objektivno vrednost.

Delček vesolja na Zemlji: v Vitanju na voljo ogled luninega kamna

18. 08. 2020 20.17

Zadnje tedne pred začetkom šole pa mnogi izkoriščajo za družinske izlete, ki nas, tudi če ostanemo v Sloveniji, lahko popeljejo zelo daleč. Če zavijete v Vitanje, boste vsaj v duhu zapustili ne le Slovenijo, ampak kar Zemljo. V vedno bolj priljubljenem Noordungovem centru, posvečenem raziskovanju vesolja, boste to jesen lahko videli eksponat, kakršnega pri nas še ni bilo – predmet, ki ni s tega planeta.

Nova vesoljska tekma: ZDA, Kitajska in Rusija v osvajanje rdečega planeta

09. 08. 2020 11.30

Še preden se je 'na tretjem kamnu od Sonca' pojavil človek in svoj zvedavi um obračal proti nočnemu nebu, so k zvezdam pogledovale že živali. V njih so iskale poti do skrivališč hrane in napajališč ter brale smerokaze v času migracij. Toda v človeku je veliko več kot zvedavost. Njegove ambicije so ga pognale proti zvezdam, zato tekmuje sam s sabo, kar mu daje izjemen dinamični vzgon, vendar hkrati povzroča trenja. Letošnji naskok vesoljskih velesil na Mars tako predstavlja polje napredka in hkrati zrcali napetosti na geopolitičnem področju.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?

05. 08. 2020 10.27

Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Tekma za Mars: Kitajski Tianven-1 poletel proti rdečemu planetu

23. 07. 2020 08.20

Tekmovanje med ZDA in Kitajsko se je že pred časom preselilo tudi na medplanetarno področje. Kitajska je proti Marsu v sklopu misije Tianven-1 izstrelila raketo Long March 5, ki bo na rdeči planet dostavila roverja za raziskovanje površine. Pred dnevi so se proti Marsu podali Združeni arabski emirati, konec meseca pa jim bodo sledile še Združene države Amerike.

Dunking Devils na 21 metrih z največjo matico na svetu

04. 06. 2020 14.31

Kaj imajo skupnega raziskovanje vesolja ter arhitekturni dosežki kot legendarni most Golden Gate in najvišja zgradba Burj Khalifa? Skupaj jih držijo majhni, preprosti kovinski delci šestkotne oblike - matice. Iznajdba, ki so jo poznali že stari Grki, je eden ključnih delov, brez katere ne bi bili mogoči mnogi največji dosežki človeštva. Akrobatska skupina Dunking Devils se je poklonila matici.

2l/Borisov: skrivnostni obiskovalec iz oddaljenih svetov

21. 04. 2020 06.00

Medzvezdni komet 2l/Borisov so objektivi teleskopov v našem Osončju zaznali lansko leto. Ta skrivnostni obiskovalec iz globin vesolja je astronomom omogočil izjemno priložnost za raziskovanje, kako drugačen je od kometov, ki so nastali okoli Sonca. Novi podatki kažejo, da vsebuje velike količine ogljikovega monoksida.